zuvacka zuvacka komentáře u knih

Rizika víry Rizika víry John Henry Newman

"Bůh nám dává dost na to, abychom se mohli ptát a doufat, ne dost na to, abychom se mohli domahát a přít." str.139

18.04.2024 4 z 5

Dve obhajoby: prečo som ešte kresťanom: prečo som ešte v Cirkvi Dve obhajoby: prečo som ešte kresťanom: prečo som ešte v Cirkvi Joseph Alois Ratzinger

Ratzinger štandardne výborný.
Urs von Balthasar nepríjemne prekvapil hláškou, že vetu 'Ja som cesta', Ježiš s najväčšou pravdepodobnosťou vôbec nevyslovil...
Ale inak bol pre Ježiša plný nadšenia. Vôbec však neargumentoval klasikmi ako Akvinským, skôr všetkými možnými filozofmi a pod. Čo je vlastne príznačné.

04.04.2024 3 z 5

Zapáľ svet Zapáľ svet Louis de Wohl

Za mňa jeden z najlepších životopisov od autora. Začala som čítať bez predstavy ako to ten František Xaverský dokázal a teraz mám dojem, že je to predstaviteľné, uveriteľné a akosi - reálne. A bavilo ma to.

03.04.2024 5 z 5

Bilbova pouť - objevujeme tajemství Hobita Bilbova pouť - objevujeme tajemství Hobita Joseph Pearce

Citát: "Moderní dospělí...mnozí z nich zapomněli i sám smysl dospělosti, jak je zjevné z falšovaní významu slova "dospělost" przniteli jazyka. Chápeme-li, ze dospělý znamená "dorostlý", nebo "zralý", můžeme kategoricky prohlásit, ze například na kníhkupectvích, webových stránkách či filmech pro dospělé, nic dospělého není. Pornografie není dospělá, nýbrž pubertální. Ukazuje na nedostatečnou zralost a neochotu růst ve cnosti a bojovat proti žádostivosti."

04.01.2024 4 z 5

Nestačí ich milovať Nestačí ich milovať Enzo Bianco

Citát:
"... už v spôsobe zaobchádzania s chlapcami sa musí prejavovať to, čo don Bosko nazval láskavosťou. To však preňho nestačí. On robil ešte čosi viac a čosi viac aj požadoval: Tvrdí, že sa treba zdržovať medzi chlapcami: «Treba byť medzi nimi, účastniť sa na ich hrách.»
Ba žiada ešte čosi ťažšie: milovať to, čo majú radi chlapci.
Svojim saleziánom hovorieval: «Vychovávatelia nech milujú to, čo sa páči chlapcom, a chlapci budú milovať to, čo sa páči vychovávateľom.» Vo sne z r. 1884 vysvetľuje, že chlapci, ak «sa cítia milovaní v prijemných veciach, a to účasťou vychovávateľov na ich chlapčenských zábavách, naučia sa vidieť lásku aj vo veciach, ktoré sa im prirodzene páčia menej, ako je disciplína, štúdium atd'.»

03.12.2023 5 z 5

Hovory o lidském štěstí Hovory o lidském štěstí Plútarchos

Citát:
Neboť při konání věcí, kterými Tě pověřila důvěra jiných, jsou Ti k službám povahy nikoli upřímné a řádné, jakoby nástroje jemně utvářené, nýbrž většinou ostré a zkřivené. Nuže nepokládej za svou věc srovnávat je a upravovat a nepokládej to vůbec za snadné. Jestliže však jich budeš užívat tak, jak jsou, jako lékař zubních klíštěk a chirurgických spínek, a budeš-li se podle možnosti jevit klidný a mírný, budeš se jistě více těšit z rozpoložení své mysli než trápit nad nepříjemnostmi a špatnostmi jiných, domnívaje se, jako u psů, když štěkají, že dělají to, co je jim vlastní. Ne-li, stane se Ti, že budeš do sebe sbírat mnoho mrzutostí jakoby stékajících do hlubokého nízkého místa a budeš tu svou malou a slabou duši naplňovat cizími zly.

10.08.2023 4 z 5

Svatá Kateřina Sienská Svatá Kateřina Sienská Johannes Jørgensen

Túto knihu som náhodne objavila na mieste, kde knihy slúžili len ako dekorácia a ukecala majiteľa, že si ju odkúpim. Nielenže to stálo za to. Usúdila som, že kniha stojí za oskenovanie. Je to síce vydanie so staršou gramatikou a po rekognite textu predsa len ostali chybičky, ale netreba sa nechať odradiť. Písal ju človek, ktorý si dal tú prácu, že cituje dobových životopiscov, Katarínine listy, prechádza miestami, kde žila a hlavne - usiluje sa pochopiť bez toho, aby sa robil múdrejším ako ona len preto, že žije v modernejšej dobe. Veľmi oceňujem a veľmi odporúčam.
Linka: https://www.smnd.sk/zuvacka/KatarinaSienska.doc

03.08.2023 5 z 5

Svědectví mého života Svědectví mého života Alexandr Grin (p)

(SPOILER) SPOILER ALERT!
Bolo pre mňa zaujímavé ako veľmi chcel sa stať námorníkom - pod vplyvom verneoviek a podobnej literatúry. Bol pritom chudý, slabý, neduživý, nepraktický romantik. Nezaujímala ho praktická stránka veci, ako to funguje, ale skôr ako to vyzerá, aké majú oblečenie a pod, a to ešte aj na lodi. Ale nevzdal sa, asi silný idealista. Veľa dal na zdanie, pretvaroval sa pred otcom akýže je bohatý námornik. Veľakrát sa mu skôr pošťastilo alebo sa nad nim zľutovali rybári. Ale veľakrát ho aj obabrali. Tieto obrazy boli zaujímavé, aj keď skôr také - tam som prišiel, to sa stalo. Život medzi pracujúcou spodinou, v chudobe. Aj medzi zlatokopmi na Urale. Na to že bol take tintítko, nakoniec veľa prešiel - Odesu, Baku a pod. Končí to tým, ako ho za revolučnú činnosť vzali do cárskeho väzenia. (Samozrejme, edícia sa nezaprie...) Ale to väzenie bolo veľmi benevolentné pre politických väzňov, chodili na prechádzky, strážnik im chodil na nákupy. Asi sa ten jeho romantizmus a idealizmus neskoršie zrazil s reálnym socializmom.

03.08.2023 3 z 5

Svatá Lucie Svatá Lucie Maria Stelladoro

Rozumiem, že kniha tohoto druhu musí byť napísaná triezvo. Poháňala ma však zvedavosť niečo sa dozvedieť a keďže legendy sa nepatria, zostalo skôr pri ich spochybňovaní a sumarizácii histórie kultu, existujúcich sôch, obrazov či web stránok. Niežeby to nebolo cenné, len človek nezistí z čohože to nadšenie pre Luciu, pre tvorbu toľkých diel súvisiacich s ňou, vlastne pramení.

Citát:
"Jak vysvetlit úctu ke svaté Lucii v protestantském Švédsku? Ačkoli protestantizmus nezná žádné uctívaní svatých, každoročně procházejí ve Švédsku o dies natalis svaté Lucie, 13.12., krajem bíle oděné dívky s korunou ze svíček na hlavě. I když, jak jsme řekli, je Švédsko po staletí protestantskou zemí a bylo zde zvykem ničit vše, co bylo spojeno s katolickým vyznáním, přesto, jak informuje Oloph Odenius, profesor teologie a švédský filosof, existuje mnoho dokumentů týkajících se svaté Lucie ze Syrakus. V 15. století byla za Gustava I. Vasy ve Švédsku zavedena luteránská reforma a z této doby také pochází mnoho pergamenových archiválií týkajících se oficia svaté Lucie."

21.07.2023 3 z 5

Zlatá nit Zlatá nit Louis de Wohl

Louis de Wohl skutočne vie napísať román.
Nehovorím, že úplne historický, nehovorím, že je presne o ľuďoch, ktorých má v záhlaví, často sa v knihe vyskytujú len ako vedľajšie postavy.
Ale román je to vždy náramný, s premyslenou pointou, napätím, veľkolepou love story. Plus - jeho romány nie sú na jedno kopyto, nepodobajú sa. Takých autorov nie je veľa.
https://www.smnd.sk/zuvacka/Louis de Wohl - Zlatá nit.pdf

Zacitujem z knihy modlitbu sv. Mikuláša von Flue, nijak s dejom nesúvisí, ale zdá mi hodná zverejnenia:
"Můj Pane a Bože, osvoboď mě od sebe samého a dej abych patřil jen Tobě.
Můj Pane a Bože, vezmi mi vše, co mě od tebe zdržuje a oddaluje.
Můj Pane a Bože, dej mi vše, co mě k Tobé přivede blíž."

23.04.2023 5 z 5

Prežívať plnosť viery Prežívať plnosť viery Cyril Vasiľ

Dva citáty:

Rímsky básnik a filozof Quintus Horácius Flaccus tvrdí "Non omnis moriar" - nezomriem celý. Toto presvedčenie je zakódované v najhlbšej podstate ľudského vedomia, je súčasťou nášho bytia tak hlbolo, že dokonca aj tí, čo bojovali proti tzv. náboženskému tmárstvu, ktorí posielali na smrť vyznávačov viery vo večný život, predsa hlásali, že "Lenin je večne živý" a že večné časy existujú, veď ako inak by sme mohli byť "so Sovietskym zväzom na večné časy".
----------------
Na vitrážach figúry svätcov dovoľujú svetlu prenikať dovnútra, zaplavujú chrám svetlom...dovoľujú nám, aby sme videli svetlo. Naše oči nie sú schopné hľadieť priamo do slnka, ale keď sa pozeráme na vitráž, vidíme postavy a vnímame svetlo bez toho, aby sme mohli oddeliť jedno od druhého...Svetlo však preniká v oboch smeroch. ..V noci, keď je svet ponorený do tmy, zasa zvnútra osvetleného chrámu, cez vitráže, cez postavy svätcov, preniká svetlo navonok. Aj tí, ktorí stoja mimo, možu cez tieto žiariace postavy zachytiť niečo zo svetla vyžarujúceho z Božieho domu, teda Cirkvi.

10.04.2023 5 z 5

Všechno, co se povznáší, se musí setkat Všechno, co se povznáší, se musí setkat Flannery O'Connor

Flannery-ine poviedky sú hrozné. Po prvom čítaní sa vždy rozhodujem, či prevláda zdesenie z tvrdosti poínt, alebo skôr očarenie z toho ako dobre je to napísané. Ale po pár dňoch (niekedy nociach) mi to dôjde. Flannery používa tvrdé pointy, áno, ale v prípade nás tvrdohlavcov iná liežba ako liečba šokom nefunguje. Spoločná črta jej hrdinov totiž je, že sú strašne tvrdohlaví - nevidia a neakceptujú realitu, určujú ju. A dlho im ten tlak vychádza. Až kým raz nenarazia. A to strašne. Liečba takého niečoho je krutá, ale nutná.

07.04.2023 4 z 5

Otče náš Otče náš Louis Evely

Príliš dobré, aby som si to neoskenovala.
https://www.smnd.sk/zuvacka/Evely Louis - Otce nas.doc

Citát:
"Zmysel obetovania je v tom, že sa máme zbaviť kusu toho brnenia, čo nás chráni pred Bohom. Keď za starých časov obetovali vola alebo býka, obetovali nástroj potrebný k práci. To znači­lo: »Pane, verím, že ty si mi potrebnejší ešte aj na ťahanie môjho pluhu, ako tento vôl, ktorého ti obe­tujem. Verím, že ty ma môžeš lepšie chrániť proti nešťastiu ako moje peniaze, moje bohatstvo, ako moja zbroj, ako všetko to, čo len by som si mohol vydumať ja na svoju obranu. Radšej skladám na teba starosť o svoj život!"

13.02.2023 5 z 5

Ditta, dcera člověka Ditta, dcera člověka Martin Andersen Nexö

Na začiatku silné, zvlášť keď autor opisoval život Ditty ako dieťaťa alebo detí vôbec. Na konci priveľa proletársko-socialistickej propagady.

SPOILER ALERT!
Nemôžem si pomôcť, ale to svoje prvé dieťa opustiť nemusela. Veď len chcela ísť do veľkého mesta, preč od rečí dediny. Niežeby bolesť z ohovárania nebola reálna, ale zbaviť sa jej za cenu spôsobenia bolesti niekomu ďalšiemu, navyše vlastnému dieťaťu, kojiť v meste cudzie deti namiesto svojho, nebola dobrá voľba. A že ju Lars Peter v tom podporoval bolo pre mňa sklamaním.

30.01.2023

Rodinná kronika Rodinná kronika Sergej Timofejevič Aksakov

Neobyčajná kniha. Netušila som, že ma bude tak baviť čítať o obyčajnych veciach, ale hneď po prvej kapitole, kde ma to ešte nudilo, som sa neuveriteľne chytila. Riešenie vzťahovej detektívky mladého páru, podobnej vzťahovej detektívky v rodine dědečka, zrada, nepochopenie, sťahovanie, cestovanie, život... Plus - ľudia boli zlí a krutí asi vždy, ale občas som im ten ich spôsob života, rybárčenie, jazdu na koňoch, či prírodu vyložene závidela.
Kniha má pokračovanie - Detské roky Bagrova - vnuka, odporúčam prečítať naraz, niektoré osudy sa uzavrú až v druhej.
Predhovor naopak odporúčam preskočiť - to sa týka všetkých kníh z tejto edície...

Citáty:
"Kdyby jí byl někdo řekl, že zde bude žít trvale až do stáří a že tu dokonce zemře, nevěřila by tomu a byla by na to upřímně řekla, že to raději zemře hned… Jenže člověk si zvykne na všechno a vydrží všechno, co pro něho Bůh přichystá."
--------------------
"V těžkých dobách, kdy Sofja Nikolavna tolik duševně trpěla a tělesně strádala, cítila se neustále obklopena upřímnou láskou a obětavostí Alexeje Stěpanyče. Konflikty, k nimž zpravidla dochází v běžném životě mezi dvěma tak různými povahami, v té době přestaly, a i když k nim třeba důvody byly, nemohli si jich všímat. Při oběhu velkých peněz není drobné vidět. Za mimořádných okolností, ve vážných chvílích, platí jen velké mince, kdežto běžné výdaje se za klidného života většinou platí drobnými.
Alexej Stěpanyč měl dostatek velkých mincí, zato drobné mu často chyběly. Když člověk při pohledu na utrpení či nebezpečí, ohrožující zdraví a život milované bytosti sám trpí celou duší, zapomíná na spánek, na klid i na jídlo, zapomíná sám na sebe, když má nervy napnuty a překonává sám sebe, – tehdy není čas na nějaké požadavky, drobné pozornosti, starání a obskakování. Potom však doba otřesných událostí mine, všechno se zase uklidní, napjaté nervy povolí a člověk je zase tím, čím je; krev a tělo, hmotný život se svou všedností se hlásí o svá práva, zvyky opět nabývají své ztracené moci a nastává doba oněch zmíněných požadavků, pozorností, úsluh a obskakování a všelijakých nepatrných maličkostí, z nichž je utkán skutečný, obyčejný život."

29.12.2022 5 z 5

Detské roky Bagrova - vnuka Detské roky Bagrova - vnuka Sergej Timofejevič Aksakov

Jedným slovom by som to asi nazvala "čarovné". Udalosti popisované očami veľmi inteligentného chlapca. Keďže si neviem predstaviť aké to je jazdiť na ruských saniach, ako sa kedysi bývalo, ako sa koče dostávali na druhú stranu riek atď, veľmi som ocenila autorov spôsob rozprávania - pozoruje to ako prvýkrát, dáva detské otázky, a ja neznalá, by som veru dávala rovnaké. Ešte lepšie je to pri vzťahoch v rodine, najprv intuitívne zisťuje problém a potom pátra, čo je vo veci, len s náznakmi, lebo dieťaťu nikto nič nevysvetľuje. A čitateľ dostáva presný obrázok ľudí, ktorí spolu zápasia alebo si len nerozumejú, robia chyby, aj si odpúšťajú. Detskými očami zisťuje prečo ľudia v meste a na dedine žijú tak inak, zisťuje, ktorí ho majú radi a ktorí nie. Ešte musím spomenúť, že v porovnaní s modernými románmi sa to vyvíjalo nečakaným smerom, žiadne klasické zvraty, ale nečakaný vývoj postáv a deja. Možno preto, že šlo o reálny život? Bolo to skoro ako antická tragédia na malom priestore. A záverečná udalosť ma úplne dostala. Pritom to nebolo nič pesimistické, skôr šlo len o udalosti, ktoré sa odohrávali pred chlapcom, ktorý im ani celkom nerozumel. Zato úplne naplno prežíval svoje radosti pri rybolove, knihách a pozorovaní. Čarovné.

Citáty:
"Má fantazie přede mnou načrtla nový, ještě strašnější obraz umírajícího dědečka. A tento obraz jsem měl neustále před očima. Uvědomil jsem si, jak bezmezné musí být utrpení, když o něm nelze říci slovíčko lidem okolo, protože člověk již nemůže mluvit."
-----------------
"Cestování je báječná věc! Má úžasně uklidňující a léčivou moc. Vytrhne člověka naráz z dosavadního prostředí, ať již příjemného či nepříjemného, z pestrého denního shonu, jenž ho neustále spoustou věcí rozptyluje, a soustředí jeho myšlenky a pocity na malý svět cestovního kočáru, zaměří jeho pozornost nejprve jen na jeho osobu, potom na vzpomínky z minula a nakonec na sny a naděje do budoucna. A to všechno se děje v pohodě a klidu, bez jakéhokoli shonu a spěchu."

29.12.2022 5 z 5

Kde je zakopán pes: memoáromán Kde je zakopán pes: memoáromán Pavel Kohout

Veľmi ma to bavilo a dalo mi to veľa látky na premýšľanie. Akokoľvek s pánom Kohoutom nemám úplne zhodné postoje, musím oceniť jednak premyslený spôsob písania - v podstate každá veta má pointu, (ukážka v citáte 1). Až sa to skoro zle čítalo, lebo nešlo poľaviť sústredenie, aj v popisnej vete sa často uzatváral pomyselný kruh s pointou. Druhá vec, ktorú musím oceniť je grácia, s ktorou so ženou vzdorovali ŠTB. Nešlo len o to, že sa nezlomili ako mnoho ich známych, ale aj o spôsob boja. Bol akosi - elegantný. Ale nie ľahký, príliž veľa bolo zrady a slabosti naokolo. A skoro som im závidela partiu - vzťahy, ktoré mali s tými, čo vydržali, boli výnimočné, niečo ako bratstvo v zbrani, v ohrození. Je to niečo, čo normálne človek nezažíva, a vnímam to pre nich ako dar. No a po tretie, ocenila som aj to ako Kohout nepodľahol ilúziám o západných intelektuáloch (citát 2). Proste bystrý chlap, od ktorého mám čo čerpať.

Citát 1 - Z času, keď mali dve akože ochranky, policajtov stálych a mobilných a on práve oslavoval narodeniny. Veta je adresovaná jeho jazvedčíkovi, ktorý práve na súťaži preukázal aký je schopný a vycvičený.
"Po skončení své pracovní doby dorážejí další gratulanti, aniž první odešli, Jolana nosí ostrahám chlebíčky, pivo, kávu i dort, když přece chrání naše radování před zlými úkladníky, mobilní berou a srdečně děkují, stabilní berou a mračí se na nás dál, jiný stav jiný mrav? jsou přece od stejné firmy, ale jak vidět cvičeni líp než ty, Elito-Rekorde, umějí nenávidět i milovat na povel."

Citát 2, adresovaný jeho žene:
"..pod touhle střechou jsem prožil třináct let, o nichž smím tvrdit, že byla pro mne ze všech nejpodstatnější, pět patřilo ještě k době, kdy jsem nosil dres politických vítězů, osm už k druhému poločasu v týmu poražených, poznal jsem důkladně obě strany mince, a nezdaří-li se můj záměr, mává na mě útěšlivě jedinečná šance objevit její třetí stranu  exil , co chce spisovatel od života víc?
Všechny iluze, které jsem si kdy mohl dělat, jsem si už udělal a zaplatil za ně, vím velmi dobře, co by mě čekalo: zatímco mě kdysi můj režim odměňoval výhodami, byl mi později svobodným světem udělen bonus psance; zůstane-li má mince opravdu stát na třetí, úzké straně, nedá mi už nikdy nikdo nic. Odříznut od věrných přátel octnu se mezi jinými nepřáteli, od nynějších se budou lišit jen menší mocí, ne však menší hloupostí a zlobou, pro pravici zůstanu nepolepšitelný výrobce lživých chimér, pro levici prolhaný ničitel nejlepších snů a zakrátko budeš vědět vlastně jen ty, kdo opravdu jsem."

27.12.2022 4 z 5

Štyri posledné veci Štyri posledné veci Kevin Vost

Obdivujem autora, že takú náročnú vec ako Suma teologická vedel preložiť do zrozumiteľnej reči bez rozriedenia. Rešpekt. Môj vlastný odhad je, že za ťažkou zrozumiteľnosťou Sumy je Tomášova úcta k predchodcom - chce odpovedať na každú z ich námietok poctivo, až tak akoby mali byť s jeho argumentami spokojní oni osobne (čo mu samozrejme slúži ku cti).

12.12.2022 5 z 5

Cyril Vasiľ: Kresťan by mal byť hrdinom Cyril Vasiľ: Kresťan by mal byť hrdinom Cyril Vasiľ

Je veľmi zaujímavé čítať takýto starší rozhovor. Veľa vecí sa od r. 2016 zmenilo, ale arcibiskup Vasiľ nemusí na svojich vyjadreniach meniť ani čiarku. Nenechal sa do ničoho natlačiť, na nič zlé neprikývol, žiadnej módnej vlne nepodľahol. Veru úctyhodné. A múdre a bystré. Vďaka.

Citát:
"Spomínam si na osobnosť Silvestra Krčméryho. To, čím na mňa tento človek, okrem iných vecí zapôsobil, bola jeho pokora, ktorej sa možno naučil od Kolakoviča. Po skončení každého stretnutia mi povedal: "Počúvaj, Cyril, čo myslíš, robím niečo zle? Čo by som mal na tom zmeniť? Povedz mi vždy, keď vidíš, že by som robil nejakú hlúposť." A to už bol skoro na smrteľnej posteli. Keď som s ním bol posledný krát, ešte stále mal v sebe to nutkanie povedať mi ako po každom stretnutí: "Keď ma máš rád, tak povedz, či nerobím nejaké hlúposti alebo či niečo neuvážlivé nehovorím." To je veľkosť.

Ešte sa mi veľmi páčilo odporúčanie, čo dostal od svojho otca:
"Synu, ked chceš byť farárom, nemôžeš byť abstinentom.
Drž sa tohoto pravidla:
prvý pohárik vždycky,
druhý keď veľmi núkajú,
tretí nikdy."

30.11.2022 5 z 5

Duch lesů Duch lesů Ernest Thompson Seton

V teoretickej oblasti by sa našli veci, kde so Setonom nesúhlasím. Napríklad jeho zdôraznovanie pudu na úkor rozumu cítim potrebu korigovať. Ale v praxi nič z tých podľa mňa chybných predpokladov nevidno. Nielenže súhlasím, chytá ma to za srdce.

12.11.2022 4 z 5