Zikus Zikus komentáře u knih

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Vleklá, prázdná, monotónní nuda, postrádající dynamiku a navíc psaná nečtivým a nesouvislým jazykem. Musel jsem se hodně přemáhat, abych knihu dočetl a ze všech 13 povídek mě trošičku bavily asi tak 3. A není to tím, že je kniha hodně stará, třeba takový Zabiják nebo Kalibův zločin jsou ze stejné doby a přitom jsou na úplně jiné úrovni. Ať už jazykem nebo obsahem. Proto Povídky malostranské nedoporučuji a varuji před nimi. Protože když bych popsal jak jsem jel autobusem, pak si byl nakoupit v Kauflandu a doma uklízel, bylo by to možná zajímavější než tato ubíjející nuda, na kterou když si vzpomenu, tak mi bude ještě nějakou dobu mdlo.

Rozhodně jedna z nejhorších próz, co jsem kdy četl, ne-li nejhorší. Stejně strašné bylo možná tak Petr a Lucie, ale to je alespoň krátké, kdežto tohle jsem lámal přes měsíc.

31.03.2019 1 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Místy zajímavé a čtivé, se zajímavými myšlenkami, ale zároveň často i nudné a zbytečně poeticky popisné. Konec příliš useknutý.

04.12.2018 3 z 5

Matylda Matylda Roald Dahl

Velmi jsem souznil s ředitelkou Kruťákovou.

18.07.2018 3 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Utopická společnost, která je té dnešní na míle vzdálená. Lidé dnes rozhodně většinou nemají vysportované postavy, nestarají se zdaleka tolik o svoji výživu, stále převládá monogamie, ve společnosti nejsou žádné jasně dané kasty, vládne anarchie zvaná demokracie, ani není nijak předurčené kdy zemřeme a těhotné ženské chodí s odpornými těhotnými břichy jako s nějakou chloubou, ačkoli je to ostuda, vzhledem ke strašlivému přemnožení. Rození lidí je prostě hnus a haranti pořád jenom ječí, stěžujou si a křikem otravují okolí. (Zvířata jsou oproti nám přesný opak, od malička jsou krásná, tichá a většinou umí hned chodit.)
Co je však dnešní realitě podobné, je pro lidi typická všeobecná stádnost a průměrnost, což vede ke spokojenosti stádních jedinců, kteří tráví volný čas tím, že chodí „kalit" a „chlastat" a díky tomu zapomenou i na těch pár všedních problémů, které mají. Když si ale člověk v knize vzal „somu", tak potom nehulákal, nerušil noční klid, nedělal bordel a nechoval se jako idiot. Takže i tato jediná podobnost je pasé.
Zkrátka máme do této utopie hodně daleko a vy co píšete, že vystihuje dnešní dobu, tak jste vedle jak ta jedle.
Navíc, když byl někdo v KC „jinej", tak mohl odjet třeba na Island nebo na Falklandy, kde byly lidé vybočující ze systému. Takovou možnost já postrádám.
Samozřejmě, kdybych měl možnost se přidat do společnosti, která by byla přesně taková, tak neváhám jediný den. To je ale bohužel přece jenom utopie.
Bohužel, ačkoli se mi takováto požitkářská, dlouhodobě udržitelná společnost jeví jako ideální, tak se obávám že Huxley (Humanista? „Mysl znalá lidí opovrhuje humanitou" Misantrop Pavel Pojar) to psal především s varovným záměrem, abychom do něčeho takového nedospěli. A stejně tak je i kniha zřejmě všeobecně chápaná. To mi přijde jako velká škoda, která celou knihu znevažuje. Navíc, příběh jako takový mě taktéž nezaujal a ani styl psaní mi nepřišel nijak ohromující, a proto dávám relativně nízké hodnocení.

02.07.2018 3 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Výborně napsaný román, který se čte jedna báseň. Popisy mezilidských konfliktů, bídy a životního úpadku mě bavily. Příběh má navíc hloubku a čtenář si z něj může ledacos odnést.

Rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem zatím četl.

30.05.2018 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Svižné oddechové čtení, psané krásným vytříbeným jazykem.

Navíc kniha byla psaná v době, kdy zdejší společnost ještě měla úroveň.

07.04.2018 5 z 5

Takřka bezobsažná a natahovaná nuda. Čekal jsem popisy mrznoucích, nemocných, hlady umírajících vězňů a ono nic. Dokonce jsem si v průběhu četby říkal, že mám možná nějaký špatný překlad. Ale asi ne, měl jsem ten Machoninův..

Tak moc mě to nudilo.

05.04.2018 2 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Výborné. Moc se mi líbilo vyprávění tolika příběhů, střídané s popisem života v samovazbě. Díky tomu se knížka čte svižně a když pominu slabších posledních dvacet stran, které opět přejdou v hladký konec, tak příběh nikde nedrhne. Tulák po hvězdách oplývá úžasným jazykem, což je zřejmě zásluha jak Jacka Londona, tak překladatele Josefa Pospíšila.

Rozhodně doporučuji. Výjimečný kousek.

27.03.2018 5 z 5

Ezopovy bajky Ezopovy bajky Ezop

Některé bajky jsou naprostá hovadina dokazující debilitu člověka.

27.03.2018 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Mnozí tady píší, jak jim kniha připadá nadčasová a aktuální. Mně tedy aktuální moc nepřijde. Dalo by se říci, že dnes je to přesně naopak. Vládne anarchie, lidé můžou všechno a všude převládá zlověstný proletariát, který je v knize tak vyzdvihován...

Velký bratr mi naopak připadal jako velice záslužná organizace, kterou bych ve zmírněné formě v realitě zavedl, protože na tu lidskou sebranku nic jiného než bič a řetězy neplatí.

V čem je dnes skutečnost alespoň trochu podobná, tak jsou to dnešní malé platy a s tím spojená hmotná nouze a média, která lidem vymývají mozky, viz dnešní anti-Zemanovská propaganda.. Slovní zásoba se zmenšuje, ale to je něco, za co si lidé můžou sami.

Otázkou zůstává, zda 1984 hodnotit jako knihu prognostického charakteru nebo varovného. Ačkoli se přikláním k té druhé verzi, tak budu hodnotit v kontextu prognostickém, protože to tady tak dělá většina a já se od nich chci odlišit.

27.03.2018 3 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

(Spoilery)
Ačkoli je místy vyprávění opravdu poutavé, tak i přesto musím konstatovat, že z dvou třetin to byla poměrná nuda, ve které převládalo popisování živočišné, rostlinné a nerostné říše pod oceány a popisování toho, kudy vlastně Nautilus pluje. Také považuji za minus to, že nebyla vysvětlena minulost kapitána Nema, což mne dost zajímalo a stejně tak nebylo vysvětleno, jak se hlavní hrdinové dostali z onoho strašlivého vodního víru. Co mi ale v knize vadilo nejvíce, byla neustálá tendence posádky ve zbytečně přehnaném množství pobíjet všechna možná zvířata. Viz například: „Kapitán Nemo jich dal několik set ulovit, protože jejich černé maso je velmi chutné". Nevím, zdali se na tom nepodílel překladatel nebo zda sám Verne byl v nitru duše takový hubič, ale každopádně to není dobrý vzor pro čtenáře. Pokud to ovšem ale je práce samotného Verna, který knihu psal v 19. století, kdy na tom příroda byla ještě dobře, tak je na dnešním stavu biodiverzity vidět, kam takovéto vražedné tendence spějí.
Když bych měl svůj posudek na knihu shrnout, tak Verne musel být skutečná bedna, protože různými údaji, ať už z přírodovědy, zoologie, techniky, zeměpisu nebo dějepisu se to jenom hemží. Příběh je sice z větší části nuda, doplněná oním masovým zabíjením zvířat, ale i tak jde o nadprůměrné dílo. Knížka je doplněná o pěkné ilustrace.

05.03.2018 4 z 5

Mentalista - Rozluštěte tajemství a triky z populárního seriálu Mentalista - Rozluštěte tajemství a triky z populárního seriálu Simon Winthrop

Noo, šlo to. Ale pro někoho, kdo má trochu průpravu z psychologie, to nebude nic extra.

09.02.2018 3 z 5

Josef Fritzl: Netvor z Amstettenu Josef Fritzl: Netvor z Amstettenu Allan Hall

Zajímavé čtení.

03.02.2018 5 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Jako přehled dějin filozofie dobrý, ale co se týče literární stránky, tak je to až na začátek a pár světlých okamžiků velká nuda. Musel jsem se každý den přemáhat, abych to dočetl.

PS: Občas mi Alberto připadal jako starej chlap co si udělal zálusk na mladou holku.

20.01.2018 3 z 5

Psychiatrie Psychiatrie Nigel C. Benson

Stručná a přehledná knížka se super ilustracemi. Doporučuji.

22.12.2017 5 z 5

Kreténům vstup zakázán Kreténům vstup zakázán Robert I. Sutton

Nic moc. Největší část knihy tvoří příklady různé šikany na pracovištích, které se opravdu staly. Ale co je mnohem důležitější, tedy to, jak se bránit ve styku s "kretény", je v knize obsaženo mnohem méně než by bylo potřeba. Ale něco málo Vám to přeci jenom dá, takže pokud máte na tuhle knížku zálusk a máte čas, tak klidně do toho.

10.12.2017 2 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nevím, proč jsou z toho všichni tak odvařený. Za mě teda nic moc. Prostě slabota. Něco takového by snad mohl vymyslet a napsat během dvaceti minut kde kdo... Víc než ten příběh mě zaujaly ilustrace. Ale pokud si v tom příběhu budou lidi chtít najít nějakou extra hloubku, tak se jim to určitě povede. Stejně jako u čehokoli jiného...

07.12.2017 2 z 5

Naši savci Naši savci Vratislav Mazák

Krásně zpracovaná a napsaná publikace.

22.11.2017 5 z 5

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

Nejhorší knížka, kterou jsem kdy četl.. Zaslepený antifašistický brak. Nacisté jsou zde prezentování jako zrůdy a Češi jako něco svatého.. Takové smýšlení je naprosto stupidní.

10.10.2017 odpad!

Krysař Krysař Viktor Dyk

Místy je to celkem zajímavé, hlavně sekce s Jorgenem, ale ten konec mě tak vytočil, že mi zkazil celkový dojem z knihy. Já být na místě přeživšího Jorgena, tak toho uřvanýho fracka hodím do propasti...

07.10.2017 3 z 5