150. výročí úmrtí K. J. Erbena - nové vydání Kytice

novinky

PR článek, 20.11.2020
150. výročí úmrtí K. J. Erbena - nové vydání Kytice

Představujeme vám snad nejznámější českou sbírku balad 19. století tak, jak ji ještě neznáte – jako výjimečné umělecké dílo, v němž se snoubí nadčasovost a poetika Erbenových veršů plných mystiky a tajemna s křehkými a citlivými ilustracemi současné české malířky a grafičky Míly Fürstové.

Kytice oslovuje čtenáře již neuvěřitelných 150 let. Verše plné tajemna, mystiky a poučení jdou až do hloubky české duše. Jejich aktuálnost skvěle vyniká právě v nejnovějším vydání básnické sbírky, kde se výtvarnici Míle Fürstové podařilo dokonale napojit na myšlenkový proud autora a jemnou poetikou a propracovanými detaily svých ilustrací podtrhnout vyznění jeho balad.
V tomto díle se dva umělecké proudy stávají jedním – jedinou překrásnou Kyticí.


„Jen o málokteré knize na světě můžeme říct, že i po 150 letech dokáže chytit za srdce. Přesně to je však případ Kytice – po století a půl stále voní a její květy nikdy neopadají.
Erbenova básnická imaginace, virtuozita slova a až hororová atmosféra jeho balad inspirovaly mnohé umělce, například Mikoláše Alše či Jana Zrzavého a v neposlední řadě i výtvarnici Mílu Fürstovou, která speciálně pro toto vydání vytvořila osm velkoformátových leptů. Hlubokým vcítěním se do tajuplné symboliky jednotlivých balad vdechla tomuto dílu život a dodala mu neočekávanou plastičnost.
Nyní již Kytici nemusíte jen číst, můžete do ní vstoupit. Nechte se vtáhnout do poetického světa Karla Jaromíra Erbena a sestupte do nitra země v básni Poklad, ponořte se do hlubin jezera v baladě Vodník či upřeďte zlatou nit ve Zlatém kolovratu. Příběhy z hlubin věku vycházejí přímo z mytologické duše českého národa, která pres všechny technologie moderní současné doby stále spí pod povrchem a rozechvěje vaši představivost v důvěrně známých tónech.”
– Jana Kubínová, odpovědná redaktorka knihy


Karel Jaromír Erben (1811–1870) patřil k významným osobnostem českého národního obrození. Byl historik, jazykovědec, spisovatel, překladatel a folklorista. Z významných společenských funkcí zmiňme např. jeho členství v jazykové komisi při Matici české (1846), pozici asistenta při Muzeu (dnešní Národní muzeum) (1847) nebo členství v Královské české společnosti nauk (1849). Od roku 1851 působil jako archivář města Prahy. V padesátých letech sestavil známou edici historických dokumentů Regesta diplomatica nec non epistolaria Bohemiae et Moraviae (1855) či se podílel na vzniku časopisu Obzor. Dnešnímu čtenáři je Erben znám především jako básník a sběratel folkloru. Jeho stěžejním dílem byla sbírka Písně národní v Čechách, rozšířená v šedesátých letech. Roku 1853 poprvé vyšla Kytice z pověstí národních, jeho jediná autorská sbírka baladických básní. V šedesátých letech vznikly výbory pohádek a pověstí Sto prostonárodních pohádek a pověstí slovanských v nářečích původních a Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských. Známé jsou Erbenovy překlady Nestorova letopisu ruského (1867) a Dvou zpěvů staroruských (1869).


Míla Fürstová (*1975) je česká grafička a malířka, jedna z našich nejúspěšnějších výtvarnic současnosti. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze a obor výtvarná výchova a angličtina na pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Ve Velké Británii absolvovala University of Gloucestershire v Cheltenhamu, poté získala magisterský titul na Royal College of Art v Londýně. S manželem a dvěma dětmi žije dlouhodobě ve Velké Británii.
Za posledních deset let své umění představila na dvaceti samostatných výstavách v České republice, USA, Anglii, Francii a dalších zemích. Během této doby získala celou řadu prestižních ocenění. V roce 2009 se stala nejmladší členkou Royal West of  England Academy v Bristolu. V letech 2012 až 2014 spolupracovala s kapelou Coldplay na jejich albu Ghost Stories.
Před rokem vyšla v nakladatelství Universum výpravná monografie Všechny mé řeky, věnovaná právě tvorbě Míly Fürstové a popisující její životní cestu na umělecké výsluní. Její zajímavý příběh zpracoval v celovečerním dokumentu Křídla pro Coldplay režisér Peter Hirjak.KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Snad nejznámější česká sbírka balad 19. století je natolik nadčasová, že oslovuje čtenáře již neuvěřitelných 150 let. Verše plné tajemna, mystiky a poučení jdou až do hloubky české duše. Jejich aktuálnost navíc podtrhují křehké a citlivé il...více

Komentáře (8)

ddkk
27.11.2020

Je opravdu luxusní, po všech stránkách. A největší zásluhu na tom mají grafiky Míly Fürstové...a ten vložený grafický list- úžasný! Velmi doporučuji!

Jakub739
22.11.2020

bude novy film

Bája89
22.11.2020

Krásná práce. :)

Michaela229
20.11.2020

Moc se mi líbí.

VulpesVulpes
20.11.2020

To je nádhera! Ty ilustrace dávají veršům úplně nadpozemský rozměr, bude to opravdu krásný vánoční dárek.

TinaFr
20.11.2020

Přeji si ji k Vánocům, tak snad Ježíšek donese. Vypadá nádherně!

Svobik1977
20.11.2020

Vypadá úchvatně, nádherně, neodolatelně. Jdu psát Ježíškovi.

zanardi
20.11.2020

Vynikajúci vianočný darček pre fajnšmekrov.