Knihy a chystané 19% DPH

novinky

/ Zlord Antiježíš
Knihy a chystané 19% DPH

Ohrožuje sjednocení a zvýšení DPH knižní trh?

Na případné zvýšení sazby DPH u knih z 10 na 19% doplatí kromě čtenářů a kultury obecně jistě nakladatelé a knihkupci, paradoxně si polepší elektronická kniha, která je nyní jako „služba“, a nikoli „zboží“ zdaněna 20%.


Podle Josefa Žáka z distribuce Kosmas.cz bude případný dopad na trh citelný. Řada knihkupců, kteří se pohybují neustále na hraně rentability, by musela zvednout obrat, což podle něho při prognóze ekonomického vývoje není reálné. Takže je to existenčně postihne.

Průměr DPH na knihy je ve vyspělých evropských zemích je mezi 5 až 6%.
Se započítáním všech zemí EU 7,6%. Osm zemí EU má na knihy dokonce speciální sazbu, která je zdaněním řadí například i pod potraviny nebo léky.
Na smutnou zkušenost Slovenska při zavedení rovné daně za Dzurindovy vlády, což vedlo prakticky ke 100% zvýšení daně a katastrofálně to postihlo nabídku a distribuci nových i starých knih, upozornil prozaik Petr Prouza, předseda Klubu českých spisovatelů. Zaniklo tehdy mnoho knihkupců, snížila se nabídka, náklady knih klesly více než o polovinu.
Vysokou sazbu na knihy má v Evropě dnes pouze Dánsko (25%) a Bulharsko (20%), kde knižní trh prakticky neexistuje. Ani v Rusku DPH na knihy nepřesahuje 10%.
Naopak Velká Británie, jejíž knižní trh je mnohonásobně větší než ten náš, má na knihy nulovou sazbu DPH.

Nutnost chránit a podporovat vydávání knih (jakož i další formy podpory vzdělanosti) formou nižší sazby DPH, anebo dokonce formou speciální výjimky, je všeobecně sdílená nejen v EU.
Doufejme tedy, že se nakonec státní rozpočet obejde bez 720 milionů, částky menší než náklady na pražskou tramvajenku, které by do něj přineslo vyšší zdanění knih při současném obratu.

zdroje: Právo; portalknihy.cz; denikreferendum.cz


Přejít na komentáře (2)