Knihou roku 2010 je “Dívka, která kopla do vosího hnízda“

novinky

01.02.2011 / Dan
Knihou roku 2010 je “Dívka, která kopla do vosího hnízda“

1. ročník ankety Kniha roku 2010 je za námi. Vítězem se stala kniha "Dívka, která kopla do vosího hnízda“ od švédského spisovatele a novináře Stiega Larssona (*1954); do češtiny knihu přeložila Azita Haidarová.

Více informací o anketě Kniha roku 2010, najdete zde.

Komentáře (11)

GepardLady
03.02.2011

to Dell: Já se nerozčiluju :-) Durdí mě jiný věci většiho společenskýho rozsahu.

Dell
03.02.2011

GepardLady, toto hlasování bylo lidové, takže se opravdu dalo čekat, že nezvítězí knihy poezie a náročné čtení. Do užšího výběru se mnou navržená kniha nedostala, trojice, pro niž jsem pak hlasovala, se také neumístila na začátku žebříčku. Přesto nevím, proč bych se kvůli tomu měla rozčilovat. Je to výsledek hlasování uživatelů tohoto webu, ne nějaké odborné poroty. Takže si z toho můžu udělat závěry jaké chci, ale určitě ne takové, že tyto knihy jsou tím nejlepším, co u nás v loňském roce vyšlo.

GepardLady
02.02.2011

Ještě dodatek k předchozímu komentáři: Nechci, aby to vypadalo, že proti Vám něco mám, protože na sebe kvůli Miléniu nenarážíme poprvé. Každému dle jeho gusta. Ale nemám ráda subjektivní dogmatismus, protože z něho pramení bezohlednost vůči názorům druhých. Osobně zastávám Voltairovu filozofii: "Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu hájit Vaše právo to říct." Takže Váš názor respektuji, ale neměl byste ho hájit tak vehementně, aby to vypadalo, že neuznáváte žádný jiný názor.

Hezký den!

GepardLady
02.02.2011

to Pajonek: Jste si tak jist, že nic lepšího nevyšlo? Četl jste všechno? U nás třeba vyšla kniha Sidra Noach skvělého pedagoga, u kterého jsem měla příležitost dva semestry studovat literární seminář, profesora Davida Jana Novotného. Vyhrál s ní Cenu knižního klubu. Je to výborné dílo, ale protože je prostě pro masového čtenáře příliš náročné, tak se do užšího kola čtenářského hlasování nedostane.

pajonek
01.02.2011

stieg larsson není zdaleka prvním autorem knih na téma tvrdého thrilleru, jeho knihy ale odstartovaly zcela novou éru v této oblasti - Dívka, která kopla do vosího hnízda je strhující, stejně jako byly dva předchozí díly..........často se mi stává, že po přečtení knihy se ohlédnu zpět a vše, co vidím je pouze pár zamlžených, hloupých nápadů...ale musím mít pořád před čtením nějaké knihy důvod z knihy něco vytěžit ? musím mít nějaký důvod, proč chci tuto konkrétní knihu číst ? nestačí vzít knihu a říci si - tady se chci BAVIT, kurec palec jenom bavit !!chci zalést pod deku , natáhnout kopýtka, uvařit si kávičku a nechat se prostě unášet dějem....... Milenium je pro toto přímo stvořené ....... kdosi tady psal o vkusu....tahle kniha je o dobrém vkusu, jinak bychom tady čučeli na knihy o hovně, o kundě, o pejskovi, který pro kokinko skočí i přes hovínko..... kdosi tady napsal - Nezbývá, než nám všem popřát v tomto roce hodně opravdu dobrých knih, které se zaslouženě dočkají tak VELKÉ PŘÍZNĚ čtenářů, jaké se dostalo Miléniu ...souhlasím s GepardLady, opravdu loni nevyšlo nic lepšího...................

Pidzey
01.02.2011

Právě to čtu..zdolal jsem i předchozí díli.Podle toho co jsem z tohodle přečet,tak si myslím že si to Knohu roku zaslouží..ale pro mě je nejlepší Jednička...Muži co nemají rádi ženy.

paulhunter
01.02.2011

Já jsem Milénium nečetl, tak nemůžu posoudit, o jak kvalitní díla se jedná.. ale chystám se přečíst minimálně Muži, kteří nenávidí ženy (protože jsem se dozvěděl, že bude Fincher točit remake v roce 2011).

GepardLady
01.02.2011

Jsem ráda, že jsem tu našla dva komentáře, které se ztotožňují s mým názorem a nebudu si tak zase připadat hloupě, když můj názor někdo napadne, protože sám má jiný názor. Každopádně jsem taky tušila, kdo bude vítěz a docela mě mrzí, že komerční taháky převálcovávají kvalitní literaturu. Už se nekouká na kvalitu, ale na líbivý příběh, byť je sebeabsurdnější.
Nezbývá, než nám všem popřát v tomto roce hodně OPRAVDU DOBRÝCH knih, které se zaslouženě dočkají tak velké přízni čtenářů, jaké se dostalo Miléniu :-)

1