Karin Lednická ztvárnila životickou tragédii jako literární dokudrama

novinky

PR článek, 26.03.2022
Karin Lednická ztvárnila životickou tragédii jako literární dokudrama

Úvodní dva díly trilogie Šikmý kostel jsou už dva roky nejdiskutovanějšími a nejoceňovanějšími tituly v Česku. Ve své nejnovější knize Karin Lednická navazuje na příběh lehce načrtnutý ve druhém díle, tedy nacistický masakr ve slezské vesnici Životice a následné represálie, které trvaly několik měsíců. Pro knihu tentokrát zvolila formu literárního dokudramatu a podává v ní autentický, plastický obraz tragédie, která byla po válce ideologicky zneužita a v posledních dekádách odsunuta k zapomnění.

„Úmysl podrobněji zpracovat životickou tragédii vzešel z postesknutí jedné pamětnice,“ říká Karin Lednická. „Mluvila jsem s ní při sběru materiálu na Šikmý kostel a ona si v závěru našeho rozhovoru rezignovaně posteskla: ‚Všichni na nás zapomněli.‘ Ta pamětnice je dcerou jednoho z šestatřiceti mužů, které ve vesnici Životice dne 6. srpna 1944 zastřelilo gestapo v odvetě za partyzánskou akci.“

Karin Lednická zasazuje životickou tragédii do širšího historického kontextu, aby i čtenář s historií Těšínského Slezska neobeznámený mohl vnímat veškeré souvislosti. Pečlivými rešeršemi podložená dokumentární část obsahuje nikdy dříve nepublikovaná fakta a je doplněna literárně zpracovanými výpověďmi pamětníků, kterých se nacistické represe přímo dotkly. Bohatá obrazová příloha dodává vyprávění další vrstvu.

A právě díky tomuto komplexnímu pojetí se Lednické daří s mrazivou autenticitou zaznamenat všechny aspekty tehdejších událostí.

Je všeobecně známo, že spouštěčem lidického běsnění bylo milostné psaníčko. Stejně tak i v životickém příběhu nacházíme několik dalších, ryze lidských faktorů či spíše selhání, která významně ovlivnily průběh událostí: neopětovaný cit, osobní mstu, nenaplněné ambice. Na rozdíl od osekaných výkladů o partyzánech, kteří hrdinně bojovali proti německým okupantům, nabízí tato kniha odlišný, mnohovrstevnatější příběh, v němž vystupují především lidé, kteří byli při nacistických odvetách za partyzánskou činnost zavražděni nebo si z následných represí odnesli celoživotní trauma.

Lednická včleňuje svědecké výpovědi do dokumentárního výčtu událostí, takže její kniha přináší silné a velmi působivé svědectví. Mrazivě působí také závěr, obsahující stručné citace z poválečné obecní kroniky, z nichž je patrné, jak byla událost odsouvána k zapomenutí, převálcována nastupujícím komunistickým režimem. Za zmínku stojí také pasáže z doslovu nastiňující povážlivě neutěšený stav, který provází upomínání životické tragédie v současnosti.

Karvinsko a Těšínské Slezsko získaly v Karin Lednické osobnost, která celý tento region představuje široké veřejnosti, nabourává zažité předsudky, stereotypy a mýty. A především – která tomuto zdecimovanému kraji vrací hrdost a zdravé lokálpatriotství, o něž v uplynulých dekádách přišel.


Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie Karin Lednická

Životice: malá vesnice uprostřed Těšínského Slezska. Po Mnichovu zabrána Polskem, po 1. září 1939 se jako dobyté území stává součástí Říše. Během války zde tudíž panovaly zcela jiné poměry než v protektorátu. Probíhala tu nejvě... více


Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Románová kronika ztraceného města, léta 1921–1945. S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Českosl... více


Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Románová kronika ztraceného města, léta 1894–⁠1921. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí... více


Přejít na komentáře (6)