Devět bran - jedna z nejoblíbenějších knih Jana Masaryka

novinky

11.04.2016 / Dan
Devět bran - jedna z nejoblíbenějších knih Jana Masaryka

Vychází unikátní svědectví o židovském mysticismu a tradici. Pražský rodák Jiří Langer se jako jediný dostal do přísně uzavřené chasidské komunity i zpět, do většinové společnosti. A vydal unikátní svědectví. Jedna z nejoblíbenějších knih Jana Masaryka “Devět bran” vychází dodnes po celém světě.

Když se roku 1913 přijel devatenáctiletý Jiří Langer ze své první cesty do haličského Belzu, jednoho z center chasidského hnutí, bylo jeho okolí a rodina v šoku. Ve skutečnosti se od Chasidů nevrátil, do asimilované vinohradské rodiny přijel jeden z nich. Bratr Jiřího Langera František, později známý spisovatel, který právě tehdy končil studia medicíny a zajímal se o psychiatrii, usuzoval na „opožděnou pubertální psychopatii“. Pro Jiřího Langra byl však objev a zážitek „říše chasidů“ setkáním, které změnilo jeho život. A významný moment to byl i pro českou a světovou literaturu. Známe totiž jen málo lidí narozených na „západě“ (i Praha byla pro Halič západem), kteří jako Langer poznali svět chasidů, a vrátili se z něj. Langer jako jediný vydal velmi vzácné svědectví o do sebe uzavřeném organismu a to navíc i laikům přístupnou formou.

Kniha „Devět bran“ je podle autora předmluvy Tomáše Pěkného literárním zázrakem. Upozorňuje, že Jiří Langer dokázal spojit kompozičně i tvárně tak různorodý materiál v celek, díky formě živé, naléhavé rozmluvy a navodil ve čtenáři pocit téměř fyzické vypravěčovy přítomnosti. Otevřel si tak možnost využít stylotvorných prvků známých z autentických verzí lidových pohádek a dalších žánrů orální lidové slovesnosti. Podle Langra je „mystika chasidských legend mystika úsměvná a jasná, což ji dělá příjemnou a milou, aniž tím trpí její hloubka“.

Čtenář „Devíti bran“ ocení vnitřní zábavnost či veselost textu, se kterou se pojednává i o nejtěžších tématech. Hlubokost a zároveň odlehčenost a přístupnost textu tak podle některých z Langerových „Devíti bran“ dělá jakousi chasidskou knihu Tisíce a jedné noci.Devět bran - Chasidů tajemstvíDevět bran - Chasidů tajemstvíJiří Langer

Příběhy a legendy ze života zbožných chasidů a rabína Jisachara Dov Rokeacha ve výhodní Haliči upoutají prazvláštními figurami věřících i zázračných rabínů z doby před 1. světovou válkou, které Jiří Langer v Belzu poznal. Svým odchodem do H...více

Komentáře (0)