J. K. Rowling vydala pod pseudonynem detektivní román

novinky

15.07.2013 / paulhunter
J. K. Rowling vydala pod pseudonynem detektivní román

Britská spisovatelka J. K. Rowling, známá především díky sérii Harry Potter, vydala tajně detektivní román pod pseudonymem Robert Galbraith.

Detektivka nese název "The Cuckoo's Calling" a vypráví o válečném veteránovi, který přišel v Afghánistánu kvůli mině o nohu a v současnosti se věnuje práci soukromého vyšetřovatele. Detektiv Cormoran Strike nemá příliš štěstí ani moc klientů, ale naskytne se mu příležitost vyšetřit údajnou sebevraždu supermodelky Luly Landry, přezdívané Cuckoo. Strike se tak dostává do sféry milionářů, rockových superstar a zoufalých návrhářů a čtenáři tak mají možnost poznat bohaté a slavné, jako nikdy předtím. Stejně tak detektiva, který nemá obdoby.

Během své kariéry J. K. Rowling několikrát mluvila o napsání kriminálního románu. Autor Ian Rankin tvrdil na knižním festivalu v Edinburgu v roce 2007, že jeho žena zahlédla autorku, jak píše detektivní román v kavárně. Později prohlásil, že se jednalo pouze o vtip. I přesto zvěsti přetrvávaly nadále a v roce 2012 se rovněž psalo v novinách The Guardian o spekulacích ohledně příští knihy J. K. Rowling, která by mohla by detektivkou.

Kniha The Cuckoo's Calling vyšla letos v dubnu a ihned zaujala pozornost čtenářů i kritiků, kteří ji označovali za velice slibný a překvapivý debut. Velice dobré hodnocení zaznamenal román jak na knižním portále Goodreads, tak i na britském Amazonu.

Tajemství autorství nakonec nevydrželo příliš dlouho, protože 14. července 2013 vyšel v novinách The Sunday Times článek s identitou pseudonymu Robert Galbraith. J. K. Rowling byla prozrazena především skutečností, že má s Galrbraithem stejného agenta a vydavatele a také podobným literárním stylem.

"Doufala jsem, že tohle tajemství udržím o trochu déle, protože být Robertem Galbraithem bylo nesmírně osvobozujícím zážitkem," řekla Rowlingová. "Bylo skvělé publikovat bez mediálního poprasku nebo očekávání, a byla to čistá radost dostat zpětnou vazbu pod jiným jménem," dodala.

The Cuckoo's Calling je pouze prvním dílem ze série Cormoran Strike, další díl lze očekávat příští rok.

Zdroj: kultura.idnes.cz, goodreads.com, thesundaytimes.co.uk, wikipedia.org

Komentáře (18)

bookgover
25.12.2013

Ikdyž jsem "Prázdné místo" místy dost protrpěl, tak se těším ...

LiLLu
19.08.2013

Já se jí opravdu nedivím, že chtěla vydat knihu bez mediálního humbuku....psát pod stresem asi nic moc....Každopádně střídat žánry většinou lidem prospěje, já sama hodně střídám knihy na čtení. Aspon to neni pořád ta stejná nuda:-))
Na knihu se těším a jsem zvědavá tady na komentáře.....

Radzha
29.07.2013

A bude se tahle knížka vydávat i v češtině?

Thanyss
24.07.2013

Koukám, že Rowling se zřejmě rozhodla zkusit co nejvíce literárních žánrů :)

airsoprano
21.07.2013

Tak samozřejmě je to jen marketingový tah. Už vidím jak provádějí "digitální analýzu" a porovnávají autory :D

Patw
18.07.2013

Opravdu se to nedalo utajit? Nebo je dobře vymyšlená strategie? To je mi vlastně fuk. Ale přiznávám, že si rád přečtu detektivku právě od J. K. Rowling. A hned vícedílná..

tyzik.cejka
17.07.2013

lidi lidi lidi ona se pustila do další série no jen aby se nesnažilo nahradit Harryho no teda

wesulle
17.07.2013

Začínám se docela těšit a ráda si knížku přečtu :) Jen se pozastavuji nad naivitou autorky, když si myslela, že se na její krytí nepřijde, když se o slavných lidech na celém světě ví i jaké nosí spodní prádlo :D

1