Írán zakázal knihy Paula Coelha

novinky

13.01.2011 / paulhunter
Írán zakázal knihy Paula Coelha

Jeden z nejprodávanějších autorů světa, brazilský spisovatel Paulo Coelho, oznámil na svém blogu, že jeho knihy byly zakázany v Íránu. Stalo se tak na základě rozhodnutí Ministerstva kultury a islámského vedení Íránu, které rozhodlo, že všechny jeho knihy budou staženy z prodeje a žádné další už nebude možné tisknout. Důvodem jsou pravděpodobně politické motivy.

Írán je známý jako země, která pevně trvá na přísném dodržování náboženských příkazů muslimské víry. Díky tomu zde funguje i cenzura, jejíž úlohou je dohlížet na to, aby bylo všechno v souladu s Koránem a muslimským právem. Nejnovější rozhodnutí Ministerstva kultury však překvapilo celý svět. Jak včera oznámil slavný brazilský spisovatel Paulo Coelho, jeho knihy byly po 12 letech úspěšného publikování náhle zakázány, přičemž zákaz se týká i množství neautorizovaných překladů, které vznikaly v čase, kdy Paulo Coelho ještě neměl v zemi oficiální zastoupení. Samotný autor odhaduje, že zákaz se týká přibližně 6 miliónů kusů výtisků jeho knih, které kolují po zemi.

Přestože knihy Paula Coelha jsou známy svým náboženským podtónem a inspirací křesťanstvím, nejpravděpodobnější důvod jejich zákazu v Íránu není náboženství, ale politika. Íránský vydavatel Coelhových knih Arash Hejazi se totiž zúčastnil demonstrací, které vypukly v roce 2009 po sporných prezidentských volbách. Coelho tehdy vyjádřil oficiální podporu svému vydavateli prostřednictvím sociálních sítí, které často a aktivně využívá na komunikaci se svými fanoušky.

Do případu se už vložila i brazilská vláda, která vyjádřila ostrý nesouhlas s rozhodnutím íránského Ministerstva kultury. Jak se vyjádřil samotný autor, sám doufá, že se jedná o rozhodnutí nějakého bezejmenného nižšího úředníka, které ministerstvo ještě zváží a dodatečně zamítne. V této chvíli je Paulo Coelho rozhodnutý zveřejnit na internetu všechny své knihy přeložené do perštiny, aby si je mohli zájemci z Íránu bezplatně stáhnout.


zdroj:
http://blog.martinus.sk/2011/01/iran-zakazal-knihy-paula-coelha/
paulocoelhoblog.com

Komentáře (0)