Knihy a chystané 19% DPH

novinky

15.02.2011 / Metal Messiah
Knihy a chystané 19% DPH

Ohrožuje sjednocení a zvýšení DPH knižní trh?

Na případné zvýšení sazby DPH u knih z 10 na 19% doplatí kromě čtenářů a kultury obecně jistě nakladatelé a knihkupci, paradoxně si polepší elektronická kniha, která je nyní jako „služba“, a nikoli „zboží“ zdaněna 20%.


Podle Josefa Žáka z distribuce Kosmas.cz bude případný dopad na trh citelný. Řada knihkupců, kteří se pohybují neustále na hraně rentability, by musela zvednout obrat, což podle něho při prognóze ekonomického vývoje není reálné. Takže je to existenčně postihne.

Průměr DPH na knihy je ve vyspělých evropských zemích je mezi 5 až 6%.
Se započítáním všech zemí EU 7,6%. Osm zemí EU má na knihy dokonce speciální sazbu, která je zdaněním řadí například i pod potraviny nebo léky.
Na smutnou zkušenost Slovenska při zavedení rovné daně za Dzurindovy vlády, což vedlo prakticky ke 100% zvýšení daně a katastrofálně to postihlo nabídku a distribuci nových i starých knih, upozornil prozaik Petr Prouza, předseda Klubu českých spisovatelů. Zaniklo tehdy mnoho knihkupců, snížila se nabídka, náklady knih klesly více než o polovinu.
Vysokou sazbu na knihy má v Evropě dnes pouze Dánsko (25%) a Bulharsko (20%), kde knižní trh prakticky neexistuje. Ani v Rusku DPH na knihy nepřesahuje 10%.
Naopak Velká Británie, jejíž knižní trh je mnohonásobně větší než ten náš, má na knihy nulovou sazbu DPH.

Nutnost chránit a podporovat vydávání knih (jakož i další formy podpory vzdělanosti) formou nižší sazby DPH, anebo dokonce formou speciální výjimky, je všeobecně sdílená nejen v EU.
Doufejme tedy, že se nakonec státní rozpočet obejde bez 720 milionů, částky menší než náklady na pražskou tramvajenku, které by do něj přineslo vyšší zdanění knih při současném obratu.

zdroje: Právo; portalknihy.cz; denikreferendum.cz

Komentáře (2)

michtry
16.02.2011

Opět a ne poprvé bude Česká republika opět v centru dění, protože to co máme tady nemají bohužel jinde v Evropě. Nesmyslné zákony, které pozbývají platnost a plnění, průtahy soudů, rušení státních orgánů, které potřebujeme, zvyšování a zdražování všeho kvůli tomu, aby si politici ještě více polepšili a obyčejní lidé na to doplatili. Pokud se zvedne DPH u knih bude to mít neúnosný dopad a já to vidím tak, že éra knih bude u konce - existují mnohem levnější varianty jak si přečíst to, co máte rádi.
Nikdy, tedy alespoň pro mě, to nenahradí však pocit, kdy knihu držíte v rukou. Doufejme, že se to vyvine ku prospěchu všech v nějakou reálnou variantu existence knižního trhu.

Pumpenzen
16.02.2011

Divný no, to bysme byli jak nějaký socky, zdražit knihy. Tak ty vole, cíga, alkohol, benál (byť benál by ovlivnil ceny + - všeho asi), ale proč vyjebávat zrovna na knížkách, to nevím. Furt tu máme elektroniku a další věci. Rozhodně nechci, aby měli problém menší knihkupectví, kam rád chodím, protože prodavači jsou tam ochotní a líp se tam nakupuje. Co je anglicky, tak beru z amazonu do kindle přímo, ale česky si zajdu rád do obchůdku :-)