Bisexuální nacistická agentka Coco Chanel měla poměr s Dalím

novinky

18.08.2011 / Zlord Antiježíš
Bisexuální nacistická agentka Coco Chanel měla poměr s Dalím

Alespoň to tvrdí autoři nových knih o životě Coco Chanel.

Nacistická špionka?
V nové knize, kterou pod názvem Sleeping With The Enemy: Coco Chanel's Secret War (Spaní s nepřítelem: Tajná válka Coco Chanel) napsal Hal Vaughan, autor uvádí že slavná francouzská módní návrhářka Coco Chanel byla během druhé světové války a německé okupace Francie údajně nacistickou vyzvědačkou a byla "ostře antisemitská".

Jak uvádí AFP, Vaughan v knize uvádí důkazy, podle nichž módní ikona vedla dvojí život a byla milenkou špiona barona Hanse Gunthera von Dincklage.
"Spaní s nepřítelem skládá dohromady, jak se Coco Chanel stala německou vyzvědačkou, jak a proč se zapojila do řady špionážních misí a jak unikla zatčení ve Francii po skončení války," uvedlo v prohlášení newyorské nakladatelství Knopf.

Chanel se brání nařčení
Společnost Chanel v dnešním prohlášení připustila, že "to nebylo nejlepší období pro příběh lásky s Němcem, i když baron von Dincklage byl po matce Brit a i když ho znala už před válkou".
Dodala ale, že "se zdá, že slečna Chanel vešla ve styk s Winstonem Churchillem, aby zprostředkovala mezi Spojenci a Němci v perspektivě mírové smlouvy, při 'operaci Modelhut'. Co se přesně stalo? Jakou roli chtěla hrát? Verze se v tomto bodě rozcházejí a zůstává část tajemství."

Pokud jde o návrhářčin údajný antisemitismus, společnost uvádí, že nelze připustit, aby se něco takového říkalo. "Kdyby byla skutečně zaujala takový postoj, jak by byla mohla přistoupit na navázání vztahů s rodinou majitelů tehdejšího většinového podílu voňavkářství Chanel (Wertheimerovými), mít mezi svými nejbližšími přáteli Židy a udržovat profesionální styky například s rodinou Rothschildů?"

Bisexualita, Dalí a opium
Intimnímu životu návrhářky se kromě Vaughana věnuje v připravované biografické knize Coco Chanel: An Intimate Life (Coco Chanel: Intimní život) i spisovatelka Lisa Chaneyová. Tvrdí, že má důkaz, že "Gabrielle Coco Chanel užívala drogy, byla bisexuální a měla poměr se Salvadorem Dalím v době, kdy byl ženatý". Také Chaneyová zmiňuje vztah Chanel s von Dincklagem.

Chaneyová, která vyučuje umění a literaturu a přispívá do britských listů Guardian a Sunday Times, měla během psaní knihy přístup do švýcarských archivů, ve kterých se údajně nacházejí důkazy, že návrhářčin milenec, německý diplomat Hans Günther von Dincklage, působil během druhé světové války jako nacistický špion.
O tom, že von Dincklage pracoval pro nacistickou stranu, se přitom polemizuje již několik let.

Coco Chanel, jejíž jméno se nesmazatelně vrylo do historie módy, po válce odešla do Švýcarska, než se znovu vrátila do Paříže, aby pokračovala v módní kariéře. Nikdy nebyla z ničeho obviněna a zemřela v roce 1971.

Velká vlna zájmu o osobní život Coco Chanel se strhla v roce 2009, kdy měl premiéru stejnojmenný biografický snímek, ve kterém hlavní roli ztvárnila francouzská herečka Audrey Tautou.

zdroje: ČTK, AFP, IHNED, Chanel, wikipedia.cz


Přejít na komentáře