J. M. Dalgliesh: Skandinávský noir? Ten mi sedí. Jsem taky trochu zádumčivý

novinky

/ Pufík19
J. M. Dalgliesh: Skandinávský noir? Ten mi sedí. Jsem taky trochu zádumčivý

Přinášíme rozhovor se spisovatelem J. M. Dalglieshem, kterému právě vyšla novinka Mrtvá z ostrova Skye – první díl nové detektivní série zasazené do drsné, ale okouzlující skotské krajiny. Knihu vydalo nakladatelství Cosmopolis.

Vaše nová série se odehrává na drsném ostrově Skye. Čím vás Skotsko a právě tento ostrov tolik inspirovaly?

Rodina mého otce ze Skotska pochází. Já sám jsem žil mnoho let na Skotské vysočině a ostrov Skye bylo jedno z prvních míst, která jsem zde navštívil. Líbila se mi místní krajina, proměnlivé počasí i určitá izolace ostrova.

V souvislosti s vašimi knihami je často zmiňován skandinávský noir a procedurální thriller. Jak jste si našel vlastní styl psaní a kdo vás nejvíce ovlivnil?

První detektivní série, kterou jsem četl, byla o komisaři Wallanderovi od Henninga Mankella. Způsob, jakým v jeho příbězích ovlivňuje okolní krajina atmosféru knihy, temperament postav a styl psaní, se promítá i do mých románů. Skandinávský noir se dobře hodí k odlehlejším oblastem britských regionů. Já sám mám sklony k zádumčivosti, a tak mi styl tohoto žánru vyhovuje.

Mnoho vašich knih se okamžitě stalo bestsellery. Jak jste vnímal okamžik, kdy jste poprvé zjistil, že vaše práce má tak obrovský úspěch?

Byl jsem překvapen. U první knihy jsem očekával, že při troše štěstí prodám dva až tři tisíce výtisků a pak upadnu v zapomnění. Jsem také sám sobě tím nejtvrdším kritikem a chválu přijímám jen obtížně. Úspěch každé knihy mě nutí soustředit se na další, protože se chci stále zlepšovat.


J. M. Dalgliesh


Humor, drama, ale i velmi realistické postavy – jak důležité pro vás je, aby čtenář cítil, že „žije“ spolu s vašimi hrdiny?

Snažím se o to, aby postavy a zápletky v mých knihách byly uvěřitelné. Čím víc se čtenáři dokážou ztotožnit s hrdiny knihy, tím jsou jim bližší a víc jim na nich záleží. Smysl pro humor, zvláštnosti jednotlivých lidí, jejich chování i přátelské nebo nepřátelské vztahy – to všechno je důležité pro autenticitu postav.

V románu se prolíná současné vyšetřování s událostmi z přelomu tisíciletí. Co vás vedlo ke zvolení této časové linky?

Hlavní postava Duncan McAdam je o pár let mladší než já. Jeho životní zkušenost rezonovala s mou vlastní. Já jsem jako teenager také opustil domov a vycestoval do zahraničí. A když jsem po dvaceti letech navštívil rodné město, zjistil jsem, že ač je na první pohled jiné – budovy mají nové fasády, změnily se názvy podniků, všude jsou vyšší stromy –, místo samotné se pod povrchem nijak zvlášť nezměnilo. Duncan se vrací na rodný ostrov a vidí to stejně. Potkává známé tváře z dětství a dospívání, z nichž jsou nyní dospělí lidé, ale stále mají tytéž povahové rysy a problémy.

Ostrovní komunita ve vaší knize drží při sobě a nerada odhaluje svá tajemství. Byl to od začátku záměr, aby právě její uzavřenost hrála tak velkou roli?

Ano, rozhodně. Odlehlost ostrova znamená, že v případě katastrofy si obyvatelé často musí poradit sami. Zatímco se zbytek světa překotně mění, na ostrově se – kromě nárůstu turistického ruchu v posledních letech – nezměnilo téměř nic. Výsledkem je silná komunita, v níž se lidé navzájem chrání a jsou ostražití vůči nově příchozím. Nechápejte mě špatně, obyvatelé ostrova jsou přátelští a rádi vás vřele přivítají, ale zároveň jsou svérázní, hrdí a odhodlaní.

Plánujete sérii z ostrova Skye rozvíjet i dál? Můžeme se těšit na další případy Duncana McAdama?

Pro Duncana McAdama a jeho kolegy mám naplánovanou dlouhou dějovou linku. Takže můžu slíbit, že Duncan tu ještě nějakou dobu bude! Jestli se však věci vždycky budou vyvíjet v jeho prospěch, to už je jiná věc...


Knihu můžete koupit zde


Mrtvá z ostrova Skye Mrtvá z ostrova Skye J. M. Dalgliesh

První kniha bestsellerové detektivní série Brzy začne nové tisíciletí a skupina středoškoláků oslavuje závěrečné zkoušky na pláži ostrova Skye. Jedna ze studentek se však budoucnosti nikdy nedočká… O dvacet let později je nalezeno... více

Přejít na komentáře (1)