Ohlédnutí se za Čtenářskou výzvou 2017

novinky

09.01.2018 / Dan
Ohlédnutí se za Čtenářskou výzvou 2017

Třetí ročník Čtenářské výzvy odstartoval před pár dny s Novým rokem, takže se můžeme stejně jako vloni ohlédnout za tou z minulého roku. Co je Čtenářská výzva asi již není potřeba vysvětlovat, pokud náhodou nevíte, vše se dozvíte zde.

Konečně už k samotným číslům:

12 979 - to je počet čtenářů, kteří se rozhodli výzvu 2017 přijmout a zároveň si její průběh zaznamenávat online přímo na Databázi knih. Nárust o 10,5 % oproti předešlé výzvě je slušný.

137 tisíc knih bylo přečteno v součtu v rámci výzvy. Ne všem se ji tedy podařilo kompletně dokončit. Ale to nevadí, není důležité vyhrát... :)

2 375 uživatelů splnilo všech 20 témat výzvy, což je 18,3 % celkového počtu účastníků. A o 4,6 % více, než loni. To je dobrá zpráva.

6 227 uživatelů (48 % všech účastníků) zvládlo splnit 11 a více témat.

Nejpopulárnější (nejčastěji plněná) témata výzvy:
- kniha, která má na Databázi méně než 500 hodnocení
- kniha, která má jednoslovný název
- kniha, která je autorovou prvotinou

Nejméně populární témata výzvy:
- kniha od držitele Pulitzerovy ceny
- kniha pohádek
- oblíbená kniha rodičů, prarodičů

Nejčtenější knihy ve výzvě:
- Jsou světla, která nevidíme (1 047x)
- Okamžiky štěstí (946x)
- Harry Potter a prokleté dítě (852x)
- Malý pražský erotikon (811x)
- Bábovky (765x)

Seznam témat jednotlivých ročníků výzev včetně žebříčků nejčtenějších knih v jednotlivých tématech naleznete zde.

Plnili jste loňskou čtenářskou výzvu a jdete do toho znovu? Nebo to zkusíte letos poprvé? Co na výzvu a její témata říkáte? Podělte se s námi o své názory a postřehy níže v komentářích.

Komentáře (92)

Kerberos
22.02.2018

Čtenářskou výzvu jsem plnila podruhé a mám splněno, určitě mě to obohatilo o nové čtenářské zážitky.

meluzena
29.01.2018

Výzvu neplním jako Fučíkův odznak zdatnosti, anóbrž proto, že mne nasměruje na knihy, po kterých bych jinak nesáhla a někdy objevím opravdové perly.

helusa2
28.01.2018

"Iška" mi mluví z duše. Výzva je výzva ;-) Jen tak pro mě, bez hodnocení někoho dalšího... Občas udělám ústupek, napasuji některou knihu tak, aby "pasovala", ale stejně se pak snažím najít něco, co bude zapadat přesně. A ta příležitost opravdu zkusit něco, po čem bych jinak nesáhla, to je pro mě výzvou ;-)
Těší mě, že se letos zkusily zapojit i dvě mé děti (10 a 12 let) a přemýšlejí, co by jim mohlo do výzvy zapadnout. To mě inspirovalo k vyzkoušení podobné "výzvy" i ve škole... Pro ty, kteří neradi soutěží veřejně, ale rádi překonávají sami sebe, by to mohlo být fajn ;-) Uvidíme příští školní rok :-D

iška
28.01.2018

Výzvu beru jako “Výzvu”. Účastním se již potřetí a uvidím, jak se mi povede letos. Rozhodně se mi do rukou dostanou knihy, po kterých bych třeba jinak nesáhla. A já myslím, že je to dobře. Třeba objevím nějakou novou srdcovku.

Marbo
27.01.2018

loni jsem nesplnil, leto to taky nevýjde. O kvantitě to není, témata mne však míjí.

dorsetka
27.01.2018

Do výzvy jsem se zapojila v roce 2017 poprvé. Říkala jsem si, že pokud zvládnu aspoň na 50%, tak budu hvězda :-) Nakonec ji splním celou (i když jsem si ji termínově musela trochu prodloužit, protože 2 knihy dočítám a jedna mi ještě chybí). A jsem nadšená!!! Přečetla jsem knihy, které by se mi jinak asi do ruky vůbec nedostaly a byly skvělé. A hlavně jsem si po 15 letech obnovila kartičku do knihovny :-) Takže mockrát děkuju!!!
Výzva na rok 2018 se mi moc líbí a doufám, že aspoň část se mi podaří splnit (mám v plánu si vybírat opět hlavně témáta, kde budu muset víc zapátrat).

mircoo
26.01.2018

Ctenarska vyzva na rok 2018 je pre mna uz hodne specificka. Po minule roky sa mi darilo pridavat do vyzvy knihy, ktore som dostal, resp. mal v plane tak ci tak precitat. Tento rok vyzvu urcite nesplnim :-( Ale motivacia precitat aspon 20 knih zostava :-)

Simi
25.01.2018

Trochu žasnu nad některými myšlenkami z komentářů. Výzva přece není povinný domácí úkol. A krom toho, k čemu by byla lehce splnitelná výzva. Pokořují se osmitisícovky, nikoliv osmistovky. Když se rozhodneme výzvu přijmout, tak je to jen o nás a knihách, které si vybereme. Myslím, že je spousta čtenářů z Databáze, kteří by své přečtené knihy mohli doplnit u jednotlivých žánrů a prostě to neudělají. Je to jen na nás a není to prima?
Mně se výzva zamlouvá. Jedu v ní už třetí rok. A pokud bych nenašla knihu, která by mne oslovila, tak prostě výzvu nesplním. No a co? Líbí se mi i stále těžší témata. Sahám po knihách, které bych běžně nečetla, nebo které odkládám. A objevuji nové světy:-). Nebo si vyhledám hodící se knihu, když zrovna nevím co by. Výzva mi rožsiřuje čtenářské obzory a mně se to moc zamlouvá. Děkuji Databázi a Vám všem, ktěří jste tu ( a to nemyslím jen ve výzvě) se mnou.

1