Zdendys.77 Zdendys.77 komentáře u knih

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Velice čtivý a dech beroucí příběh bratří Mašínů z dob tvrdých a krvavých 50. let v Československu. Asi nemá cenu polemizovat nad tím, jestli bratři Mašínové jsou sprostí vrazi nebo hrdinové. Ani tato kniha, v tomto ohledu, nic nového a zásadního nepřináší. V jedněch očí zabili nevinné lidi, táty od rodin, v druhých prodlouženou ruku statní komunistické moci a tyranie. Nesmíme také zapomínat v jaké době žili a že i 40 let vlády komunistů měl nějaký vývoj. Začátek 50. let, kdy se skupina kolem bratrů Mašínů rozhodne dostat za železnou oponu, a to za každou cenu, se nese v pronásledování kněží, sedláků a též i legionářů, jenž za 2. světové války bojovali za svobodu národa československého. Tito lidé jsou následně ve vykonstruovaných politických procesech odsuzováni k trestu smrti nebo k vysokým trestům vězení a ztráty majetku. Máme tu proces s Miladou Horákovou a v neposlední řadě i čistku mezi vysoce postavenými komunisty, viz. proces s Rudolfem Slánským a dalšími. Nelze se tedy úplně divit, že v době strachu a temna nad budoucností, kdy jsou systematicky pošlapávána základní lidská práva, povstali tito mladí muži, plní ideálů a snů, kteří se nedokázali smířit s tím, co se kolem nich děje a jaká je asi čeká budoucnost a ve stejném stylu zúčtování, padni komu padni, se pustili do boje proti komunistickému režimu.

Přestože pohled na tento příběh společnost rozděluje, určitě všem doporučuji, stojí za přečtení.

17.11.2021 5 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Děj a ráz knihy, dle skutečné postavy, mě okamžitě vtáhnul do politicky dramatické doby v pohraničí na přelomu 40. a 50. let. Hlavní protagonista, Josef Hasil, považovaný za Krále Šumavy, je pro mne synonymum pro neskutečnou odvahu, odhodlání a přesvědčení ve správnou a spravedlivou věc, včetně všech lidí, jenž mu pomáhali a mnohdy za to draze zaplatili. Ironií osudu je, že i on byl jen zmanipulovanou loutkou ve hře americké tajné služby CIA na pozadí studené války. Odpověď na otázku, jenž mi v hlavě během čtení této knihy utkvěla, zda to celé mělo nějaký smysl, jsem dostal až na konci knihy, v epilogu. Přestože žádná třetí světová válka nenastala a komunistické zřízení se zde udrželo u moci dlouhých 40 let, zachránili, tito agenti-chodci, útěkem přes hranice život mnoha lidem pronásledovaných komunistickým režimem. Odpovědnost, za jak velkou cenu, nenesou oni, ale jiní.

12.05.2020 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Co říci o knize? Dobrý námět s originálním vyprávěním příběhu, ve kterém je vypravěčka „Smrt“. Ze začátku mě chvíli trvalo, kam ji zařadit, než mi došlo, že jde o smrt. Jinak zpracování bylo velice krásné a čtivé. Zusak mi psaním hodně připomíná spisovatele E. M. Remarqueho. Co mě trochu vadilo, a za co dávám hvězdičku dolů, je prozrazení osudů jednotlivých osob v průběhu děje vypravěčkou smrtí a to i přesto, že to měl být spisovatelův záměr. Po přečtení knižní předlohy se velice těším až shlédnu filmové zpracování.

07.11.2018 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Velmi silný příběh na odlišné téma z 2. světové války, o kterém se zas až tolik nepíše, nemluví. Škoda jen, že se autorka knihy do toho rozsahem více neponořila a nerozepsala do ještě větší citové hloubky.

09.02.2018 4 z 5

Věčná Slavia Věčná Slavia Vítězslav Houška

Skvěle napsaná kniha o historii a začátcích nejenom Slavie, ale i naší kopané, doplněná o množství dobových fotografií. Jakožto velký fanda SKS, též vlastním obě verze vydání, jak cenzurovanou z roku 1972, tak necenzurovanou z roku 1992. Všem doporučuji.

04.02.2018 5 z 5

Hory shora 2 Hory shora 2 Radek Jaroš

Velmi krásně publikovaná kniha od našeho proslulého horolezce Radka Jaroše a dcery Andrei Jarošové. Dílo je plné úžasných fotografií doplněné o dech beroucí vyprávění z jednotlivých expedic, kde popisuje nejenom krásu, pocity a útrapy ze zdolávání osmitisícovek, ale i tu druhou, odvrácenou tvář horolezectví a to v podobě daně nejvyšší, ztrátě na lidských životech.

08.07.2015 5 z 5

Operace 9/11 Operace 9/11 Gerhard Wisnewski

Velice interesantní náhled na okolnosti teroristického útoku na Spojené státy americké z 11. září 2001. Autor v knize rozvádí značně zajímavou hypotézu, že vše se možná odehrálo úplně jinak, než jak je oficiálně prezentováno Federálním úřadem pro vyšetřování.

05.03.2013 5 z 5