Zlajda95 Zlajda95 komentáře u knih

Sukničkářky Sukničkářky Lucie Šilhová

(SPOILER) Sáhla jsem po této knize v rámci čtenářské výzvy (Kniha s jednoslovným názvem o minimálně 4 slabikách). Běžně romány pro ženy nečtu, o to více jsem byla velmi mile překvapená. Anotace je mimo, myšlenka "zpovědnice" v obchodě s luxusním prádlem je vedlejší. Jedná se o povídkovou knihu o různých ženách, různého věku, z různých sociálních vrstev, o tématech typu domácí násilí, nemoc, vliv vývojových traumat (jestli to tak mohu pojmenovat) na život v dospělosti aj. Oceňuji, že jednotlivé povídky nejsou zbytečně natahované. Kvalitní obsah lze přenést do knížečky o 200 stranách. Dle doslovu autorky se jedná o příběhy skutečných žen.

03.02.2024 4 z 5

Oko Oko Bernard Minier

(SPOILER) Strašidelné.
Smutné.
Zbytečná smrt.
A ten konec, Miniere? To jako fakt?

Po tomto dílu mám dojem, že nás už moc příběhů s Martinem nečeká. A že to s ním nedopadne dobře.

01.02.2024 4 z 5

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

(SPOILER) Zpočátku mi vadil jazyk/styl psaní. Dialogy (kromě těch s kočkou) jsou zjevně slabou stránkou autora. Ale vnitřní pochody hlavní postavy kvalitu měly. Nakonec jsem řvala jako želva.

26.01.2024 3 z 5

Básně pozdního dne Básně pozdního dne Jan Geist

Sbírka, ve které by se mohli někteří univerzitvní studenti shlédnout.

26.12.2023

Pastorální Pastorální Antonín Bajaja

Bylo to bizarní, místy až slovní slovní salát - až mě to přinutilo googlit, jestli autor netrpěl nějakým psychotickým onemocněním, ale takovou informaci jsem nikde nedohledala.

26.12.2023 odpad!

Tma Tma Bernard Minier

Po pár letech znovu poslechnuto jako audiokniha čtená Jiřím Žákem. Pamatovala jsem si dojem, že se jednalo o nervydrásající příběh. Ale ten konec!!! Na ten jsem úplně zapomněla! Pořád skvělé.

13.12.2023 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Poslechnuto jako audiokniha. Psáno čtivě, resp. načteno velmi příjemně, vtáhne do děje. Pachatel/rozuzlení mi moc nesedlo, celkově spíše průměrná detektivka. Čtvrtou hvězdu dávám za humor a trochu té romantiky :-)

03.12.2023 4 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Celkově to nebylo špatné, Dracul je zde stvůra se vším všudy (ach, jak mi při čtení chyběl můj zromantizovaný od Coppoly). Afmosféra byla velmi dobrá. Zjevné byly paralely mezi postavami této knihy a klasického Draculy (kterého jsem ale nečetla). Čtvrtá hvězda za epilog.

06.11.2023 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

V rámcí knižní výzvy 23 přečteno znovu k tématu "kniha, kterou nebudete číst poprvé" a zvedám hodnocení o jednu hvězdu. Asi dosti záleží v jakém životním období/věku si příběh přečtete :-)

02.09.2023

Erotické příběhy, které se staly Erotické příběhy, které se staly Petr Soukup

Nemůžu říct, že bych si z toho sedla na zadek. Některé příběhy byly cudnější, některé naopak více popisné... Vzhledem k tomu, že se jedná o skutečné příběhy různých lidí sepsané přímo jimi samotnými, tak některé zážitky místy prostě trpěly nedostatkem spisovatelského umu. Ale jo, některé příhody byly zajímavé :)

30.08.2023 3 z 5

Ženitba Ženitba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Poslechnuto jako rozhlasová hra s Ivou Janžurovou z roku 1982 v rámci Čtenářské výzvy 2023 (kniha ukrajinského autora). Některé dialogy byly vtipné, ale celkově to nebyl můj šálek čaje.

16.08.2023 3 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

(SPOILER) Opět poslechnuto jako audiokniha a paní Ježková nezklamala. Tato knížka je poněkud delší, ale kapitoly jsou krátké, tak děj celkem odsejpe. Dějově se mi však předchozí kniha rozhodně líbila více. Téma kriminálních činů okolo dětí se mi začíná zajídat. Vzhledem k minulosti Kim Stone, kterou autorka vytvořila, chápu, že se nabízí řešit takového případy, aby Kim neustále narážela na nedořešená traumata vlastního dětství, nicméně i tak doufám, že v dalších knihách se dočkáme jiných témat.

15.08.2023 3 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Poslechnuto jako audiokniha a musím říct, že Jitka Ježková to načetla naprosto senzačně. Narozdíl od předešlého dílu, který mi přišel spíše průměrný a moc, spíše nic, si z něj nepamatuju, mě tento díl okamžitě vtáhl do děje a zvláště postava psychoterapeutky mě velice bavila :D

13.08.2023 5 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Čtivé, ale předvídatelné.

19.07.2023 3 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

(SPOILER) Třetí díl mě bavil o chlup méně než díl předcházející, ono je někdy méně více, příběh je čtivý, ale není to žádná bible, o které bych věděla, že po ní jednou sáhnu znovu, takže 720 stran je prostě moc. Začátek byl docela slibný, užila jsem si Feyrinu pomstychtivost a z Tamlina jsem měla téměř až do konce smíšené pocity. Tak jako tak je to ale spíše romantické fantasy a všemocnost hlavní hrdinky se prostě rychle přejí. Naštěstí z Feyre nemám osypku a pro příběh samotný a postavy v něm jí dokážu celkem snést a příběh si užít až do konce. Sestry Archeronovy příběh poměrně okořenily a jen je mi líto, že s námi na stránkách Lucien pobyl jen krátce. Celkově mě mrzí, že Maas nevyždímala z toho světa více, world building mi přijde poměrně povrchní, Maas tam připíše vše, co se jí zrovna hodí, ale nejde do hloubky.

No a teď ke konci - Ač jsem si první tři knihy série užila a zhltla je v krátkém časovém úseku jako třešničky na dortu, samotný konec nebyl úplně uspokojující. BUDOU NÁSLEDOVAT SPOILERY VELKÉ JAKO PRASE - Vůbec nemám problém s tím, že Rhys zemřel a hned na to byl vzkříšen. Proč taky ne, vždyť s Feyre udělali to samé. Jen mě zaskočilo, že bylo nutné využít opět moc všech vladařů, vždyť ona sama měla z každé moci zrno, proč by se tedy s ním o něj nemohla podělit sama, i kdyby to nakonec znamenalo, že oba budou mít jen střípek toho, co měli dříve. A ten happy end je prostě strašně rozsáhlý na to, jak surově se tam válčilo. Jak je možné, že z hrdince sdrci blízkých zemřel jen její otec, který léta seděl na zadku a najednou se zventil, že by měl pomoci nejen dcerám ale vlastně celému světu? A co Amren? Ne že bych toužila po její smrti, ale že byla shodou okolností vzkříšena i ona? To už je moc... alespoň, že z ní už byla jen "obyčejná" vznešená víla. Prostě z toho všichni vyvázli, všechny překážky byly zdolány a můžou mít své happily ever after, což je tak málo pravděpodobné.

Tímto dílem považuji příběh Feyre a Rhyse prakticky za uzavřený. Nevím, co by z něj autorka ještě chtěla vytřískat. Podle toho asi taky vypadá aktuální hodnocení novely Dvůr mrazu a hvězd. Pokud autorka zamýšlí věnovat se tomuto světu i v dalších knihách, doufám, že se zaměří na jiné postavy, zatím to tak vypadá (viz následující Dvůr stříbrných plamenů, na který jsem rovněž zvědavá).

01.05.2023 4 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

(SPOILER) Je to čtivé, ale nijak zvlášť originální. Autorka si asi mohla více pohrát s onou hádankou, kterou měla hrdinka vyluštit, protože sice znění bylo hezké, květnaté, ale velmi primitivní. Pro mě je jediným vysvětlením toho, proč ji Feyre hned na místě neuhádla to, že měla těžký život (anebo je úplně blbá).
Závěr se mi líbil, dává prostor snad o chlup zajímavější zápletce pro druhý díl, tak jdu s chutí do toho.

23.04.2023 3 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Zpočátku jsem se velmi dobře bavila Catherininou naivitou a nechutnymi manipulacemi některých postav, ale nějak nedošlo k uspokojivému zakončení po vygradování děje.

27.02.2023 3 z 5

Hodina čarodějnic III. Hodina čarodějnic III. Anne Rice (p)

Čtvrtá hvězda za ten horor. Takhle vystrašená a znechucená jsem byla jen při čtení Řbitova zvířátek.

17.02.2023 4 z 5

Hodina čarodějnic I. Hodina čarodějnic I. Anne Rice (p)

Po knize jsem sáhla na doporučení mojí máti a taky kvůli novému seriálu na motivy této série (1 epizoda týdně - čekání je útrpné :D).

Kniha má pěkný jazyk, ale zatím to postrádá děj. Je to vlastně jen takový úvod toho, co pravděpodobně bude následovat v dalších dílech.

Btw, seriál je zatím dost odlišný.

23.01.2023 3 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Z knížky mám rozporuplné pocity. 1/4 - 1/3 pro mě byla náročná z hlediska osobní zkušenosti s alkoholismem, zároveň to však byla asi nejzajímavější část knihy. Závěr s pohledem rodiny na věc byl taky fajn. V části mezi tím jsem očekávala asi více o průběhu samotné léčby. Překvapující pro mě bylo, že pro autorku pak alkohol už nebyl moc lákavý - což bych u osoby závislé na alkoholu nečekala. Oceňuji otevřenost s jakou popisovala problematické vztahy s manželem a dalšími rodinnými příslušníky. Pro dobro jejich dětí doufám, že nepřijdou žádné relapsy ani jiné zdravotní pohromy.

Knížku lze doporučit všem, kteří mají s alkoholismem osobní zkušenost - vlastní závislost, závislost v rodině a mezi známými, zkušenosti z práce, popř. těm, kteří se o danou problematiku prostě zajímají. Nedoporučuji lidem, kteří by očekávali souvislý příběh.

03.01.2023