ZNellyZ ZNellyZ komentáře u knih

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Čekala jsem víc. Vztah Anny a Vronského mi nepřipadal věrohodný. Spíše než o lásce bych mluvila o nějakém zalíbení, možná spíše úniku ze stereotypu. Anně se líbilo dvoření Vronského a Vronskému se líbilo to, že "má" ženu, která je ve společnosti oblíbená nejen pro svou krásu, ale i chytrost. Samozřejmě jim tento vztah nemohl dlouho vydržet. Myslela jsem, že jejich vztah bude něco na podobné bázi jako byl Evžen Oněgin a Táňa od Puškina. Anna si v podstatě celou knihu jen vzdychala, nevěděla, co chce a pak se divila, když nemohla mít vše. Předem věděla následky, ale stejně byla překvapená. Vronskij jí to vůbec neulehčoval a celou dobu jsem se divila Anně, že jeho chování akceptuje. Linka Levina nebyla špatná, občas zbytečné kapitoly, ale rozhodně mnohem lepší postava, než Anna.

Když to shrnu, měla jsem problém se do knihy začíst, ale nakonec se mi podařilo za necelé dva měsíce knihu přelouskat. Dávám si fiktivní splněno do čtenářského deníku, ale tím to pro mě končí. Anna si za vše mohla sama, konec knihy nepřinesl nic nového a vlastně jsem si nenašla postavu, která by mě opravdu zajímala.

30.08.2023 3 z 5

Nebe, peklo, ráj Nebe, peklo, ráj Zuzana Francková

Hlavní hrdinka naprosto hloupá a už od začátku je jasné, kdo je ten vyvolený princ. Každopádně musím pochválit autorku za to, že se držela jednoho tématu a necpala do knihy všechny pohromy, co ji napadly.

28.08.2023 2 z 5

Nevěrně tvá Nevěrně tvá Zuzana Francková

Knížka byla zajímavá a po několika knihách, které jsem od autorky přečetla, nebudu asi ani tak kritická. Děj byl zajímavý, rychle ubíhal a ačkoliv jsem neměla sympatie ani s jednou postavou, tak jsem si knihu celkem užila. Je to takové příjemné letní odreagování, když čtete literaturu, která vyžaduje větší soustředění. Konec mi připadal celkem jednoznačný a každý si asi domyslíme, jak by se příběh vyvíjel dál.

19.08.2023 3 z 5

Pomsta Pomsta Zuzana Francková

Téma knihy bylo zajímavé a jsem ráda, že se autorka nenechala unést a nenaplácala tam více zápletek, jak má ve zvyku. Co mi vadí je konec. Kniha za mě není dokončená. Vůbec se nedozvíme, jak to se Simonou a Davidem dopadlo a to je za mě velká škoda.

09.08.2023 3 z 5

Právo na lásku Právo na lásku Zuzana Francková

(SPOILER) Ze začátku jsem si říkala, že budu číst o dívce, která se z ošklivého káčátka promění v sebevědomou labuť, která si uvědomí, že vzhled není vše. S tématem přijetí vlastního těla se v knize vůbec nepracovalo a v podstatě se vše točilo okolo rychlolinky Marcely a Vaška.

Přemýšlela jsem tedy, co má kniha čtenářům přinést. A pak ke konci přišla slavná nevěra a nechtěné těhotenství, kdy všichni okolo Vaška svatořečili a pouze 1 její kamarádka opravdu řekla, co jsme si všichni mysleli. Co tedy chce autorka předat dívkám? Že nevěra pod vlivem alkoholu je v pořádku? Že pokud mě kluk podvede, udělá si dítě a pak se chce o svůj úlet postarat, tak je to vlastně hrdina a měla bych nad tím mávnout rukou?

Rozhodnutí Marcely tleskám, aspoň v něčem byla kniha fajn.

Autorka si za mě vybrala dvě témata a ani jedno nedotáhla do konce. Samotný konec byl splácaný horkou jehlou a posledních několik stran jsem měla chuť mlátit hlavou do zdi.

Celá kniha byla buď černá nebo bílá (růžová) a nic mezi tím. Byl by fajn trochu realistický pohled na svět.

01.08.2023 1 z 5

Elusion Elusion Claudia Gabel

Začátek mě nebavil a možná až po 100 stránkách mě kniha chytla a odhalení bylo naprosto super. Trochu mě mrzí, že druhý díl není přoložený, ale chápu, že to nebyl takový hit, aby do něj nakladatelství investovala. Sama jsem knihu koupila do 100 Kč,- a minimálně 4 roky ji měla doma a odhodlávala si ji přečíst.

28.01.2023 4 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Ze začátku jsem k tomu měla pár výhrad. Nebylo to nic, co bych nedočkavě četla, ale od půlky knihy jsem tomu přišla na chuť. Konec byl skvělý. Překvapivý, hořký, ale svým způsobem ideální.

22.11.2022 5 z 5

Sadie Sadie Courtney Summers

Kniha se mi líbila, ale měla jsem problém se do ní začíst. Jakmile se to povedlo, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Nápad s podcastem byl zajímavý a nevadil mi ani víceméně otevřený konec. Hvězdičku strhávám za náročnost čtení, jak jsem psala na začátku měla jsem problém se začíst, je tam dost postav ve kterých se musíte orientovat a podcast linka někdy působila jako gramofonová deska informací.

26.10.2022 4 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Kniha, která byla jedním z velkých hitů, když jsem studovala střední školu. Já se k ní sice dostala, až teď, ale naprosto chápu, proč jí všichni vychvalovali. Z počátku jsem si nemohla zvyknout na délku kapitol a střídání dvou pohledů s velkým časovým rozdílem, ale jakmile jsem se do kniha začetla, nemohla jsem přestat. Nečtu knihy s homosexuálními hrdiny, protože mám problém se do jeho příběhu vžít, ale Noahův příběh byl tak pomalý a křehký, že jsem se nemohla dočkat momentu, kdy se stane něco víc. Možná právě díky tomu, že jeho příběh byl více o hledání své podstaty a vypořádání se s emocemi než o sexu, jsem se mohla do knihy vžít a užít si každou stránku. Více mě asi bavila linka Jude, kde jsem (asi jako všichni) čekala na TU romantickou linku, kterou prostě v YA chcete. Sice to znovu není ta milostná linka, jak jsme zvyklý, ale stejně z vás vymačká emoce.

Během celé knihy dostanete střípky, které se vám slepí, až na konci a pro mě osobně to bylo jedno velké wau. Škoda, že od této autorky máme jen dvě knihy, protože bych rozhodně chtěla víc.

15.10.2022 5 z 5

Ivana Ivana Zuzana Francková

Oddechovka s tématem šikany, kterou bych se nebála otevřít trochu víc. Zároveň se mi moc nelíbil vývoj Filipa, nějaké náznaky jeho povahy bych zakomponovala, už ze začátku, protože takhle to vypadá jako vytáhnuté z rukávu na poslední chvíli.

31.08.2022 2 z 5

Knihomolka Knihomolka M. K. Hardy

Tak nevím, zda všichni ostatní četli jinou knihu než já, ale já tedy jejich nadšení nesdílím. Knihu jsem zavřela nedočtenou a už se k ní nikdy nevrátím. Styl psaní připomíná Wattpad nebo velmi mladou holčinu, a proto jsem byla dosti překvapená, že autorka je matka dvou dětí. V knize se naprosto nic zajímavého neděje, postavy jsou nudné a stereotypní a kromě hezké obálky nemá kniha nic kladného. Kniha byla vydána přes pointu, což vysvětluje i její kvalitu, ale rozhodně tu knihu mělo vidět víc lidí. Sama jsem studentkou na VŠ, ale postavy mi přišly buď nevyspělé nebo spíše na první/ druhý ročník SŠ. Jako za mě je kniha jedno velké špatné, to že je autorka údajně přirovnávána k Elle Kennedy mi taky přijde dosti nafouklé a celkově musím říct, že jedno velké zklamání.

26.08.2022 odpad!

Překvapení Překvapení Zuzana Francková

(SPOILER) Mohlo to být zajímavé téma a místo toho se z toho vyklubalo něco, co by napsalo náctileté dítě. Kromě otravného Tomáše, který mi lezl krkem se seznámíme s Radkou a její matkou, které se dozví, že jejich otec měl milenku Terezu a s ní dítě. Radčina matka tohle překvapení vyřeší tak, že se vlastně nediví, že její manžel měl vztah s jinou ženou, protože je ta žena vlastně sympatická a od Terezy se dozvídá pozadí jejího příběhu, kdy na obranu jejího románku se ženatým otcem od rodiny použije dokonalou výmluvu- nikdo se to nikdy neměl dozvědět. Kniha mě vážně nebavila a když už teda autorka chtěla psát o tomto tématu, mohla vycházet více s reality a méně z růžového světa.

19.08.2022 odpad!

Dvě na jednoho Dvě na jednoho Zuzana Francková

Tohle nebylo dobré. Oproti jiným knihám od autorky je tohle silný podprůměr. Naivní hrdinka s přítelem, tak na pár facek, kdy vlastně nejvíc chápete chování Dity. Alena sice mluví, jak moudrá kniha, ale její myšlení je opravdu na věkové hranici dvanácti až čtrnácti let. Zápletkou měl být souboj o kluka, který je tak na třech stránkách a jinou pointu ta kniha neměla, než že blbec blbcem zůstane.

15.08.2022 1 z 5

Co jsme si nikdy neřekli Co jsme si nikdy neřekli Yasmin Rahman

Skvělá kniha od které jsem to ani nečekala. Nemám moc ráda střídání pohledů, ale tady mi to vůbec nevadilo. Každá dívka byla jedinečná a stejně tak její životní příběh. Téma sebevražda je vždy velmi citlivé téma a její podání v této knize bylo něco naprosto jedinečného. Rozhodně budu knihu doporučovat dál a doufám, že se dočkáme dalších knih od autorky.

11.08.2022 5 z 5

Smolná sezóna Smolná sezóna Moïra Fowley-Doyle

Nápad je dobrý, ale moc jsem nevěděla, co od knihy čekat. Ze začátku jsem si myslela, že jde o romantiku pro dívky, pak o detektivku či thriller a nakonec bych to označila jako psychologický román. Nápad byl dobrý, ale zorientovat se v příběhu a samotné zápletce mi trvalo skoro celou knihu. Děj byl roztáhly a ne vždy zajímavý a měla jsem celkem problém se do knihy začíst. Byla to zajímavá kniha, ale nesedla mi.

05.08.2022 2 z 5

Beata Beata Zuzana Francková

Kniha je sice určená pro dívky, ale tématem mi sedla i ve 22. Líbí se mi, jak v knize nejde jen o lásku, ale ukazuje i různé nešťastné situace, kterými si musí hlavní hrdinka projít.

02.08.2022 4 z 5

Čekání na lásku Čekání na lásku Zuzana Francková

Po dlouhých letech se vracím zpět k těmto naivním románkům a musím říct, že mě to baví. Je to jednohubka na pár hodin, ale má v sobě i smutný příběh a nejde jen o zamilování a odmilování. U této knihy by neuškodilo více stran s Radkem a Blankou, protože mi ten závěr přišel až moc rychlý, ale pro mladší slečny naprosto super.

26.07.2022 3 z 5

Daniela Daniela Zuzana Francková

Není to úplně něco, co budu všem na potkání doporučovat, ale jako příjemná jednohubka posloužila dobře. Příběh Danieli je smutný a to právě proto, jak snadno se může stát realitou. Je dobře, že se autorka nebála takového tématu a snad se kniha stane varováním i ostatním dívkám v podobném věku.

26.07.2022 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Kniha se mi moc líbila, ačkoliv nejsem čtenářka tohoto tématu. Děj utíkal velmi rychle a na každé straně se něco dělo. Rozhodně si přečtu i další knihy, protože mě osud Cilky zajímá a díky náznaku jejího životu po válce, který mě dost naštval, bych se ráda dozvěděla, jak to bylo dál.

22.07.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Zřejmě půjdu proti proudu, ale mě to neoslovilo. Připadalo mi to zbytečně zdlouhavé a místy se informace opakovaly. Bylo tam pár momentů, které mě překvapily, ale přiznám se, že jsem se do čtení musela nutit a teprve od třetí části mě kniha opravdu upoutala. Nejsem si úplně jistá, jestli je to ten druh knihy, která je vhodná k maturitě, už jen kvůli spoustě skrytých významů a stylu, kterým je psaná a ne každý učitel se dostatečně věnuje rozboru. Za mě zůstává favoritem Farma Zvířat.

18.07.2022 3 z 5