Ohlédnutí se za Čtenářskou výzvou 2017

Ohlédnutí se za Čtenářskou výzvou 2017

Třetí ročník Čtenářské výzvy odstartoval před pár dny s Novým rokem, takže se můžeme stejně jako vloni ohlédnout za tou z minulého roku. Co je Čtenářská výzva asi již není potřeba vysvětlovat, pokud náhodou nevíte, vše se dozvíte zde.

Konečně už k samotným číslům:

12 979 - to je počet čtenářů, kteří se rozhodli výzvu 2017 přijmout a zároveň si její průběh zaznamenávat online přímo na Databázi knih. Nárust o 10,5 % oproti předešlé výzvě je slušný.

137 tisíc knih bylo přečteno v součtu v rámci výzvy. Ne všem se ji tedy podařilo kompletně dokončit. Ale to nevadí, není důležité vyhrát... :)

2 375 uživatelů splnilo všech 20 témat výzvy, což je 18,3 % celkového počtu účastníků. A o 4,6 % více, než loni. To je dobrá zpráva.

6 227 uživatelů (48 % všech účastníků) zvládlo splnit 11 a více témat.

Nejpopulárnější (nejčastěji plněná) témata výzvy:
- kniha, která má na Databázi méně než 500 hodnocení
- kniha, která má jednoslovný název
- kniha, která je autorovou prvotinou

Nejméně populární témata výzvy:
- kniha od držitele Pulitzerovy ceny
- kniha pohádek
- oblíbená kniha rodičů, prarodičů

Nejčtenější knihy ve výzvě:
- Jsou světla, která nevidíme (1 047x)
- Okamžiky štěstí (946x)
- Harry Potter a prokleté dítě (852x)
- Malý pražský erotikon (811x)
- Bábovky (765x)

Seznam témat jednotlivých ročníků výzev včetně žebříčků nejčtenějších knih v jednotlivých tématech naleznete zde.

Plnili jste loňskou čtenářskou výzvu a jdete do toho znovu? Nebo to zkusíte letos poprvé? Co na výzvu a její témata říkáte? Podělte se s námi o své názory a postřehy níže v komentářích.

09. ledna, autor: Dan

Komentáře (92)

Kerberos
22. února

Čtenářskou výzvu jsem plnila podruhé a mám splněno, určitě mě to obohatilo o nové čtenářské zážitky.

meluzena
29. ledna

Výzvu neplním jako Fučíkův odznak zdatnosti, anóbrž proto, že mne nasměruje na knihy, po kterých bych jinak nesáhla a někdy objevím opravdové perly.

helusa2
28. ledna

"Iška" mi mluví z duše. Výzva je výzva ;-) Jen tak pro mě, bez hodnocení někoho dalšího... Občas udělám ústupek, napasuji některou knihu tak, aby "pasovala", ale stejně se pak snažím najít něco, co bude zapadat přesně. A ta příležitost opravdu zkusit něco, po čem bych jinak nesáhla, to je pro mě výzvou ;-)
Těší mě, že se letos zkusily zapojit i dvě mé děti (10 a 12 let) a přemýšlejí, co by jim mohlo do výzvy zapadnout. To mě inspirovalo k vyzkoušení podobné "výzvy" i ve škole... Pro ty, kteří neradi soutěží veřejně, ale rádi překonávají sami sebe, by to mohlo být fajn ;-) Uvidíme příští školní rok :-D

iška
28. ledna

Výzvu beru jako “Výzvu”. Účastním se již potřetí a uvidím, jak se mi povede letos. Rozhodně se mi do rukou dostanou knihy, po kterých bych třeba jinak nesáhla. A já myslím, že je to dobře. Třeba objevím nějakou novou srdcovku.

Marbo
27. ledna

loni jsem nesplnil, leto to taky nevýjde. O kvantitě to není, témata mne však míjí.

dorsetka
27. ledna

Do výzvy jsem se zapojila v roce 2017 poprvé. Říkala jsem si, že pokud zvládnu aspoň na 50%, tak budu hvězda :-) Nakonec ji splním celou (i když jsem si ji termínově musela trochu prodloužit, protože 2 knihy dočítám a jedna mi ještě chybí). A jsem nadšená!!! Přečetla jsem knihy, které by se mi jinak asi do ruky vůbec nedostaly a byly skvělé. A hlavně jsem si po 15 letech obnovila kartičku do knihovny :-) Takže mockrát děkuju!!!
Výzva na rok 2018 se mi moc líbí a doufám, že aspoň část se mi podaří splnit (mám v plánu si vybírat opět hlavně témáta, kde budu muset víc zapátrat).

mircoo
26. ledna

Ctenarska vyzva na rok 2018 je pre mna uz hodne specificka. Po minule roky sa mi darilo pridavat do vyzvy knihy, ktore som dostal, resp. mal v plane tak ci tak precitat. Tento rok vyzvu urcite nesplnim :-( Ale motivacia precitat aspon 20 knih zostava :-)

Simi
25. ledna

Trochu žasnu nad některými myšlenkami z komentářů. Výzva přece není povinný domácí úkol. A krom toho, k čemu by byla lehce splnitelná výzva. Pokořují se osmitisícovky, nikoliv osmistovky. Když se rozhodneme výzvu přijmout, tak je to jen o nás a knihách, které si vybereme. Myslím, že je spousta čtenářů z Databáze, kteří by své přečtené knihy mohli doplnit u jednotlivých žánrů a prostě to neudělají. Je to jen na nás a není to prima?
Mně se výzva zamlouvá. Jedu v ní už třetí rok. A pokud bych nenašla knihu, která by mne oslovila, tak prostě výzvu nesplním. No a co? Líbí se mi i stále těžší témata. Sahám po knihách, které bych běžně nečetla, nebo které odkládám. A objevuji nové světy:-). Nebo si vyhledám hodící se knihu, když zrovna nevím co by. Výzva mi rožsiřuje čtenářské obzory a mně se to moc zamlouvá. Děkuji Databázi a Vám všem, ktěří jste tu ( a to nemyslím jen ve výzvě) se mnou.

invisible
25. ledna

Aniday mluvíte mi z duše. Lépe bych to nenapsala :-D

SSTknihy
24. ledna

Čtenářská výzva je skvělá zábava. Ročně přečtu kolem padesáti knih, takže se splněním, co se kvantity týče by problém nebyl. Proto mě baví ta orientace na dané téma. To hledání knih, které by zapadly do výzvy a zároveň pro mne byly přínosem a ne ztrátou času mě vážně baví.

Aniday
23. ledna

předešlé dva roky jsem výzvu splnila na 100%, letos to ale určitě nedopadne 8( ze zásady nechodím do knihovny, takže jsem odkázána na knihy, které si koupím a vzhledem k tenčícímu se místu se snažím kupovat už jen ty, které bych si ráda ponechala a jednou se k nim vrátila... mým milým žánrem je fantasy a taky třeba historie... opačně, co určitě nevyhledávám, je literatura česká obecně... prvně jsem (jako loni) vypsala všechny body a snažila se k nim přiřadit knihy... u autora, který žil v mém kraji, jsem to vzdala... asi prostě nechci číst něco, co mě nebaví jen proto, abych splnila zadání... i když bych ráda výzvu měla kompletní... takže za mě: pro příští rok výzvu, ale nekomplikovanou, neodrazující... jednoduchou, ať se popř. dá k daným bodům bez větších problémů zařadit i větší množství různých knih... děkuji 8)

Věružš
23. ledna

V loňském roce jsem plnila výzvu poprvé a zvládla jsem splnit všehna zadání. Z přehledu uvedených nejčtenějších knih jsem nečetla ani jednu :( Téma Kniha pohádek jsem splnila hned několikrát (dcera 2 roky) ;) Letos se těším na další 'hledání' vhodných knih :) letos bude oříšek najít knihu s postavou, která se jmenuje jako já, ale právě to hledání vhodných knih do témat je báječné :) moc děkuji autorům výzvy za úžasný nápad a témata :)

bigbabe
22. ledna

V roce 2017 jsem se zúčastnila výzvy poprvé a splnila jsem na 100 %. Jsem ráda, že jsem to zkusila, také jsem objevila knihy, které bych možná do ruky nevzala.
Nicméně letos se do výzvy nezapojím naplno, jen tak, když se tam nějaká kniha bude hodit, protože 20 je podle mě moc. Stačilo by 12 knih, třeba jako 12 měsíců. Kromě výzvy musím nakrmit ptáčata, obstarat jim jídlo, věnovat se i ostatním koníčkům a přečíst si i jiné knihy. (-:

shimice
21. ledna

Ve 2017 jsem se zúčastnila poprvé a splnila na 100%, bylo fajn objevit knihy, ke kterým bych se jinak nedostala. Tři už mám splněné z letošního ročníku, letos to bude těžší, ale těším se.

rusalka123
20. ledna

Já sama jsem měla ke splnění výzvy hooodně daleko, takže nemám vůbec co říkat :D Ale je škoda, že zrovna ty nejzajímavější body - Kniha pohádek a Oblíbená kniha rodičů/prarodičů byly nepopulární. Já jsem je také netsihla, ale doufám, že to napravím. :) Je pěkné, když si pohádky občas přečte i dospělý a nechat se inspirovat rodiči a prarodiči při výběru knih, to většina z nás pravděpodobně také nedělá moc často... Rozhodně je to víc výzva, než vybrat náhodně z přečtených knih nějakou s jednoslovným názvem. :)

vejvarka
19. ledna

Budu se opět snažit splnit vše. Zatím nejzábavnější bylo hledání knihy poprvé vydané v roce vašeho narození.

Michalkotea
19. ledna

Idem znovu,vdaka vyzve som objavil super knihy ktore by som asi inak necital.

hanka175
18. ledna

Jdu do výzvy potřetí - obě předchozí jsem úspěšně splnila na 100% .

Pajina68
18. ledna

Taky jdu do výzvy již potřetí. V minulosti jsem splnila na 70 a 75%, ale letos to bude slabší, protože ve výzvě je spousta bodů, které nedokáži asi splnit. Moje oblíbená četba se nějak "odkloňuje" od daných témat. Uvidíme. Zatím mám 1 bod. Ale výzva mne opravdu baví a je pravda, že díky ní člověk sáhne občas i po knize, kterou by jinak nečetl.

jindrich7442
17. ledna

ČV 2017 pro mě byla prvním ročníkem a podařilo se mi splnit ji na 100%. Ukázala mi, že existují i knihy mimo můj hledáček, a které si mohu oblíbit. Proto jdu i do ČV 2018, ačkoliv budou pro mě některá témata velice obtížná, až nedosažitelná, není přece důležité stále "vyhrávat", ale rozšiřovat své obzory! Rozhodl jsem se i se svou zkušeností podělit se čtenáři malé knihovny, o kterou již několik let pečuji, a do ČV 2018 je zasvětit. vytiskl jsem si plakáty, vytvořil letáčky, aby každý čtenář měl možnost si přečtené knihy z výzvy zapsat.

Hanuja
16. ledna

Jdu do Čtenářské výzvy již po třetí. Nikdy jsem ji nesplnila na 100%. Tak doufám, že to letos vyjde.

alabra
16. ledna

Připadám si jako žáček, který musí splnit úkoly do čtenářského deníku. Zadaná četba je super, obohacuje a rozšiřuje obzory. Díky za bezvadný nápad. Jdu do toho už potřetí a těším se.

Marika Vanova
16. ledna

Loňskou jsem splnila. Na letošní jsem se moc těšila a už mám tři zadání splněno. Baví mě to a o to myslím,že jde, užít si to.

kiwizak
15. ledna

Myslím, že letos bude účastníků ještě více a s ještě větší úspěšností dokončení. Já osobně jsem plnila, ale spíš tak "mimoděk", než že bych se cíleně snažila. Snad se mi to letos povede lépe. Zároveň jdu i do herní výzvy, takže o zábavu postaráno. :-)

adelinka
15. ledna

čitateľská výzva je skvelá. Idem do toho už po tretí krát. 20 kníh nie je pre mňa žiadny problém prečítať - minulý rok som prečítala 93 kníh. Vyhľadávať knihy podľa zadania je super zábava. Už postupne ako sa zverejňovali témy na konci minulého roka, som si niektoré knihy už určovala, ktoré mi pasujú do výzvy. Takže jedným slovom je to super. Tento rok nám dáte ale zabrať :-) :-)

PetrPehe
15. ledna

Čtenářská výzva je skvělý nápad. Obou předchozích ročníků jsem se zúčastnil a obě jsem kompletně splnil. Letošní je zatím nejtěžší, ale je to přeci výzva!!!

ewi
15. ledna

pro alberga: kolonka Ctenarske vyzvy je v profile nalavo asi 4 zhora- a ako si do vyzvy pridavat knihy, velmi podrobne popisala Richisa o prispevok nizsie....

Alberga
15. ledna

Dobrý den, nově jsem se přihlásila, ale nikde v profilu ani na stránce databáze nemůžu zmiňovanou kolonku "čtenářská výzva" najít; můžete mě prosím navigovat?
Díky!

Richisa
15. ledna

Marie196: nikam se hlásit nemusíte. Na svém účtu zde na databázi knih je kolonka čtenářská výzva, kde se budou zobrazovat knihy, které jste do výzvy přiřadila.

Když nějakou knihu, která splňuje téma výzvy přečtěte, vyhledáte si ji zde v knihách a klikněte u ní na přidat do mých knih. Zde zatrhnete kolonku čtenářská výzva a tam se vám rozbalí témata. Zatrhnete téma, ke kterému knihu chcete přiřadit. Následně se vám zde kniha objeví a téma je splněné.

Doufám, že jsem to napsala srozumitelně a že vám můj návod pomůže :)

Příjemnou zábavu.

Marie196
15. ledna

Zdravím a prosím o radu: jak se do výzvy přihlásit a zadávat online? Nepodařilo se mi najít. Děkuji