Nejlepší thriller roku 2014?

novinky

25.09.2014 / Dan
Nejlepší thriller roku 2014?

Nakladatelství Knižní klub vydá 1. října 2014 knižní debut hollywoodského scénáristy Terryho Hayese „Já, poutník“. Objemný román čítající v českém překladu Pavla Medka 760 stran recenzenti označují za nejlepší thriller roku 2014 či dokonce nejlepší knihu tohoto roku. Hayes kombinuje prvky špionážního a kriminálního thrilleru a vypráví sugestivní příběh dvou mužů, kteří stojí na opačném konci dobra a zla. Kniha zaujala nakladatele ve více než 20 zemích a chystá se i filmová adaptace.

Poutník je přezdívka muže, který neexistuje. Adoptivní syn zámožných Američanů vedl tajné oddělení vyšetřující zločiny uvnitř špionážních a zpravodajských služeb. Předtím než odešel ve svých dvaatřiceti letech na odpočinek, napsal učebnici moderních vyšetřovacích metod. Jeho kniha se mu však stane osudnou: kdosi ji použil coby návod, jak spáchat dokonalou vraždu. A někdo jiný s její pomocí Poutníka našel a přiměl ho zapojit se do vyšetřování tohoto zločinu.

Na první pohled pouhý kriminální případ, ač výjimečný a problematický, se ale promění v děsivý závod s časem. Poutník musí vypátrat islámského radikála přezdívaného Saracén, který se rozhodl ve jménu svého Boha vykonat masovou pomstu. A našel si k tomu i prostředek, hrozivý a nemilosrdný, stejně jako je jeho nenávist.

Terry Hayes ve svém románu detailně popisuje zákulisí špionážních služeb a vysoké politiky. Využívá při tom svých zkušeností investigativního novináře a zahraničního dopisovatele. „Kdysi jsem pracoval jako zahraniční korespondent. Psal jsem o aféře Watergate, o ropném embargu, takže jsem vždycky musel být v obraze. A když jste navíc sečtělí, poskytne vám to mnohem hlubší porozumění, jak fungují věci na nejvyšší politické úrovni. Víte, co nám hrozí...,“ vysvětluje Hayes.

„Já, poutník“ otevírá téma terorismu po 11. září 2001, biologických zbraní a zranitelnosti západní společnosti v důsledku globalizace a závislosti na exportu a dostupnosti potenciálně zneužitelných informací volně na internetu.

Recenzenti na adresu románového debutu světoznámého autora scénářů k filmům jako je Šílený Max, Úplné bezvětří, Vertical Limit či Z pekla, nešetří chválou. Britský deník The Guardian označil knihu za „Jediný thriller, který si letos musíte přečíst.“ Americký The Huffington Post ji pak dokonce považuje za nejlepší knihu roku 2014. Kritička The New York Times o ní píše jako o velkém dechberoucím a nepřetržitě napínavém příběhu a podobně smýšlí i novináři dalších světových médií.

„Já, poutník“ se překládá do více než dvaceti jazyků včetně japonštiny, hebrejštiny či norštiny. O Haysův debut již projevil zájem také Hollywood. Práva na filmovou adaptaci „Poutníka“ zakoupila společnost MGM a scénář k filmu by měl napsat sám Terry Hayes.Já, PoutníkJá, PoutníkTerry Hayes

Mladá žena zavražděná v hotelu na Manhattanu – nelze identifikovat ji ani pachatele. Otec veřejně sťatý pod palčivým sluncem v Saúdské Arábii a syn, jenž přihlížel. Muž ze syrského výzkumného ústavu, kterému někdo zaživa vyoperoval oči. ...více

Komentáře (2)

Koka
27.09.2014

" ... příběh dvou mužů, kteří stojí na opačném konci dobra a zla" .. Kde ti lidé vlastně stojí ? :-))
Teď vážně: chápu snahu marketingových pracovníků prodat knihu, již předem označenou za nejprodávanější. Ale tím přeháněním to jenom zabíjejí. Do konce roku 2014 ještě pár měsíců zbývá, největší pecky si zřejmě mnohá vydavatelství nechávají na vánoční trh a o tom, která kniha vydaná roku 2014 byla / bude opravdu nejlepší, se zřejmě dřív než v polovině roku 15 nedozvíme. Tak proč to přehánění? Ještěže to autor článku zachraňuje otazníkem v titulku.
Když britský deník The Guardian označil knihu za „Jediný thriller, který si letos musíte přečíst.“ , (jediný!!!) chápu to tak, že nějaký britský pitomec chce čtenářům vědomě zabránit, aby tu knihu mohli případně porovnat s jinou knižní produkcí. Bez konkurence je vítězství snadné, že?

Štěchýto
27.09.2014

Ano, pomalu každá kniha je teď knihou roku. A pak je každá druhá severská detektivka nejlepší severskou detektivkou roku. Unavující.