Haruki Murakami je letošním favoritem na Nobelovu cenu za literaturu

novinky

08.09.2013 / paulhunter
Haruki Murakami je letošním favoritem na Nobelovu cenu za literaturu

Podle kurzů největší online sázkové kanceláře Landbrokes má japonský autor Haruki Murakami letos nejvyšší šanci na získání Nobelovy ceny za literaturu.

Kurz na Murakamiho se v poslední době pohybuje v rozmezí od 3:1 až 4:1 a za posledních deset let, kdy je tento autor považován za hlavního favorita, je letos vůbec nejpříznivější. Může za to pravděpodobně i vydání nejnovějšího románu s názvem Bezbarvý Tsukuru Tazaki a jeho roky putování, který se v Japonsku začal prodávat letos v dubnu.

Mezi dalšími horkými kanditáty je podle sázek americká spisovatelka a esejistka Joyce Carol Oates (7:1), maďarský spisovatel Péter Nádas (8:1) či jihokorejský básník Ko Un (11:1). Z českých autorů se nejlépe umístil Milan Kundera na dvanáctém místě s kurzem 26:1. Předběhl tak i velikány jakými jsou Cormac McCarthy a Umberto Eco.

Nikde však není psáno, že se sázkaři nemýlí. Příkladem budiž minulý rok, kdy Nobelovu cenu získal čínský autor Mo Yan s kurzem 9:1. Na výsledky letošního ročníku si budeme muset ještě nějakou dobu počkat, podle webové stránky nobelprize.org nebude jméno ohlášeno dříve než za 25 dní.

Od roku 1901 získalo Nobelovu cenu za literaturu celkem 109 osobností, z toho pouhých dvanáct žen. Kromě ocenění získává laureát také finanční ohodnocení, v roce 2013 se jedná o zhruba 23,5 miliónů českých korun.

Zdroj: theguardian.com, landbrokes.com, nobelprize.org


Přejít na komentáře (3)