ZuK1 ZuK1 komentáře u knih

Vražda na Den otců Vražda na Den otců Lee Harris (p)

Hned v úvodu spousta osob a jmen, ale jinak nenáročná detektivka psaná opravdu hodně "jednoduchým" stylem. Bývalá jeptiška je rodinou podezřelého z vraždy požádaná o vypátrání skutečného vraha. Člověk se nestačí divit, co všechno se jí povede během krátké doby zjistit a kolik různých tajemství, o kterých nemá nikdo jiný tušení odhalit. Do toho občas poradí i matka představená z kláštera nebo něco napadne i její kamarádku sousedku, se kterými svá zjištění během vyšetřování probírá. Policie se má opravdu co učit :-).
Ze tří dílů, které jsem měla z této rozsáhlé série k dispozici mi tento připadal nejslabší a určitě se už do žádného pokračování pouštět nebudu. Ohodnotila bych maximálně 2,5*.

27.06.2023 2 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Nenáročná a oddychová detektivka. Je zde trošku "přegayované", ale s tím už člověk u knížek Roberta Bryndzy počítá :-). Tam, kde nebyla úspěšná policie, se po 12 letech poměrně daří Kate a Tristanovi. Občas je překvapující, jak skoro všechny osoby ochotně, vzorně a otevřeně odpovídají dvěma zástupcům malé, neznámé detektivní kanceláře na všechny dotazy, často i velice osobního charakteru nebo na choulostivá témata, týkající se například soukromých akcí nadřízeného majitele hotelu. Nemluvě o europoslancovi, který s nimi, které ani nezná, klidně po telefonu probírá informace z období svého bouřlivého osobního života, které tají a nechce, aby při jeho současné profesi vyplavaly na povrch. A pak jim ještě pošle, dokonce přes svou asistentku, fotografie z onoho inkriminovaného období. Také Kate s Tristanem sdělují trošku nepochopitelně kdekomu zjištěné podrobnosti z vyšetřování, přestože se často jedná o osoby, které vidí poprvé a jejich role v případu může být jiná, než se jeví. Nicméně i přes tyto drobné připomínky se knížka i díky krátkým kapitolám dobře čte, děj lehce plyne a s přivřenýma očima jí dávám 4*.
Pozor SPOILER
Nebývá u mě zvykem, že bych dokázala odhadnout vraha, tentokrát jsem si ho však tipla. Ale to spíš proto, že jsem nechápala vztah Bev a Billa, osob po všech stránkách tak rozdílných, který autor žádným, pro mě aspoň trošku uvěřitelným způsobem podrobněji nepřiblížil a tak mě navedl k úvahám o možném pachateli.

09.06.2023 4 z 5

Druhá žena Druhá žena Michael Robotham

Jako vždy výborné, Michael Robotham a jeho Joe s Ruizem nemůžou zklamat :-)!

08.06.2023 5 z 5

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Neobjasněná krutá vražda neznámé těhotné ženy a studentka Policejní akademie, která se o mnoho let později snaží díky novým vyšetřovacím metodám vraha v rámci studentské práce vypátrat. Skupinka bezdomovců se svými traumaty z minulosti a dvojice mladíků, která na ně brutálním způsobem útočí a jejich napadení si natáčí a zveřejňuje. Devítiletý chlapec, plný modřin ze zápasů v kovové kleci v tajné touze přinést domů nějaké peníze, aby se jeho maminka nemusela živit prostitucí. Pasáže, které na mě působily opravdu depresivně a bezútěšně. Mnoho postav a do toho prolínání spousty dalších dějových linek, které zpočátku nejsou úplně jasné koho se týkají a o co v nich přesně jde. V druhé polovině ale knížka nabere spád, je čtivější, jednotlivé linky se začínají postupně rozplétat a její závěr je neočekávaný.

16.05.2023 3 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Pohodová a klidně plynoucí detektivka s překvapivým závěrem.

06.05.2023 4 z 5

Vodní hrob Vodní hrob Martin Goffa

Vodní hrob bych sice nazařadila mezi autorovy TOP, ale všechny knížky Martina Goffy se velmi dobře čtou a špatnou knížku snad ani neumí napsat.

26.04.2023 4 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna M.W. Craven

Prostředí tajných služeb, hodně politiky, vojáci v Afganistánu, brutální vražda, jejíž vyšetřování provází mnoho omezení, které však Poe ignoruje, pevně rozhodnutý vraha vypátrat. Tilly mu v tom zdatně sekunduje a opět dochází i k úsměvným situacím a komunikacím. První částí knížky jsem se trošku prokousávala, postupně ale roste napětí, vše je hodně zamotané a plné zvratů. I když ten úplně závěrečný byl už na mě asi až moc. Série Washington Poe mě ale baví a i když tento díl nepovažuji za nejlepší ze série, stejně bych ho nakonec ohodnotila 4,5*.
Doufám, že nakladatelství přeloží a vydá co nejrychleji další pokračování.

23.04.2023 5 z 5

Ticho Ticho Yrsa Sigurðardóttir

První část knížky je v pomalejším tempu a směr vyšetřování působí poměrně jasně. Ve druhé části však přibývá postav a příběh se stává pořád napínavější a zamotanější (i když celkově možná až příliš :-)). Každopádně Yrsiny knížky čtu ráda a určitě bych uvítala, kdyby se rozhodla v sérii ještě pokračovat.

11.04.2023 4 z 5

Jen jednou mladá Jen jednou mladá Ivanka Devátá

Příjemné, vtipné a pohodové čtení ...

07.04.2023 4 z 5

Soužití k zabití Soužití k zabití Miroslav Plzák

Po Lázeňské kůře moje druhá knížka Ivanky Deváté a opět jsem se skvěle bavila. Ačkoliv téma nevěry není zrovna veselé, dopisy Terezy a Vojty jsou, pominu-li profesionální rozbory Vojty/Miroslava Plzáka, tak vtipně napsané, že především u těch Tereziných jsem se často musela opravdu smát.

17.03.2023 5 z 5

Vrahova žena Vrahova žena Victor Methos

Moje první autorova knížka, napínavá, vraždy hodně brutální, víc se mi líbila druhá část se soudním procesem.

13.03.2023 4 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Výborně popsaná atmosféra horkem a suchem sužovaného australského městečka Kiewarra, kde dojde na jedné z farem k zavraždění mladé rodiny. Kdo je ve skutečnosti vrahem a má to nějakou souvislost s minulostí a 20 let starou událostí? Co se tenkrát opravdu stalo? Napínavý a velmi čtivý příběh mě chytil od prvních stránek a měla jsem problém se od knížky odtrhnout.

05.03.2023 5 z 5

Zmáťa a Záhada  Všechno dobře dopadne! Zmáťa a Záhada Všechno dobře dopadne! Ninka Reittu

Krásně ilustrovaná knížka s dobrodružným, ale zároveň milým příběhem.

03.03.2023 5 z 5

V knihovně je lev V knihovně je lev Michelle Knudsen

Naprosto kouzelná dětská knížka! Příběh i ilustrace :-).

03.03.2023 5 z 5

Komu straší ve věži Komu straší ve věži Marie Rejfová

Nenáročná a oddychová knížka. Místy jsem měla pocit, že se autorka do ní snaží dostat co nejvíc humoru "za každou cenu". Nemluvě o kapitolách, kde musíte číst spoustu fonetické přímé řeči Josefíny s rýmou. Knížka by se celkově možná lépe poslouchala, než četla.

02.03.2023 3 z 5

Vražda na mexický svátek Vražda na mexický svátek Lee Harris (p)

Jednoduché, oddychové čtení ...

21.02.2023 3 z 5

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Po dlouhé době opět jedna knížka od Sharon Bolton, vzhledem k počtu 560 stran ideální na delší cesty nebo dovolenou. Velmi čtivá, obsahující různé zvraty a nečekané rozuzlení, takže pár míst trošku přitažených za vlasy mi nevadilo. Co mi ale dost vadilo, byl už několikrát zmiňovaný překlad mluvy všech členů vyšetřovacího týmu vložením "v" kam se jen dalo (zvopakovat, vodskočit si, vobávám se, vokrad, vokolnosti, vohledně, vomrknout, vodvolání, vočekávat, vobrovskej, voblast, vokamžitě, nic nevobvyklýho ... ) a to bez ohledu na to, jedná-li se o klábosení kolegů v hospodě, komunikaci a první setkání s uznávanou právničkou, rozhovor s nadřízeným nebo dokonce podávání informací matce pohřešované dcery.
Celkově ale knížka svůj účel něčeho čtivého na cestu určitě splnila.

18.02.2023 4 z 5

Vražda na den Svatého Patrika Vražda na den Svatého Patrika Lee Harris (p)

Tuto poměrně rozsáhlou sérii registruji díky databázi knih, ale nikdy jsem z ní nic nečetla. Nedávno jsem úplnou náhodou narazila na dva díly za velmi dobrou cenu a i když nebyly podle pořadí, říkala jsem si, že aspoň vyzkouším jak se mi budou líbit.
Knížku bych hodnotila jako takovou jednoduchou, nenáročnou 3* oddychovku, napsanou skoro před 30 lety a tudíž i některé situace a možnosti, jak získat informace jsou z dnešního pohledu docela úsměvné. V kurzu jsou zde také telefonní budky a pevné linky, bez kterých se neobejde ani komunikace mezi přáteli. Po dalších dílech série už asi pátrat nebudu, ale ten jeden, který už mám doma si ještě přečtu.

31.01.2023 3 z 5

Poslední deska Poslední deska Andrew Cartmel

Knížka není typická detektivka, jedná se spíš o dobrodružné pátrání, ve kterém má své místo i trošku romantiky, dobrá káva, kočky a humor. Objeví se zde sice i vraždy, ale o jejich vyšetřování vůbec nejde. Hlavním tématem jsou vinyly a jazz a i když nejsem v této oblasti žádný odborník, bylo to pro mě příjemné a pohodové čtení, které mě vtáhlo do atmosféry sběratelského prostředí, charitativních obchůdku a mezi sběratelské nadšence.

24.01.2023 4 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

Další pokračování série s výbornou a sympatickou dvojicí Poe a Tilly. Podstatně méně vtipných situací, než v minulých dílech, ale opět čtivé a napínavé, především ke konci, kde je poměrně dost zvratů a nečekané vyústění.
P.S. Děkuji ddkk za komentář s upozorněním na závěrečné poděkování, zde autor mou drobnou výtku vynahradil, je opravdu vtipné a stojí za to ho nevynechat :-).

16.01.2023 5 z 5