Literární střevník

novinky

31.03.2013 / herdekfilek
Literární střevník

Co je Literární střevník? Literární střevník je komunitní projekt, který každý týden ve středu přináší jednu novou povídku od českých autorů či autorek, a to ve formě mp3. K dispozici je vždy týden, tedy do další středy, kdy ji nahradí povídka nová. Povídka je obvykle namluvena samotným autorem/kou, ale není to pravidlem. Například „Dětská hra“ od Martina Koláčka, která byla k dispozici v prvním týdnu Března 2013, měla formát krátké rozhlasové hry.

S nápadem na projekt přišel český indie spisovatel Martin Strnad, známý především díky spolupráci na sbornících příběhů pro děti v rámci skupiny „Hlava nehlava“. Hned na začátku spojil síly s Martinem Koláčkem, autorem několika samostatných titulů, z nichž dvěma se již podařilo překonat hranice ČR, a Nikolou Bornovou, známou internetovou bloggerkou. Společně se stali prvními členy/kami projektu.
Nyní hledají další spolupracovníky a, jak se zatím zdá, úspěšně. Literární střevník tu s námi snad již zůstane a každý týden nabídne něco nového.

Bez financí na vrchol
Literární střevník si neklade za cíl soupeřit s velkými vydavatelstvími audioknih, které mají spoustu peněz na promo i na placení profesionálních herců a hereček. Jeho cílem je předvést posluchačstvu krátké práce nepříliš známých či zcela neznámých autorů a autorek. Kvalitu zaručuje komunita. Noví spolupracující jsou vybíráni stávajícími a povídky uveřejňovány podle oblíbenosti.

Literární střevník nemá žádné finance do základu, stojí pouze na času a práci autorů a autorek. A, především, stojí na zájmu komunity a její ochotě o projektu dále informovat. Každý člověk, který si poslechne nejnovější povídku, zvyšuje šanci, že se pro projekt podaří získat další zajímavé autory a autorky.

Proč zrovna Střevník?
Protože:
-Nová povídka vychází vždy ve střevu... ehm... ve středu. Pokud se do projektu zapojí hodně lidí, budou možná některé vydávány i jindy. Zatím ale platí, že když přijdete ve středu na kanál Literárního střevníku, najdete zde vždy jednu novou audiopovídku.
-Díla pocházejí od lidí, kteří mají prokazatelně literární střevo.
-Literární střevník není komerční projekt, a proto se nemusí bát kontroverze. Hned první povídka Hlad pojednává o kanibalovi, Sedmero plastových panen zase velmi nevybíravým způsobem kritizuje dnešní standarty krásy. Některé povídky vás potěší, jiné zhnusí. Tak, jako svět kolem vás.

Spolupráce s Literární e-kavárnou
Literární střevník je propojen s dalším komunitním projektem, který se orientuje na povídky v psané podobě. Založila jej Nikola Bornová, která je zároveň spoluautorkou koncepce Literárního střevníku. Každá povídka, která se v mp3 objeví na Střevníku, je vydána i jako text na e-kavárně. Narozdíl od LS, kde je audiopovídka po týdnu nahrazena, zde každý uveřejněný text zůstává už navždy.

Literární e-kavárna je, stejně jako Střevník, projekt komunitní. Zatím se pro ni podařilo získat čtyři indie autory/ky. Doufáme, že je to jen začátek a že jich bude stále víc.

Odkazy:
Kanál Literárního střevníku: https://soundcloud.com/literarni-strevnik/
Literární e-kavárna: http://www.e-kavarna.com/
Sociální sítě:
http://www.facebook.com/pages/Liter%C3%A1rn%C3%AD-st%C5%99evn%C3%ADk/378098592287305

https://twitter.com/Strevnik

https://plus.google.com/u/0/105350816211545857589/posts

Zdroj novinky

Komentáře (6)

werst
11.04.2013

Nevím, jestli je to z článku jasné, Literární střevník už běží naplno, tak neváhejte. Doporučuji olajkovat na facebooku, budete pak vždy informováni, když vyjde nová audiopovídka.

A máte-li nějakou krátkou povídku, na kterou jste opravdu hrdí a rádi byste ji poslali mezi lidi, nestyďte se poslat nám ji na literarni.strevnik@gmail.com
To nejhorší, co se vám může stát, je, že ji odmítneme. :-) Nebojte, je to normální. Vaše dílo vždycky někomu sedne a někomu ne. Nebojte se to zkoušet.

Když se nám povídka bude líbit, domluvíme se s Vámi na nahrání audioverze. Preferujeme, když si povídky namluvíte a upravíte sami, ale pokud se na to nebudete cítit, můžeme to udělat za Vás.

Martin Koláček (spoluzakladatel Literárního střevníku).

nightlybird
05.04.2013

Daxie L. Jesus - Ó, otče náš, kterýs sestoupil mezi nás nehodné, abys nás oblažil svou mnohou moudrostí, řadě z nás nicotných se z toho přívalu, ne nepodobného tsunami, doslova a do písmene viklají nejen střeva, ale celý člověk.

Jinak si myslím, že jde o projekt, který beze sporu uvítá řada začínajících autorů.

Lamanai
04.04.2013

bezva nápad, držím palce a těším se, když ten, kdo shora řídí můj hlas, dá, třeba se v budoucnu aktivně zapojím... každopádně se těším coby publikululululum

Daxie L. Jesus
03.04.2013

Už chápu ten název: z hlasů některých se mi fakt vyklaj střeva.

sarekaslukova
03.04.2013

Super!!! Sice jsem slyšela teprve jednu povídku, ale už teď se mi to líbí :-) .

knedlik
01.04.2013

Jůůů, tak to se budu těšit :-)