Letem literárním světem (1)

novinky

25.07.2020 / paulhunter
Letem literárním světem (1)

Nový román Susanny Clark s názvem Piranesi vyjde v originále již letos v září a nabídne prostředí snové alternativní reality. Zároveň se pracuje i na českém vydání v nakladatelství Argo v překladu Viktora Janiše, který překládal i autorčin debutový román Jonathan Strange & pan Norrell.

Ve věku 87 let zemřel španělský spisovatel a novinář Juan Marsé. V roce 2008 obdržel prestižní literární ocenění - Cervantesovu cenu. U nás autorovi vyšlo pět knih, mezi nejznámější patří Kaligrafie snů a Poslední odpoledne s Terezou.

David Mitchell, autor Atlasu mraků, předpověděl, že probíhající koronavirová pandemie razantně změní v následujících letech podobu literatury. "Nejsem si jistý, že budeme ještě někdy psát o tématech, která nebudou obsahovat ani nádech pandemie," dodal. Autorův nejnovější počin Utopia Avenue vyšel v Anglii teprve před dvěma týdny a pojedná o stejnojmenné rockové skupině.

Letošní Nobelova cena za literaturu bude udělena nejdříve ve čtvrtek 8. října 2020. Mezi lety 1901 a 2019 ji obdrželo 116 laureátů.

Kniha The Cleaner britského autora Marka Dawsona byla stažena z žebříčku nejprodávanějších titulů novin The Sunday Times. Dawson přiznal, že sám zakoupil 400 výtisků, čímž se dostal na osmé pořadové místo. Na svou obhajobu uvedl, že knihy měl pro přímý prodej svým čtenářům a kdyby chtěl systém podvést, zakoupil by deset tisíc kusů a dostal by se tak na první příčku bestsellerů po dlouhou dobu.

Městská knihovna v Praze vydala ediční plán e-knihovny na podzim a zimu. Dle jejích statistik si od ledna do května letošního roku stáhli čtenáři 1 981 468 e-knih, což je nárůst o 94,7 % než vloni za stejné období. Ve spolupráci s knihovnou je možné si stáhnout zdarma více než 1 400 titulů v různých formátech i zde na Databázi knih.

Prequel k sérii Hunger Games s názvem Balada o ptácích a hadech vychází v originále téměř po deseti letech po posledním dílu Síla vzdoru. Autorka Suzanne Collins prozradila, že hlavní postavou nového románu je prezident Snow, v té době známý jako Coriolanus. Letos se chystá také české (nakl. Fragment) i slovenské (CooBoo) vydání.

Rukopis Snídaně u Tiffanyho, který má být předmětem aukce, ukázal, že Truman Capote chtěl původně pojmenovat hlavní postavu jako Connie Gustafson místo dnes již známé Holly Golightly. Před publikací románu autor také seškrtal několik sexuálních pasáží.

zdroj: nakladatelství Argo, independent.co.uk, novinky.cz, nobelprize.org, mlp.cz, theguardian.com

Buďte v obraze

Až vydáme další článek Letem literárním světem, pošleme vám o tom e-mail - více zde.

Komentáře (19)

Aivinka
21.08.2020

Moc hezký nápad na pravidelnou serii novinek :)

Ronnie68
08.08.2020

rozhodně mě zaujalo, že je ještě pokračování k Hunger games ... díky moc za informace... je to určitě dobrý nápad ;)

Adris
07.08.2020

Hmm, ta poslední informace mě zaujala.

Artak
07.08.2020

Súhlasím, dobrý nápad tento formát.

Baru16
06.08.2020

Děkuji za informace, tento formát vítám. Nejenže aktualit není nikdy dost, ale vybrali jste zajímavé věci pro každého. Tleskám!

verun.ne
06.08.2020

Dobrý nápad :) děkuji mockrát za novinky !

mil
05.08.2020

super nápad

CarolC
04.08.2020

Moc skvělý nápad na formát tohoto pravidelného článku! jen tak dál, prosím :-)

1