zdencaaa zdencaaa komentáře u knih

Preludia a nokturna Preludia a nokturna Neil Gaiman

Super začátek série. Nejvíc se mi líbil hororově laděný příběh 24 hodin, který mě dostal svou syrovostí, připomínající povídky mladého Stephena Kinga.
Pecička na závěr: Zcela bezprizorně jsem nechala komiks v obýváku a moje mamutka jej okomentovala slovy: „Co to čteš za Sandokana?" :-D Jak vidno, humor se v naší rodině dědí po přeslici.

25.11.2023 5 z 5

Poslední dny Charlese Baudelaira Poslední dny Charlese Baudelaira Bernard-Henri Lévy

Krásná. Není to přitom pouze biografie, ale může sloužit i jako zamyšlení nad údělem žáků a jejich učitelů. Určitě se k ní ještě vrátím.

19.11.2023 5 z 5

Vrány Vrány Kass Morgan

Skvělá! Napínavá od začátku až do konce. Chytne vás a už nepustí..doporučuji a těším se na další díl. :-)

31.08.2021 5 z 5

Náhlá smrt Náhlá smrt Álvaro Enrigue

Literární láska už při anotaci. Álvaro Enrique rozehrává dechberoucí souboj mezi čtenářem a jeho maličkostí, přičemž svému soupeři nenechá ani chvíli vydechnout. Caravaggio, De Quevedo, Cortés a Boromejský jsou přitom jen jedni z mála, kteří se tímto zápasem proženou, zápasem, který hrajeme i my, se svými výhrami a prohrami, na hřišti zvaném svět. Perfektní dílo, ke kterému se budu často vracet.

28.02.2020 5 z 5

Krvavý román Krvavý román Josef Váchal

Z této úžasné záležitosti mi nejvíc utkvěla v paměti hláška o tom, že dotyčný je dřevorytec, ale z nedostatku materiálu ryje do dobrých lidí... :-D

18.01.2020 4 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Krásná. Hodně mi připomněla Malého prince. Což bude asi tím, že není taktéž primárně určena pro děti, ale svým poselstvím přesahuje do světa dospělých. Jedna ze srdečních záležitostí.

21.12.2019 5 z 5

Tyll Tyll Daniel Kehlmann

Nádherná kniha! Jsou v ní věci, které ve mně budou rezonovat ještě dlouho...Přečtěte si ji, nebudete litovat.

25.10.2019 5 z 5

Caravaggiův odkaz Caravaggiův odkaz Peter Dempf

Průměrná kniha s velice divným koncem. Mám Caravaggia ráda, proto mě zakončení naštvalo...ale i tak se zde objevují zajímavé citáty: "Spánek, sny a smrt," řekl náhle, když už chtěla zaklepat na stráž. "Snad je život mezi tím jen hromada promarněných šancí."

06.10.2019 2 z 5

Za mě prostě ne.

01.09.2019 2 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Jedna z nejsilnějších knih, které jsem v poslední době četla, byť by se to na první pohled nezdálo. Collinsovsky laděný hlavní hrdina a zároveň vypravěč nenabízí sice prostor pro velké sympatie, ale panu spisovateli se to i tak povedlo...a to i přesto, že kniha v sobě obsahuje nejméně dva wtf momenty ve kterých vám bude ze Stevense pěkně úzko. (A má citlivá dušička to poněkud nedala, takže jsem musela knihu odložit a takzvaně rozdýchat). Avšak i přesto všechno jsou v knize náznaky, že i tento malý človíček má v sobě srdce, byť na to on a čtenář přijde až na Soumraku dne ;-)

02.06.2019 5 z 5

Ve svitu plynových lamp Ve svitu plynových lamp Steven Price

Znáte ten pocit, kdy vše zapadá na své místo a vy jen sedíte a koukáte na vše s otevřenou pusou? Tak přesně toto se stalo mně (a myslím, že nejen mně) u tohoto brilantního díla. Podle anotace by si leckdo mohl myslet, že se jedná o historickou detektivku, nenechte se ale mýlit. Jde v prvé řadě o příběh o posedlosti. Příběh pomalu tak starý, jako samo lidstvo. A je tomu tak i v litetatuře. Nabízí se Sherlock a Moriarty, ale co třeba Bílá Velryba? Nebo i zfilmovaný příběh Jesseho Jamese a Roberta Forda.
V každém z nás dřímá nějaká touha...která se může časem změnit v posedlost. Pinkerton myslí, že se mstí za svého otce. Ale je tomu skutečně tak? Přečtěte si to a pochopíte.

05.05.2019 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Nedočetla jsem, což se mi už dlouho nestalo, ale u tohoto "veledíla" se tomu nedivím, protože mě tak totálně nas*alo, jako už dlouho máloco. Tak zlá a hnusná kniha, (u který jsem si musela pořád pouštět 80´s hity, abych to trochu přebila něčím pozitivním), že se to ani nedá vypsat. Tak šablonovité, černobílé postavy...a ještě dost nesympatické. Ale co mi nejvíc vadilo, bylo vnímání žen - zvláště u Amy, která ač silná, sebevědomá žena, je vylíčena jako totální psychopatka. Ne, prostě ne.

17.03.2019

Mořeplavec Mořeplavec Diana Gabaldon

Tak jsem konečně doplula s Mořeplavcem na pevninu, ale nutno podotknout, že s elegancí právě vyvrženého plejtváka obrovského...Takové těžkopádné čtení. Až jsem si občas říkala, co to proboha čtu?! A co mě hlavně štvalo? Je toho spousta - od náhodných setkání notně přitažených za vlasy, až po popisy různých nechutností všeho druhu, ve kterých se paní spisovatelka zřejmě vyžívá...A přitom to ze začátku nevypadalo tak hrozně, dokonce jsem si říkala, že by to mohlo být o něco lepší než dvojka. Ale bohužel. Na co se jsem se těšila (popis bitvy u Cullodenu, život na moři), to bylo v knize max na pár stránkách, zbytek byla vata. Takhle můžu říct jen s Poeovým Havranem - Nevermore.

18.01.2019 1 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Příběh, ze kterého mrazí. Místy jsem dokonce uvažovala nad tím, jestli nečtu Lovecrafta, až tak to bylo silné.

02.01.2019 5 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Přišlo mi, že kniha střídavě nabírala a ztrácela dech, ale závěr byl skvělý! Těším se na další díl.

08.12.2018 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Trochu suchopárné jakobych četla příbalový léták k práškům na spaní. Nedočetla jsem.

05.10.2018 1 z 5

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Velice jsem se s ní natrápila. Oproti Cizince, kterou jsem přečetla jedním dechem, nic moc. Možná proto, že Skotsko je pro mě mnohem lákavější, než Francie Ludvíka XIV., která je už trochu obehraná.

14.09.2018 3 z 5

Černé ovce a beránek boží Černé ovce a beránek boží Joanna Cannon

Velice krásná kniha, ze které přímo dýchá styl mé oblíbené Flannery O´Connor a která mě doslova nadchla svojí bezprostředností, ale i překvapila naprosto pravdivým vystižením charakterů lidí žijících na maloměstských předměstích. Určitě se k ní někdy vrátím :-)

Citát na závěr: "Myslím, že je to tady moc růžové i na Ježíše."

28.08.2018 4 z 5

Stíny nad zálivem Stíny nad zálivem Lucy Clarke

Můj druhý přečtený bestseller :-) Bylo to dost napínavé a přiznám se, že některé dějové zvraty jsem nečekala, ale stejně se nemůžu ubránit dojmu, že už tuhle knížku nikdy do ruky nevezmu. Prostě jednohubka, ale i tak stojí za přečtení. Alespoň jednou. ;-)

16.08.2018 3 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Knížka, která nenadchne ani neurazí. Původně jsem chtěla dát jen tři hvězdy, ale závěr dobře graduje, takže nakonec jsem se rozhodla pro čtyři.

22.06.2018 4 z 5