Zmiu Zmiu komentáře u knih

Vztahy bez stížností Vztahy bez stížností Will Bowen

Svižnější, čtivější a přínosnější, než Svět bez stížností. Ano, je to takové sladce americké, ale někdy se tento přístup hodí. Milá kniha, která mi přišla pod ruku ve vhodnou dobu.

21.04.2024 4 z 5

Budova smrt: Hunská pověst Budova smrt: Hunská pověst János Arany

Ač se v povídání na konci píše, jak byl Arany skvělý básník, verše mi přišly trochu krkolomné. Jestli je to překladem, nevím. Báseň je každopádně zajímavá, protože se zde objevují postavy z Písně o Nibelunzích a příbuzné látky. Zde ale z maďarského pohledu. Jako zajímavost dobré, včetně toho, že mělo jít původně o trilogii. Už ani nevím, kde jsem se o existenci této básně dočetla, ale jsem ráda, že o ní vím.

10.04.2024 3 z 5

Zasvěcená Zasvěcená Amanda Yates Garcia

Neříkám, že jde o nějaký literární skvost, ale tato kniha je psaná srdcem a stejně tak jsem ji četla. Pocitově se mi zrovna trefila do období, kdy jsem potřebovala slyšet nějaké věci, co v ní zazněly. Autorku jinak neznám a tak neposuzuju, jakou provozuje magickou praxi, jen tuto knihu.

03.04.2024 5 z 5

Mužské právo. Jsou právní pravidla neutrální? Mužské právo. Jsou právní pravidla neutrální? Barbara Havelková

Ke sborníku jsem se dostala, protože z něj hodně cituje Šárka Homfray ve své knize "Proč jsme tak naštvané?" Musím říct, že právnický styl mi sedí více než populárně naučný. Četla jsem na přeskáčku, co mě zajímalo, a články byly většinou čtivé a věcné. Byla jsem zrovna na té vlně a dokonce jsem si myslela, že přečtu vše (Skoro 1000 stran). To se nestalo, nebyl čas, a teď když se po delší pauze ke sborníku vracím, už se mi do zbytku tolik nechce. Věřím, že se k němu někdy vrátím a vřele doporučuji.

23.03.2024 5 z 5

Řád a chaos v archaických kulturách Řád a chaos v archaických kulturách Tomáš Vítek

Četla jsem jen ten článek o starých Seveřanech. Pro mě hlavně inspirace k hlubšímu prostudování pramenů. Taky jsem ráda za nějaké další ukázky textů s jiným překladem než znám. Ne se vším nutně souhlasím, ale to je v pořádku. Určitě se ke článku někdy vrátím a třeba se pustím i do dalších ve sborníku, jde o kvalitní texty od odborníků.

22.03.2024

Jan Jílek Jan Jílek Teréza Nováková

Neskutečně zajímavá kniha. O historii Jednoty bratrské toho vím celkem málo, a o osobě Jana Jílka jsem nevěděla vůbec nic. Teréza Nováková si dokonce dala tu práci, že našla jeho náhrobní kámen v Rixdorfu, jak byla jeho osudem zaujatá. Zpočátku jsem četla pomaleji, kniha je napsaná pro nás už zastaralým jazykem, a k tomu ještě v přímé řeči postavy mluví východočeským nářečím, což je ještě větší lahůdka. Po dvou kapitolách jsem si ale zvykla a ve chvíli, kdy došlo k Jílkově zajetí, jsem knihu neskutečně hltala. Celý příběh se točí kolem náboženství a pronásledování evangelíků počátkem 18. století. Katolíci jsou pro ně modláři a oni zas pro ně kacíři. Např. mít doma Bibli je z tehdejšího pohledu kacířské. Tyto tehdy běžné praktické záležitosti duchovního života mě hodně oslovovaly, protože dnes je všechno jinak. Rodina Jílkova byla nucena provozovat svou víru v utajení, knížky schovávat, a nakonec díky pomoci zvenčí nalezla útočiště v Sasku. Jan Jílek také utekl a pak se několikrát vrátil a převáděl další. I mezi příbuznými se ovšem našli udavači a naopak člověk našel soucit a milosrdenství tam, kde by ho třeba nečekal.

19.03.2024 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 5 Srdcerváči. Kniha 5 Alice Oseman

Delší pauza komiksu moc nesvědčila. Už nemá kouzlo předchozích částí, ostatní postavy jsou spíše křoví a je zde až moc velký důraz na sex. Ovšem tím, že jde o komiks pro teenagery, tak je vše takové korektní a výchovné. Říká se, že dnešní mládež je zdrženlivější, ale tohle už působí uměle. Nebo to vážně někdo takto řeší? Chápu, co tím autorka chce říct, že je v pořádku jak a kdy to někdo chce, ale příběhu to ubírá na autentičnosti. Tím, že se příběh točí okolo tohoto tématu a výběru školy, není zde moc prostor pro další vývoj postav, trochu se vše točí na místě. Jedinou výjimkou je snad Nick.
Mrzí mě, že medailonky postav jsou stručnější a např. Elle a Tara jsou i nějak hůř nakreslené. Nejsou si tak podobné. Sérii mám ráda, a tak pevně doufám, že poslední díl bude o něco lepší.

13.03.2024 2 z 5

Pan farář má krizi Pan farář má krizi Jean Mercier

Útlá knížka, která se navenek tváří jako humorná, ale ve skutečnosti jsou pod tím humorem velmi hluboké myšlenky. Ač mám k církvi hodně daleko, to, co v knize zaznělo, je mi velmi blízké a většina z toho se dá aplikovat i na jiná povolání. Byrokracie tam, kde by se člověk měl věnovat lidem, žabomyší války, atd. Jen v těch sekulárních oborech nenajdeme asi takové originální řešení jako pak farář.

22.02.2024 5 z 5

Feministkou snadno a rychle: Příručka argumentů pro debaty s rodinou a přáteli Feministkou snadno a rychle: Příručka argumentů pro debaty s rodinou a přáteli Lucie Jarkovská

Jako příručku argumentů tuto knihu nejspíš nepoužiju, i když má v mnohém pravdu a je plná zajímavých postřehů. Je psaná s nadsázkou, a obrázkové vtipy mě občas rozesmály. Některé kapitoly mě naopak spíš rozčílily nad nespravedlností světa. Ale pokud bych chtěla oslovit širší veřejnost, tak kniha psaná jazykem používaným v úzké sociální skupině neudělá takovou službu. To už je pro mě srozumitelnější sborník Mužské právo, který je čistou právničinou a nebo populárně naučná Šárka Homfray, jejíž kniha mě k onomu sborníku přivedla. Každopádně docentkám fandím, je jich tu potřeba.

20.02.2024 3 z 5

Harry Potter: Kouzelnický almanach Harry Potter: Kouzelnický almanach J. K. Rowling (p)

Kdyby taková kniha vyšla před 15-20 lety, tak by se mi asi líbila více, ale teď už je člověk namlsaný filmovými knihami, a v porovnání s nimi, je tato kniha slabá. Když se něco jmenuje almanach, mělo by to být nadupanější informacemi. Zde jsou jen náhodné citace z knih, sem tam nějaká informace navíc. Vybrané hlášky taky nemusí každému připadat jako ty nejlepší. Na dvojstránce postavy je tak pár chaoticky vepsaných větiček a pár obrázků věcí, které mají k dané postavě mít nějakou spojitost. Další minus jsou ilustrace, na kterých kniha stojí. Když pominu celkovou chaotičnost a nepřehlednost knihy, tak zobrazení některých postav mně vyloženě vadilo. Ale abych nebyla jen negativní, zobrazení draků a jiných zvířat se mi moc líbilo a stránka s patrony je dle mého názoru vizuálně nádherná. Do knihovničky si ji rozhodně pořizovat nebudu, přišlo by mi to jako vyhozené peníze.

05.02.2024 2 z 5

Veles: Slovanské božstvo ve srovnávací perspektivě Veles: Slovanské božstvo ve srovnávací perspektivě Michaela Gajdošíková Šebetovská

Čtivá kniha, celkem dobře ozdrojovaná, i když by poznámek pod čarou mohlo být místy více. Byla jsem celkem překvapená, jak málo toho o Velesovi ve skutečnosti je, protože zrovna on je jedním ze slovanských bohů, o němž ještě mám jakousi představu, co vlastně představuje. Tedy, co jsem si myslela, že představuje. Jsem ráda, že se autorka pustila novými směry. Jedním z nich, které mě zaujaly nejvíc, je rozebrání přízviska "Skotí bůh", a tím druhým je srovnání s postavou Afsatiho, kterou jsem taky neznala. Co se týče srovnávacího přístupu, tam mám nějaké výhrady, na několika místech jde srovnání trochu za roh (např. při srovnání s hadími postavami už do toho Óðinn tolik nezapadá). Také jsem překvapená, že se ještě používá Dumézilův přístup, o němž jsem se domnívala, že už je překonaný. To ale nemusí být vina autorky, z knihy je zřejmé, že jde o diplomovou práci a mohu tedy usuzovat na to, že se tento přístup ještě učí. Je z mnoha důvodů problematický, ale na druhou stranu u božstva takto málo doloženého se něčeho chytit musíme. Srovnání s ostatními božstvy dává rozhodně smysl, a zejména v případě baltské mytologie, jde o zajímavá srovnání, ale ta trojfunkční ideologie mi tam už skřípe. Každopádně z knihy jsem se leccos dozvěděla a jelikož neumím rusky, ani jiné podobné jazyky, tak jsem ráda i za přiblížení textů, ke kterým bych se sama nedostala, a za podněty k dalšímu studiu.

26.01.2024 3 z 5

Spy x Family 10 Spy x Family 10 Tacuja Endó

po slabších dílech zase jeden výborný. Bavila mě Soumrakova minulost i Yor a její náhodné setkání.

11.01.2024 5 z 5

Fimbulská zima Fimbulská zima Odin Helgheim

Druhý díl se povedl stejně jako první, drží to hlavně výtvarná stránka a Lokiho vtípky. Podle toho, jak se děj pomalu posouvá, začínám věřit, že půjde o delší sérii.

28.12.2023 5 z 5

Recept na lásku Recept na lásku Jarrett Melendez

Miloučký příběh, bod navíc za prasátko. :-)

28.12.2023 5 z 5

Srdcerváči: Ročenka Srdcerváči: Ročenka Alice Oseman

Přiznám se, že jsem přišla Srdcerváčům víc na chuť až po zhlédnutí seriálu. Teď čtu všechny komiksy podruhé, porovnávám je se seriálem a konečně jsem se dostala i k ročence. Takovéto přehledné představení postav mám moc ráda, a minikomiksy také potěší.

23.11.2023 5 z 5

Šprýmař Akhu Tänpa: Veselé a hanbaté historky z Tibetu, povětšinou dětem nepřístupné Šprýmař Akhu Tänpa: Veselé a hanbaté historky z Tibetu, povětšinou dětem nepřístupné Rinjing Dorje

Čtivá a vtipná knížka, zajímavá hlavně těmi nemravnými historkami. Některé byly vlastně docela kruté. Mohly tedy nejen pobavit, ale i poučit.

21.11.2023 4 z 5

Rahan 3 Rahan 3 Roger Lécureux

Jako nostalgie dobré, proto hodnotím výše, ale dnešníma očima už se na ty příběhy dívám jinak.

11.11.2023 4 z 5

Po stopách lidojeda Po stopách lidojeda Tomáš Boukal

První část knihy byla hodně zajímavá a čtivá, a myšlenka propojení velmi vzdálených oblastí mě zaujala, a také osobní vyprávění autora, který dané oblasti navštívil. Potěšila mě i část o Kanadě, protože zrovna nedávno jsem četla komiks o Denéech Zaplatit zemi, a tak i to, že zrovna ve stejné době jsem na ně narazila jinde, bylo zajímavým doplněním, a zase úplně jiný pohled. Ve druhé části, kde už se šlo k samotné podstatě, tedy mýtu o lidojedovi, jsem se víc ztrácela, hodně zmatené byly ty stručné popisy příběhů. Byly tak zrychlené, že jsem nevěděla, kdo zabil koho, čí syn nebo dcera a pod. Jako další velké minus jsou zcela nepřehledné mapy a tabulky, které jsou tak malé, že není vidět vůbec nic. Také mě mrzí, že v knize je neuvěřitelné množství překlepů a chyb, na str. 259 dokonce ujela tabulka, takže tam něco chybí a tabulka moc nedává smysl. Je to škoda, nakladatelství Dauphin mám ráda, tohle si mohli lépe ohlídat. Naopak velkou radost mám z toho, že některé motivy jsem znala z dětství, neboť jsem měla skvělou pohádkovou knihu O moudrém Chadaunovi a třech sluncích, kde se vyskytuje jak pohádka, o tom, proč jsou na světe komáři, ale i o Statečném Ekva-pyrisovi, který se v této knize objevuje jako často zmiňovaný kulturní hrdina Ekva-pirš. Tímto mě tedy kniha obohatila v tom, že známé pohádky najednou vidím ještě v jiném světle. Hodnotím spíš průměrně, první část skvělá, pak už jsem se trochu nutila do čtení. Ale něco mi rozhodně dala.

03.11.2023 3 z 5

Zaplatit zemi Zaplatit zemi Joe Sacco

V mnoha případech je komiks dobrým médiem pro přiblížení tématu, ke kterému by se člověk sám nedostal, ale zde jsem si občas říkala, že bych si vše radši přečetla v klasické knize. Téma je závažné, zpracování důkladné, ale přiznám se, že jsem se místy ztrácela, jak se měnili jednotliví vypravěči. I tak ale můžu komiks vřele doporučit.

05.10.2023 4 z 5

Šitíčko Šitíčko Marjane Satrapi

Několikrát jsem se smála nahlas, ale při hlubším zamyšlení je spíš smutné, jak se lidi kvůli společenskému nastavení navzájem šálí.

05.10.2023 5 z 5