Alfred Bester: Hvězdy, můj osud

novinky

22.10.2011 / paulhunter
Alfred Bester: Hvězdy, můj osud

Nakladatelství Laser-books představilo nový titul z edice Mistrovská díla science-fiction. Tentokrát se jedná o román Alfreda Bestera - Hvězdy, můj osud (The Stars My Destination, 1956).

Sto sedmdesát dní se bezmocně vznášel v beztvaré temnotě a mrazu vesmíru. Sto sedmdesát dní bojoval o přežití. A teď je Gully Foyle, pomocný mechanik třetí třídy, u konce svých sil. A netuší, že on sám je nejcennější komoditou 25. století.

Představte si společnost, v níž je teleportace nedílnou součástí života. Na pozadí kulis a podmínek pro nás naprosto podivuhodných se odehrává klasický příběh křivdy a odplaty. Gully Foyle, rebel a lhář, ale přesto člověk vzbuzující sympatie, je hnán pomstychtivou posedlostí, která ho v průběhu děje změní v nejpozoruhod­nějšího člověka ve Sluneční soustavě. Román je srovnáván s klasickým dramatem a vzbudil velké nadšení jak u čtenářů, tak u kritiky ve všech zemích, kde za ta dlouhá léta vyšel. A přestože se po Besterovi mnozí k tématu telepatie a teleportace vrátili, žádná z jejich postav už nedokázala čtenáře fascinovat tak jako Gully Foyle. Hvězdy, můj osud patří do zlatého fondu světové science fiction a u nás vycházejí již podruhé, tentokrát ve zcela novém překladu Milana Žáčka.


Stephen King odkazuje na Hvězdy, můj osud v několika pracích. V knize Lisey a její příběh (2006) na ni hlavní postava vzpomíná, jakožto na oblíbenou knihu zesnulého manžela. Povídka Jaunt (1981) si vypůjčila samotný název teleportace - tedy "jaunt" a některé další prvky, které Bester použil ve svém románu.

/strong>Zdroj: daemon.cz, wikipedia.org (The Stars My Destination)

Komentáře (2)

Boboking
24.10.2011

Panebože, po tolika letech se objevuje další vydání. Je to skvělá scifi, jedna z prvních po roce 1989, kterou vydal ještě v ČSFR (myslím) v roce 1992 tehdy fenomenální nakl. Laser. Náklad neuvěřitelných 15,000 za cenu 41 Kč (tehdy mi to připadalo děsivě drahé).

WEIL
23.10.2011

Pokusy s teleportací se už odehráli, dopadlo to všelijak...Asi jako s vidinou klonování. I kdyby to šlo, tak co by to změnilo na principu lidského život?
Na jeho hlavních pravidlech?

25. století je daleko, i když z pohledu jak se člověk naučil nahlížet na čas, jak je čas definován, tak daleko je to jen z pohledu délky mého života, a života jiných.

Ale snít a fantazírovat je možno o čemkoli, jen zda to stojí za to. Asi jak pro koho.