Oceňovaný film Přes kosti mrtvých vstupuje do českých kin

novinky

PR článek, 18.04.2017
Oceňovaný film Přes kosti mrtvých vstupuje do českých kin

Mysteriózní thriller Přes kosti mrtvých režisérky Agnieszky Holland se odehrává v městečku v polsko-českém pohraničí, ve kterém se v rychlém sledu stane několik záhadných vražd bez jasně vysvětlitelné logiky nebo motivu. Hrůza a zděšení z vražd kontrastují s obecným nezájmem, který doprovází masové vybíjení divoké zvěře v právě probíhající lovecké sezóně. Film byl natočen podle knižní předlohy Olgy Tokarczuk Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých a v kinech ho uvidíte už 20. dubna.

Hlavní hrdinka Janina Dušejková je nejen milovnicí zvířat, ale také ochránkyní všech divných a ‘jiných’ obyvatel Kłodzké kotliny, kde se příběh odehrává. Skrze Dušejkovou začínáme v příběhu postupně odhalovat, kdo stojí za prapodivnými vraždami a jak souvisí s vyvražďováním zvěře.

Náš film by mohl nést název: Tahle země není pro staré ženy. Svět, ve kterém žijeme a kde se tento příběh odehrává, je takovým místem. Hlavní postava je upřímná, vášnivá, štědrá, inteligentní, ale i šílená. Šílená vzteky, posedlostí zvířaty a soucitem k marginalizovaným lidem. Překypuje rebelií a rozhořčením,“ říká k filmu jeho režisérka Agnieszka Holland.

Film Přes kosti mrtvých byl představen v hlavní soutěži 67. ročníku prestižního festivalu Berlinale, odkud si odnesl Cenu Alfreda Bauera a tedy i Stříbrného lva. Na scénáři filmu s Agnieszkou Holland spolupracoval scenárista Štěpán Hulík, střihačem filmu byl Pavel Hrdlička a jednu z důležitých rolí si ve filmu zahrál Miroslav Krobot - se všemi třemi si Agnieszka Holland již vyzkoušela spolupráci na oceňované minisérii Hořící keř.Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvýchSvůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvýchOlga Tokarczuk

Hlavní hrdinkou příběhu je Janina Duszejko, stavební inženýrka, která si musí vydělávat na živobytí jako učitelka angličtiny a zeměpisu na škole v Kladské kotlině, na česko-polském pomezí. V zimě pracuje také jako správkyně letních bytů. Je...více

Komentáře (1)

nervy
21.04.2017

....film mě hodně zasáhl, asi proto, že jsem hódně zelená a vadí mi různé věci, kteří ostatní považují za buď marginální, nebo za věc, kterou musí řešit služba na odvoz odpadu... Prostě si stále nemyslím, že mrtvoly zvířat, "utracených" nebo "ulovených" máme vnímat jako něco, co do naší kultury patří. A vyberte si sami.