Zojka

Zahrada k nakousnutíZahrada k nakousnutíS. Holzer

Sepp Holzer je světový Pan Permakulturista, smekám před ním. Jeho kniha mě silně navnadila k návštěvě jeho perma-ráje. Kniha sama mi však až tak moc nedala, neb nedisponuji mnoha hektary členité půdy, ale jen menší zahradou. Kniha je spíše inspirací - ve srovnání s Jardou Svobodou, který ve svých knihách dává propracované návody jak co udělat, je tato kniha hlavně o té inspiraci a o tom, co vše je možné dokázat. Každopádně na ten statek bych se strašně ráda podívala!

11.06.2019

Věčně zpívají lesyVěčně zpívají lesyT. Gulbranssen

Knihu jsem našla mezi vyřazenými v knihovně a první 2/3 mě úplně nadchly - příběh, který plyne roky a generacemi. Nic přehnaně dramatického, nic přehnaně sentimentálního, vše zasazeno do nádherné severské přírody. Trochu mě zklamala poslední část knihy, který byl věnován lásce, vztahu, počínající nové kapitole rodinného klanu. Tato část vybočovala z ladění zbytku knihy, byla to spíše taková romance, byla příjemná, ale červenou knihovnu až tak nemusím, takže jsem některé zdlouhavé pasáže kterak po sobě ti dva pokukovali a přemýšleli a odhodlávali se k čemukoli i přeskakovala. Jinak se mi to líbilo a ráda se pustím i do dalších dílů.

14.07.2019

Zahrada jako mikrokosmosZahrada jako mikrokosmosW. Storl

Jsem z toho taková rozpačitá, proto nechci dávat ani hvězdičky. Na jednu stranu je především v úvodu řada věcí, které se dotknou srdce i mysli snad každého jen trochu alternativně smýšlejícího zahradníka, na stranu druhou se posléze kniha vrhá až do přílišné hloubky okultismu, alchymie, astrologie a dalších podobných esoterických nauk. Pro mě - zahradníka - chybí více prakticky upotřebitelných věcí, podnětů k zamyšlení, návodů, rad... Je to kniha spíše filozofická, navíc nelehko čtivá. Přiznám se, že jsem poctivě přelouskala asi jenom čtvrtinu, zbytek jsem prolistovala. I tak mi spousta odstavců prošla hlavou tam a zase ven, není to totiž čtení před usnutím, text vyžaduje soustředění. Nicméně už teď se těším, až se začnu do autorovy další knihy (Naše Bio zahrádka), která by snad měla být více o praxi než o esoterice.

15.07.2019

Koně - původ, plemena, vlastnosti, chov, jízda, výcvik, ustájení, zajímavostiKoně - původ, plemena, vlastnosti, chov, jízda, výcvik, ustájení, zajímavostiZ. Tillerová Buráňová

super knížka o konících kde je varování doporučení a
další informace které budeme potřebovat.

11.02.2019

Pěstování ze semenPěstování ze semenH. Farrell

Souhlasím s názorem níže: velmi hezky graficky zpracované (kombinace fotek a výstižných malůvek), obsahově zde najdete návody, jak ze semen ani ne vypěstovat, ale spíše jak nechat vyklíčit mnoho především exotických druhů ovoce. Autorka sama uvádí, že nejde o získání plodů, ale o radost z vypěstování rostlin. O klíčení je tu toho hodně, o dalším pěstování už moc ne. Pro zahrádkáře tato kniha moc přínosná není - snad pro začátečníka první část knihy o substrátech, sadbovačích, semínkách, atp. Knihu bych doporučila spíše člověku žijícímu v bytě s balkónem, který si chce zkusit vypěstovat něco z pecky či semínka, které by jinak vyhodil.

24.05.2019

Komu se zeleníKomu se zeleníF. Jilík

Úžasná knížka. Příběhy ševcovského mistra, manžela, otce 3 dětí - člověka, který kde může, tam si pomůže. Čtenář mu musí fandit i kdyby sám nikdy nevzal ani jabko ze sousedova stromu. Někdy je jeho akce úspěšná, jindy za svoji troufalost hodně zaplatí. Jen ten konec měl být jiný.... Až budu tuto knížku číst znovu, poslední dvě kapitoly si odpustím, aby mi po nich nezůstala trpká pachuť ve vzpomínkách na tyto veselé, napínavé, troufalé i fiaskovité povídky.

03.07.2019

Mary JanaMary JanaD. Sterling

Jedná se o dětskou literaturu, kniha je čtivá, četba pěkně odsýpá. Téma je originální, avšak literárně nemyslím, že by se jednalo o nějakou výjimečnou knihu. Děj sám o sobě není ničím překvapivý, nějak více nezaujme, vše je příliš černo-bílé (a nemyslím tím jen barvu kůže postav v příběhu)

24.07.2019

Veliký vodní tulákVeliký vodní tulákO. Pavel

Bohužel se mezi nadšence zařadit nemohu. Literárně je Ota Pavel krásný autor - jeho čeština je milá, čtivá, úsměvná, na úrovni, avšak příběhy samotné na mě působily až příliš smutně - i když se ve skutečnosti jednalo spíše o tragikomedie - válka, holocaust, ztráty majetku, stárnutí,... Ani to, že se všechny točily kolem vody a ryb pro mě na přitažlivosti nenabyly - nic moc mi tohle téma neříká. I tak asi ale myslím, že Ota Pavel právem patří mezi poklady české literatury, i když zrovna v mých dlaních nezazářil.

24.07.2019