Dnes se narodil Karel Čapek

novinky

09.01.2013 / elfos
Dnes se narodil Karel Čapek

Tedy, samozřejmě, ne úplně dnes, nýbrž v roce 1890, takže dnes by slavil krásnou postupku, 123 let.

Do života této výjimečné a nezapomenutelné osobnosti můžeme jemně nahlédnout na české wikipedii (doporučuji). My zde nakouknem do jeho života trochu jinak, prostřednictvím páně Čapkovy korespondence.

*
Nejprve slova, jež mají platnost podnes, a mohla by být opakována každému, kdo zatouží psát. Dopis Emanuelu Blattnému, 29. května 1930:

Vážený a milý pane,
jakápak to je otázka – máte-li psát či toho nechat. Obyčejně člověk píše proto, že musí: nemůže si dobře vybírat mezi psaním a nepsaním. Nutí-li Vás to psát, pak ovšem pište; pak Vám ani nebude tak tuze záležet na tom, tiskne-li se to nebo ne.
Jak psát, to je ovšem ještě těžší říci, protože každý člověk píše jinak; kdyby bylo nějaké obecné “jak”, pak by nebylo třeba, aby tolik lidí psalo. Nedělejte si s tím tak těžkou hlavu.
Vám oddaný
Karel Čapek

*
Další psaní je ještě staršího data, a ukazuje, jak to kdysi se sháněním muziky nebylo lehké. Haně Benešové, 2. října 1924:

Milostivá paní,
předně bych Vám rád připomněl Váš slib, že se k nám někdy podíváte. Až se Vám to bude hodit, napište mi nebo mi to foukněte (54211).
Za druhé: právě nyní jednak sháním katalogy, jednak už budu objednávat gramofonové desky různých národů: jejich náboženské písně, vojenské marše, tance, zpěváky, pištce atd. U nás nejsou k dostání ani ty desky, ani ty katalogy; musím si to objednat. Teď mám zatím v dosahu sovětské Rusko (s těmi různými turkmenskými národy), Turky, Egypt, Araby, Maroko a Jugoslávii; další katalogy čekám.
Objednávám toho jedním vrzem víc, také pro pana prezidenta a některé své přátele; kdyby to zajímalo Vás nebo pana ministra (který by někdy mohl ouředně potřebovat muziku těch různých národů, když má u sebe jejich vyslance atd.), tedy bych objednal také pro Vás. V případě, že byste takový zájem měli, napište mi, prosím, – jaké asi desky a v jakém počtu by Vám šlo.
Hlavně pak se těším, že zase uvidím Vás i pana ministra.
S políbením rukou
Vám oddaný
Karel Čapek

*
A do třetice všeho dobrého, z vánočního dopisu Otokaru Březinovi, 17. prosince 1924 (aneb o umění dávat a přijímat..):

Drahý Mistře,
spískal jsem něco, a nyní Vás chci poprosit, abyste se proto na mne nehněval a přijal to vlídně jako projev nejsrdečnější lásky a úcty. Bylo u mne několik přátel literátů a já jsem jim vypravoval o Vás a o tom, jak s námi žijete a za nás myslíte. Přitom jsem snad mluvil o Vaší poustevně a řekl jsem asi, jak málo se staráte sám o sebe, – a zkrátka najednou tu byl návrh a kamarádi mně uložili, abych to opatřil; až Vám to doveze vlak, podívejte se na to přívětivýma očima a řekněte si, že Vám to posílají Vaši bratři spisovatelé, abyste si na ně denně vzpomněl v práci i v odpočinku a pobesedoval s nimi. To něco, co Vám v této chvíli už veze vlak, je prostě fotel k Ježíšku, měkká náruč pro drahého člověka, který myslí s námi a na nás, lenoška, aby se Vám lépe četlo v Homérovi i v dnešních lidech. Teprve nyní mne popadá tréma z toho, co jsem zavinil; hněváte-li se, že Vám posíláme vánoční nadílku, hněvejte se na mne, ale neudělejte bolest těm ostatním, kteří měli takovou radost, že Vám mohou osvědčit svou vděčnost a lásku. Vzkazují Vás pozdravovat, jsou to Fráňa Šrámek, Langer, Peroutka, Rutte, dr. Skácelík, Štorch-Marien, režisér Dostal a jiní. Někteří z nich přijedou za Vámi – už proto se na nás nesmíte zlobit; i já bych rád přijel zas někdy za Vámi, dovolíte-li mi a odpustíte-li mi, že jsem Vás přepadl takovým nadělením. Počítám s tím, že až v létě přijedete do Prahy, přijmete pohostinství pod mou střechou; těším se na to již nyní. A tak, prosím Vás, přijměte naši zásilku tak prostě, jako ji posíláme....

*
Tedy, hezký narozeninový den!PudlenkaPudlenkaKarel Čapek

Kniha uspořádaná z různých Čapkových pozorování, postřehů a aforismů o kočce vůbec a o jeho kočce Pudlence zvlášť. Autor si zde všímá charakteru kočky, jejího vztahu k pánovi a k domu, líčí potíže s rozdáváním koťat známým a s humorem pozor...více

Komentáře (3)

anyzek
11.01.2013

Jsem ráda, že Karel Čapek stále oslovuje i dnešní čtenáře, také miluji jeho pohádky o Pejskovi a kočičce, nelze ale pominout, že dodnes nejúžasnější a námi tak milované pohádky a postavičky, vytvořil za účasti svého staršího bratra Josefa, který je o 3 roky starší, než Karel. Oba dva tito lidé mnoho řekli minulým generacím, oslovují současné a budou rozhodně i příští. Tak si jen přeji, aby jejich fandů a fanynek jen přibývalo. A také si přeji, aby díla obou bratří, byla nadále vyhledávána a nebyl zapomenut veliký díl lidství, které oba bratří do svých děl vkládali. Karle a Josefe, děkuji Vám za Vaše díla a odkaz lidem v nich - od 0 roků až po 100!

Dandulka
11.01.2013

Čapkovy pohádky jsou úžasné, mám je moc ráda, doma máme spoustu knížek od pana Čapka, ale nejraději máme asi Dášenku.

paulhunter
09.01.2013

Taky děkuju, od pana Čapka mám už pár děl přečtených a budu ještě pokračovat.