3 tipy na skvělé fantasy knihy (nejen) pro mladé čtenáře

novinky

16.04.2019 / Dan
3 tipy na skvělé fantasy knihy (nejen) pro mladé čtenáře

Lákají vás bájné postavy, smyšlené světy a magie – to vše protkané romantickou zápletkou? Pak by vaší pozornosti rozhodně neměly uniknout tyto 3 fantasy knihy.


Aura: Dar

Hana je mladá, impulzivní a čerstvě zamilovaná. Stejně jako většina jejích šestnáctiletých kamarádek prožívá svou první lásku i přesto, že o ni Jan zprvu nejeví zájem. Postupem času se začnou čím dál více sbližovat a Hana svým citům dočista propadne.

Pak se ale začnou dít podivné, nadpřirozené věci, které změní její život nadobro. Objeví v sobě totiž tajemnou sílu. Díky ní dokáže manipulovat nejen věcmi, ale dokonce i lidmi. Že to zní jako skvělá příležitost k dosažení vlastních cílů? Možná. Jenomže Hana se musí potýkat především se spoustou komplikací a trápením nejen ve vztahu s kamarádkou Vivi, ale také s Janem.

S každým dalším setkáním je Hana do Jana více zamilovaná, ale zároveň ji začíná děsit. Proč si svým chováním tak nehorázně odporuje? Proč je chvílemi milý a něžný a jindy arogantní a odtažitý? Tohle nepředvídatelné střídání emocí jí nahání strach. Je totiž jediný, komu se svěřila se svým tajemstvím o síle, která má i své stinné stránky. Byla snad chyba mu důvěřovat?

Aura je prvním dílem stejnojmenné série, která vyjde pod značkou King Cool 15. dubna.


Medvěd a Slavík

Vasilisa Petrovna není obyčejnou vesnickou dívkou. Je silná, divoká a neposedná, ale především jako jediná vidí duchy. Ráda s nimi tráví čas, uctívá je příběhy, chlebem a mlékem. Přestože nikdy nepoznala svoji mámu, prožívá poměrně bezstarostné dětství. To se ale změní ve chvíli, kdy si její otec přivede novou ženu, Annu Ivanovnu. Ta Vasju začne časem upřímně nenávidět a poštve proti ní skoro celou vesnici.

Celou situaci zhorší příjezd charismatického kněze Konstantina. Staré zvyklosti upadají v zapomnění, klid nahrazují obavy a oheň. Probouzí se stará síla, která se živí chaosem, strachem, a především krví. Celá vesnice se tak ocitá ve velkém nebezpečí, které, jak se později ukáže, může odvrátit jen Vasja. Macecha se jí chce zbavit, a tak rozhodne, že je čas nevlastní dceru provdat, nebo vykázat do kláštera.

Vasilise se nelíbí ani jedna možnost a urputně protestuje. Macecha se rozhodne pro rádoby smířlivou nabídku: dívka jí musí z lesa, do kterého se bojí každý vstoupit, přinést sněženky, což je uprostřed kruté zimy naprosto nemožný úkol. Dívka ale sebere veškerou hrdost i odvahu a vydá se do lesa.
Mezitím zlo neustále sílí a rozpíná své smrtící pařáty. Podaří se vesnici zachránit? Uspěje Vasja ve svém úkolu, nebo zemře krutou smrtí?


Dívka ve věži

Pokud vás uchvátil pohádkový svět Medvěda a Slavíka, nemělo by vám uniknout jeho mnohem akčnější pokračování, Dívka ve věži. Příběh vás opět přenese nejen ke statečné Vasje a jejímu věrnému oři, ale i k její sestře Olze do daleké Moskvy.

Olžina zvědavá dcera Darinka tvrdí, že vidí duchy. Jsou to jen výmysly dítěte toužícího po pozornosti, nebo snad mluví pravdu? Tahle otázka téměř upadne v zapomnění ve chvíli, kdy dvůr knížete začnou sužovat zvěsti o krvavém drancování venkova a únosy dívek krutými nájezdníky. Proto kníže i se svou výpravou odjíždí z města, aby řádění učinil přítrž.

Vasju její vlastní lidé nenávidí. Myslí si, že je čarodějnice, a tak jí nezbylo nic jiného, než opustit vesnici. Ale co teď? Nechce se vdát a rodit děti, jak se na správnou ruskou dívku sluší, ale nehodlá ani vstoupit do kláštera. Touží poznat svět a zažít dobrodružství. Proto se v přestrojení za chlapce vydává na Slavíkově hřbetě na cesty.

Plány jí zkříží na uhel spálená vesnice a plačící matka, která truchlí po své unesené dceři. Vasja se dozvídá, že nájezdníci unesli nejen ji, ale další děvčátka. Rozhodne se je stůj co stůj zachránit před krutým osudem. To se jí nakonec povede. Během zběsilého úprku potkává svého bratra Sašu. Přestože je přestrojena za chlapce, okamžitě ji poznává.

Společně se rozhodnou udržet Vasjinu pravou identitu dočasně v tajnosti. Dívka je totiž pravděpodobně jediná, kdo dokáže ochránit město před blížící se hrozbou z říše lidí i nadpřirozena. Kdo skutečně stojí za vypalováním vesnic a únosem dětí? Co se stane, až vyjde najevo, že statečný Vasilij Petrovič je ve skutečnosti dívka?


Dar Dar Clara Benedict

Schopnost změnit realitu. Největší sen mnohých, který se v Auře stává skutečností. Takzvaní Předešlí jsou mistři telekineze, kteří dokáží zhojit rány i ovlivnit mysl druhých. Je to schopnost, již se dá naučit, ale pouze ti nejmocn... více


Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Ve vesnici na okraji divočiny severního Ruska po většinu měsíců v roce panuje zimní, zasněžené počasí a neustále vane chladný, až mrazivý vítr. Stará chůva zde vypráví shromážděným dětem legendy a pohádky o čarodějnictví, folklóru... více


Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Dvůr moskevského velkoknížete sužují šarvátky o moc a zvěsti o nepokojích. Neznámí zbojnící drancují venkov, vypalují vesnice a unášejí dívky. Kníže se svými věrnými společníky vyrazí z města, aby nájezdníky porazili, a po cestě s... více


Přejít na komentáře