Iain Banks zemřel

novinky

09.06.2013 / elfos
Iain Banks zemřel

O prohlášení Iaina Bankse jsme tady už psali (link dám do komentáře, tu se mi to vzpírá). Nebylo to dobré, ale.. netušila jsem, že takhle BRZY o něm budu psát opět.. Kéž by tu mohl být mnohem déle.

Ještě jsem nečetla žádnou jeho knihu. Jedna na mě v Lese čeká.. tedy, pokud si ji nepletu s Pod kůží M. Fabera – takže, nepletu, byla jsem se kouknout. Čeká na mě Vraní ulice, jeden z nejčerstvějších (a vzácných, radostných) přírůstků v Lesní knihovně, milý dárek. A čeká proto, že z nějakého nevysvětlitelného, neuchopitelného důvodu chci jako první jeho knihu číst Most. Vosí továrnu jsem vzhledem ke své fóbii z vos a sršní obešla obloukem, nedokázala se k ní přiblížit. Všechny ostatní si pročtu, i tu s nešťastným, nepřeloženým názvem Consider Phlebas – nepřekládání názvů knih a filmů je zvěrstvo!! Shodou okolností právě dnes večer začíná na jedné z českých televizí seriál, jehož název mě v upoutávkách taky vytočil: American Horror Story (nebo tak nějak). Autor však za toto nemůže, a na všechny knihy (krom té jedné výše jmenované) se těším stejně moc.
Ještě jsem nečetla žádnou jeho knihu, ale Iain Banks patří už řadu let mezi mé nejoblíbenější autory – od chvíle, kdy jsem si někde na netu přečetla (a takto zapsala do svého seznamu knih, které si chci přečíst – a ostatně, i anotace knihy je kouzelná) komentář ke knize Most, a hned si tu knihu i jejího autora zamilovala, okamžitě se mi dostal pod kůži:

* Banks Iain - Most
Jsem hodně nadšený.
Po krátce a sugestivně popsané autonehodě se s hrdinou (jen pravděpodobně tím havarovaným) ocitáme v jakémsi bizarním světě - na Mostě, obřím kovovém monstru, který snad vede odnikud nikam a na němž existuje zcela soběstačná civilizace. Hrdinu tu vyplavilo moře/řeka, celého potlučeného a se ztrátou paměti. Za pomoci doktora Joyce a výkladu svých snů pak pátrá po historii mostu, po tom, kde vlastně leží, a po tom, kým sám byl, než se na Most dostal - jak může mít v mysli pojmy a představy, kterým na Mostě nic neodpovídá?
Sny jsou v knize velice důležité. Mají sice místo v ději, ale určitě by obstály i jako samostatné básně v próze, tak jsou sugestivní a originální. Neostré míšení snů a reality mi trochu připomnělo Lynchovy filmy, ale dalších podobností a inspirací by šla v najít celá řada. A co je tedy nakonec sen a co realita, to už si přečtěte sami.


Jen by mě nikdy, NIKDY nenapadlo, že budu ty knihy číst v době, kdy Iain Banks už bude na druhé straně mostu..Vraní uliceVraní uliceIain Banks

Ponurý skotský bard Iain Banks, jeden z nejoriginálnějších současných britských spisovatelů, tentokrát přichází se ságou rodiny McHoanových a jejích četných temných tajemství. Kromě pátrání po strýčku Rorym, jenž kdysi zmizel za záhadných o...více

Komentáře (15)

felia
27.06.2013

Cokoli od Bankse se příjemně čte

Daxie L. Jesus
14.06.2013

Velikán, s nímž by byla čest potřást si rukou.

HTO
13.06.2013

6. 6. zemřela i Marie Kubátová, báječná autorka, dcera Málinky z knih o Gabře a Málince.

HTO
12.06.2013

6. 6. zemřel Tom Sharpe: http://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-22795507 Snad to nebude jako vloni, kdy, jak řekla jedna kamarádka, „je odváželi autobusem“.

kní
12.06.2013

Ano, kiddinko, jsi jediná... Tvůj útok je ne poněkud, ale hodně divný a vyloženě nevkusný. Zaměňuješ svoje subjektivní názory za obecné pravdy (tolik se tím Šalamounovým ehm neláduj).

kota
12.06.2013

Vosí továrnu jsem četla na kolejích s mojí životní kamarádkou, je to už 10 let a přesně si vybavuju pocit, co ve mně kniha a autor vyvolali. Knihu Most jsem tajně četla v práci pod stolem a na konferencích, nešlo prostě knihu odložit.. Vraní ulici mám již v knihovně a nebude dlouho čekat. Díky za díla, které jste po sobě nechal, pane Banksi!

Gnomo
12.06.2013

Kdyby se lidé vyjadřovali jen k tomu, co znají, co je vkusné, popř. co není povrchní, asi bychom toho i zde na DK moc „nenamluvili“ :-)

HTO
11.06.2013

To, že je pro vás něco watching the flamingoes je vaše svaté právo, stejně jako názor na to, zda má někdo k čemu co říci nebo ne, či co je vkusné. Pro jistotu jsem se zeptal i v šprýmléčném parlamentě: Horní sněmovna (giboni) hlasovala pro mne, Horní sněmovna (binturongové) také. Jeden z poslanců, ctihodný G. S. I. Amang hrozil, že pokud nerozpustím zasedání, poví všem, co je to salvarsan, tak jsem je rozpustil a jsem váš, s hlubokou úklonou, Starý muž příbuzný s koněm. Howgh.

1