JINÉ KNIHY dávají autorům příležitost vydělávat na e-knihách

novinky

01.06.2013 / herdekfilek
JINÉ KNIHY dávají autorům příležitost vydělávat na e-knihách

Příležitost pro začínající i zavedené autory jakýchkoli textů přináší internetový projekt JINÉ KNIHY, který na adrese JINÉ KNIHY spustila firma e-bohém, s. r. o. Své knihy mohou prostřednictvím serveru prodávat tvůrci přímo čtenářům a inkasovat za ně peníze rovnou na svůj účet.

Ze šuplíků do čteček

"JINÉ KNIHY chtějí svou nabídkou oslovit zejména tisíce autorů, kteří mají v zásobě nejrůznější texty, ale dosud je nepublikovali,“ přibližuje filozofii projektu jeho šéf (neboli hlavní projektovodič) Michal Chleboun. "Vydání tištěné knihy něco stojí a kamenná nakladatelství se do riskantních projektů příliš nehrnou. Náklady na publikování pro čtečky a tablety se pohybují jinde, a tak chceme motivovat autory a dostat jejich díla ke čtenářům.“

Nakladatelství bude vybraná díla nejen samo vydávat a o příjmy z prodeje se s autory spravedlivě dělit, ale bude rovněž poskytovat technickou a případně také redakční podporu těm, kdo se rozhodnou knihu vydat vlastním nákladem - stačí poslat rukopis a o zbytek se postará e-bohém.
"Knihu upravíme, naformátujeme a převedeme do formátů zobrazitelných ve čtečkách,“ vysvětluje Michal Chleboun.

Peníze autorům


Výhodou, kterou spisovatelé, básníci a publicisté jistě uvítají, je skutečnost, že čtenáři budou peníze za jimi vydané e-knihy posílat přímo jim (zatím bankovním převodem) a e-bohém si po čase naúčtuje provizi. Výše výdělků se tak výrazně liší od honorářů, jež autoři dostávají od klasických nakladatelů.

Projekt by mohli ocenit i majitelé čteček a tabletů, kterých v Česku stále přibývá. Provozovatelé platformy totiž očekávají, že se čtenáři dostanou k novému obsahu za velmi zajímavé ceny.

"Žádný obsah nebudeme zveřejňovat automaticky, ale každé dílo před vydáním minimálně prohlédneme, abychom udrželi určitou úroveň vydávaných titulů,“ objasňuje Ondřej Šanca, jenž má na vizitce funkci
ústřední publikatér a v e-bohémovi na starost péči o autory. "S autory následně budeme o ceně, kterou navrhli, diskutovat.“

Knihy zdarma

JINÉ KNIHY zároveň nabízejí možnost publikovat knihu jakoby "na zkoušku“. Kdo si bude chtít prostřednictvím serveru ověřit, jaký ohlas jeho texty vyvolají, najít okruh fanoušků nebo si zkrátka jako začínající tvůrce udělat jméno, může e-knihu nabídnout ke stažení zdarma. V takovém případě projde kniha před vydáním jazykovou korekturou, ale musí zůstat na serveru čtenářům k dispozici bezplatně.

Ke stažení zdarma jsou zároveň v současné době na serveru JINÉ KNIHY také e-knihy volných autorů (spisovatelů, od jejichž smrti uplynulo přes 70 let) vydané v posledních letech Městskou knihovnou v Praze nebo ty, které vydal e-bohém.

"Zahřívací“ provoz

V tuto chvíli je na serveru ke stažení téměř 300 e-knih. To je ale teprve začátek.
"Postupně se chceme stát místem, kam si budou čtenáři chodit pro klasiku i žhavé novinky,“ vysvětluje Ondřej Šanca a dodává, že nakladatelství neustále hledá nové zdroje a oslovuje další autory.
"Opravdová práce nás čeká teprve teď - o prázdninách, během zahřívacího provozu, chceme vydávat velmi intenzivně.“

Pohled do edičního plánu naznačuje, že své místo najdou na JINÝCH KNIHÁCH i soubory pracovních listů pro děti, na jejichž přípravě e-bohém exkluzivně spolupracuje s Dětskými stránkami.

Komentáře (9)

Warana
28.07.2013

Proti e-knihám nemám naprosto nic. Mám krásné vázané knihy a stejně tak si ráda přečtu knížky i ve čtečce. Čtu rychle, a tak ocením možnost, že si odlehčím záda při věčném pendlování. Osobně si myslím, že by naopak mohly finančně přispět právě na to, aby byly vázané knihy opravdu zase cenné a krásné, dobře svázané a s pěknou obálkou a kvalitním papírem. Proč? Protože se hned nebude muset tisknout každá kravina a ušetří se náklady, které se budou moci investovat jinam.

ladymanson
20.06.2013

Škoda, že jsem o tomhle neslyšela 5 let zpátky, když jsem se snažila udat knihy, scénáře a povídky, snad to tedy pomůže aspoň jiným, já už se teď otáčet zpátky nebudu a půjdu dál za svým štěstím skrze tvrdou dřinu investovanou do komiksové kresby a angličtiny. :-)

eraserhead
04.06.2013

Bookslover: Přesně tak. Já jsem na tom s knihami asi jako Grossberg1, i když elektronické knihy striktně nezavrhuji, není to prostě formát pro mě, rád knihu vnímám více smysly než jen zrakem. Ale jako autor se snažím už pár měsíců papírovou knihu a uvědomuji si, že e-book by pro mě v tomto případě byl mnohem méně problematičtější a nákladnější, takže podruhé už asi využiji podobný formát nebo projekt.

Bookslover
04.06.2013

Mě samotnou e-knihy moc nelákají, ale je skvělé, že díky nim dostanou šanci spisovatelé, kteří by svou knihu v klasické tištěné podobě nemohli vydat. Tento nápad se mi moc líbí.

olinka30
04.06.2013

Mně se ten nápad moc líbí. Myslím, že nevadí, že podobný webový projekt už někde funguje. Nebo by to mělo vadit?

Atuin
03.06.2013

Velice zajímavé a to pro všechny suity. Slova jako " V životě bych si e - knihu nekoupil" mi připadají všelijaká jen ne slučitelná se slovem konzervativní. Já sama mám knihovnu bohatou, a došla bych směrem zpět až k roku 1856, ale na e- knize nevidím nic špatného. ( navíc k poznámce Grossberg1 ke čtečce potřebujete také žárovku,). Ono o knihách z roku 1910 apd. článek nepíše a ty vám už jen tak nikdo ani nevydá, a také to není jen o představách ale o skutečném přečtení a pochopení knihy a jazyka, a nejvíce je to o tom dát nějaký skutečný prostor všem čtenářům a nejen jim.
Mě se ten projekt víc než líbí a pokud jíž dle Warany skutečně existuje může nabídnout jisté šance.

Monicay
03.06.2013

Webový projekt který funguje na stejném principu: http://www.ebookeater.cz/ . A další který nabízí možnost vydání elektronických knih začínajících autorů - http://palmknihy.cz/free/index.php

Grossberg1
03.06.2013

V životě bych si e-knihu nekoupil.V tomto směru jsem přísně konzervativní.Tištěná kniha má svou duši,stárne,přibývá známek užívání.Když si koupím knihu z antikvariátu a je v ní třeba věnování,představuji si kdo tu knihu držel v ruce přede mnou.Mám třeba knihu s razítkem knihovny královského města pražského z roku 1910.K tomu abych si přečetl knihu nepotřebuji žádnou nákladnou techniku stačí obyčejná žárovka.Krásně vázaná kniha je i umělecké dílo samo o sobě.Knihy navíc i krásně voní.E-kniha je mrtvý bezduchý výtvor,tím myslím formu ne obsah.

1