Akord a jiskry - známý výtvarník vydává sbírku povídek

novinky

PR článek, 21.04.2021
Akord a jiskry - známý výtvarník vydává sbírku povídek

Martin Patřičný je výtvarník, který vytváří krásné věci ze dřeva. Dřevo má rád a vypráví o něm v knihách i v televizním pořadu o Kusu dřeva ze stromu.
Kromě toho je ale také autorem fejetonů a povídek.
Do své nové knihy Akord a jiskry zařadil povídky jak nové, tak také starší, které zredigoval a zčásti přepracoval. Povídky odrážejí autorovy zkušenosti, sny a představy, zpracovávají neobvyklé příběhy, mnohdy provokují, což je autorovým záměrem, a samozřejmě v nich nechybí ani vztahy mezi lidmi, láska, erotika a také humor. Některé povídky jsou romantické (Hanička, Sůl nad zlato, Zrzečka), jiné mají nečekaný námět a závěr (Jako v nebi), povídka Robiny aneb Dědové a dívky je ztvárněna na hranici fantazie a skutečnosti, ale všechny příběhy spojuje autorův originální pohled na život, okouzlení láskou a ženami. Knihu doplňují Patřičného „dřevěné obrazy".


Ukázka z knihy
„Našli jsme si na louce pod lesem soukromé místečko, a teď mě napadá, že ona šla vlastně první. Třeba věděla, kam jít."
„Třeba tam někdy byla na borůvkách, víš?"
„Nekomentuju. Našli jsme si místo, abychom viděli, a nebyli vidět.
A tam na dece jsme se mazlili a líbali a já jsem ji navzdory mírnému odpírání svlékl a i sebe. Oba nazí jsme se k sobě tiskli a ten můj ferda nic. A jak mi došlo, že je něco blbě, tak tuplem nic. Ona už asi panna nebyla, ale zase zřejmě nebyla tak zkušená, aby mi sama nějak pomohla."
„Nebo odvážná."
„Nebo. Byl jsem z toho tak překvapenej, že jsem nevěděl, co dál, ale do toho ona už mě začala prosit, abychom ‚to‘ nedělali, že ona to nechce, až někdy jindy, a že se chce jen mazlit a už si moje ruce do klína nepustila. Mazlili jsme se tam ještě asi čtvrt hodiny a já ani ťuk. A ona začala žadonit, abychom se šli vykoupat a tak jsme šli. Tak báječná byla!"
„Viděl ses s ní ještě někdy? "
„Ne."
„To ji muselo bolet."
„Dal bych hodně za to potkat ji v zralejším věku, poděkovat jí a koupit bonboniéru alespoň dvoukilovou."
„Jistě doufala, že tu situaci zachránila. A čekala, že ještě něco přijde. Záleželo jí na tobě."
„Co ti k tomu můžu říct?"
(z povídky Jako v nebi)


Martin Patřičný (*1955) je výtvarník-dřevař a také spisovatel.
Narodil se v Praze, žije a pracuje nedaleko Kralup nad Vltavou. Řemeslu se vyučil soukromě u svého strýce, řezbáře a soustružníka dřeva. Prošel několik středních škol a maturoval na gymnáziu. Za totality pracoval v dělnických profesích, např. dřevorubec, skladník, řidič. Od roku 1989 se plně věnuje výtvarné práci se dřevem a práci na knihách.
Patřičný má za sebou množství výstav v tuzemsku i v zahraničí. Je také autorem mnoha knih – Pracujeme se dřevem (v r. 2017 už 5. vydání), Dřevo krásných stromů (2005), Kus dřeva ze stromu (s Bedřichem Ludvíkem, 2009), povídky Jako v nebi, Všecky krásy dřeva a Patřičná Čítanka (2014), Velká kniha o dřevě (2016 a 2019) a Tajemství dřeva (2018).
Více informací o autorovi naleznete zde.

„Některé povídky vám „přicházejí na oči“ poprvé, jsou nové - třeba Robiny aneb Dědové a dívky. Jiné jsou krásně staré – Zrzečka. A představte si – některé od sebe dělí 25 let.
Čtvrt století!
Tak vidím svoje povídky, tu knihu na cestě ke čtenářům, koukám, jak ta knížka jde,  nese si buchtu v ranečku a představte si -  na kraji lesa potká babičku, která ji o kus buchty poprosí a knížka se o tu buchtu dělí s tou kouzelnou babičkou… takovou babičku najdete i v povídce Zrzečka… A protože byla hodná, tak má ta knížka na cestě štěstí! Čtenářky mají taky štěstí, jak doufám.  I já mám štěstí a radost mám, ale teď už spěchám, už nemám čas.
Proč?
Jdu přece péct tu buchtu.“
Martin Patřičný, autor


Martin Patřičný: Akord a jiskry, vydalo nakladatelství Brána, 200 stran, doporučená cena 259 Kč


Akord a jiskry Akord a jiskry Martin Patřičný

Martin Patřičný je výtvarník, který dělá krásné věci ze dřeva. Dřevo má rád a vypráví o něm v knihách i v televizním pořadu o Kusu dřeva ze stromu. Kromě toho je ale také autorem mnoha fejetonů a povídek. Do výboru Akord a jiskry ... více

Přejít na komentáře