Ohlédnutí se za Čtenářskou výzvou 2017

Ohlédnutí se za Čtenářskou výzvou 2017

Třetí ročník Čtenářské výzvy odstartoval před pár dny s Novým rokem, takže se můžeme stejně jako vloni ohlédnout za tou z minulého roku. Co je Čtenářská výzva asi již není potřeba vysvětlovat, pokud náhodou nevíte, vše se dozvíte zde.

Konečně už k samotným číslům:

12 979 - to je počet čtenářů, kteří se rozhodli výzvu 2017 přijmout a zároveň si její průběh zaznamenávat online přímo na Databázi knih. Nárust o 10,5 % oproti předešlé výzvě je slušný.

137 tisíc knih bylo přečteno v součtu v rámci výzvy. Ne všem se ji tedy podařilo kompletně dokončit. Ale to nevadí, není důležité vyhrát... :)

2 375 uživatelů splnilo všech 20 témat výzvy, což je 18,3 % celkového počtu účastníků. A o 4,6 % více, než loni. To je dobrá zpráva.

6 227 uživatelů (48 % všech účastníků) zvládlo splnit 11 a více témat.

Nejpopulárnější (nejčastěji plněná) témata výzvy:
- kniha, která má na Databázi méně než 500 hodnocení
- kniha, která má jednoslovný název
- kniha, která je autorovou prvotinou

Nejméně populární témata výzvy:
- kniha od držitele Pulitzerovy ceny
- kniha pohádek
- oblíbená kniha rodičů, prarodičů

Nejčtenější knihy ve výzvě:
- Jsou světla, která nevidíme (1 047x)
- Okamžiky štěstí (946x)
- Harry Potter a prokleté dítě (852x)
- Malý pražský erotikon (811x)
- Bábovky (765x)

Seznam témat jednotlivých ročníků výzev včetně žebříčků nejčtenějších knih v jednotlivých tématech naleznete zde.

Plnili jste loňskou čtenářskou výzvu a jdete do toho znovu? Nebo to zkusíte letos poprvé? Co na výzvu a její témata říkáte? Podělte se s námi o své názory a postřehy níže v komentářích.

09. ledna, autor: Dan

Komentáře (79)

shimice
dnes

Ve 2017 jsem se zúčastnila poprvé a splnila na 100%, bylo fajn objevit knihy, ke kterým bych se jinak nedostala. Tři už mám splněné z letošního ročníku, letos to bude těžší, ale těším se.

rusalka123
včera

Já sama jsem měla ke splnění výzvy hooodně daleko, takže nemám vůbec co říkat :D Ale je škoda, že zrovna ty nejzajímavější body - Kniha pohádek a Oblíbená kniha rodičů/prarodičů byly nepopulární. Já jsem je také netsihla, ale doufám, že to napravím. :) Je pěkné, když si pohádky občas přečte i dospělý a nechat se inspirovat rodiči a prarodiči při výběru knih, to většina z nás pravděpodobně také nedělá moc často... Rozhodně je to víc výzva, než vybrat náhodně z přečtených knih nějakou s jednoslovným názvem. :)

vejvarka
předevčírem

Budu se opět snažit splnit vše. Zatím nejzábavnější bylo hledání knihy poprvé vydané v roce vašeho narození.

Michalkotea
předevčírem

Idem znovu,vdaka vyzve som objavil super knihy ktore by som asi inak necital.

hanka175
18. ledna

Jdu do výzvy potřetí - obě předchozí jsem úspěšně splnila na 100% .

Pajina68
18. ledna

Taky jdu do výzvy již potřetí. V minulosti jsem splnila na 70 a 75%, ale letos to bude slabší, protože ve výzvě je spousta bodů, které nedokáži asi splnit. Moje oblíbená četba se nějak "odkloňuje" od daných témat. Uvidíme. Zatím mám 1 bod. Ale výzva mne opravdu baví a je pravda, že díky ní člověk sáhne občas i po knize, kterou by jinak nečetl.

jindrich7442
17. ledna

ČV 2017 pro mě byla prvním ročníkem a podařilo se mi splnit ji na 100%. Ukázala mi, že existují i knihy mimo můj hledáček, a které si mohu oblíbit. Proto jdu i do ČV 2018, ačkoliv budou pro mě některá témata velice obtížná, až nedosažitelná, není přece důležité stále "vyhrávat", ale rozšiřovat své obzory! Rozhodl jsem se i se svou zkušeností podělit se čtenáři malé knihovny, o kterou již několik let pečuji, a do ČV 2018 je zasvětit. vytiskl jsem si plakáty, vytvořil letáčky, aby každý čtenář měl možnost si přečtené knihy z výzvy zapsat.

Hanuja
16. ledna

Jdu do Čtenářské výzvy již po třetí. Nikdy jsem ji nesplnila na 100%. Tak doufám, že to letos vyjde.

alabra
16. ledna

Připadám si jako žáček, který musí splnit úkoly do čtenářského deníku. Zadaná četba je super, obohacuje a rozšiřuje obzory. Díky za bezvadný nápad. Jdu do toho už potřetí a těším se.

Marika Vanova
16. ledna

Loňskou jsem splnila. Na letošní jsem se moc těšila a už mám tři zadání splněno. Baví mě to a o to myslím,že jde, užít si to.

kiwizak
15. ledna

Myslím, že letos bude účastníků ještě více a s ještě větší úspěšností dokončení. Já osobně jsem plnila, ale spíš tak "mimoděk", než že bych se cíleně snažila. Snad se mi to letos povede lépe. Zároveň jdu i do herní výzvy, takže o zábavu postaráno. :-)

adelinka
15. ledna

čitateľská výzva je skvelá. Idem do toho už po tretí krát. 20 kníh nie je pre mňa žiadny problém prečítať - minulý rok som prečítala 93 kníh. Vyhľadávať knihy podľa zadania je super zábava. Už postupne ako sa zverejňovali témy na konci minulého roka, som si niektoré knihy už určovala, ktoré mi pasujú do výzvy. Takže jedným slovom je to super. Tento rok nám dáte ale zabrať :-) :-)

PetrPehe
15. ledna

Čtenářská výzva je skvělý nápad. Obou předchozích ročníků jsem se zúčastnil a obě jsem kompletně splnil. Letošní je zatím nejtěžší, ale je to přeci výzva!!!

ewi
15. ledna

pro alberga: kolonka Ctenarske vyzvy je v profile nalavo asi 4 zhora- a ako si do vyzvy pridavat knihy, velmi podrobne popisala Richisa o prispevok nizsie....

Alberga
15. ledna

Dobrý den, nově jsem se přihlásila, ale nikde v profilu ani na stránce databáze nemůžu zmiňovanou kolonku "čtenářská výzva" najít; můžete mě prosím navigovat?
Díky!

Richisa
15. ledna

Marie196: nikam se hlásit nemusíte. Na svém účtu zde na databázi knih je kolonka čtenářská výzva, kde se budou zobrazovat knihy, které jste do výzvy přiřadila.

Když nějakou knihu, která splňuje téma výzvy přečtěte, vyhledáte si ji zde v knihách a klikněte u ní na přidat do mých knih. Zde zatrhnete kolonku čtenářská výzva a tam se vám rozbalí témata. Zatrhnete téma, ke kterému knihu chcete přiřadit. Následně se vám zde kniha objeví a téma je splněné.

Doufám, že jsem to napsala srozumitelně a že vám můj návod pomůže :)

Příjemnou zábavu.

Marie196
15. ledna

Zdravím a prosím o radu: jak se do výzvy přihlásit a zadávat online? Nepodařilo se mi najít. Děkuji

triatlet
14. ledna

schamila: No hlavně nedoporučovat brakovou literaturu typu Hráč od Františka Niedla!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gabika9
14. ledna

Výzva je skvělá, letošní ročník je můj třetí, ale první s dcerkou. Jsou to pro mě tedy výzvy dvě. Najít si všechny tituly podle zadání a zvládnout je přečíst přesto, že mě moje malá slečna dost zaměstnává. Každopádně děkuji databázi knih za tento nápad, díky němu jsem objevila knihy, které bych normálně nečetla.

Frajerka
14. ledna

Šla jsem minulý rok, šla jsem předminulý rok a půjdu i tento rok :) Letos mi to poprvé připadá jako pořádná výzva, kdy nepůjde jen o to, knížku přečíst, ale taky budu muset chvilku hledat nějakou knížku, která by splnila zadání :D Takže už se těším :)

Eicherik
13. ledna

Čtenářská výzva je dobrá zábava. Jdu do ní po třetí a třeba se mi ji podaří letos kompletně dokončit. :-)

kozisek1
13. ledna

do třetice do toho jdu :-)

stantere
12. ledna

Na loňskou výzvu mě upozornila moje knihovnice, výzvu jsem splnila:), ale naše milá knihovnice vybrala z témat ty lehčí a zadala dětskou čtenářskou výzvu kde je 12 témat, letos ji máme zas a dcera se ji snaží splnit:)

Riccia
12. ledna

Čtenářskou výzvu jsem objevila o Vánocích 2016 a mrzelo mne, že jsem ji v tom roce prošvihla. Do výzvy roku 2017 jsem se tedy pustila hned v lednu, ale protože se objevilo i pár dalších knih, které do výzvy nepasovaly, ale lákaly, tak se mi ji podařilo splnit až pár dnů před Silvestrem - a to mi ještě s knihou do posledního tématu (kniha z budoucnosti) musely svými tipy pomoct kolegyně v práci. Poradily však výborně a já si Vánoce užila s knížkou, kterou bych jinak určitě nečetla - a o moc bych tím přišla. No a to se mi na výzvě líbí nejvíc - že člověk často objeví při svém pátrání knížky, které by normálně nejspíš nevzal do ruky a přitom jsou naprosto úžasné. Na všechna témata se těším - už mám k většině z nich pár tipů a vypadají velice zajímavě. Spíš teď nevím, do které se pustit dřív. Všem čtenářům - ať už výzvu přijmou nebo ne - přeji kouzelné chvíle s knihami a Danovi moc děkuji za nápady a přípravu našeho letošního knižního dobrodružství.

Ryšava
12. ledna

Čtenářskou výzvu jsem si zamilovala =) Sice jsem ji ani jednou nedokončila, ale díky výzvy jsem se dostala ke knížkám, které bych si nikdy nepřečetla =)

Schamila
12. ledna

Loni mám splněno a letos je to boží, je to trochu složitější - proto je to tak fajn. Doufám, že se výzvy účastní i někdo z učitelů ZŠ nebo SŠ a zavedou tam něco podobného, děti by četly určitě intenzivněji než povinnou četbu!!!!! Zkrátka ČV by měla více účastníků!!!!!

oranginka
12. ledna

Databázi knih a tím pádem i čtenářskou výzvu jsem loni objevila pozdě :-( Letos už si výzvu ujít nenechám a pomalu začínám vybírat, případně shánět knihy, které se do výzvy hodí. Některé body jsou opravdu oříšek. A díky jiným bodům se dostanu ke knihám, které doma leží nepřečtené a výzva mne donutí je přečíst. Takže děkuji za výzvu a hurá do toho :-)

3nitka
11. ledna

Čitateľská výzva ma baví, zapojila som sa obidva razy. Je to také - dobrodružstvo. Prečítala som knihy, ktoré by som možno ináč obišla. Tohtoročná sa mi zdá ťažšia, uvidím či ju opäť zvládnem. Väčšinu mám vybratú, ale zopár bude naozaj výzva. Držím palce sebe aj ostatným.

Terry11
11. ledna

Z jesitne touhy po originalitě jsem hledala jiné knihy, než nabízely nápovědy, a tak jsem to málem nestihla. Poslední jsem docitala na Silvestra a zjevně o moc originalni nešlo. Nejvíc mi dala zabrat ta otázka na zacatku. Zase jednou jsem vzala do ruky takřka každou knihu. To jsem naposledy udělala při stěhování. Pro soutěžive , jako jsem já, je výzva opravdu boj.

TaLu
11. ledna

Letošní Výzva se mi zdá zatím nejtěžší, ale je to výzva. Děkuji všem, kteří nám tyto výzvy zprostředkovávají.