Nobelovu cenu za literaturu obdržel švédský autor Tomas Tranströmer

novinky

08.10.2011 / paulhunter
Nobelovu cenu za literaturu obdržel švédský autor Tomas Tranströmer

Tomas Tranströmer - tak zní jméno letošního držitele Nobelovy ceny za literaturu, která byl vyhlášena švédskou akademií ve čtvrtek 6. října.

Osmdesátiletý švédský básník a překladatel je známý pro poezii, která ovlivnila řadu děl jak ve Švédsku, tak i po celém světě.

"Laureát Nobelovy ceny je miláčkem Švédů a cenu měl dostat už dávno", uvedla překladatelka ze švédštiny Helena Stiessová ze švédského velvyslanectví v Praze v reakci na udílení cen Královské akademie. Tranströmerovu poezii přirovnala k básním Jana Skácela - je podobně průzračná a krásná.

U nás bohužel žádné z jeho děl knižně nevyšlo - pouze časopisecky ve Světové literatuře 1992/4 a v antologii Ostrými paprsky (1999). Díky Nobelově ceně by se prý ale mohly dočkat překladu některé z jeho zhruba 11 sbírek.

Na Slovensku vyšla v roce 2001 sbírka Medzi allegrom a lamentom. Podle vydavatele švédský básník pokračuje v modernistických tradicích a jeho jedinečnost spočívá ve schopnosti přesného obrazného pojmenování a téměř orientálního spojení vizuálních a citových vjemů. Má blízko k přírodě, k mysticismu i k říši lidského podvědomí.

Mezi nominovanými na letošní Nobelovu cenu za literaturu byl například i Haruki Murakami, Cormac McCarthy, Milan Kundera, Václav Havel, Ian McEwan, Umberto Eco a mnoho dalších.

Zdroj: novinky.cz, blog.martinus.sk, wikipedia.org (Tranströmer)

Komentáře (1)

WEIL
10.10.2011

Určitě to není ta nejlepší volba...Pokud Nobelovu cenu nedostal třeba U. Eco, tak má ta cena stále menší hodnotu.


Naštěstí je řada jiných literárních cen a ta Nobelova je asi nejprestižnější jen skrz výši prémie, kterou vítěz získává.
Až ji někdo předběhne, tak bude mít prestiž to ocenění.