Letem literárním světem (6)

novinky

14.10.2020 / paulhunter
Letem literárním světem (6)

Letošní Nobelovu cenu za literaturu získala americká básnířka a esejistka Louise Glück, a to díky „jejímu nezaměnitelnému básnickému hlasu, který prostou krásou činí individuální existenci univerzální."
Louise Glück se narodila roku 1943 v New Yorku a v současnosti žije ve městě Cambridge. Proslavila se už svým debutem Fistborn v roce 1968, k dnešnímu dni má na kontě dvanáct básnických sbírek a také řadu esejů o poezii. Její díla zahrnují témata dětství, rodinného života a rodinných vztahů a jsou často inspirována řeckou mytologií. Autorka je rovněž držitelkou Pulitzerovy ceny za svazek Divoký kosatec a Národní knižní ceny za poezii se sbírkou Noc věrnosti a ctnosti, kterou u nás vydalo nakladatelství Argo v roce 2017.

Americká streamovací služba Netflix ohlásila plány na seriálovou adaptaci knižní trilogie Vzpomínka na zemi čínského autora Liou Cch’-sina. Seriál budou mít na starost i producenti a scénáristé David Benioff a D. B. Weiss, známí především seriálovým ztvárněním Hry o trůny. V médiích se mluví o údajné smlouvě za více než 200 miliónů amerických dolarů.
První díl Problém tří těles pojednává o navázání kontaktu s mimozemskou civilizací a byl prvním asijským románem, který kdy získal literární cenu Hugo. Pochvalně se k němu vyjádřil i bývalý americký prezident Barack Obama.

Největší nakladatelský dům v České republice Albatros Media má v plánu odkoupit knižní divizi Mladé fronty za 35 miliónů korun. Zadlužené vydavatelství Mladá fronta tento krok vítá, odkup by měl proběhnout do konce října. Albatros Media v současné době nabízí více než 2000 knižních titulů ročně a zaštiťuje nakladatelství jako je Albatros, CooBoo, Motto, Egmont, Kniha Zlín a další.

Kvůli usnesení vlády letos neproběhne ani tradiční Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Návštěvníkům i čtenářům tak alespoň nabízí vydání antologie Země skrytých úsměvů s třiceti povídkami od současných českých spisovatelů, spjatých právě s veletrhem.

Luxusní resort Soneva Fushi na Maledivách již druhou sezónu nabízel pracovní pozici knihkupce, o kterou měly zájem tisíce uchazečů. Bohatá klientela tohoto malého ostrova, který mimo nádhernou přírodu láká i místem nezasaženým pandemií, tak může využívat služeb profesionálního knihkupce. Na pozici jsou kladeny vysoké nároky, loni se na ni hlásili i uchazeči z řad novinářů Bílého domu, filmových režisérů, právníků, IT specialistů nebo bývalých knihovníků.

Dílo R.U.R. Karla Čapka a slovo robot slaví sté narozeniny. K této příležitosti byla 26. září v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti zahájena výstava Cesta do hlubin robotovy duše. Výstava potrvá až do konce února příštího roku.
Plánuje se také několik knih - nakladatelství Argo vydá v říjnu povídkovou sbírku ROBOT100, do které přispěli čeští autoři fantastiky, britský autor Ben Aaronovitch a doslov napsal Robert Silverberg. Na listopad má pak Argo v edičním plánu i komiksovou adaptaci R.U.R.
Vydavatelství Vysoké školy chemicko-technologické v Praze představí knihu Robot 100: Sto rozumů editorky Jitky Čejkové. Kniha bude obsahovat R.U.R. v původním znění a také komentáře a ilustrace od stovky českých i zahraničních osobností, především vědců.

Čtyři české knihy se objevily v prestižním katalogu White Ravens, který vybírá nejlepší dětské tituly z téměř 50 zemí. Katalog vydává každoročně největší knihovna pro děti a mládež na světě Internationale Jugendbibliothek v Mnichově. Z celkových dvou set titulů se ve výběru českých děl objevily: Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní Majerové (autor Petr Koťátko, nakladatelství Meander), Atlas vyhubených živočichů (Radek Malý a Jiří Grbavčic, B4U Publishing), To je metro, čéče! (Milada Rezková, Paseka), Jedééém! (Ester Stará a Marie Urbánková, Pop-Pap).

Nakladatelství Talpress chystá limitované sběratelské vydání celé Úžasné Zeměplochy Terryho Pratchetta. Knihy znovu projdou korekturou, budou vázané a s ilustracemi Joa McLarena. Talpress předpokládá vydat šest dílů ještě v letošním roce.

Šestnáct hitů podzimní sezóny se objeví v rámci akce Velký knižní čtvrtek na pultech knihkupectví od 15. října. Čtenáři se mohou těšit například na knihu Aristokratka u královského dvora (Evžen Boček), Reniin deník (Renia Spiegel), Z Izrastiny s láskou (Jakub Szántó) nebo na román Normální lidi (Sally Rooney).

Zde se můžete podívat na minulý přehled Letem literárním světem (5)

zdroj: independent.co.uk, techcrunch.com, mediar.cz, albatrosmedia.cz, hejkal.cz, barefootbookseller.com, theguardian.com, capek-karel-pamatnik.cz, argo.cz, robot100.cz, czechlit.cz, nakl. Talpress (FB), www.velkyctvrtek.cz

Buďte v obraze

Až vydáme další článek Letem literárním světem, pošleme vám o tom e-mail - více zde.

Komentáře (9)

mia.com
22.10.2020

paulhunter: diky moc! :)

paulhunter
21.10.2020

Ty obálky jsou k nahlédnutí přímo na facebookových stránkách nakladatelství Talpress.
Případně zde: https://www.discworldemporium.com/21-the-discworld-collector-s-library?p=2&fbclid=IwAR1y6-PfKtDeD9tWhYSRqRG8A1RQtjUqFpkhn-ynbjiG8hWcfnGpPmtbj2E

mia.com
21.10.2020

alexLytton: A kde jsou k nahlednuti, prosim? Nikde jsem je nemohla najit.

tootsie
19.10.2020

A keďže určite nie som jediná Slovenka, ktorá sem chodí, tak doplním ešte jednu informáciu: Slovenskú literárnu cenu Anasoft litera za rok 2020 získala Alena Sabuchová a jej román Šeptuchy. Zdroj: https://www.dobrenoviny.sk/c/190459/cenu-anasoft-litera-2020-ziskala-alena-sabuchova-za-roman-septuchy

Afilada
15.10.2020

Do Památníku Karla Čapka ve Staré Huti se zajdu na výstavu podívat.

alexLytton
15.10.2020

Ty nové obálky k Zeměploše jsou pěkně hnusné a já Talpress vážně nechápu. Bude to absolutní propadák. Práce tohoto výtvarníka odpovídá současným trendům, kdy jsou krásné malované obálky nahrazovány takovým hnusem. Já jsem věrný uctívač Joshe Kirbyho.

mia.com
14.10.2020

Diky za dalsi dil teto rubriky :) S vydanim Terryho jste me teda dostali. Jsem velice zvedava,ackoliv to nemam kam dat :D a skoda,ze netoci nove tv filmy..

MadamC
14.10.2020

Opět skvělé shrnutí a spoustu zajímavých informací, za které moc děkuji! Především se samozřejmě těším na nové vydání Pratchetta, snad to bude pecka!

1