ZaS ZaS komentáře u knih

Bubáci pro všední den Bubáci pro všední den Karel Michal (p)

Nejde o žádný ukrutný humor, spíše o takové čapkovské pohodové čtení. Určitě ale doporučuji. V éře všemožných 'thrillerů o mrtvých dívkách' a podobných dramatech úplný balzám na duši.

23.10.2023 5 z 5

Oko v pyramidě Oko v pyramidě Robert Shea

Velmi zvláštní kniha. Četl jsem ji v době vydání, tehdy pod vlivem Foucaultova kyvadla a moc mě nenadchla. Teď jsem se k ní vrátil a nemůžu říct, že o dvacet let zkušenější ji vidím o moc jinak. Stále mi totiž uniká smysl. Asi budu muset ještě počkat... :-)
Technicky vzato je to hodně těžké na čtení. Děj je roztříštěný do mnoha rovin, přičemž přechody mezi nimi jsou místy až stroboskopické. Dělící prvky nejsou, takže jeden děj plynule přechází v jiný. Ne že by se v tom nedalo orientovat, ale je to místy hodně těžké.
Daleko horší ale je obsahová stránka. Jde o mišmaš všech amerických konspiračních teorií. (To "amerických" znamená, že některé k nám ani nedoputovaly nebo jen velmi okrajově. ) Nutno ovšem podotknout, že kniha byla napsaná přd rokem 1975, takže konspirace jsou poplatné té době. Přesto ale pozorný čtenář najde pár zarážejících témat, která jsou dnes navýsost aktuální (např. RNA).
Co mi ale uniká je smysl. Má to být jen zábavná férie typu "z pohádky do pohádky" nebo jde o otvírák myšlení pro lidi spící v matrixovských kokonech?

04.10.2023 4 z 5

Utajené dějiny středověku Utajené dějiny středověku Miloš Jesenský

Kniha výrazně předčila moj očekávání. Nejde o pouhý sumář všech více čí méně prezentovaných záhad. Autor nejen že přidává svůj vlastní pohled, ale občas popsal příběhy méně známé.
Sama o sobě by kniha vydala na velmi dobré čtyři hvězdy (tedy nadprůměr), tentokrát ale přidávám další hvězdu za vazbu a grafiku (hodnotím vázané vydání z roku 2014), která knihu posouvá na úroveň bibliofilií.

24.09.2023 5 z 5

Velká kniha půstu Velká kniha půstu Ruediger Dahlke

Velmi dobrý průvodce půstem. Autor podrobně popisuje všechny fáze jak z lékařského, tak i duchovního hlediska. Pokud o půstu uvažujete, rozhodně doporučuji držet se jeho rad.

16.09.2023 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Epický příběh z období 2 světové války zahrnuje nejen osudy Petra a Loty ale hlavně Lověšic. Čtenáři, kteří něco tuší o Lověšické tragédii, budou vědět k čemu se v knize schyluje. I tak ale budou číst takříkajíc 'bez dechu', protože kniha je sice psána jednoduchým stylem, nicméně dobře vygradovaná a prostoupená ženskou emocionalitou, což knihu předurčuje především pro ženské čtenářky. Nicméně pořád jde spíše o historický příběh než o román pro ženy.
Trochu jsem se obával, jestli knihu neshodí závěr, který může, obzvláště v dnešní podivné době, inklinovat k tendenčnímu pohledu, podobně jako polit-fiction typu Habermannův mlýn nebo Vyhnání Grety Schnirch. Autorka ale z ožehavého tématu dostala maximum, aniž by čtenáři podsouvala jakýkoliv jiný pohled, než ryze lidský. Tím u mě získala body navíc, takže ačkoliv bych samotný text hodnotil o hvězdičku níže, za zpracování tématu dávám plný počet.

16.08.2023 5 z 5

Kataři: Život a smrt jedné křesťanské církve Kataři: Život a smrt jedné křesťanské církve Anne Brenon

Velmi dobře zpracovaná kniha na pomezí odborného a populárně-naučného textu. Čtivou formou autorka popisuje vše co souvisí s fenoménem katarů alias albigenských - od jejich kořenů až po zánik a dozvuky v evropském duchovním prostoru. Přesto že je tímto náboženským systémem zjevně fascinovaná, přistupuje k tématu kriticky a rozporuje celou řadu romantických představ i vědeckých teorií. Pro zájemce o tematiku nelze než vřele doporučit.

13.08.2023 5 z 5

Důkazy o existenci převtělování a karmy Důkazy o existenci převtělování a karmy Jiří Palka

Autor se občas pouští do přílišných detailů, ale suma sumárum jde o celkem zajímavý souhrn obecných představ o reinkarnaci a karmických pravidlech. Ideální pro člověka, který se s tematikou setkává poprvé, ale dobré "opakování" pro ty, kteří tento duchovní směr vyznávají.

30.07.2023 4 z 5

Kam spějí děti Kam spějí děti Karel Klostermann

Děj samotný je celkem snadno předvidatelný a místy inklinuje k "ženským románům", což ostatně autor sám v závěru knihy potvrzuje, když se obrací ke "čtenářkám". Přesto může mít své kouzlo i pro muže. Nejen zmiňovanými popisy přírody, ale i skutečně brilantním popisem lidských charakterů. To se týká hlavně vedlejších osob, které nejsou přímo ovlivněny dějovou linkou.
Kniha je zajímavá i z historického hlediska. V úvodu například autor konstatuje, že je napadán za popis německých prvků v pohraničí a brání se tím, že popisuje přesně to co v mládí sám zažil. Přitom obrázek německých osadníků není příliš lichotivý - až na pár postav jde o opilce, kariéristy, vydřiduchy a podvodníky, což je ve velkém rozporu s tím, jak byla tato skupina prezentovaná už od dob okupace a jak je dnes prezentovaná znovu.

29.06.2023 3 z 5

Legionářská odyssea Legionářská odyssea Otakar Brůna

Velmi zajímavá kniha vzpomínek na první světovou válku. Od zákopů východní fronty, přes zajatecký pracovní tábor až po legie. Neupravené vyprávění poskytuje nejautentičtější pohled na válku. Bez příkras a pozdějších doplňků. V mnoha ohledech to změní vnímání legií, ale na druhou stranu je "zlidští".

29.05.2023 4 z 5

S lodí jež dováží čaj a kávu S lodí jež dováží čaj a kávu Konstantin Biebl

Ač vyznavač prózy, dostal jsem se k této sbírce spíše díky historickým reminiscencím. Náhodně jsem totiž na stránkách jinak zprofanovaného Českého rozhlasu narazil na celkem zajímavé povídání o Nezvalovi a Bieblovi. Kupodivu vyjímečně nijak nezatížené prorežimní rétorikou. Jak by řekl básník - i v žumpě se občas zaleskne odraz slunce.
Mé hodnocení berte s rezervou - nejsem znalcem poezie. Takže jen v krátkosti - dá se to přečíst "nad jednou dvoudeckou vína". Jednoduché verše s milostnou a cestovatelskou tématikou. Příjemné. Potěší.

15.05.2023 4 z 5

Lásky Žofie Bosniakové Lásky Žofie Bosniakové Jožo Nižnánsky

Přestože je Žofie titulní postavou, ve skutečnosti kniha popisuje spíše příběh jejího manžela Férence Wesselenyiho, kterého navíc zřejmě poněkud idealizuje. Z toho vyplývá, že větší část tvoří spíše něco mezi romantikou a červenou knihovnou než že by šlo o historický nebo dokonce duchovní román, jak by se dalo s ohledem na postavu Žofie předpokládat. Vyjímku tvoří jen pasáž popisující Velikonoce na Strečnu. Jsem rád, že jsem tuto část dočetl právě na sklonku velikonočního pondělí.
Co se kvality knihy týče není špatná, ale přesto se nemohu zbavit dojmu, že právě tuto postavu by to asi chtělo pojmout víc duchovně. Je také s podivem, že krvavé paní z Čachtic se Nižnánsky věnoval víc než jejímu protikladu. Dalším paradoxem této knihy je, že Nižnánsky nemohl napsat poslední kapitolu osudu Žófie, plně vystihující naši šílenou dobu.
Tři hvězdičky za knihu samotnou a dvě z úcty ke skutečné Žofii.

10.04.2023 5 z 5

Léčitelé, jasnovidci a mágové - moje svědectví o tom, jak jsem je potkal Léčitelé, jasnovidci a mágové - moje svědectví o tom, jak jsem je potkal Jiří Kuchař

Kniha je zajímavým přehledem různých léčitetelů včetně obvyklých pamětnických 'historek z natáčení'.
Pokud je pro čtenáře lidové léčitelství terra incognita, pak se dostaví 'aha efekt'. U těch zasvěcenějších je to jen lehká četba pro osvěžení paměti.

06.04.2023 3 z 5

Santini: Peklem duše k světlu světa Santini: Peklem duše k světlu světa Jaroslava Černá

Zdánlivě historicko-životopisný román je ve skutečnosti spíše četbou pro ženy. Santiniho život a dílo jsou v knize jen kulisou jeho vztahů - jak milostných, tak i duchovních. Pro muže, kteří mají rádi Santiniho stavby může být kniha pěknou připomínkou zážitků spojených s jejich návštěvami; ženám se asi bude kniha líbit i pokud o Santinim jen něco málo tuší.

24.03.2023 3 z 5

Do ráje projdeš peklem. Díl II., Konec předpeklí ráje Do ráje projdeš peklem. Díl II., Konec předpeklí ráje Ivo Wiesner

Problematika římskokatolické církve (respektive obecně křesťanství) zmíněná v popisu knihy tvoří jen první polovinu knihy. S tou se dá téměř úplně souhlasit. Autor má zjevně prostudované zdroje a dochází k podobným závěrům jako ostatní badatelé.
Horší je to s druhou částí, kde se jako v předchozích knihách zabývá chanelingem a podobnými zdroji, které sice můžeme brát v potaz, ale musíme tak činit se značnou rezervou.

16.03.2023 3 z 5

Předpeklí ráje Předpeklí ráje Ivo Wiesner

Po titulu Bohová a apokalypsy poněkud zklamání. Autor neustále těká mezi tématy, což se projevuje chaotičností txtu a neustálým opakováním teorií, což zvyšuje objem knihy. Kromě toho bude pro řadu čtenářů asi těžké přijmout postupy jako channeling a systémová analýza jakožto relevantní zdroj.
Nicméně bych knihu úplně nezavrhoval. Sem tam se objeví zajímavá myšlenka. Jen to chce bohužel používat rychločtení, což jinak odsuzuji. U tohoto titulu to ale je nejen možnost, ale přímo nutnost.

07.03.2023 2 z 5

Pozemské sítě Pozemské sítě Hugh Newman

Kniha poskytuje základní přehled o tématu různých sítí, které pokrývají zemi. Ať již člověkem uměle vytvořených nebo těch přírodních. Jelikož se jedná o jednoduchý, až heslovitý popis, jde o četbu na pár hodin.
Téma je zajímavé, ale berte jej jen jako základ pro další četbu. Pokud bych měl vydavateli něco vyčíst, pak to jsou příliš malé mapy a popisky k nim, respektive formát knihy.

14.02.2023 4 z 5

Předpovědi budoucnosti a pravda o minulosti a současnosti Předpovědi budoucnosti a pravda o minulosti a současnosti Anastasia Novych

Neortodoxní pohled na skrytou historii a skutečnou tvář politiky. Pokud vás toto téma zajímá, asi se mnoho nového nedozvíte, ale i tak doporučuji přečíst.
Problematický je ale z mého pohledu styl; forma dialogu může v někom evokovat Platona, ale na mě působí spíše rušivě.

12.02.2023 3 z 5

Klany Alfanského měsíce Klany Alfanského měsíce Philip K. Dick

Klasická space opera s prvkem vztahu dominantní ženy a pasivního manžela, který se objevil i v 'Mamlasovi...', což vytváří velmi zajímavou kombinaci. Stěžejním tématem je ovšem studie "bláznovství" dotažená k dokonalosti.
Doporučuji jak milovníkům ryzí sci-fi, tak i čtenářům preferující víc mezilidské vztahy. Pro Dickovy fanoušky opět kategorie "must".
PS teď si zase dám od Dika chvíli oddech, abych neskončil v jednom z klanů :-)

31.01.2023 5 z 5

Mír na Zemi Mír na Zemi Stanisław Lem

Mír na Zemi je vyvrcholením druhé etapy Lemovy tvorby, více symbolické a filosofické. Bohužel děj už tu hraje pouze podružnou roli. To ale v důsledku znamená, že se kniha dost špatně čte. Nebýt občasných vizionářských poznámek (dvě z nich viz Thorirův kometář), asi bych ji odložil.
Suma sumárum jde o takovou šňůru perel. Bohužel množství perel neodpovídá délce šňůry ani její kvalitě. Za mě tedy jedna hvězda za děj a druhá za takřka prorocké pasáže. Dvě ještě přidám na závěr:
" Russel je nazýval érou jeskynní elektroniky. Šířil se analfabetismus, a to tím spíše, že nikdo už nemusel umět podepsat ani šek, protože stačil otisk palce..."
"Ale od té doby, co Nejvyšší soud prohlásil, že děti tak starosvětsky uvažujících osob mají právo se zříct otce i matky..."

22.01.2023 2 z 5

Největší podvod 20. století Největší podvod 20. století Liebmar Bausch

Kniha podrobně sumarizuje všechny technické i netechnické indicie o tom, že celá akce byla podvod, a nově přidává i politické souvislosti.
Nejsem technik, proto nemohu hodnotit ty technické. Jako laikovi mi ale připadají velmi logické a obzvláště problém Van Allenových pásů jako neřešitelný. Daleko důležitější jsou tedy pro mě netechnické argumenty. Především to proč se od 70 let celá akce už nikdy nezopakovala a dále proč NASA vypisuje pomocí prostředníků soutěže na vyřašení technických problémů, které měly být vyřešené už před letem Apolla 11. Nota bene proč dnes tato zadání nikdo není schopen vyřešit.
Knihu doporučuji, byť je pro většinu čtenářů asi marginální; ti kdo v přistání na Měsíci věří, svůj názor asi nezmění a tu druhou část je to jen sumarizace toho, co už většinou ví.

15.01.2023 5 z 5