Zuzkanka Zuzkanka komentáře u knih

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

V dnešní době lidi často říkají, že za komunistů bylo líp. Pokaždé, když dočtu knihu popisující tehdejší dobu, si říkám, že tak hrozný to zatím není, i když se k myšlenkám té doby velmi blížíme a mnozí by se v té době cítili jak ryby ve vodě.
Tato kniha mi odhalila další kapitolu a praktiky té doby. Praktiky bachařů v pankrácké věznici a jejich zacházení s politickými vězeňkyněmi, jejich narozenými dětmi, o bezcitnosti, nenávisti a totálnímu morálnímu dnu, za které by se nemusel stydět nejeden nacista.
Během čtení i po přečtení vám nebude dobře na duši, ale měli bychom o tom vědět, co se dělo, abychom toto už nikdy nedopustili. I když mnohdy pochybuju o tom, že minulost dnešní společnosti nějak vadí, když si většina národa zvolila za prezidenta člověka, který byl tím, kdo pomáhal tento režim budovat z přesvědčení a se zápalem sobě vlastním.

10.04.2024 5 z 5

Diamantové oko Diamantové oko Kate Quinn

Jsem ráda, že jsem tuto spisovatelku objevila. Téma války je pro mě jakýmsi magnetem a v jejích knihách jsou reálné postavy a to ženy, které zastávaly důležitou úlohu a o kterým se toho nikde moc nenamluví.
Pokud bych si měla udělat žebříček, tak nejvíc se mi líbila Alicina síť, po ní mi v mysli zůstala Lovkyně a Noční čarodějnice a nevím, jak podělit bronz a bramboru, jelikož Kód růže popisuje dění v Bletchley parku, který byl i dlouhé roky po válce tajným projektem a dozvěděla jsem se o něm poprvé ze seriálu Vražedné šifry (doporučuji) a je nesmírně zajímavé, jak probíhalo dešifrování německé komunikace a Enigma sama o sobě je fascinující. Odstřelovačka Mila byla typická Ruska, která brání svou vlast před okupanty a je ochotná za ni položit život. Nevadí mi, že cíleně zabíjela, je mi to v podstatě totálně šumák, že někomu vystřelila mozek z hlavy. Vzpomeňte si, jak se chovali Němci k lidem v koncentrácích, jak z tuku po spalování těl dělali mýdlo apod. Taky bych jim střílela do hlav a neměla bych výčitky. Musím se přiklonit k názoru, že závěrečné drama v parku si mohla odpustit a vymyslet to lépe. To je asi důvod, proč bych ji na svém žebříčku zařadila až na poslední místo.

01.02.2024 5 z 5

Vánoční přání Vánoční přání Karen Schaler

Dočetla jsem to a to považuji za největší úspěch. Pustila jsem se do čtení, že jsou ty Vánoce a tak.. ale o slovech hashtag a jak jsou soc sítě báječné, se mi bude zdát minimálně do jara. Dialogy mi přišly být stupidní, kdy se v nich autorka snaží jakože nenásilně nastínit nějakou historii postav, až to bije do oci tím, jak to tam je nacpané na sílu. Nějak mi ani neseděla ta fanatická posedlost Vánocemi a výzdobou apod. Zelené barety na závěr už jen dovršily mou potřebu mlátit hlavou do zdi..A o tom náhodném setkání a zapletkou, kdy se hlavní mužský hrdina choval jak pitomec, se snad ani zmiňovat nebudu.. po Julii Caplin další autorka, které se budu vyhýbat jak čert kříži.

30.12.2023 1 z 5

Kouzlo všité do šatů Kouzlo všité do šatů Barbara Davis

Takový typický románek pro ženy.. Zhruba od poloviny mi bylo jasné, jak se bude děj dál vyvíjet a jelikož mám ráda překvapivé konce, tak tady mi to zkazilo celý dojem z knihy.. Nápad pěkný, nicméně kniha přeslazená, že mám obavy, aby se mi nezkazily zuby.. Nelíbil se mi hovorový jazyk, který používala Rory. Nicméně na čtivosti to neubralo, jen škoda toho předvídatelného a utopického konce.

09.03.2023 3 z 5

Tajemství čokoládovny Tajemství čokoládovny Paula Brackston

(SPOILER) Druhý díl se mi nelíbil jako ten první a do čtení jsem se musela nutit, abych to měla hotové a mohla knížku vrátit. Autorčina myšlenka se mi líbí, ale dost mi příběh narušuje neustálé obskakování Flory, jako kdyby byla batole, co se o sebe nemůže sama postarat a Xanthe k ní byla přivázaná, aniž by mohla žít svůj vlastní život a nepřemýšlet stále, co na to řekne matka. Navíc to neustále vymýšlení si. Proč by nemohla vědět o jejím cestování časem, když ví o tom, že k ní předměty mluví? Ten upornej vztah matky s dcerou mi zážitek ze čtení dost kazi. Samotná zápletka byla tak trochu na sílu, aby nám mohlo být ukázáno, že je Xanthe prevracecka času a že není sama. Doufám, že v dalších dílech už nebude hlavním tématem vzdychání nad Samuelem a zachraňování jeho osoby, jinak už se asi do dalšího dílu nepustím.

18.02.2023 3 z 5

Dcery jezera Dcery jezera Wendy Webb

Dlouho se mi nestalo, aby mě knížka takto pohltila a já se od ní nemohla odtrhnout, dokud ji nepřečtu. Skvělý příběh s nadpřirozeným nádechem mě bavil od začátku do konce, i když závěrečné vymytani bylo něco, co mi trochu pošramotilo dojem z knihy, navíc to nedávalo moc smysl. Rozuzlení jsem předpokládala tak, jak se ukázalo, i když nakonec je stejně všechno jinak, než se zdálo.. prosím, víc knih tohoto typu!

18.02.2023 5 z 5

Posel slunce Posel slunce Wilbur Smith

Tento kousek mě moc neoslnil. Hlavní postavy mě iritovaly, ať už v první nebo druhé části knihy. Druhá část byla asi záživnější, protože když už jsem se konečně dokopala knihu otevřít, tak děj odsýpal a dobře se děj četl. Ale dávalo mi zabrat se přemluvit do čtení. Jsem ráda, že to mám za sebou a že se můžu pustit do něčeho záživnějšího :D

11.09.2022 3 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Zajímavá kniha, která se mi hodila do výzvy, ale nevím, jestli by mě bavilo ji číst, protože jsem ji poslouchala při práci coby audiokniha.
Člověk se dozví zajímavé věci, ale musím přiznat, že mě pan Hecl místy vytáčel - Mirek Dušín hadr.. svatoušek, co nikdy nic neporušil a vždy vše podle předpisů.. narozdíl od Šlachovy sebechvály jsem toto alespoň doposlouchala.
Každopádně si pan kapitán zaslouží respekt a uznání za svou píli a vytrvalost jít za svým snem. Toto dnes dokáže už málokdo.

03.09.2022 3 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Všechny díly jsem měla naposlouchané v audiu, ale u tohoto jsem nějak nemohla čekat, až někdy (a nikdo neví kdy) vyjde i tento, takže jsem si pořídila ebook a přelouskala ji během pár dní. Lively se mi líbí čím dál víc a měla jsem o něj docela obavy, do jakých akcí se pouštěl. Nicméně Ava a její neohroženost a hlavně jak vždycky všechno rozlouskne je už trochu hraničící s ochotou to nebrat jako absurditu. Omáčka kolem nemocné Nataschy je taky trochu jak z mateřské školky a to nervózní obcházení kolem sebe taky nic extra a člověk je z toho pak trochu otráven. Nicméně případy z tohoto dílu byly napínavé a občas jsem měla o hlavní hrdiny strach. Každopádně očekávám další díl, jen to čekání bude dlouhý, ale snad ne tak dlouhý jak vyhlížení pokračování Naslouchače..

19.05.2022 5 z 5

Ohnivý pták Ohnivý pták Susanna Kearsley

(SPOILER) Po té, co jsem si užila Marianu, jsem se pustila do tohoto díla a byla jsem, přiznávám, mírně zklamaná. Obohacující byla jakobitská doba, která mi do doby Cizinky byla "zamlčena", takže si díky knihám o ní dělám trochu širší obrázek, nicméně té politiky v tomto kousku bylo příliš a na můj vkus bylo v knize hodně pasáží, které byly rozvleklé a nudné a ve finále pro děj nebyly ničím přínosným. Tento kousek jsem četla delší dobu, protože mě nic neponoukalo k tomu, po knize zase sáhnout, dokonce jsem přemýšlela, že ji nedočtu a rovnou přejdu k Dokonalé tmě, ale nakonec jsem se zařekla, že knížku dočtu a to možná kvůli Anny dějové lince, která se ke konci odehrávala právě v Rusku. Hlavní postavou, která ale využívala zmiňované nadpřirozenosti ovšem nebyla Nicola, která pořád jen fňukala, jak to nezvládne a její fóbie z toho, aby o jejích schopnostech věděli jiní, mohla být taky nastíněna - dědečkova minulost.. Jak nad tím tak přemýšlím, tak z plánovaných 4* budou nakonec jen 3*.

19.05.2022 3 z 5

Mariana Mariana Susanna Kearsley

Skvělý námět, i když zpracování mohlo být o chlup lepší. Některé situace a momenty v současnosti bych si dokázala představit více uvěřitelněji nebo i méně otravně, přiznávám, že mi Julie trochu pila krev. Nicméně celý příběh se mnou velmi rezonoval. Četla se mi dobře, druhou polovinu knížky jsem přelouskala za jeden den.

19.05.2022 5 z 5

Dopis Dopis Kathryn Hughes

Mám ráda tento typ knih. Děj odsejpá, nejsou nějaké extra prostoje, nicméně strhávám jednu hvězdu za příliš mnoho náhod.

31.01.2022 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Mám za sebou třetí díl a opravdu vzívám autorku, ať s tím čtvrtým dílem neotálí...
Musím souhlasit s komentářem Haki34, protože opravdu jsem se v těch hádankách zamotávala a tak, jak to Ilan bylo vždycky nakonec hned jasný jak facka, tak já se doteď nechytám.. Obávám se, aby se nekombinovalo tak dlouho, až se to překombinuje..
Jako ač to je možná klišé, tak stále doufám, že to skončí nějakým tím happy endem jakože osudová láska a tak... :D
Jo a prosím pěkně, už žádné další prasečí řitě..to radši oříškový oči, i když hnědá barva se dá taky popsat mnoha jinými slovy, že :))
Naslouchač je v každém případě série, u které chcete vědět, jak to dopadne a zároveň nechcete, aby to skončilo...

13.05.2021 4 z 5

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Bylo to silný kafe a do čtení jsem se musela nutit, byť se kniha četla sama, ale to téma.. Bohužel je to součást nás všech a je potřeba o tom mluvit a připomínat si to. Příšerná zvěrstva vykonali němečtí nacisti na nejen českém lidu a odvaha parašutistů je obdivuhodná. Naše společnost by potřebovala hodně těchto Mužů, kteří bojují za svobodu a za to, čemu věří. Bohužel dnes to vypadá na jednu "modelku" vedle druhé a bylo by asi potřeba, abychom zase poznali těžké časy a probudili se ze své věčné nespokojenosti a rozmařilosti. Ovšem obávám se, že do bojů by spíš nastoupily ženy, protože dnešní chlap je je slaboch.. Čest výjimkám.

15.02.2021 5 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Moje první Ferrante, Geniální přítelkyně čeká na přečtení, tak jsem sáhla při výběru po tomto kousku. Když chcete psát, stačí vám vzít rodinu a její vztahy. Nevím vlastně, co víc k tomu napsat. Nečekejte žádnou pohádku s happy endem.. Je to prostě syrový v celé své kráse.. Žádná blahosklonnost, ale pokrytectví, sobeckost a lži. Ovšem jak bychom se zachovali my? Tak jak se očekává a vnitřně se užírat, že jsme to chtěli jinak? Nebo to udělat podle sebe a moct žít sám se sebou? Dělali bychom věci na truc rodičům, i když je sami nechceme? A jak daleko bychom zašli?
Dějově se nejedná o nic napínavého, i když mě asi sunula dopředu potřeba vědět, co bude dál..jak se ty vztahy vyvinou, co tam bude za takový tajemství? Stejně se nakonec nedozvíte odpovědi na všechna svá proč.. a konec zůstane takový otevřený. V podstatě nevím, jestli tento kousek něčím vystupuje z řady, ale s odstupem, co jsem knihu doposlouchala, si ji moc nevybavuju. Nic hlubšího ve mě nezanechala.

05.01.2021 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Leckdo by řekl, že Britt Marie je protivná stará bába a možná to tak i je, ale mně se po ní bude stýskat. Knížka víc rozvíjí její minulost a tak se není moc čemu divit. I přesto, jaká je, si dokáže najít své místo a lidi, kteří ji mají rádi. Nebo možná právě proto? Opět hořko vtipný příběh, který má hořký konec a opravdu jsem doufala, že....... ale nebudu prozrazovat. Britt Marie je sice stará protivná bába, ale má zlaté srdce. A Valerie Zawadská je prostě skvělá! (posloucháno jako audiokniha)

05.01.2021

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Knížku jsem si pořídila v Audio formátu a poslouchala vždy u domácích prací. Alena M. je prostě skvělá. Byla to má třetí knížka od ní a Hotýlek bude bezpochyby další na řadě. Tyto příběhy mi dávají mnohem víc než všechny krimi a detektivky dohromady. Člověk si uvědomí, jaké má štěstí žít v této době a s pokorou přijímat vše, co dnes může. Doporučila bych tyto knížky všem těm, kteří mají pořád pocit, že nemají dost a to nejcennější jim utíká mezi prsty.
Nejednu pasáž z knihy jsem probrecela nad představou, že bych v této nesvobode měla žít.
Knížka je skvělá a vřele doporučuji. Jen Hana je pro mě zatím na špici díky tomu vyvrcholení. Tady mě závěr trochu rozladil. Čekala jsem něco víc. (myslím zhruba poslední odstavec) v kontextu celé knihy to je, jako kdyby ho vymyslel podprůměrný pisalek a ne autorka formátu Aleny Mornstajnove.

19.06.2020 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

To byl takovej beckovej, možná ceckovej film.. Dočetla jsem to, protože mě zajímalo, jak ta slatanina skončí. Doufám, že Duch domu Ashburnu bude snesitelnejsi, protože mě začíná mrzet, že jsem ty knížky kupovala. Ze začátku to bylo fajn, napínavý, ale celý ten dej byl moc uspechany a prostě se mi to nelíbilo..byla tam hromada nesrovnalosti, zbytečných poznámek, který nedávaly smysl.. Jsem si už jen říkala, že těch 60 stran dorazím, že mě to nezabije.

18.04.2020 2 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Námět knihy samotný vede celkově k hlubokému zamyšlení nejen nad tím, co pro planetu znamená včela, ale taky to, jak hromadu věcí ve svých životech považujeme za samozřejmé a ve své sobeckosti myslíme jen na sebe a své zájmy.. Každá změna začíná u nás samotných..
Jinak ke knize samotné.. Na konci se vše pěkně prolnulo, ale tedy oba pánové se utapeli ve vlastní sobeckosti a dost mě jejich dějová linka stvala.

12.03.2020 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Téma druhé světové války a holokaustu mě přitahuje a tak mě z celé knížky nejvíc chytla dějová linka Minky. Myšlenkové pochody zakomplexované Sage mi trochu lezly na nervy a urputnost Lea mi doslova zvedala tlak a společnou řeč bych s ním asi nenašla, i když smysl pro humor měl dobrej. Taky jsem byla napjatá, jaký převratný závěr bude u tohoto kousku, ale tak trochu jsem to tušila, I když některými střípky mě v závěru autorka překvapila.
Kniha se četla sama, opět skvělé napsané, ale ta zápletka mezi Sage a Josefem mě moc nenadchlo, proto ubiram jednu hvězdu. Minky pribeh totálně zastinil všechno ostatní.
Každopádně díky za každý nový den a doufejme, že už nás nic podobného nepotká..

24.02.2020 4 z 5