Novinka bestsellerové autorky New York Times

novinky

PR článek, 15.03.2022
Novinka bestsellerové autorky New York Times

Sophie Hannah: DOKONALÉ DĚTI
- novinka bestsellerové autorky New York Times


Beth veze syna na zápas a dobře ví, že její bývalá nejlepší kamarádka bydlí nedaleko fotbalového hřiště. Avšak neviděla ji celých dvanáct let, tak proč by jezdila kolem a riskovala, že v sobě oživí bolestné vzpomínky? Jenže si nemůže pomoct. Zaparkuje před Flořiným domem a přes silnici pozoruje, jak Flora a její děti vystupují z auta. Až na to, že... Něco je strašně špatně.
Flora je pořád stejná, jen vyhlíží starší, jak by se dalo očekávat. Problém je v dětech. Před dvanácti lety bylo Thomasovi a Emily Braidovým pět a tři roky. Dnes vypadají přesně jako tehdy. Jako by jim bylo stejně. Jsou to bezpochyby oni, ale vůbec se nezměnili. Zdá se, že nevyrostli ani o píď a ani o den nezestárli…

Ukázka z knihy:
Otevře zadní dveře range roveru a strčí hlavu dovnitř. „Jsme tady!“ Násilně veselý hlas zní nepřesvědčivě. Narovná se. Nic se neděje.
To mě nepřekvapuje. Pokud je destinací jejich vlastní domov, puberťáci bez pořádného sekýrování nevylezou z auta. Pokud je vysadíte u kamaráda, je to něco jiného.
Slyším, jak si Flora povzdechne. „Thomasi! Emily!“ zvolá zpěvným hlasem. „No tak, vylezte!“
„Proč na ně mluvíš jako na batolata?“ zamumlám si pro sebe. „Není divu, že tě ignorují.“
I když byly Flořiny děti malé, mluvila na ně jako na miminka, což mi lezlo na nervy. Díky ní jsem se vždycky snažila promlouvat na Zannah a Bena jako na normální lidi.
Flora odstoupí od auta, jako by se někdo snažil vylézt ven. „To je ono,“ řekne povzbudivě.
Přestaň s tím, ženská, pokud nechceš, aby ti utekli a přidali se k nějaké sektě. Měli by být schopní vylézt z auta bez žvatlání své matky.
Z auta vylétne jasně modrý raneček a dopadne na zem. Pak se objeví noha a za ní kluk.
Velmi malý kluk.
Co to, k čertu, je?
„No tak, Emily,“ říká Flora. „Thomasi, zvedni ten batůžek.“
Z auta se vykulí malá holčička. Zvedne modrý batůžek a podá ho chlapci.
„Výborně, Emily. To je od tebe hezké. Poděkuj jí, Thomasi.“
Tohle snad není pravda.
Pravou rukou se dotknu tváře. Jsou chladné. Celé tělo mi ztuhlo, kromě srdce, jehož bušení mi zní v uších, jako bych byla uvězněná v tunelu. Opřu se, zavřu na několik vteřin oči, a pak je zase otevřu.
Nic se nezměnilo. Holčička se otočí a na chvilku hledí přímo na mě.
Je to ona. To tričko s chundelatou ovečkou… Le petit mouton.
Holčička, na kterou hledím, je Emily Braidová, až na to, že jí není patnáct, jak by mělo, musí jí být tolik, určitě je, pokud se svět nezbláznil. Tohle je Emily Braidová, kterou jsem znala před dvanácti lety, když jí byly tři. A Thomas… Nevidím celou jeho tvář, ale i tak poznám, že je mu stále pět let, jako když jsem ho viděla naposledy v roce 2007.
Musím odtud pryč. Nedokážu se na to dívat. Všechno je špatně.
Třesoucíma se rukama šmátrám po klíčích. Pevně je stisknu, ale hned si uvědomuju, že svírám nesprávný předmět. Je to knoflík na palubní desce, ne klíče. Čekám, až nastartuju, ale nedaří se mi to, protože to nedělám správně. Dokážu myslet jen na Thomase a Emily Braidovy.
Proč jim je… jak jim může být… stále tři a pět let. Proč nejsou starší než před dvanácti lety?
Jak to, že nevyrostli...?


Sophie Hannah (*1971) je úspěšná britská básnířka, nominovaná například na cenu T. S. Eliota, a především prozaička, jejíž romány jsou vydávány v 32 jazycích a 51 zemích. Je autorkou také několika knih pro děti, mezinárodní renomé jí však vydobyly především psychothrillery. V tomto žánru debutovala roku 2006 Pusinkou (Little Face), jíž se okamžitě prodalo více než 100 000 kusů a v níž se poprvé objevili detektivové Simon Waterhouse a Charlie Zailerová. Za román The Carrier, osmý titul z volné série s touto dvojicí, získala autorka v roce 2013 britskou National Book Award za nejlepší thriller roku.
Skutečnou knižní událostí se však roku 2014 stalo vydání románu Vraždy s monogramem, který vyšel současně v 28 jazycích v 50 zemích. V něm se poprvé se svolením dědiců v novém příběhu vrátila nejznámější postava „královny zločinu" Agathy Christie – legendární belgický detektiv a puntičkář Hercule Poirot.
Sophie Hannah je vdaná a žije se svým manželem a dětmi v Cambridgi. Více o autorce najdete zde.

Sophie Hannah: Dokonalé děti, přeložila Hana Vališová, vydává nakladatelství Ikar, 288 stran, doporučená cena 399 Kč - Koupit můžete zdeDokonalé dětiDokonalé dětiSophie Hannah

Beth veze syna na zápas a dobře ví, že její bývalá nejlepší kamarádka bydlí nedaleko fotbalového hřiště. Avšak neviděla ji celých dvanáct let, tak proč by jezdila kolem a riskovala, že v sobě oživí bolestné vzpomínky? Jenže si nemůže pomoct...více

Komentáře (1)

Bája89
16.03.2022

Od Sophie Hannah jsem zatím četla/poslouchala jen Vraždy s monogramem a Zavřenou truhlu. No a zatím teda nic, co by mě uchvátilo.