Komentáře týdne
TOP komentář 22. týdne
„V lidském nitru někdy bývá zamčená třináctá komnata, za jejímiž dveřmi se skrývá krvelačná šelma, která čeká na sebemenší šanci na únik a která poté rozcupuje celý život jedince a jeho okolí na nesložitelné střepy.
Je nesnadné a vlastně nemožné pochopit jednání postav, které Alena Mornštajnová vepsala do stránek tohoto děsivého příběhu. Příběhu o strachu, bezmoci, rezignaci, bezohlednosti, lhostejnosti a zbabělosti. Příběhu, kde všichni jsou viníky a zároveň obětmi.
Tento sociální horor vzbuzuje emoce, pocity hnusu a nejde jej dostat z hlavy, do které se vkrádají myšlenky: „Je možné, že by se tohle opravdu stalo?“ „Jak se může vůbec někdo takhle zachovat?“ a „Co bych v takové situaci udělal já?“
Přestože je kniha napsána výborným jazykem, kde postavy hovoří tak, jak by měly a ne jako by své dialogy četly a vše je podáno s až syrovou přímostí, do hlavy většiny postav nevidíme. Můžeme si jen domýšlet. A výsledek je snad ještě děsivější než kniha samotná.“... celý text
— Terror
„'Co to slyším, cupy dupy, ježí se mi z toho chlupy. Koukám na tu divnou věc, nejsem přeci zbabělec.'
'Když se o něčem nemluví, neexistuje to.'
Ďalší dôkaz, že nielen tie slovenské, ale aj české lesy v sebe skrývajú oveľa viac než len hríby a čučoriedky :)
Príbeh nás zavedie do reálnej obce Tři Sekery, ktorá sa nachádza v tajuplnom prostredí česko-nemeckého pohraničia. Hlavný hrdina Michal je lovec záhad, youtuber a profesionálny magnet na problémy. Chodí po cintorínoch, opustených budovách a miestach, kde by normálny človek ani nos nestrčil... Michal sa vracia do rodného kraja a to, čo malo byť pôvodne rutinnou záležitosťou alebo snahou o únik pred vlastnými problémami, sa rýchlo mení na posadnutosť.
V dedine a jej okolí totiž pred rokmi došlo k tragickým udalostiam a záhadným zmiznutiam, ktoré dodnes neboli uspokojivo vyriešené. Miestni obyvatelia o nich odmietajú hovoriť, vládne tu zákon mlčania a kolektívnej amnézie.
Ako však Michal začína rozpletať staré nitky, zisťuje, že hranica medzi reálnym zločinom a čímsi nadprirodzeným, či rituálnym je desivo tenká. Jeho kroky smerujú do miest, kde minulosť nebola nikdy pochovaná, iba provizórne prekrytá vrstvou lístia a hliny.
PS: Opäť ma vďaka Katke rovnakým dielom mrazí a bolí srdce! Ale za týraného havka uberám dve hviezdičky :(
'Kapka jedu stačí zamořit celou studnu.'
'Svět je oblé místo a všechno se k sobě dřív nebo později skutálí.'“... celý text
— Majuš333
„Je to zvláštní, ale za celý svůj život jsem nikdy nebyl na Šumavě. Nejblíže jsem se k ní dostal v devíti letech, když jsem pobýval v Kondrači nedaleko Trhových Svinů. No, a když mám teď za sebou knihy Vona a nově i Nepřiletí žádní ptáci, přemýšlím nad tím, jestli bych byl dnes naživu, kdybych na Šumavu zavítal.
Už jsem četl příběhy, které vyprávěli různí vypravěči a vypravěčky, ale myslím, že jsem ještě nikdy nenaslouchal stromu. Přesněji lípě. A že to byl sakra nepříjemný příběh, který tvořily jeho sakra nepříjemné podmnožiny.
Svazečky z edice Zrnka temnoty jsou tradičně útlé, ale podle mých dosavadních zkušeností do nich jejich autoři a autorky umí dostávat velmi ošklivé děje a myšlenky. A Zrnko Romana Bílka není výjimkou. On to byl vlastně takový obyčejný příběh ze Šumavy, a v tom byla právě jeho děsivost. Žádná záhrobní nebo démonická monstra, jen úplně obyčejní lidé...
Závěrečné věty všechno krásně shrnuly.
Druhé letošní Zrnko jen potvrdilo, že jsem s předplatným neudělal chybu.“... celý text
— Forsaken
„Dobrá anglická detektivka. Všechno je tu jak má být - autorka nám nejprve představí jednotlivé postavy, takže hned z počátku máte důvod podezřívat prakticky všechny. V okamžiku, kdy se najde mrtvola (v tomto případě hned dvě), nastupuje na scénu charizmatický inteligentní detektiv Dalglish (nemůžu si pomoct, ale už navždycky ho budu vidět jako Roy Marsdena, který ho hrál v televizním zpracování). Pomalu, pečlivě a metodicky se pouští do spletitého vyšetřování. To se zamotává, komplikuje, ale nakonec samozřejmě dojde k odhalení pachatele i důvodů, které ho k vraždám vedly.
Po knihách P. D. Jamesové sáhněte, pokud máte rádi tenhle "starý" klasický styl detektivek, bez zběsilé akce, honiček a střílení. Tady se vyšetřuje za pomoci šedých buněk mozkových!“... celý text
— SSTknihy
„Trochu jsem se bála, zejména proto, že oddělení Q možná neřešilo úplně ty nejlepší detektivní případy, často jsem jim nadělila jen čtyři *, ale mému srdci byli Carl, Asad, Rose a Gordon ze všech detektivních partiček, které znám, určitě nejblíže. Jsou Jussim geniálně vymýšlení, vyšetřovatelská, ale hlavně ta člověčí, chemie mezi nimi předčí leckterou zamilovanou romanci :-) a potom ty jejich rozhovory, často jsem se smála nahlas. A tak jsem moc ráda, že se kapitoly jejich knižního života neuzavřely spolu s Jussiho nemocí a ke spolupráci si vybral skvělé dámy, které ctí jeho styl psaní a detektivní žánr ovládají skvěle. Carl se sice objeví jen v pár kapitolách, ale stejně mě rozesmál, Asad dostal parťačku, která sladí kafe ještě více jak on a Rose, to se těším, její linka vypadá více než překvapivě a zajímavě:-). A kde máme Gordona, samozřejmě, ten se sice odstěhoval, ale mám takové tušení, že o něm ještě brzy uslyšíme:-). Napínavá krimi, hutná, skvěle vystavěná, zábavná, bez brutálních scén a nečekaných zvratů a přece se od ní budete těžko odtrhávat. Na další případ je zaděláno a tak vítej, Heleno, tato parta tě v tom určitě nenechá. A já budu určitě u toho, početla jsem si náramně.“... celý text
— Mandlevest
„„Život je moc krátký, moc křehký a vzácný na to, aby se člověk schovával ve stínech toho, co mohlo být. Když se budeš pořád dívat za sebe, riskuješ, že promeškáš možnosti, které leží před tebou.“
Pátý díl Magických momentů se pro mě stal opět skvělým poslechem. Čtenář by si řekl, že už snad není možné vymyslet originální děj v této poetické sérii, kde hlavními postavami jsou vždy dvě ženské osobnosti, které odkrývají mnoho bolestných tajemství, díky kterým nakonec nachází tu správnou cestu ve svém životě. Ale opak je pravdou. Čtivé, originální a nádherně kouzelné!“... celý text
— Hatshepsut
„Jak asi dával dohromady Kosmas svou kroniku? Zajímavé čtení a poučné, protože z těch bájných českých knížat jsem kdysi v páté třídě dostala při dějepise pětku a oni nejspíš ani neexistovali. Paráda, dá se to někde reklamovat?“... celý text
— wooloong
„Název odkazuje na verše Williama Blaka. Neznala jsem, ale už znám. Je to i taková vedlejší linka příběhu. Už první věta mě rozsekala svou pravdivostí a praktičností. Vypravěčka Jana ( jak ona to jméno nesnáší!) žije v hodně odlehlé osadě o 7 chalupách a 3 celoročních obyvatelích. To zní jako thriller. A taky je, protože někdo začne vraždit. Zjevně srny. Jana je učitelka a amatérská astroložka. Snaží se získat datum narození mrtvých a na základě horoskopu zjistit, které zvíře vraždí doopravdy. Celou knihu prostupuje láska ke zvířatům a nenávist k lovcům a myslivcům. Napětí by se dalo krájet. A bezmoc taky. Autorčin styl v tomhle příběhu je neskutečně poetický a skoro až dokonalý. Vede si nás zasněženou krajinu, jak potřebuje. I pitomý popis, kdy od rána běží v televizi je počasí, nás naplňuje štěstím. Nebo minimálně Janu. Závěr mě překvapil i nepřekvapil. Je fajn mít přátele, kteří nás chápou. I vizuální stránka je krásná. Každá kapitola má svůj nadpis a obrázek.“... celý text
— mnohoknih
„To bylo překrásné“
— ANDY28
„Celá kniha ma vtiahla do strašne temného a bezútešného sveta. Autorka sa v príbehu zamerala na pražskú väznicu Pankrác a tá atmosféra, ktorú tam vytvorila, bola neskutočne ťažká. Počas celého čítania ma sprevádzal mrazivý pocit, pretože z každej stránky dýchala bolesť a nespravodlivosť spojená s nacistickou a komunistickou minulosťou tohto miesta. Ten spomínaný duch pre mňa v príbehu fungoval ako dokonalá metafora pre nevypovedané hriechy, svedomie a tiene obetí, ktoré v tých múroch symbolicky zostali uväznené, pretože minulosť nikto poriadne nepotrestal.
Páčilo sa mi, ako surovo a realisticky je to napísané. Pani autorka sa s ničím nekašle, neprikrášľuje realitu a neponúka žiadne lacné happyendy. Skombinovala historické fakty s psychologickou drámou a detektívnymi prvkami takým spôsobom, že som občas mala nepríjemný pocit úzkosti. Postavy boli vykreslené v súlade s mojimi očakávaniami, žiadna z nich nebola čiernobiela a každá si so sebou niesla obrovské morálne bremeno.
Moje dojmy sú nakoniec dosť rozporuplné, ale v tom najlepšom zmysle slova. Na jednej strane je to skvele a brilantne napísaná kniha, od ktorej sa nedalo odtrhnúť. Na druhej strane mi z nej bolo ľudsky strašne smutno a ťažko. Je to ten typ príbehu, ktorý človeka prinúti premýšľať o vine, treste a o tom, ako hlboko dokáže minulosť ovplyvniť prítomnosť.“... celý text
— Evaho73
„Starý, polorozpadlý dům plný vrzajících podlah, myších bobků a starých věcí. A také jakéhosi divného pocitu, který z domu máte, když tam vlezete. Samozřejmě by bylo fajn tam nelézt, ale když už je to jednou váš domov... nic nenaděláte. A třeba hledáte informace o minulosti stavení, kolem něhož courají kočky a do oken nakukují děsiví sousedé :).
Mělo to úžasnou atmosféru a konec jsem maličko tušila, ale nechtěla si ho připustit :). Ale to, co se po dočtení dostavilo, nebylo zklamání, kdepak.“... celý text
— Janadvorackova
„Bože, to bylo krásné!
Napínavé a strhující, věrné odkazu sira. A. C. Doyla.
Povedený díl. Hned jdu na další.
Určitě budu číst opakovaně.
Dostala jsem u toho chuť zopáknout si vše Lordem Petrem Wimseyem od Dorothy L. Sayers. Nějak ta atmosféra byla hodně podobná.
Doporučuji.“... celý text
— Aghatte
„Velice dobře napsaný sociální román - podle mne - s kriminálním pozadím. Klidně by se to mohlo stát kdekoliv v republice - tak moc je to uvěřitelné. Možná až moc propracované do detailu v některých částech - ale se mi vše moc líbilo.“... celý text
— konicekbily
„Jsem babička, která svým vnoučatům ráda dává knihy. Knihy, které mají duši, pěkný příběh, poučení. A tato knížka je úžasná. Příběh velkého přátelství chlapce a Lassie. Přátelství, které nezničí žádná překážka, žádná vzdálenost. Smutný, ale zároveň tak krásný příběh, který vám dlouho zůstane v mysli.“... celý text
— Květi62
„Vau. Ako som nič nečakal od tohto komiksu, tak som veru bol veľmi milo prekvapený. Príbeh nebol klasickou gréckou fantasy, ale bol to krvavý akčný horor, kde Minotaurus bol fakt neskutočná hnusná hororová príšera a išiel z neho strach. Aj ostatné postavy mi sedeli, boli dobre napísané a sedela mi aj kresba aj scenár, od tohto dua som čítal niečo vôbec prvýkrát a bola to veru výborná premiéra od oboch. Po výbornom Charoncone ma to opäť na ceste medzi Bratislavou a Čiernou nad Tisou priviedlo do sveta hororu. Odporúčam určite, bola to pecka a s týmto komiksom neprehlúpite.“... celý text
— mirec88
„Skvěle bravurně napsaný sci-fi román bohužel předčasně zemřelého polského autora, který nestačil plně rozvinout svůj obrovský tvůrčí potenciál. Velmi čtivé, napínavé a rozhodně nadčasové se značným přesahem zejména do sociologických otázek. Výborné, originální, chmurné postapo o spletitých osudech zbytků degenerované lidské společnosti. Milovníkům sci-fi doporučuji.“... celý text
— Lele61
„Večer jsem hlídala vnučky a tak ta naše pětiletá Anička má ze všech pohádek na prvním místě Tlapkovou patrolu. Je to i tím, že je zná z televize. Příběhy jsou takové kratičké, takže při třetí už pomalu spí. Tak jsem si ty zbývající přečetla sama. U mě však vždy zvítězí loupežník Rumcajs, Manka a malý Cipísek.“... celý text
— jarkaska
„Ach jo, tyhle příběhy mě vždy spolehlivě dostanou. Možná proto, že vím, že se podobné příběhy udály a dít asi bohužel budou.
Na světě je tolik utrpení a někteří nemají sílu dál bojovat s osudem.
Inspektorka Louise se pouští do vyšetřování sebevražd, ale její instinkt jí napovídá, že je za tím mnohem více. A když najde jejich vzkazy na rozloučenou, je sí jistá. Teď jen najít důkazy a zachránit budoucí možné obětí.
Vše je těžké i proto, že bratr Louise zmizel se svou dcerkou Emilly. A jak Louise zjistí, vše má svůj důvod.
Příběh má hlavu a patu, je náročný hlavně na psychiku, kdy člověk cítí lidskou beznaděj, ale i touhu mít v něco víru. A samozřejmě i to zlo, které dokáže využít všeho a všech ve svůj prospěch.“... celý text
— moudivlacek
„Opravdu skvělý román, který velmi hluboce rozkrývá nejenom vztahy mezi Japonci a Korejci za druhé světové i po ní. Je to příběh Korejky, která si nuceně vzala Japonce, ale také ho milovala až za hrob. Zažila spoustu zla, chudoby a neštěstí. Na konci života se ocitá v domě pro přestárlé v USA a vypráví o svém těžkém životě. Další velmi zajímavý pohled na tyto asijské země a jejich vztahy, dějiny a lidská práva.“... celý text
— čef
„Ráda bych se i já přihlásila do čtenářského klubu v Bordeaux! Moc se mi totiž mezi jeho členy líbilo. Ale myšlenka na podobný klub i u nás je zajímavá a podnětná, nezkusíme to i u nás přátelé? Já už podobný klub provozuji se svou kámoškou a mluvíme o knihách, sdílíme své i knižní problémy, a vínko u toho nechybí, jako v Bordeaux. Mě tato pohodovka pohladila po duši, není to náročné čtení, ale pro knihomoly potěšení. Četla jsem ji s úsměvem na tváři a slíbila jsem si, že tato knížka není od této autorky moje poslední.“... celý text
— zuzana2599
Každé pondělí vám představíme náš výběr těch nejzajímavějších a nejlépe napsaných knižních komentářů z uplynulého týdne. Nejde jen o počet palců – hodnotíme i kvalitu, přínos a originalitu.
Vypněte si reklamy na Databázi
Za 99 Kč vám vypneme všechny reklamní bannery na CELÝ ROK:
Nebo se staňte členem DK Premium a využijte Databázi naplno - více o DK Premium
