Terva

Příspěvky

Valard: Příhoda s havranářemValard: Příhoda s havranářem

„Sluníčko si vesele pohrávalo
s lomem světla
na rezavých mřížích
a hlavní branou do města
konečně vešel drak“.

Je smutné, když děti mluví pravdu a jejich „strašlivá kráva“ jim za to dá pohlavek. Ale ono přehlédnout patnáct metrů draka před zápražím, to snad dokáže jen slepej. Ale každý dobrý skutek bude odměněn a tak se čtenáři této povídky mohou těšit, jaká bude sladká odplata. A možná ani nebude, inu, sluníčko svítí, tráva šumí a Valard s drakem jdou dál.... Přesně takto, skoro, nebo možná, začíná tento příběh. Je tu spousta lásky, sexu, jídla, pití a příběhů. Havranář se nám totiž v šenku u piva, trochu rozkecal a asi u třicátého druhého příběhu jeho nesnází (pak se to semlelo) jsem si říkal, zda také nechce náhodou svůj vlastní velký příběh. Ale snad není tak drzí, aby s tím pana spisovatele votravoval. Mohl by dopadnout jako ten elf.

Citát: Někdy by mne opravdu zajímalo, proč v každé laciné fantasy povídce musí, musí, prostě MUSÍ být rvačka v hospodě. Co si ti autoři kompenzují?

Povídka je jako doplněk ke knize Valard & vejce na draka. Prodávala se pro přátele a příbuzné pana Horna jako součást hlavního příběhu. (Právě mi došlo, že jsem mu za ní nezaplatil!) Odehrává se před hlavními událostmi a jedná se o seznámení čtenářů s postavou Havranáře a jeho havrana Hotagorna. Kdo četl knihu bude spokojen, že se dozví, jak se Valard a jeho drak Damián seznámili s touto svéráznou postavou i s jejím drzým, sprostým, černým ptákem. A pro ty, co ještě příběh Valarda nečetli je to jakýsi úvod nebo seznamka s tím, co mohou očekávat v hlavním příběhu.

Citát: Nassrrrrrat!

Co jsem čekal, to jsem dostal. Problém nastal, když se na scéně objevuje postava Ztracenvčase. Je tam o ní (něm) malá zmínka, ale já už si ho představuju v nějakém knižním příběhu. Když pomyslím na spisovatelův humor, chtíč, přírodní záležitosti a další neomalenosti, říkám si, že napsat příběh o cestování v čase – byla by to šílená sranda. Je třeba pana spisovatele trochu popíchnout, proslunit a donutit trávu, aby mu zašeptala – kurva, Havranář je dobrej, ale blonďatý klučík ze severu „Ztracenvčase“ má nějak málo prostoru!

Citát: Zařval jsem tak, že jsem se skoro sám podělal strachy.

02. prosince


Moje první randeMoje první rande

„Byla překrásná.
Byla dokonalá.
Jako Kleopatra.
Jako Athéna.
Jako by byla z katalogu“.....

Snová jednohubka s velmi jednoduchou rychlou kresbou. Nakresleno černobíle jen někdy se mihne něco oranžového. Je to vlastně příběh v příběhu. Hodně o sexu, výhrůžkách a vše skončí až moc rychle.

Malá ochutnávka:
Já...jenom. Ehm. Jsem v pořádku. Akorát jsem. Víš. Jsem si říkal, že jestli jako třeba nemáš. Víš. Co dělat, jako přes víkend, tak bys možná chtěla. Já nevím. Zajít do kina nebo tak něco. Je to jenom nápad.
„Pak přišla ta slova, kterejch se každej kluk děsí“

23. listopadu


Mrtví a umírajícíMrtví a umírající

Mrtví a umírající ****
Druhá šance v pekle ****
Vlk mezi vlky *****
Samičí forma druhu ***
(Život je samý kdyby)

Druhá šance v pekle - Je pravda, že box mě nikdy neoslovil a nikdy mě nebavil. Tady je v hlavní roli boxér, který vlastně hledá smysl života. A lásku. Jenže láska je mrcha. Smutný příběh.

Vlk mezi vlky - V druhé povídce tohoto třetího příběhu se potkáváme s Teegem Lawlesse. Musí splatit dluh, ale vypadá to, že si udělá další. Je to nejlepší povídka v celé knize. Vlk mezi vlky je surové a krvavé dobrodružství.

Samičí forma druhu – Nejslabší příběh v tomto svazku. Takovej nevýraznej, obyčejnej.

Malá ochutnávka:
Když chcete někoho doopravdy pochopit, dozvědět se, kdo skutečně je a odkud pochází a jaký věci udělal, ať už dobrý nebo špatný, musíte se podívat do minulosti.

Citát: Kunda dohání chlapy k šílenství.

09. listopadu


LawlessLawless

„Pomsta.
Kvůli ní se vrátil.
Ale nic takového
jako pomsta
vlastně doopravdy neexistuje....“

Na počátku příběhu, shozením ze střechy, jsem nějak nepobral logiku. Proč opilec lezl tak vysoko až na střehu, aby se vychcal? Mohl to udělat dole. Navíc, když Tracy z té střechy slézá, je tam dost nesmyslně nakreslený úzký žebřík. Myslím, že by to ten opilec nedal. A ano, je to pak v příběhu vysvětlené, ale stejně mi to nezapadalo....

Malá ochutnávka:
Tracy tentokrát nepospíchal a nechtěl dát výstrahu. Chtěl jenom, aby tenhle dobytek zmizel. Takže když toho ožralu viděl, jak se potácí na střechu, aby se z ní vymočil, a současně zahlédl, jak se zasněženými ulicemi blíží popelářský vůz...všechno do sebe zapadlo. Ráno už bude hnít na skládce a nikdo se nikdy nic nedozvý.

Příběh se odehrává ve stejném městě jako příběh Zbabělec. Potkáváme v podstatě známé lidi, pijeme ve stejném baru „Podzemí“ a ano je zde barman Drsňák a dokonce malá Angie, taktéž lidé z minulého příběhu. Pro čtenáře je určitě dobré, když se pohybuje ve známém prostředí. Další velmi povedený příběh.

Citát: Začal ječet hatmatilkou těch písečnejch negrů...úplně mu jeblo.

09. listopadu


ZbabělecZbabělec

„Jediný, co jsem potřeboval,
byl stroj času, abych se mohl vrátit
a neopakovat ty samý chyby pořád dokola.
Ale pravděpodobně bych udělal nějaký nový,
který by byly ještě horší.“

Surově kreslený surový příběh. Příběh o strachu, drogách a zabíjení. Taky co jiného, když je to příběh z drsného zlodějského a lupičského prostředí. Noirové dialogy, krásně vypointované kapitoly a drsná kresba. To vše najdete v tomto příběhu, který nese název Zbabělec.

Malá ochutnávka:
Leo Patterson je obezřetný profesionál s širokým odborným rejstříkem: kapesní krádeže, bankovní loupeže, přepadávání obrněných vozů. Jenže je možná dokonce až příliš obezřetný. Říkají o něm, že je zbabělec. Ale teprve v případě ukázkově zpackaného loupežného přepadení, do něhož se zaplete, se ukáže že Leo nemá strach z vězení nebo ze smrti, ale z něčeho temnějšího, brutálnějšího a daleko, daleko horšího.

Citát: Háček je v tom, že každá loupež, i ta skvěle naplánovaná, je jako domeček z karet.

09. listopadu


Mikuláš v pekleMikuláš v pekle

„Máš smůlu!
Tentokrát jsi proti sobě
poštval celé Peklo.
Už teď je mi tě líto
Zádrheli!“

Hmmmm...tak tohle mi nějak moc nesedlo. Pravda, je to hravé, je to veselé a trochu strašidelné, to se musí uznat. Ale ten obsah mi nějak nesedl. Ale co se dá dělat, takový je úděl povídek. Jednou ste, milé děti, nahoře a jednou v Pekle. Dobrou noc.

Malá ochutnávka: (dialog)
MYŠPULÍN: Já tam byl jen jednou!
FIFINKA: V létě!
PINĎA: Už tehdy jsme bloudili!
BOBÍK: Snad mrazem a hladem nezahyneme!

Citát: Kdo se bojí nesmí do Pekla!

22. října


Piráti vesmíruPiráti vesmíru

„Nic na tom není.
Já jsem nakreslil plány,
Pinďa hlídal periskop,
Fifinka zase kompas
a Bobík jedl.“

Tohle jsou vlastně dva příběhy v jednom. Nejdříve náš Čtyřlístek vyhraje soutěž v čištění okolí a pak se vydávají do vesmíru. Ovšem, co mě rozesmálo je Pinďova kopací technika na Měsíci a letící plechovka od Coca-Coly. Ach ti Američané, ani si po sobě neuklidí. Pointa příběhu se mi nelíbila. Tohle nebylo dobré řešení.

Malá ochutnávka: (dialog)
MYŠPULÍN: Tady mám nákres podvodního sběrače:
BOBÍK: Tak na co čekáme?
PINĎA: Pod vodou na nás čekají poklady!
FIFINKA: Zadělám na buchty!

Citát: Já do toho čutnu!

22. října


VlkodlakVlkodlak

„Nad poklidnou noční krajinou
se vznášela vlkodlačí hrozba
a od úst k ústům
se šířila hrůzná pověst
o pekelné příšeře.“

Lehce hororově ladění příběh. Ale naše parta jde směle v před, v jednotě je síla a nějakej vlkodlak je nerozhodí. Zasmál jsem se, když Pinďa usmiřoval horské duchy. A Bobík se ptal na kolik dní má vzít jídlo. Fifinka se stává zdravotní sestrou a Myšpulín slibuje, že vlkodlaka dostanou. Inu, milé děti, opět zábava k popukání.

Malá ochutnávka: (dialog)
BOBÍK: Vsaď se, že zítra bude pršet!
FIFINKA: Podívám se na zprávy, jako bude počasí?!
PINĎA: Taky vidím, že vlaštovky lítají nízko!
MYŠPULÍN: To jsou babské pověry!

ZAJÍMAVOST:
Když Čtyřlístek hledá vlkodlaka, v základním táboře zůstane Pinďa a Fifinka. Fifinka při čekání čte knihu „Ples upírů“.

Citát: Ano, milí diváci, je to jistě vlkodlak!

22. října


Ďáblův palecĎáblův palec

„Pro jistotu
tady založím
hřbitov
zahynulých
horolezců.“

Spousty dialogů. Dohadování, praní a nakonec všichni došli ke shodě. Vyrážíme na výlet. Tihle čtyři se vždycky nějak dohodnou. To by staré čtenáře nemělo překvapit a ty mladé by to mělo motivovat. Čtyřlístek opět poukazuje na přátelství a dohodu. Nejrozumnější, co může v partě být. Přátelství. A tak hurá na sever, nebo na jih?

Malá ochutnávka: (dialog)
MYŠPULÍN: Mám to! Vyrazíme do údolí Bílých skal!
BOBÍK: Tam jsou nádherné lezecké partie!
PINĎA: Jdu pro lana a karabiny!
FIFINKA: Já jdu pro obvazy!

Citát: Červánky po ránu znamenají neštěstí.

22. října


Zvuk Led ZeppelinZvuk Led Zeppelin

„Zvuk
Led Zeppelin
jej odtrhl od země
a táhl někam nahoru
do vesmíru.“

Tohle bylo krásné. Podivný výlet do hudební minulosti. Povídka je vlastně obsahově dost smutná, ale hudebně je to na zatleskání. Kdo by nechtěl vidět Led Zeppelin naživo? Nebylo to dokonalé, ale za čtyři Hetešáky to stojí.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

Malá ochutnávka:
Říkali tomu tenkrát Návrat k přírodě. Sjížděli kokain, trávu, a taky sedmdesát let starou hudbu,kterou v minulém století ještě vymýšleli, a dokonce i hráli živí lidé. Sjížděli vykopávky Black Sabbath, King Crimson, Franka Zappu a Led Zeppelin...ty především.

Citát: Jsem cestovatel časem i prostorem. Mohu znovu být, kde jsem již byl.

29. září


Americký popcornAmerický popcorn

„Proč seš na mě tak zlej?
Vždyť jsem neškodná.
Nejsem žádný virus z planety Alfa B,
žádný Vetřelec,
žádný elf ani Catwoman...“

Tohle je hold americkým filmům a jejich hercům. Mě osobně to moc nebavilo a vlastně se mi to zdálo zmatené. Asi jsem se špatně vyspal a nezvládnul jsem ten nářez od Arnolda Schwarzeneggera. Je to divná povídka, kterou hodnotím třemi žlutými motýlky.
(Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

Malá ochutnávka:
Prodíral jsem se absolutně zničenou planetou Naboo a pak i zničenou vesmírnou lodí Nostromo, kterou rozdrtily titanové sloupy třetího podlaží. Zbytky posádky byly smíchány se zbytky vetřelců a já jsem se musel brodit po kolena v hnusné slizké teplé polévce z jejich rozmačkaných zárodků...Brrr...

Citát: Zazvonil mi mobil. Posledních pár dní jsem nezažil žádnou čtvrthodinu, kdy by mi nezvonil.

29. září


Znamení: Váhy, Barva: ČernáZnamení: Váhy, Barva: Černá

„Dneska měla zase elasťáky
a marně jsem pod nimi
hledal vyrýsované okraje kalhotek.
Vypadalo to,
že je dneska naostro.“

V tomto příběhu je opět zapamatovatelný a velmi vtipný výrok. Má ho na svědomí správce chrámu Notre Dame. Musel jsem se smát a několikrát si ho přečíst. Ten výrok sem nedám, asi by to kazilo obsah celého příběhu. Nebo možná taky ne. Rozhodně jsem tento výrok umístil mistru Hetešovi na jeho profil do katakomb nazvaných Citáty. Další supr povídka.
(Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

Malá ochutnávka:
LARP – forma hraní rolí, ve které živí lidé fyzicky svými činy představují činy svých postav. Účastníci interagují mezi sebou navzájem a s okolním prostředím, přičemž usilují o splnění cílů ve fiktivním světě reprezentovaném světem skutečným.....

Citát: Rozzářila se jako sluníčko, pokud připustíte možnost, že i sluníčko může mít černý ostnatý obojek kolem krku.

29. září


Alcamyrské šelmičkyAlcamyrské šelmičky

Nečekala jsem,
že nám sem pošlou
Terminátora
s chytrým čipem.


Určitě bych to viděl klidně na celou knihu. Rozpracované by to bylo úžasné. Už tak jsem byl překvapen, co vše pan Heteša dokáže vymyslet s tak jednoduchou zápletkou. Povedené sci-fíčko s mimozemskou entitou. Dokonce i ten konec, který jsem skoro očekával, mě nakonec překvapil.
(Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

Malá ochutnávka:
A co pyžamo?
„Kašli na pyžamo, nejedeš tam spát. A kdyby na to došlo, NASA ti nějaký půjčí.“
To je kvůli NASA?
„Jo. Mají tam nějaký problém.“
Copak? Vzbouřili se jim emzáci v nějaké mezigalaktické prdeli?

Citát: Jo, dám si kafe. Malý a dvojitý.

29. září


Konkurenční doložkaKonkurenční doložka

„Je to jednoduché.
Otestovat
dvě umělé sekretářky,
které se dostaly do finále.
To je celé.“

Velmi povedený příběh. Roboti, jako náhražka za lidskou pracovní sílu. Jenže konkurence je vysoká a tak si roboti trochu zašpásují. Opět mrazivý obsah a dopad na lidstvo a nádherná pointa. Tohle je prostě za dalších pět žlutých motýlků.
(Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

Malá ochutnávka:
Jsou použita skutečné lidské buňky prohnané nějakým urychleným vývojem, místo mozku ovšem vybavené špičkovým procesorem a softwarem na úrovni umělé inteligence. To vše je umístěné v podstatě ve skutečném lidském obalu. „To znamená....?“ Že pijí kávu a určitě si s chutí zajdou i na oběd. Vaše okolí je nerozezná od skutečných lidí.

Citát: Ty vole, dyť to sou jenom nějaký roboti.

29. září


Absolutní rovnováhaAbsolutní rovnováha

„Umíme všechno, ale ne vracet čas.
Kdyby sakra existoval nějaký
démon nebo anděl,
který by dokázal vymazat celý
ten zasraný školní počítač s klasifikací...“

Uf. Tak tohle bylo na mě trochu zmatené a nevyrovnané. Hra s osudy lidí je sice dobrý nápad, ale je to vlastně celé smutné a chvilkama se mi chtělo i brečet. Tahle povídka je strašně záhadná a možná jsem jí zas tak nepochopil. Kdyby pan spisovatel na podobné téma napsal román, asi horko těžko bych jej zpracovával. Naštěstí je to krátký příběh a tak jsem to vstřebal. Asi. Možná. Nevím. Nechám to na osudu. Nebo na sudu?
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡ )

Malá ochutnávka:
….dnes to mají mnohem jednodušší, když mají internet, Twitter, Facebook a další sítě., kde na sebe ti pitomci vyblijí úplně všechno, takže se původně měsíční práce celého týmu smrskne na půl hodiny práce počítačů. Ani netuší, jak jim to usnadnili. Jako by jim dali ten měsíc navíc. A měsíc v tříměsíčním termínu, to už je znát.

Citát: Pokud ale prahneš po více mrtvých, budeš muset zažádat o přeložení ze sféry andělů do sféry démonů.

29. září


Babbageova logická hádankaBabbageova logická hádanka

„Všechno bylo třikrát ověřováno
a všechno fungovalo.
Ovšem staré pořekadlo praví,
že chcete-li rozesmát boha,
seznamte ho se svými plány“.

Tohle je příběh přesně podle mého gusta. Cestování časem, paradoxy a zašlápnutí motýlci. To vše v jednom dokáže vyvolat pěkný chaos a nikdo netuší, jak to dopadne. Hlavní hrdina to poznal na vlastním těle. Povídka plná zvratů a na konci jsem se i pousmál. Rozhodně za plný počet.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

Malá ochutnávka:
Zatřepal jsem hlavou, abych se přesvědčil, že mám své tělo , své ruce a nohy, a pak jsem si zkusil představit Liliam ve sprše, abych se ujistil, ý´že mám i svůj mozek. Všechno bylo v naprostém pořádku. Mohl jsem pohybovat prsty na nohou, dokázal jsem sevřít ruku v pěst i otočit hlavou, a dokonce jsem si pamatoval i ty Lilianiny mandlové oči a ňadra, po kterých stékal šampón...

Citát: Možná je celý vesmír i s historií určený.

29. září


Fáma a kyvadloFáma a kyvadlo

Výčepní před ně postavil pivo.
„Já si dám víno“.
Víno nevedeme.
Ale mám kofolu.
„Dík, zůstanu u piva“.

Vzhledem k předvídavosti příběhu se mi tohle zas tak moc nelíbilo. Je to povídka, která se tak nějak „odpoutává“ od klasických příběhů pana Heteši. Ale díky knihám s prostředí Minecraftu, to jeho tíhnutí ke studentům tak nějak chápu. Tohle však nemělo vtip, jen jakýsi nádech historie s menším napětím.
(Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

Malá ochutnávka:
Mirek se vyzul v předsíni a v ponožkách přešel do obýváku. Jako by se objevil v království Alenky a její říši divů. Takhle si nějak představoval řídící dispečink stroje času. Místnost obložená hodinami s nádhernými ciferníky a klidně se pohybujícími kyvadly.

29. září


Úchylka dálkového spojeÚchylka dálkového spoje

„Mutanti,
mimozemské organismy,
na Zemi zakázané genové experimenty,
klonování...
...to je Scimarine“.

Jo, tak tohle je fakt brutální příběh. A docela mi z něho mrazilo. Až do posledního odstavce (e-mailu) vlastně vůbec čtenář netuší, co je příčinou závady ve vysílání transportní vesmírné lodě a hlavně, co se stalo na palubě během letu na Scimarine. „Agentka“, blondýna s glockem, to už je jen taková pomyslná třešíňka, kterou si cestou vychutnáte.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

Malá ochutnávka:
...Ale mami, je to jenom na rok
„Co když se vrátíš s nějakou nemocí? Nebo...“
Ale to je blbost. Taková příležitost se už nenaskytne.
„...s tykadlama na hlavě?“
S jakýma tykadlama, proboha?
„Mimozemskýma. Co když se z tebe stane mutant?“
Panebože, ještě se nikomu nic takového nestalo.
„Jedna se vrátila s nádorem, který ji pak zevnitř úplně roztrhal.“
Ale to byl film, mami. To bylo vymyšlený...

Citát: Mám představu, že to bude glock a tři zásobníky.

29. září


Lednická cibulaLednická cibula

„A co že to je?
Žampióny?“
Ale hovno,
spíš jako
hnusné slizké choroše.

Další, velice povedený, scénář od mistra Heteši. Tak jednoduchá věc, jako je cibule a je z toho skoro katastrofický příběh. Byl jsem strašně zvědav, kam až pan spisovatel s touto „cibulí“ zajde. No a byl jsem odměněn, protože zašel dost daleko. U této povídky mě mrazilo, protože je zcela možné, že už v lednici něco podobného mám.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

Malá ochutnávka:
Musí se zničit. Teď jsem tam poslal Hamáčka s fosfometylglycinem.
„Takže po mně chceš co?“
Zajistit potom monitoring kultivačního prostoru. Budou potřeba testy na nepřítomnost geneticky modifikovaných organismů, pravidelné odebírání vzorků a...
„Si děláš prdel. Jak dlouho?“
Pomocí PCR budete provádět průkaz nepřítomnosti transgenů NPT II, GUS, případně některého z dalších genů geneticky modifikovaného organismu.
„To jakožes vypěstoval Vetřelce nebo E.T.., jo?“

Citát: To by byla bomba, kdyby ti stará obrostla chorošama.

29. září


Psí očiPsí oči

„Čím déle
jsme tu pobývali,
tím méně jsem
chápal vesmír,
v němž jsme se ocitli.“

Čisté sci-fi opět trochu říznuté technologiemi, které jsou spíš vizemi budoucnosti. (Tedy doufám, že už nejsou mezi námi) Planeta Quarica se k návštěvníkům i jejich materiálu nechová zrovna přátelsky. Napínavé, a možná se smutným koncem. Ale vše záleží na vás, jak se postavíte k mimozemskému záškodníkovi, který možná netuší, že to co dělá je špatně. Povídka se mi zdála zbytečně dlouhá. Materiál rozhodně není na celou knihu.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡ )

Malá ochutnávka:
...palubního inženýra jsem našel na náměstí u kašny. Alespoň mně to připomínalo náměstí a kašnu s trojhlavým drakem. Pořád jsem byl přesvědčený, že tohle všechno kolem je město vytvořené inteligentními bytostmi, které ho opustily. Anebo že je to město vytvořené planetou pro bytosti, které by se tu někdy mohly objevit. Třeba jako my. Ale to se Quarico moc netrefilo.

Citát: Hele, lidi, už jste přemýšleli, co uděláte jako první, až se vrátíte na Zemi?

29. září


Femme FractaleFemme Fractale

„Hele, vykašli se na přednášku
a dostaň mě někam,
kde místo koňů
lítají aspoň motýlci
nebo něco podobného“.

Jo, tohle má opět krásný obsah. Jednoduchý, ale při tom správně zpracovaný. Je tu sranda, horor, sex, camelky a, to nejhlavnější, láska. Důkazem lásky je fakt, že se odehrává na těch nejneočekávanějších místech. A tím přechodový Terminál prostě je. Ale aby to nebylo tak jednoduché, je tu ještě problém. Hmmm...vlastně několik problémů.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

Malá ochutnávka:
Už když jsem jí uviděl v hale, bylo mi jasné, že s ní budou problémy. A při své smůle ji určitě dostanu na starost já. Možná bych se měl zdekovat, dokud je ještě čas. Zrzavá liška s výraznými rty, krátká úzká kožená sukně, dlouhé nohy v černých síťovaných punčochách. Dokonale vytuněná....

Citát: Nečum tak blbě. Já to ještě nikdy s mimozemšťanem nedělala. A máš vůbec tam dole to, co mají lidi?

29. září


PornoPorno

„V kapse
jsem měl glocka
a přemýšlel o tom,
jestli není nejvyšší čas
ho odjistit.“

Detektivní příběh z nádechem budoucnosti. Velmi povedeně zpracované, napínavé a ke konci i překvapivé, až šokující. Vždycky jsem překvapen, co mistr Heteša dokáže všechno do příběhu zakomponovat. Rozhodně dobrý příběh, který hodnotím všemi pěti žlutými motýlky.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

Malá ochutnávka:
...a já rozhodně nepotřeboval, aby mě na Lafayett Street někdo viděl. Za ní už totiž bylo Chincoteague. Administrativně pořád ještě součást Baltimore, ale jinak víceméně odepsaná. Noční můra městské správy. Černá olejová skvrna na tom úžasném Baltimore, o které je v turistických průvodcích jediná zmínka: Vyhněte se jí.

Citát: Už jsi to někdy dělala na trávě v přívalovém dešti?

29. září


Neznámá známáNeznámá známá

„Je to čistý obchod.
Mrzí mě, že ti to musím
říct takhle na rovinu,
ale od začátku šlo
jenom o obchod.“

Hned úvodní povídka mě tady moc nebrala. Předvídatelný děj a naprosto profláknutá pointa. Kdo zná příběh „Paycheck“ bude s touto povídkou nespokojený, tak jako já. Rozhodně mě to zklamalo. Vlastně jsem se nezasmál, a ani mě tam nic nepřekvapilo. Ani Barnyho noha. Naštěstí je příběh velmi krátký a tak jsem se s vervou vrhnul na další.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

Malá ochutnávka:
Posledních čtrnáct měsíců jsem měl okno. Nebo ještě lépe, posledních čtrnáct měsíců prostě neexistovalo. Vzhledem k celkovému vesmíru a světu asi ano, ovšem vzhledem ke mně jako živému organismu nikoliv. Jako kdybych se z 10. dubna 2014 časovou smyčkou dostal přímo do 10. června 2015.

Citát: A co jsi říkala, že necháme na potom, až uzavřeme tu obchodní stránku věci?

29. září


Spider-Manovy neznámé příběhySpider-Manovy neznámé příběhy

„Poslední, o co stojím,
je rande
s nějakým šprtem,
co si neumí ani sám
sehnat holku!“

Už jsme zase na začátku. Mary Jane a Peter Parker na prvním rande. Tak nějak už mě to vůbec nepřekvapuje. Tady se tvůrci alespoň trochu snažili dát tomu jiný pohled. Ale i tak, celkem se vůbec nic nezmění. Dokonce i ta kresba je strašně jednoduchá až nevýrazná.

Citát: Uklidňuje mě jedná věc, že nedokážeš utéct dost rychle ani daleko.

23. srpna


Amazing Spider-Man # 42-43Amazing Spider-Man # 42-43

„Stůj, zloději!“
„To je Spidey!“
…..Klídek, nevinní kolemjdoucí!
V tomhle městě
platí limit hluku!

Žvýkačkový styl kreslení je zpět. Veselé barvičky, spousta postav, plno akce, hlášky a představte si, že svítí i sluníčko. No, nechcete takovou pohodičku přeci zkazit, že jo. Ono se jen stačí podívat, kdo má na svědomí scénář. Ano, otec zakladatel Stan Lee. Tak už je vám to jasný?
O zábavu se zde postará „Rhino on the Rampage“. Jasných pět hvěz, klasický Spidey si to zaslouží.

Citát: To je Rhino! Ten kostým je šílenej.

23. srpna


Sensational Spider-Man #41Sensational Spider-Man #41

„Je možná čas,
aby někdo
chránil tebe.
Možná je čas,
aby ti někdo pomohl.“

Podivnosti ve světě Spider-Mana pokračují. Tohle je příběh plný slov a málo akce. Opět je tu však nádherná kresba. Joe Quesada dokázal, že to prostě umí. Chyba je akorát v tom, že dostal průměrného scénáristu, který se utápí sám v nesmyslných situacích. Jen za dvě hvězdy.

Citát: Jak víš, že celý tvůj život není sen? Možná se teď konečně probudíš.

23. srpna


Friendly Neighborhood Spider-Man #24 ***Friendly Neighborhood Spider-Man #24 ***

Další nelogická blbost vás ubije hned na první straně tohoto příběhu. V předešlém sehnal Peter Parker dva miliony, aby tetu May nepřevezli do charitativní části nemocnice, ale tady se tvrdí, že díky Jarvisově štědrém daru nemocnici, mohou tetičku May vrátí do „normální“ části nemocnice. Ale vždyť jí tam v předešlém díle ani nepřesunuli. Že by to byla nevědomost tvůrců se říci nedá, jsou to ti samí, co dělají na obou svazcích. Opět jen tři hvězdy a to zase jen převážně za nádhernou kresbu. Logika příběhu mi unikala i tady. Opět jen tři hvězdy a to za nádhernou kresbu.

Citát: Vy to změnit nemůžete, ale já můžu.

23. srpna


Amazing Spider-Man #544-545Amazing Spider-Man #544-545

„Je to zvláštní pocit,
houpat se městem
bez masky.
Ale k čemu to je,
můj obličej je na každém stánku.“

Tady jsem se musel strašně smát. Teta May umírá a Peter Parker udělá hloupost jako prase a ohrozí sám sebe. Nakonec získá dva miliony dolarů pro tetu May, ale doktor jim řekne, že umře alespoň důstojně a ne na charitě. Že pro ní stejně nemůže nic udělat. Ale ta dva melouny shrábne....tleskám!
Tři hvězdy dávám převážně za nádhernou kresbu. Bohužel, celkem stupidní scénář to celé kazí.

Citát: Je to má vina. Nikdy jsem neměl světu odhalovat svou totožnost.

23. srpna


Konflikt nikoli nevyhnutelnýKonflikt nikoli nevyhnutelný

Stroj je koneckonců jen nástroj,
který může pomoci
urychlit pokrok lidstva tím,
že něco z břímě výpočtů a interpretací
vezme na svá bedra.

Mrazivá povídka o možném zániku lidstva. Situace je čím dál víc vyhrocená. Lidstvo na planetě Zemi roboty prostě nechce. Ale jsou tu i tací, co roboty podporují. Naštěstí je tu hyperpohon a časoprostorové skoky a tak se lidstvo může dostat do vesmíru. Tady někde vzniká myšlenka o kolonizaci. Konflikt robot vs. lid by mohl být vyřešen.

Citát: Na jedné straně to může být úplná maličkost. Nebo to naopak může znamenat zánik lidstva.

21. srpna


DůkazDůkaz

V zákonech robotiky není nic,
co by robota mohlo donutit,
aby se zabýval lidskou vinou.
Robot nemůže rozhodnout,
jest-li si člověk zaslouží zemřít, či ne.

Tahle povídka mě moc nebavila. Je taková nudnější a je v ní dost politiky. Avšak je základem pro Nadaci. Tady vznikla myšlenka zhroucení lidstva a projekt na jeho záchranu. Sice je to jen okrajově, ale tady je zrod. Strach z robotů tu dostává nový pohled. Co kdyby se robot podobal tak moc člověku, že by se to normálně nedalo poznat? Možná už tady poprvé inkognito vystupuje robot, který v jiných příbězích nese jméno R. Daneel Olivaw. (Jen nad tím trochu popřemýšlejte)

Citát: Zkuste uvažovat logicky. Nikdo mě neviděl jíst, tudíž nejím a tečka!

21. srpna


1 ...