ZuK1 ZuK1 komentáře u knih

Problémové partie Problémové partie Mark Haddon

Jedna rodina a v ní hodně složité vzájemné vztahy. Připravovaná a rušená svatba dcery, ženich, který se rodičům nelíbí, sami přitom řeší spoustu vlastních problémů, strach z nemoci, deprese, nevěra, syn gay, i on prožívající náročné období v partnerském vztahu. Místy surové vyprávění je vyváženo vtipnými postřehy a lehkým humorem, s nímž jsou některé situace podávány. Velmi dobrý překlad.

26.11.2023 4 z 5

Po italsku do hubky Po italsku do hubky Marta Kučíková

Po pohodových, milých a vtipných Italských jednohubkách a dvojhubkách jsem pro změnu sáhla po Po italsku do hubky, abych se nechala inspirovat některými z množství receptů. Zároveň jsem se ale jako vždy pobavila autorčinými postřehy z italského prostředí a jejími „pár drbů navíc“, kterými jsou recepty proloženy. Musela jsem se smát třeba u nákupu cuket, vztahu Ital a česnek, Ital a brambory apod., ideálně 4,5*.

20.11.2023 5 z 5

Zjizvená tvář Zjizvená tvář Stuart MacBride

Opět deštivý a nevlídný Aberdeen a vyšetřování několika různých případů. Logan nestíhá kmitat mezi Steelovou a Inschem, nechává se od obou úkolovat a nezmůže se na odpor. A to ještě řeší osobní problémy a vztahy. Drsnější pasáže jsou vyvážené humorem, ze Steelové její „svéráznost“ v tomto díle doslova srší, o jejím slovníku ani nemluvě :-). Insch se zase neobejde bez svých gumových bonbónů, divadla a častých stavů na hranici infarktu. Pro mě zatím asi nejlepší díl série.

18.11.2023 5 z 5

Tři Tři Valérie Perrin

Příběh jednoho mimořádného a pevného dětského přátelství. Od páté třídy až do maturity jsou ti "Tři" nerozluční, tráví spolu každou možnou vteřinu a život jeden bez druhého si vůbec neumí představit. Jak to však bude dál, je jim 18, může jejich přátelství něco ohrozit? Bude pokračovat i ve vysněné Paříži? Nina, Étienne a Adrien jsou přesvědčeni, že neexistuje nic, co by je mohlo rozdělit. Příběh, vyprávěný střídavě v různých obdobích během 30 let je plný nezapomenutelných a krásných chvil, ale také těch velmi smutných, občas až depresivních. Na povrh se postupně dostává plno tajemství, která jsou v průběhu 600 stran této velmi zvláštní knížky postupně odkrývána a řada nejasností či náznaků nakonec zapadá na své místo.
Knížka je napínavá a čtivá, i když mi občas dělalo problém zorientovat se v neustálých změnách a prolínání různých časových období. Stejně tak se u mě střídaly i emoce a ne vždy to bylo zrovna optimistické a pohodové čtení. Je to však knížka, která ve vás i po dočtení ještě doznívá...

08.11.2023 4 z 5

Botanik Botanik M.W. Craven

Další příjemné setkání s Poem a jejich skvělým týmem. Výborné, čtivé, zajímavé, napínavé a díky Tilly i se spoustou různých úsměvných situací. Na tohle pokračování série jsem se moc těšila a určitě mě nezklamalo :-). A velmi mě potěšila ddkk, která v kometáři pod autorem zveřejnila informaci o připravovaném dalším dílu, který by měl v originále vyjít v červnu příštího roku. Tak snad se ho pak brzy dočkáme i u nás.

02.11.2023 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Příjemné a pohodové čtení se spoustou podezřelých a bez potoků krve.
Ideálně 4,5*.

25.10.2023 5 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Dvě linky příběhu, obě mimořádně čtivé a napínavé. Dost drsný způsob vražd, zajímavý pohled na úskalí programu na ochranu svědků, domácí násilí, Frostová jak jsme ji ještě nezažili, doplněné jejími úsměvnými dialogy s Kim. Závěr mi připadal v některých věcech maličko překombinovaný a také způsob vražd i to, jak moc nechal vrah oběti trpět s ohledem na míru jejich „provinění“, i když vrahův názor byl evidentně jiný. Knížka se každopádně výborně četla a měla jsem problém se od ní odtrhnout.

14.10.2023 5 z 5

S Gretou si nic nezačínej S Gretou si nic nezačínej Susanne Abel

Výborné, čtivé a zároveň i se spoustou informací, o kterých jsem vůbec neměla tušení. Jedna z nejlepších knížek, jakou jsem poslední dobou četla a jejíž obsah určitě hned tak nezapomenu (na rozdíl od mnoha jiných :-)). Snad jen ten úplný, úplný konec mi už připadal zbytečně moc ... i když chápu, že autorka si tím asi chtěla připravit půdu pro další pokračování. Skvěle zhodnocené v komentáři Dela111.

03.10.2023 5 z 5

Stoprocentní riziko Stoprocentní riziko Jean-Michel Guenassia

Tenká knížka, u níž s napětím očekáváte jak to všechno nakonec dopadne.

28.09.2023 4 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Nenáročná oddychovka, ale už jsem četla od Patrika Hartla knížky, které se mi líbily víc. Začala jsem číst Veronikou, což jsem po dočtení knížky považovala za šťastnější volbu. Bylo plné detailů, týkajících se jejího života i jejich rodičů. Jáchym mi připadal trošku "akčnější", takže nevím, jestli by mě to moc bavilo číst v opačném pořadí.

14.09.2023 3 z 5

Chlapec s kamínky Chlapec s kamínky Sophie Loubière

Zvláštním způsobem napsaná knížka, silný příběh, smutný a napínavý psychologický román. Díky pocitům, které ve mně i po dočtení pořád ještě doznívají dávám 5*, ideálně 4,5*.

07.09.2023 5 z 5

Vysoké napětí Vysoké napětí Olivier Norek

U knížky je evidentní, že autor je kriminalista, který má zkušenosti ze své profese. Vyšetřování se týká více případů a dá nahlédnout i do celé mašinérie, která s tím může být spojená. Advokáti odsouzených a jejich kličky, propojení různých úřadů, mnoho souvislostí, osob a jejich soukromých životů, netýkajících se jen členů vyšetřovacího týmu. Různé charaktery, různé úhly pohledu, dost drsný náhled i do věznice Marveil a občas člověk i tak trochu rozumí pohnutkám druhé strany, než se ovšem všechno zvrtne a začíná hroutit. Čtivá knížka, jejíž ději je schopný člověk i uvěřit.

05.09.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Čtivá oddychovka s trošku rychlým a uspěchaným závěrem, v němž Erika už klasicky a nepochopitelně riskuje při konfrontaci s vrahem.
Pozor, částečný SPOILER
Občas mi připadalo, že některé situace v knížce jsou opravdu dost nepravděpodobné. Například že by policie vůbec nepátrala a neodhalila nic z minulosti a "zvláštností" okolo Charlese (neexistující bankovní účet, mobil, pas, řidičský průkaz, lékařské záznamy ... ), zvlášť při Eričině zarputilosti a když ho už od prvního zatčení pořád považovala za podezřelého? A to, kde Charles předtím pracoval se musela dozvědět až od uchazeček o studium herectví, které to věděly od Vicky a ta to vypátrala? I když chápu, že takhle se to Robertu Bryndzovi kvůli gradaci příběhu lépe hodilo a zapadalo do kontextu. Ale to spíš jen na okraj, člověk bere tento typ knížek jako relax, takže nad některými nelogičnostmi přivře oči a nemůže moc přemýšlet :-).

01.09.2023 4 z 5

Smrtící volání Smrtící volání Angela Marsons

Série, která mě baví, pořád si drží vysokou úroveň a žádný z dílů zatím nezklamal ...

24.08.2023 5 z 5

Nedráždi bráchu bosou nohou Nedráždi bráchu bosou nohou Irena Hejdová

Vtipná a moc hezky ilustrovaná dětská knížka, v jejíž první části zažívají 7 a 4letí bratři běžné každodenní šarvátky, potom však při jedné z nich spadnou do záchodu a musí společně putovat jeho potrubím, kde zažívají nejrůznější dobrodružství a setkání se vším tím nepříjemným, co se v něm nachází.
Výborně vystihnuté v komentářích TaLu a Guernica, se kterými naprosto souhlasím.

12.08.2023 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Začátkem knížky jsem se trošku prokousávala, ale asi od 60 strany, kdy si Tiffy s Leonem začali vyměňovat lístečky mě knížka chytila a líbilo se mi i střídání kapitol a vyprávění z pohledu Tiffy a Leona. Samozřejmě člověk odhaduje jaký to bude mít asi vývoj a i když romantické knížky moc nemusím, tady toho bylo tak přijatelně, doplněné vtipem, neotřelým námětem a také dalšími zajímavými postavami. Takže nakonec se z toho vyklubalo milé a pohodové čtení, které bych hodnotila někde mezi 4 - 5*. Snad jen ten konec, závěrečné vygradování příběhu a jeho některé situace už na mě byly příliš a zbytečně "akční". Ale jinak se knížka výborně četla a opravdu jsem se u ní bavila. Zároveň se stihla dotknout i vážnějších témat.

02.08.2023 5 z 5

Ztracený v pustině Ztracený v pustině Jane Harper

Australské vnitrozemí a doslova sálající horko, sucho, všudypřítomný červený písek, nejbližší farma vzdálená tři hodiny jízdy a vědomí, že vydat se kamkoliv na cestu bez dostatečné zásoby vody a jídla může mít tragické následky. Tvrdá práce a drsné místo k životu, pro většinu z nás úplně nepředstavitelné. Do toho příběh jedné rodiny, nejasná smrt prostředního ze tří bratrů a rodinná tajemství, o nichž se nemluví.
Čtení této knížky mě bavilo a i přes její pomalé tempo je velmi čtivá a napínavá. Autorčino Sucho se mi ale líbilo trošku víc.

24.07.2023 5 z 5

Komnata ozvěn Komnata ozvěn John Boyne

Humorná, i když v podstatě zároveň tak trošku smutná knížka o vlivu sociálních sítí na život lidí, zvlášť těch, které úplně pohltila nebo těch, které je schopná zlikvidovat.
Komnatu ozvěn jsem nejdřív sehnala ve slovenské verzi, ve které jsem ji začala číst a až v průběhu čtení se mi ji povedlo vyměnit za českou, ve které jsem ji dočetla. Bylo zajímavé sledovat rozdíly v překladu, například zdařilejší "stínová autorka" byla ve slovenštině "spolupracovníčka", naopak úvodní citát Umberta Eca se mi moc líbil ve slovenském překladu a mám pocit, že ten český se tak nepovedl.

"Sociálne siete poskytujú priestor na vyjadrenie svojich názorov záľahe idiotov, ktorí sa kedysi odvážili otvoriť ústa iba po pohári vína, no nikomu tým neublížili a rýchlo zasa stíchli. Teraz však majú rovnaké právo hovoriť ako nositeľ Nobelove ceny. Ide o inváziu idiotov."
(Záľaha - citově zabarvené slovo, vyjadřující velké množství něčeho, hromada, záplava, aspoň já tohle slovo neznala).

"Sociální média poskytují bezpočtu idiotů právo mluvit, i když předtím mluvili jen po sklence vína u baru, kde nemohli společnosti ublížit. Tehdy byli rychle umlčeni, ale dnes mají stejné právo mluvit jako nositel Nobelovy ceny. Je to invaze idiotů."

14.07.2023 4 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Knížka ze života, proplétání osudů a minulosti s přítomností. Asi v polovině jsem začínala mít pochybnosti, jestli ji zvládnu dočíst až do konce, toho smutku a deprese, které se na mě valily z každé stránky mi už začínalo připadat příliš. Dobře že jsem vydržela, v druhé části už to bylo lepší, knížka mě víc bavila a byla jsem zvědavá, jak dopadne. Dokonce došlo i na pár situací, kdy jsem se musela zasmát, i když veselá knížka to opravdu není.
Hodnotila bych ji někde mezi 3-4*, autorčiny Bábovky a Osm se mi líbily víc.

01.07.2023 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Další skvěla knížka Michaely Klevisové a pokračování série s Josefem Bergmanem.
Připojuji se k níže uvedeným komentářům, i já si při jejím čtení užívala jak poklidně plynoucí příběh a jednotlivé postavy, tak atmosféru, kterou autorka dokáže úžasně a neuvěřitelně vystihnout! Člověk si připadá, jako by se právě nacházel na každém z popisovaných míst, vidí ho před sebou, slyší zvuky, cítí vůně ...
Pohodová detektivka, ze které jsem byla opravdu nadšená!

27.06.2023 5 z 5