Nový kriminální román od autora Tří opic a Výjezdovky

novinky

PR článek, 19.09.2021
Nový kriminální román od autora Tří opic a Výjezdovky

Nový kriminální román od autora knih Tři opice a Výjezdovka
David Urban: Rozsudek smrti


Jarda Horák slouží u městské policie, je šťastně ženatý, s manželkou čekají prvního potomka a práci u mužů zákona je plně oddaný, byť se občas setkává u kolegů s výsměchem kvůli svému dobráctví a blahosklonnému postoji ke spodině společnosti.
Během jedné noční služby jsou s kolegou přivoláni k potyčce bezdomovců a narkomanů na kraji města, která skončí brutálním znásilněním a vraždou. A přestože pro většinu přítomných policistů zapadne noční výjezd do dlouhé řady hrůzných zážitků, pro Jardu se stává předzvěstí nešťastného sledu událostí, které obrátí naruby celou jeho budoucnost.
Kolik ran osudu člověk ustojí, než ztratí veškeré mravní a morální zásady?


Ukázka z knihy:

„Krvácí vám ruka,“ upozornil Jardu Horáka ošuntělý bezdomovec, který bezradně stál na okraji ohniště. Než do světelného kruhu dorazil policista, klečel u mrtvé dívky, naříkal a hladil ji po zmordované tváři. Myslel si, že během svého života na ulici už viděl všechno, ale spletl se. Stesk po sympatické dívce ho rozesmutnil. Podobně se cítil před desítkami let, když ho rodina kvůli hazardním hrám a vzniklým dluhům odepsala a vyhodila z domova. Tehdy přišel o všechno, co mu bylo drahé, svět se k němu postavil zády a stal se z něj bezdomovec.
Z očí se mu spustil tenký proud slz a zbrázdil jeho špinavou tvář světlými cestičkami.
Z kapající krve pohlédl Škubal na modrající se krk policisty a desítku oděrek v jeho tváři, zamazané od hlíny a krve. Zhrozil se, když mu došlo, jak brutální boj se mezi strážníkem a Martinem Frýdlem musel odehrát. Děkoval své zbabělosti, že se násilníka sám nepokusil zpacifikovat.
„Jste zraněný, měl byste si zavolat záchranku,“ zašeptal při pohledu na Jardu.
„Vím,“ odsekl policista a nad ohněm si prohlédl kousanec na ruce.
Rána stále krvácela a několik kapek dopadlo na žhavé kameny ohraničující ohniště. Při dotyku tekutiny s horkým povrchem to zasyčelo, jak se vypařila. Zůstal po ní jen světlejší flek.
„Sakra,“ zaklel a stiskl ránu, aby z ní vymáčkl nečistoty. Prudkým pohybem sklepl krůpěje krve do ohně."DAVID URBAN (*1973) se narodil v Praze, kde žije dodnes. Je šťastně ženatý, má dvě dospělé děti a v bytě na sídlišti s ním vedle manželky bydlí také pár koček. Už více než polovinu života pracuje u pražské kriminálky, což se odráží i na jeho literární tvorbě. Mezi jeho zájmy patří četba knih, sbírání komiksů a hraní počítačových her. Rád zdolává lezecké stěny a věnuje se lukostřelbě.
Povídky zařazené do jeho debutové sbírky Tři opice (Kalibr 2020) sklidily řadu ocenění v různých literárních soutěžích, např. v České lupě 2017 a 2019, nebo v ceně Ceně Sherlocka Holmese 2019. Letos na jaře mu vyšla další sbírka povídek Výjezdovka (Kalibr 2021), která přibližuje práci výjezdové skupiny kriminalistů.


1. října vyjde také jako audiokniha pod nakladatelskou značkou Témbr (Čte: Filip Švarc, Režie: Daniel Tůma)


David Urban: Rozsudek smrti, vydalo nakladatelství Kalibr, 424 stran, doporučená cena 399 Kč - Koupit můžete zdeRozsudek smrtiRozsudek smrtiDavid Urban

Jarda Horák slouží u městské policie, je šťastně ženatý, s manželkou čekají prvního potomka a práci u mužů zákona je plně oddaný, byť se občas setkává u kolegů s výsměchem kvůli svému dobráctví a blahosklonnému postoji ke spodině společnost...více

Komentáře (1)

opice1956
05.10.2021

Přemýšlím, že bych zkusila tohoto pro mě zcela neznámého autora... Chybí mi do čtenářské výzvy téma 17. Kniha poprvé vydaná v roce 2021 (nová kniha) a tohle vypadá zajímavě.