Noc literatury

novinky

15.05.2013 / Dan
Noc literatury

Pražská Noc literatury, prezentující široké veřejnosti současná literární díla, je letos zapojena do projektu European Literature Nights, který Česká centra iniciovala a v němž jsou zapojeny partnerské organizace z Brna, Bukurešti, Dublinu, Lisabonu, Vilniusu a Vratislavi.

Noc literatury budou prezentovat ve stejném modelu, jaký znají návštěvníci pražského putování. Díky významné podpoře grantového programu Evropské unie Kultura se tak kromě Prahy bude číst i v zahraničí a díky spolupráci se Svazem knihovníků také v osmi dalších městech České republiky.

Významným rozšířením projektu je dále jeho brněnská mutace, zaměřená na multimediální a netradiční prezentaci literatury, konaná 29. června, na počátku Měsíce autorského čtení, v režii nakladatelství Větrné mlýny. A jako již tradičně, obdoba Noci literatury je uskutečňována řadou Českých center v zahraničí.

Setkání s příběhy a městem tak, jak ho neznáme. Sedmý ročník literárního happeningu Českých center představí výběr ze současné evropské literární scény a poodhalí kouzlo velkých i malých literatur v přednesu hereckých osobností na atraktivních či běžně nedostupných místech Prahy 7.

Čtení probíhají paralelně na všech místech dnes (15. května) od 18.00 do 23.00.

Interpreti: David Prachař, Filip Čapka, Jaromír Meduna, Jaromír Nosek, Jiří Štrébl, Karel Dobrý, Ladislav Mrkvička, Luboš Veselý, Lukáš Hlavica, Marko Igonda, Martin Písařík, Miloslav König, Otakar Brousek ml., Pavel Kikinčuk, Petr Vodička, Roman Zach, Vanda Hybnerová, Vojtěch Kotek

Autoři: Alexis Jenni, Arthur Japin, Catalin Dorian Florescu, Dinis Machado, Dominik Tatarka, Elena Ferrante, Erwin Mortier, Gaute Heivoll, Gib I. Mihăescu, Jean-Philippe Toussaint, Jonas Jonasson, Juan Marsé, Julian Barnes, Michał Witkowski, Péter Esterházy, Ričardas Gavelis, Thomas Glavinic, Wilhelm Genazino

Více informací na http://www.literaturenights.eu

Komentáře (6)

Liyz
20.05.2013

zipporah, nie, toto bolo niečo iné. Na Slovensku sa to tiež konalo vo viacerým mestách. Ja som napríklad bola v Bratislave. Viem, že aj v Trnave bolo. V Košiciach neviem.
Toto čítali známe osobnosti kultúrenho života, väčšinou herci, vybrané diela na zvláštnych miestach v meste. V BA napríklad na cintoríne, vo výklade - počúvalo sa na ulici pred daným výkladom, v jednej umeleckej škole, v sklade jedného kníhkupectva, ktoré bolo pôvodne mäsiarstvom...

zipporah
19.05.2013

to nemá byť toho 28 až 29teho mája? čo som to prespala? lebo mala by som aj ja čítať, vybrala som si Pečorinov príhovor, jedna strana, o triezvosti ruského človeka od Gogoľa a Puškinovu poéziu Prorok, na 15 min... a pozerám na našej stránke košickej, nič také sme nemali ten deň, buď to bola iná knižnica, alebo proste je to ten dátum a volá sa to literárny maratón, 24hodinová akcia, čítala som niekde, že v KE v poradovníku pokračujú v čítaní a potom ďalšie mesto...

paulhunter
15.05.2013

Lucik.823: ne vždy lze všechno sledovat, na tuto akci nás dnes upozornila Azizi (za což děkujeme), takže zase lepší později, než vůbec :-)

Lucik.823
15.05.2013

Je docela naprd, že sem vždycky takovýhle články píšete v den kdy se ta akce uskuteční... ale jinak dík za info. ;)

zuzulique
15.05.2013

Ja sa chystám dnes v BA, bude to moja premiéra :-)

Azizi
15.05.2013

Na Slovensku sa Noc literatúry uskutoční tiež dnes večer v mestách Bratislava, Košice, Trenčín, Trnava, Žilina, Michalovce, Prešov, Rožňava, Trebišov a Vranov nad Topľov. Ja tiež rozmýšľam, že by som sa išla pozrieť :)
http://bratislava.czechcentres.cz/program/event-details/noc-literatury-20134/