Do knihy sbírala rande z Tinderu. Jména jsem neměnila, říká Nika Mišjaková

novinky

PR článek, 26.08.2019
Do knihy sbírala rande z Tinderu. Jména jsem neměnila, říká Nika Mišjaková

Někdy se věci semelou rychle. Svou knižní prvotinu začala chystat loni v listopadu, letos v červnu ji pustila do světa. Od té doby slaví Prosecco do žíly Niky Mišjakové úspěch, který prý ani trochu nečekala. A čtenáři už si píšou o další díl.

Prosecco do žíly je upřímná zpověď mileniálky, která je čerstvě single, podle vlastních slov nesnáší první setkání a sama je tak trochu nesnesitelná. Přes to všechno dá šanci seznamování na Tinderu. Kdo ho zažil, ví, že k němu obvykle patří nepovedená rande, trapasy na obou stranách i tragikomické historky.

Nika Mišjaková je začala shromažďovat do krátkých fejetonů. „Psala jsem otevřeně o sobě, ani jsem neměnila jména. Všechno, co se v knize dočtete, se skutečně stalo,“ říká. Fejetony původně chtěla nabídnout kamarádkám na blog, měl to být příběh na pokračování. Jenže mezitím do hry vstoupil tým online nakladatelské služby Pointa a všechno nabralo rychlý spád.

Tým snů a nová ilustrátorka na scéně
Když na Pointu přijde nový autor, klidně ještě s rozepsaným rukopisem, dostane hned první úkol: sestavit si tým. Ať už z kolegů, tedy knižních profíků, kteří své služby nabízejí v rámci platformy, nebo z těch, které si sám přivede. Mišjaková si vyzkoušela obě metody.

A ještě předtím, než našla redaktorku, korektorku, grafika a sazeče, už měla jasno v tom, kdo bude knihu ilustrovat. „Denisa Klimentová je citlivá a šikovná holka, kterou jsem našla na Instagramu a od začátku jsem její obrázky milovala. Teď má úspěch i na Pointě. Z legrace říkám, že jsem její founder.

Třicet dní předprodeje, měsíce práce
Knižní tým byl pohromadě, rukopis začal nabírat obrysy… A co dál? V tuhle chvíli už Pointa propojuje autora přímo se čtenáři. I Nika Mišjaková měla třicet dní na to, aby od nich v crowdfundingu vybrala finance na výrobu knihy. Pomohly jí prý profesní zkušenosti z marketingu i fakt, že se její partner živí tvorbou videí. „Stejně mě pořád něco překvapovalo,“ dodává s tím, že největší výzvou je přesvědčit čtenáře, aby na nic nečekali a skutečně přispěli. „Lajky jsou tu málo platné, chce to něco víc.

Povedlo se – pak přišla na řadu samotná tvorba knihy. „To byl zase test pro mě samotnou. Jsem spíš vykopávač než dotahovač, takže jsem se bála, že skončím v půlce cesty,“ vzpomíná Mišjaková. Nicméně dobrý knižní tým je dobrý knižní tým, a navíc Pointa během té cesty autorům podává pomocnou ruku. Letos v červnu se tak měsíce práce zúročily a „Prosecco“ spatřilo světlo světa.

Druhý díl? Asi už bez seznamky
Kromě skvělých prodejů i ohlasů dělá novopečené spisovatelce radost také vědomí, že do knihy vlastně sepsala osobní paměti. „Moje vnoučata si v nich budou moci přečíst, jak se moje generace seznamovala. Pokud je to bude zajímat.“ Dostanou jednou do ruky i pokračování? A dočkají se čtenáři dalších bizarních zážitků? „Možná jo. Jen už nemůžu na Tinder,“ směje se Nika Mišjaková.Prosecco do žílyProsecco do žílyNikola Mišjaková

Zdravím, jmenuji se Nika a je mi 30… už vlastně 31. Nejsem zatím alkoholička, ale co není, může být. Mám za sebou několik turbulentních let, kdy jsem dostávala ve vztazích pořádně na frak… a tak jsem se rozhodla o tom napsat knížku. Je to t...více

Komentáře (15)

Daisuke
10.09.2019

@Nathalie Čerpám z informací v tomto PR článku, z informací na stránkách Pointy a v neposlední řadě i ze seznamu titulů, které v Pointě dosud vyšly (nebo nedejbože vycházet ještě budou). Naštěstí se zdá, že neviditelná ruka trhu už pracuje a kromě Letušky z Economy se žádná z vydaných knih nedočkala většího finančního úspěchu. K tomu bohužel dochází, pokud se bez selekce vydá každá syslovina od začínajícího autora (nejlépe influencera), u kterého ego převyšuje zkušenosti i schopnosti.

Pokud se dívám správně, profil jste si založila teprve nedávno a v zásadě jen proto, abyste mi odpověděla. Jestli máte o Pointě nějaké informace, které by byly v rozporu s mými, určitě za ně budu rád.

Nathalie
09.09.2019

@Daisuke Čerpáte z nějaké osobní zkušenosti s Pointou? :)

JáJejí
29.08.2019

Tak tady odpověď výjimečně znám: Pointa se snaží vydělat za málo muziky hodně peněz. Čili jako my všichni ostatní! Akorát, že to nedělá moc chytře...
:-)

Daisuke
29.08.2019

Zdržím se komentování knihy a slečny autorky - cílovkou nejsem a knihu bych si podle anotace ke čtení nevybral, nic proti, ale není to můj styl.

Musím se ale pozastavit nad Pointou. Co vlastně Pointa pro autory dělá? Vydání knihy si mají zasponzorovat sami čtenáři crowdfundingem?! Tuhle nesympatickou praktiku bych byl ochoten tolerovat (ale opravdu jen tak tak) u samonákladu, ale rozhodně ne u nakladatelství. A "tým" si mají sami autoři "sestavit" z freelancerských šmoulů v jejich evidenci?! Zisk pak pravděpodobně má generovat přestřelený rozdíl mezi cílem crowdfundingové kampaně a mrzkými pár stovkami, které Pointa hodí "redaktorům" a "ilustrátorům" s pochybnou (jestli vůbec nějakou) kvalifikací.

Nemohu než doufat, že se podnikatelský model Pointy neosvědčí a podobných obchodníků s deštěm, kteří jenom ždímají autory, čtenáře i otroky zaměstnané na DPP přibývat nebude. Tohle je ještě větší zlo než Omega.

JáJejí
28.08.2019

Kdyby to nenapsalo ZlýJabko,

ohradila bych se proti tomu, že označujete fotografii autorky za škaredou.
Je technicky dokonalá a slečna rádobyseseznámená nemá žádnou deformaci tváře, ani dermatovenerologický problém.
Určitě se někomu zalíbí, i bez Prosecca.

Moc jí to přeje jedna takytak škaredá a ještě k tomu stará!
A když už pak bude šťastně zadaná, třeba se stane i kritičtější ke svému psaní.
.-)

ZlýJabko
28.08.2019

Být škaredý bolí. Být škaredý a nic moc neumět je horší. A být škaredý, nic moc neumět a ještě to hrdě ventilovat je už přes čáru.
Je mi 30 a nerozumím jazyku autorčina kmene. Asi málo Prosecca.

otula
27.08.2019

@DominaCZ - to jen jen základní level, ještě by si mohla na té výstavě své vlastní dílo vydražit a koupit, aby vzbudila dojem, že je o něj velký zájem ;-)
Snad každý člověk chce být zajímavý, někteří ale špatně nesou, když se jim to nedaří...

DominaCZ
27.08.2019

Aha tak to je jak udělat si výstavu a opakovaně si v převlecích chodit psát do knihy hostí chvályhodné zápisky.
Inu, je to první kniha a tak se jako u prvního dítěte očekávají velké věci, já chápu.
(ale jak píšete autorů tu je ukryto víc, sama jsem jich tu několik potkala, ať už pozitivní nebo negativní cestou kdy mi spílali do zpráv za negativní komentář jejich knihy...)

1