Zuzkanka

GejšaGejšaArthur Golden

Knížka byla naprosto super. četla jsem ji asi před pěti lety a ještě teď si občas vzpomenu na situace z děje. Určitě doporučuji, ať už z důvodu pěkného čtení nebo poznání jiné kultury..
film se s knihou nedá absolutně srovnat.. obsahuje tak třetinu z obsahu.. přišlo mi, že byl takový hodně slepovaný..no prostě kniha je kniha..

Řeka bohů IV. - Vnitřní okoŘeka bohů IV. - Vnitřní okoWilbur Smith

knihu jsem nedočetla, protože mi to přišlo být už moc sci-fi.. prvních 70 stran jsem přemýšlela, jestli Wilbur na něčem nejede.. dál jsem nepřemýšlela a knihu odložila.. :/

04.01.2011

Analfabetka, která uměla počítatAnalfabetka, která uměla počítatJonas Jonasson

Skvělá knížka. Dlouho jsem se při čtení nesmalá nahlas.. Krásný humor, který autor používá je dokonalý. Moc se mi líbila. Knížku mám z knihovny, ale Staříky jsem si objednala a těším se, že budou skvostem v mě vlastní knihovně ????

06.02.2019

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Knížku jsem si pořídila v Audio formátu a poslouchala vždy u domácích prací. Alena M. je prostě skvělá. Byla to má třetí knížka od ní a Hotýlek bude bezpochyby další na řadě. Tyto příběhy mi dávají mnohem víc než všechny krimi a detektivky dohromady. Člověk si uvědomí, jaké má štěstí žít v této době a s pokorou přijímat vše, co dnes může. Doporučila bych tyto knížky všem těm, kteří mají pořád pocit, že nemají dost a to nejcennější jim utíká mezi prsty.
Nejednu pasáž z knihy jsem probrecela nad představou, že bych v této nesvobode měla žít.
Knížka je skvělá a vřele doporučuji. Jen Hana je pro mě zatím na špici díky tomu vyvrcholení. Tady mě závěr trochu rozladil. Čekala jsem něco víc. (myslím zhruba poslední odstavec) v kontextu celé knihy to je, jako kdyby ho vymyslel podprůměrný pisalek a ne autorka formátu Aleny Mornstajnove.

19.06.2020

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Knížka mě úplně pohltila. Moc zajímavé téma a a zejména ze začátku se mnou cloumal vztek a jsem ráda, že jsem nemusela žít v té šíleně komunistické době.. Kolik zla a utrpení dokáže způsobit jeden zakomplexovany chudák.. A ještě se sebou je spokojený..
Celý děj knihy, kdy Dora rozpleta pečlivě strezene tajemství, jsem četla plně zahloubana a stránky ubyvaly jak nic.. O to smutnější jsem teď, když jsem knihu dočetla a o happy endu se zrovna mluvit nedá..

05.10.2018

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Před chvílí jsem dočetla.. Občas mě napadaly myšlenky, co že na této knížce má být tak závratného, když je to v podstatě jen nějaká story ze života a avizovaná záhada s Blankou zase není až taková záhada.. Odpovědí možná budou občasné slzy, které mi začaly stékat po tvářích. V tomto příběhu je všechno.. Dotýká se nutně každého z nás, protože každý si v něm najde kousek sebe.

21.05.2019

Velké maličkostiVelké maličkostiJodi Picoult

Asi bych tuto knihu nečetla nebýt Čtenářské výzvy, protože to bylo poměrně schůdné splnění bodu s tématem oxymoronu. Sama bych si ji nevybrala, protože se mi nechtělo číst o fňukajícím černochovi, který si bude stěžovat na to, jak se proti němu všichni spikli.. A ne, nepovažuju se za rasistu..
Teď, co jsem knihu dočetla, jsem moc ráda, že jsem měla tu možnost ji přečíst a udělat si nový obrázek. U nás moc černochů není, v zahraničí už bývají poměrně běžné smíšené páry, ale u nás je to pořád něco jako "Ježiši fuj!" Sama bych si asi černocha za partnera nevybrala (i když u Willa Smithe bych možná udělala výjimku).. Stačí si vzpomenout, jaké haló udělal černoch v letáku, že..
Často mě při čtení napadalo, že černochy tu sice nemáme, ale pár tmavších spoluobčanů tu s námi přece jen žije... Do jaké míry si můžou za své postavení sami a do jaké míry za to může to, že se narodili od čtvrtka do neděle?
V knize padlo hodně podnětů k zamyšlení, často mi tekly slzy nad tím, co se dělo..často jsem si říkala, že si za hodně věcí může Ruth sama a že hodně přehání.. ale je tomu opravdu tak?
Knížku doporučuji už jen pro to uvědomění, zejména pro ty, co zarytě tvrdí, že rasisty NEJSOU.
Jinak je skvěle napsaná, dobře se čte. Od této autorky to byla moje první četba a určitě nebude poslední.

02.04.2019

Historie včelHistorie včelMaja Lunde

Námět knihy samotný vede celkově k hlubokému zamyšlení nejen nad tím, co pro planetu znamená včela, ale taky to, jak hromadu věcí ve svých životech považujeme za samozřejmé a ve své sobeckosti myslíme jen na sebe a své zájmy.. Každá změna začíná u nás samotných..
Jinak ke knize samotné.. Na konci se vše pěkně prolnulo, ale tedy oba pánové se utapeli ve vlastní sobeckosti a dost mě jejich dějová linka stvala.

12.03.2020

Srdce včely má pět komorSrdce včely má pět komorHelen Jukes

Právě dočteno, knížku jsem si pořídila proto, že letos budu začínat s včelařením a podobně jako autorka se snažím čerpat informace, než včelky ubytuju.. Nicméně toto byl bobrik vytrvalosti, už jsem to chtěla mít za sebou, protože jsem se nechtěla rozčilovat další a další vecer před spaním. Autorka mi lezla příšerným způsobem na nervy.. Než se rozhoupe k tomu, abys pořídila ul, tak je strana 90, vcely si pořídí o pár desítek stránek později. Nad vším přemítá několikrát dokola.. To není nic pro me, já jdu do všeho po hlavě a nemusím se ujistovat 100x dokola pořád o tom stejným.
Co se týká formy, jakou je knížka psaná, tak mě tedy upřímně překvapuje, že autorka učí na Oxfordu tvůrčí psaní, ale tady by možná seděla hláška "kdo neumí, ten učí". Na druhou stranu si říkám, že když někoho napadne v knížce psát takový zbytečný informace (jakože si o půl hodiny později utrela z rukávu flek od polivky?! WTF?!), tak uz tu knížku můžu napsat taky a nebát se, že na to nemám ????
Ale abych nebyla jen negativní.. I přesto, že některé její čerpání informací mi přišlo být naprosto nepodstatné a nedůležité, tak některé informace získané z dopisu Hubera a jeho asistenta, pro mě byly velmi zajímavé a doslova jsem je hltala.. Ještě obsahem knihy mohlo být to, jak včely dopadly po zimě po stránce varroazy..
A zaplať Pán Bůh, že si našla chlapa, potřebovala to jako prase drbání..
Dávám 3hvezdy, třetí hvězdu zachránili Huber s Burnensem..

09.02.2020

PS: Miluju těPS: Miluju těCecelia Ahern

Na romantické knížky opravdu nejsem, ale tuto jsem si přečetla proto, že se mi opravdu moc líbil film (nejen proto, že hlavní hrdinka je má oblíbená herka). Knížku jsem četla ve vlaku a v autobuse, což opravdu nedoporučuji, protože u ní tečou slzy a občas vybuchnete smíchy, tak jen aby si spolucestující neklepali na čelo.. ;)
Myslím, že víc slov není třeba..

04.01.2011

Smrt je mým řemeslemSmrt je mým řemeslemRobert Merle

Knížku jsem četla na doporučení kolegyně a musím říct, že jsem z ní taková rozpolcená. Rudolf byl v podstatě člověk, který si dělal pouze svou práci a snažil se ji dělat, jak nejlépe uměl.. jediný háček byl v tom, že neměl svědomí... a navíc.... byl to přece rozkaz!
Jednoznačně doporučuju..

13.01.2011

KrasojezdkyněKrasojezdkyněJojo Moyes

Tentokrát za 5..
Zpočátku jsem se do knížky nemohla moc začíst.. Moc mě nebavila dějová linka Sarah, dědečka a Booa.. Zajímavější mi přišla být linka Natashy a utápění jejích problémů v práci.
Jakmile přišel zvrat s Kapitánem, tak už jsem měla velký problém knížku odložit a přečetla jsem těch zbývajících cca 370 stran během víkendu..
Na rozdíl od poslední knížky od Jojo, kterou jsem četla (Život po tobě), mě tato zasáhla mnohem, mnohem víc.. Během čtení mi tekly slzy, protože to bylo jedno velké zoufalství a beznaděj.. V závěru samozřejmě happy end, bez toho to nemůže být, ale obávám se, že v reálném světě to takto bohužel nefunguje... Proto buďme rádi, že máme rodinu, která nás občas štve, ale někdo nemá nikoho..a to je pak hodně smutný život..

10.03.2019

VypravěčkaVypravěčkaJodi Picoult

Téma druhé světové války a holokaustu mě přitahuje a tak mě z celé knížky nejvíc chytla dějová linka Minky. Myšlenkové pochody zakomplexované Sage mi trochu lezly na nervy a urputnost Lea mi doslova zvedala tlak a společnou řeč bych s ním asi nenašla, i když smysl pro humor měl dobrej. Taky jsem byla napjatá, jaký převratný závěr bude u tohoto kousku, ale tak trochu jsem to tušila, I když některými střípky mě v závěru autorka překvapila.
Kniha se četla sama, opět skvělé napsané, ale ta zápletka mezi Sage a Josefem mě moc nenadchlo, proto ubiram jednu hvězdu. Minky pribeh totálně zastinil všechno ostatní.
Každopádně díky za každý nový den a doufejme, že už nás nic podobného nepotká..

24.02.2020

InfernoInfernoDan Brown

Zajímavá myšlenka, nad kterou je potřeba se zamyslet.. Nicméně Šifra to není a už ani nebude.. Na druhou stranu mnohem lepsí, než Ztracený symbol, který mě vyloženě vytáčel.. Co se týká Inferna, tak se dobře četlo, občasmě unavovaly zdlouhavé popisy, byť ráda cestuju aspoň "prstem po mapě". Když jsem knihu dočetla a osvětlila se celá situace, tak jsem si říkala, že mi tam nějaké věci absolutně neseděly.. Ale jsem líná na to, vracet se zpátky a studovat, jak to ten Brown napsal, jestli jsem tupá já a neumím pořádně číst nebo jsem to jen nepochopila.. Anebo se do toho zamotal Brown sám (případně překladatel?) Nevím, každopádně 4* a prosím další román z evropské půdy..

03.03.2014

Bubny podzimuBubny podzimuDiana Gabaldon

Občas mám pocit, že některé pasáže jsou zbytečné roztahane a příliš popisné.. Obzvlášť neustálé popisování vzájemného vztahu J&C. Víc se mi líbila dějová linka Rogera a Brianny a druhou polovinu knihy jsem přečetla během víkendu. Oceňuji přiblížení životních poměrů daně doby ať už v Evropě, Americe a nebo na moři.. Nicméně osobně nejsem moc fanda do americké historie a Ameriky obecně a z dalších dílů mám obavy, protože neustále válčení amiku mě zrovna nepritahuje, takže četbu Hořícího kříže si ještě promyslím.

26.11.2018

Osvětimská knihovniceOsvětimská knihovniceAntonio G. Iturbe

Knížky s motivem holokaustu a 2. světové války patří k mým oblíbeným, pokud se to tak dá nazvat.. Osvetimska knihovnice je kousek, který stojí za to přečíst.. Ale i přesto, že pořád doufat v nějaký ten happy end a zvrat, tak to stále nepřichází.. První polovina knížky byla taková nijaka, trochu napinavejsi vyprávění.. Ten největší hukot přijde až v druhé části knížky a to jsem přečetla během dneška, protože se neslo odtrhnout. A k tomu si připravte krabici kapesniku, protože ta syrovost toho, co se dělo, je neuprosna a pokaždé mě dokáže překvapit, čeho je člověk schopen...

12.01.2019

Ani nevím, jak dlouho jsem ji četla. Ne že by mě nebavila, ale prostě tam nebyl takový ten impuls k tomu číst a číst, ať víte, co se děje a nemůžete bez odhalení dalšího děje pomalu ani spát..
Tady jsem tento pocit neměla. Nicméně to nic neubírá na tom, že knížka se mi líbila, nebylo momentu, kdy bych se nudila. Vše do sebe skvěle zapadalo a skvěle jsem se bavila. Miluju autorův suchý humor a to jak věci předkládá čtenáři.
Jednu hvězdu ubírám proto, že to bylo moc politický, i když tak nějak nepoliticky, ale Analfabetka mě bavila víc právě proto, že tam nebylo tolik politiky, i když mě teď trochu láká zjistit, jak to vlastně skutečně bylo.. ;) Nicméně Stojednaletý stařík si v mé knihovně ještě chvilku bude zahřívat své místečko, než ho vytáhnu k přelouskání.

09.02.2020

VěštkyněVěštkyněBarbara Wood

Napínavý román se špetkou romantiky. Vřele doporučuji :)

16.01.2011

MukaMukaLauren Kate

dobrá oddechovka, nic náročnýho, jen mi docela vadilo to neustálý vzdychání nad tím, jak se děsně dlouho neuvidí, když šlo o pár dní apod.. Tyto knížky bych doporučila asi spíš osobám do cca 20ti let. Mně už nějaký to vzdychání a naříkání nad tím, že HO neuvidím týden - čtrnáct dní, přijde být směšný.. ale jinak na odreagování ok a čekám na další díl, nicméně ne tak netrpělivě, jako jsem čekala třeba na pottra a další seriály, kde jsem byla jak na trní, co se bude dít dál...

01.11.2011

Život po toběŽivot po toběJojo Moyes

Není to kdo ví jak velkolepé dílo, ale je to prima oddechovka, kterou jsem za víkend přečetla. Je pravda, že postavy jsou skvělé promyšlené a po dlouhé době jsem se zase dokázala naplno vžít do hlavní postavy.

15.01.2019

ZátišíZátišíLouise Penny

Před koupí prvního dílu jsem váhala, trochu mě zrazovalo hodnocení pod 80%, ale další pokračování už mají slušně skóre, tak jsem se rozhodla to prubnout.
Příjemné čtení, které svižně ubíhá a stránky rychle ubývají.. Je mi trochu smutno, že mám dotčeno. Hrdinové příběhu mi byli sympatičtí, až na nějaké výjimky.. A nevím proč, ale Inspektor Gamache je v mé hlavě tak trochu jako David Suchet s brejlickama :)

10.02.2019

BábovkyBábovkyRadka Třeštíková

Knížka na mě působila dost depresivně. Přece nemůžou být všichni tak nešťastní... Přečetla jsem ji za dva dny, chaos v postavách jsem neměla, spíš mi občas dělalo problém zorientovat se po časové stránce. Některá témata zůstala nedokončená, takže tu je nějaký potenciál na pokračování.
Úplně nevím, co by mi kniha měla dát. Mozna vědomí toho, že mám vlastně báječný život. Je to takový obrázek dnešní společnosti a já jsem ráda, že jsme tak trochu černé ovce a do toho stáda úplně nezapadáme...

29.05.2019

Tajemství sídla Craven ManorTajemství sídla Craven ManorDarcy Coates

To byl takovej beckovej, možná ceckovej film.. Dočetla jsem to, protože mě zajímalo, jak ta slatanina skončí. Doufám, že Duch domu Ashburnu bude snesitelnejsi, protože mě začíná mrzet, že jsem ty knížky kupovala. Ze začátku to bylo fajn, napínavý, ale celý ten dej byl moc uspechany a prostě se mi to nelíbilo..byla tam hromada nesrovnalosti, zbytečných poznámek, který nedávaly smysl.. Jsem si už jen říkala, že těch 60 stran dorazím, že mě to nezabije.

18.04.2020

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

Leckdo by řekl, že Britt Marie je protivná stará bába a možná to tak i je, ale mně se po ní bude stýskat. Knížka víc rozvíjí její minulost a tak se není moc čemu divit. I přesto, jaká je, si dokáže najít své místo a lidi, kteří ji mají rádi. Nebo možná právě proto? Opět hořko vtipný příběh, který má hořký konec a opravdu jsem doufala, že....... ale nebudu prozrazovat. Britt Marie je sice stará protivná bába, ale má zlaté srdce. A Valerie Zawadská je prostě skvělá! (posloucháno jako audiokniha)

MrchožroutMrchožroutJack Heath

Po dlouhé době jsem zase přečetla knížku za dva dny, ale sleduju, že tento typ literatury asi nebudu moct číst, protože se mi o tom potom i zdá.
Velmi obdivuju lidi, kteří mají tu schopnost zjistit z pár detailů o člověku tak mnoho, nicméně mnohdy to je vykoupeno něčím, co už tak přitažlivé není a to byl tento případ.. téma zajímavé, zápletka taky, to vyústění tedy nic moc, čekala jsem lepší závěr, nicméně hrdinova úchylka je fakt těžce nechutná a i přesto, že bych si pro něj přála happy end, tak ten asi nemá šanci přijít :D a jsem zvědává, jestli bude nějaké pokračování, protože nabídka, která přišla v závěru je skutečně lákavá :D jen to asi budu muset číst u snídaně :D nebo teda radši po...

15.01.2020

PosedlostPosedlostPeter James

Tuto knížku jsem přečetla opravdu jedním dechem na noční. :) Myslím, že je nejlepší z tvorby Petera Jamese. Četla jsem od něj snąd všechny kousky, ale Posedlost a Proroctví jsou dle mého nejlepší!

13.12.2010

Řeka bohůŘeka bohůWilbur Smith

Nejlepší knížka, jakou jsem kdy četla. Knížky nikdy nečtu dvakrát, ale v tomto případě uažuju a druhém přečtení.. :)

Řeka bohů III. - ČarodějŘeka bohů III. - ČarodějWilbur Smith

Tak tento díl jsem četla docela dlouho, protože to už bylo jen takové to zoufalé volání.. nicméně jsem přečetla, ale na jedničku to nemá...na dvojku taky ne.. a čtverku ani nezkoušejte, protože to je totální hrůza.. nebýt předtím ty dva (možná i tři) úžasné díly, tak by se to dalo, ale takto je to fakt hodně zoufalé.. došla jsem asi na stranu 70 a dál jsem nepokračovala.. jedna z mála knih, které jsem nedočetla.

Milý JohneMilý JohneNicholas Sparks

Ano, je to tak... opět jsem "prohloupila" a přečetla si romantiku.. Ani jsem nepočítala posmrkané kapesníky.. Kniha by se dala přečíst jedním dechem. Docela by mě zajímalo, jestli takový případ může nastat v dnešním světě.. myslím tím tu lásku až za hrob..
Film nemá smysl komentovat.. je to jen film.. navíc upravený ve "šťastný" hollywoodský happy end.

MiseryMiseryStephen King

Napínavé do posledního slova.. jednoznačně doporučuju :)