Ira Levin: Ten báječný den

novinky

01.05.2011 / paulhunter
Ira Levin: Ten báječný den

Nakladatelství Euromedia Group - Knižní klub připravuje na květen nové vydání utopického románu Ten Báječný den (This Perfect Day, 1970), který je často přirovnáván s díly jako 1984 George Orwella a Konec civilizace Aldouse Huxleye.

Světoznámý americký spisovatel Ira Levin (1929 - 2007), proslulý u nás svými romány Rosemary má děťátko a Stepfordské paničky, je autorem thrilleru, který nás zavádí do mrazivě dokonalého světa zcela řízeného obrovským počítačem. Obyvatelé tohoto světa jsou označování pouze jménokódy a každý jejich pohyb je kontrolován skenery. Jeden muž se však proti této orwellovské variantě existence vzepře a spolu s několika druhy se pouští do údajně sebevražedné výpravy, jejímž cílem je zničit počítač, tvůrce jejich umělého ráje a příčinu jejich odlidštěnosti a duševní prázdnoty. Čeká je však šokující překvapení.

Zdroj: daemon.cz , wikipedia.org

Komentáře (2)

paulhunter
01.05.2011

Ono to přirovnání je třeba brát s nadsázkou. Jsem velkým fanouškem Orwellova 1984 a podobných románů - Kallocain (Boye), My (Zamjatin), Mechanické piano (Vonnegut), Konec civilizace (Huxley)..
Ten báječný den mám už hodně dlouho v hledáčku, tak jsem zvědavý, jak Levin pojal celkově příběh.

Petrvs
01.05.2011

Do Orwella má teda Levin pořádně daleko... řekl bych takový Orwell lite ;-)
Proti 1984 mně přijde, že Levin lavíruje na hraně pokřivené utopie a dystopie, společnost v "báječném dnu" není a nebyla prvoplánově totalitní... je to takové méně syrové než Angsoc & spol. Ani stylově nedosahuje Levin Orwllových kvalit (otázkou je, zda tento názor není do určité míry ovlivněn i kvalitou překladu prvního vydání). Přesto však stojí za přečtení - zaujme přinejmenším určitým vizionářstvím...