Nový román mistra lékařských thrillerů, Robina Cooka

novinky

PR článek,
Nový román mistra lékařských thrillerů, Robina Cooka

Když se na pitevním stole doktorky Laurie Montgomeryové objeví tělo sociální pracovnice Kery Jacobsenové, zpočátku se zdá, že je obětí tragického předávkování drogami.
Ale Laurie a její nová rezidentka, chytrá a schopná doktorka Aria Nicholsová, při dalším ohledávání těla zjistí něco šokujícího. Když mladá žena umírala, byla v desátém týdnu těhotenství. Zdá se však, že nikdo nemá tušení, kdo by mohl být otcem, a jestli není právě on klíčem k tomu, aby pochopili, co se v posledních hodinách Keřina života událo.

Zatímco Laurie čelí osobní krizi s manželem, forenzním patologem Jackem Stapletonem, impulzivní Aria se pouští do kontroverzní nové metody, aby v případu pokročila: využívá databáze DNA, aby vystopovala ty, co nechtějí být nalezeni. Spolupracuje s experty na genealogii z New Yorku a má v plánu vysledovat původ nenarozeného dítěte v naději, že se jí podaří identifikovat záhadného otce.

O několik dní později je zavražděna i Kerina nejlepší přítelkyně. Laurie nutně potřebuje odpovědi, protože někdo tam venku očividně nechce, aby vyšla Kerina tajemství najevo… A jak se Aria pomalu blíží pravdě, stávají se s Laurie i ony terčem nemilosrdného vraha.


Geneze - Ukázka z knihy:

„Na manhattanské Lower East Side bylo sychravo a větrno. Noční oblohu zahalovaly těžké mraky. Blížila se jarní rovnodennost, ale zima se stále ještě nehodlala vzdát. Snažila se to dokázat několika zbloudilými sněhovými vločkami, které se snášely z mračen vířících na nebi jako nějaký čarodějnický lektvar. Teploměr ukazoval kolem nuly. Jen co se překrásné kombinace miniaturních ledových krystalků dotkly zemského povrchu, okamžitě se měnily v obyčejné kapičky vody. Venku se odehrávalo bohapusté ničení nádherného výtvoru přírody, ale uvnitř v útulně zařízeném dvoupokojovém bytě ve čtvrtém poschodí na 23. ulici probíhal proces zcela opačný. Pěkně v teple se tu spustila kaskáda buněčných pochodů, které byly naprostým protikladem rozpouštějících se vloček. Tady nastával ohromně rychlý a složitý vývoj situace, který zahájilo prudké vystřelení vice než sto milionů spermii do vaginálního prostoru.
Aktéři milostného spojeni si naštěstí nebyli vědomi, jaké zázračné drama tu nastartovali, a netušili, jaké neblahé následky to bude pro oba dva mít. Byli tak opojeni vášní, že si v té chvíli nevzpomněli na antikoncepci a vůbec nepomysleli na možnost, že se téměř okamžitě uvolní vajíčko čekající v pravém vaječníku. Vůbec neuvažovali o tom, jak urputně se spermie touží spojit se svým připraveným ženským protějškem.
Za dvě a půl hodiny, když už žena spokojeně spala a muž v ložnici u sebe doma nevěděl o světě, nejrychleji plovoucí spermie vyhrála náročný a nebezpečný maratonský závod z hlubin vaginy ke konci pravého vejcovodu a srazila se s pasivně sestupujícím vajíčkem. Puzena neodolatelným reflexem se vítězná spermie rychle zavrtala do mraku kumulárních buněk obklopujících vajíčko a narazila na pevnou buněčnou blánu. Za chvilku vstříkla dovnitř pronukleus a připojila svých třiadvacet chromozomů ke třiadvaceti chromozomům vajíčka, takže vznikla normální lidská buňka se šestačtyřiceti chromozomy. Z vajíčka se v tomto okamžiku stala zygota.
V nevlídné newyorské noci se tedy odehrál jeden z největších zázraků celého známého vesmíru – nastala lidská geneze. Podobné oplodnění se sice v současnosti na celém světě denně odehraje přibližně tři sta padesát tisíckrát, ale lidé díky neustálému opakování možná nedoceňují, jaká je to zázračný, neuvěřitelně složitý proces. Lidská zygota je jediná buňka, sotva viditelná pouhým okem, ale ve své mikroskopické knihovně DNA obsahuje veškeré údaje nezbytné pro stavbu a fungování lidského organismu. Znamená to, že bez jakéhokoli dalšího přisunu informaci je jednobuněčná zygota schopna zorganizovat vývoj zhruba 37 trilionů buněk dvou stovek druhů a kromě toho několika miliard ohromně specifických proteinů, které se musí vytvořit podle přesných pravidel a v určitou dobu, v přesně daném množství a na správném místě. Už samotný lidský mozek se sto miliardami buněk a vice než sto triliony synapsi je možná nejsložitější strukturou v celém vesmíru.
Jedenáctého března, pět dní poté, co milostný akt spustil tento konkrétní zázrak lidské geneze, doputoval rychle se vyvíjející zárodek do dělohy a začal se usídlovat v děložní stěně. Zanedlouho dá o sobě vědět a bude jasné, že nastalo těhotenství. Od té chvíle stačí dodávat základní živiny, vylučovat odpadni látky a poskytovat fyzickou ochranu, aby se zhruba za devět měsíců narodilo dítě. Bohužel k tomu v tomhle případě nemělo dojit..."



ROBIN COOK (*1940) úspěšně absolvoval medicínu na prestižní Kolumbijské univerzitě. Po studiích působil nejprve na chirurgii amerického námořnictva v Honolulu – v armádě dosáhl hodnosti poručíka, následně nastoupil na oční kliniku v Massachusetts, kde také napsal svůj první román Stážista, aby si posléze otevřel soukromou praxi v Bostonu.
Robin Cook je autorem více než čtyř desítek románů, především lékařských thrillerů, často na pomezí science fiction, v nichž zúročil jak detailní znalost prostředí, tak zálibu ve zmiňovaném žánru, jehož vášnivým čtenářem býval. Mezi jeho nejznámější tituly patří např. Stážista, Epidemie, Horečka, Deformace, Léčba, Hostitel nebo Šarlatáni. Je o něm známo, že své romány píše velmi rychle – například Kóma, které ho v roce 1977 proslavilo a o rok později se dočkalo i filmového zpracování, vznikalo pouhých šest týdnů.

Robin Cook: Geneze, přeložila Alena Amchová, vydává nakladatelství Kalibr, 384 stran, doporučená cena 399 Kč


Geneze Geneze Robin Cook

Když se na pitevním stole doktorky Laurie Montgomeryové objeví tělo sociální pracovnice Kery Jacobsenové, zpočátku se zdá, že je obětí tragického předávkování drogami. Ale Laurie a její nová rezidentka, chytrá a schopná, ale přímo... více

Přejít na komentáře (3)