Český Tarantino točí povídku Stephena Kinga. Koupil ji od něj za dolar

novinky

09.09.2010 / paulhunter
Český Tarantino točí povídku Stephena Kinga. Koupil ji od něj za dolar

Získat práva na látku renomovaného spisovatele není žádná hračka. Čtyřiadvacetiletý student režie Robin Kašpařík má ovšem jinou zkušenost: od nestora hororového žánru Stephena Kinga dostal svolení zfilmovat jednu z jeho povídek a stálo ho to - jeden dolar! Nyní se ji chystá točit.

Povídka Stephena Kinga, která se nachází v knize Noční směna, vypráví příběh bývalého astronauta, který se během vesmírné mise nakazí virem a ten ho začne ovládat.

"Panu Kingovi se líbil můj předešlý film Seance, a tak mi vyšel vstříc," říká k nezvyklé situaci student ze Zlína, který se díky Seanci seznámil s mnoha dalšími legendami hororového žánru - Rayem Bradburym počínaje, Christopherem Leem konče.


Doporučení od legendy
Na začátku toho všeho přitom nebylo nic víc než krátký studentský film. "Seanci jsem točil v rámci školy, žádné velké ambice jsem neměl. Na festivalech si jí všimli tak nějak sami," komentuje Kašpařík fakt, že jeho krátkometrážní debut obdržel ceny na několika hororových přehlídkách v USA a Jižní Africe.

Zlomový byl pro něj prestižní festival Screamfest, kde ho oslovil přítel Stephena Kinga, uznávaný hororový spisovatel Jack Ketchum. "Stephen King Ketchuma obdivuje, takže když mu náš film doporučil, využil jsem situace a dostal se až k nabídce odkoupit práva na vybranou Kingovu povídku. Stála mě symbolický jeden dolar," popisuje Kašpařík a ukazuje smlouvu se slavným podpisem.

Ta má ovšem kromě výhod také svoje omezení: "Stephen King tímto způsobem podporuje nadějné filmaře, ale nechce, aby se jejich práce využívala ke komerčním účelům.Film Jsem brána, který na motivy Kingova textu chystám, tak nesmí do běžné filmové distribuce, ale pouze na festivaly a přehlídky," říká Kašpařík, který by rád svůj zhruba dvacetiminutový snímek stihl natočit na jaře příštího roku.

"V pražských Arkádádch na Pankráci by se měl v květnu uskutečnit hororový festival a mně by se moc líbilo, kdyby jsem měl premiéru právě tam," doufá.

Zda nakonec všechno klapne, však závisí hned na dvou věcech: musí se podařit naplnit rozpočet a musí se najít adekvátní představitel pro hlavní roli. Jedním z vážných kandidátů má být Karel Roden, ten však momentálně točí Lidice a následně ho čeká náročný televizní projekt, takže byť prý zájem projevil, neví, zda si najde čas.

Sháníme peníze

"Pevně doufáme, že to s panem Rodenem vyjde. Jsme s ním v kontaktu, scénář se mu líbil, tak snad se skulinka v jeho programu najde," doufá mladý režisér.

Zároveň dodává, že velkým problémem jsou finance: povídku sice dostal za babku, film se však zadarmo natočit nedá. Část rozpočtu už mají pokrytou, ale ještě kus jim chybí.

"Budeme rádi, když nám kdokoli přispěje," vyzývá s tím, ať ho případní sponzoři kontaktují přímo na jeho stránkách.

Garantem kvality by pro případné investory mohl být i dohled zmíněné hororové legendy, dvojnásobného držitele ceny Brama Stokera, spisovatele Jacka Ketchuma, který se stal konzultantem projektu a Kašpaříkův scénář k Bráně pochválil v krátkém posudku.

Podporu má navíc Kašpařík i u renomovaného herce Pavla Nového, který si zahrál už ve zmíněné Seanci a nyní pro film shání peníze.

"Robin je talentovaný kluk, tak jsem se mu rozhodl pomoc. I když vlastně přesně nevím, jak na to, jsem herec, a ne producent," směje se Nový. "Uklidňuje mě, že Robin je typ člověka, který ví co chce a jde si za tím. To je pro úspěch rozhodující," dodává Nový.


Odkaz na povídku v Databázi Zde

Článek byl převzat ze serveru kultura.idnes.cz

Komentáře (1)

Rockwood

Tak na tohle jsem skutečně zvědav. Kdoby to byl čekal, že se takhle čecháček dostane ke Kingovi. Vypadá to zajímavě.