Cesta k Wigan Pier

novinky

08.07.2011 / paulhunter
Cesta k Wigan Pier

Nakladatelství Argo vydalo pro příznivce George Orwella knihu s názvem Cesta k Wigan Pier, jejíž originál vyšel v roce 1937.

Na návrh svého nakladatele strávil George Orwell v roce 1936 několik měsíců v severoanglickém hornickém městečku Wigan, aby zde dokumentoval otřesné podmínky, v nichž zdejší dělníci žijí a pracují. Po této zkušenosti napsal reportážní prózu Cesta k Wigan Pier, v níž přesně a živě popisuje bídné ubytování, nuzné výdělky a ubohou hygienu, jakož i nemoci a podvýživu, jež místní horníci často zakoušejí. Po tomto soupisu bídy a beznaděje přechází autor k abstraktním úvahám o povaze socialismu, jeho výhodách či nástrahách, a dochází k názoru, že socialismus by měl usilovat spíše o obyčejnou lidskou slušnost a podílnictví než o politicky rigidní stranické hnutí či neprůstřelný filozofický systém.

Kniha vyšla v brožované vazbě v překladu Petry Martínkové. První část obsahuje Orwellovu studii s fotografiemi a druhá dlouhý esej; to vše na 228 stranách.

Zdroj: argo.cz, wikipedia.org (The Road to Wigan Pier)

Komentáře (1)

Arlique
08.07.2011

hmm, to zní více než zajímavě... zrovna dneska sem knihu viděl ve výloze na Václaváku, ale neměl sem čas více se jí zaobírat, spěchal sem na tramvaj =) takže díky za aktuální info =)