zahadum zahadum komentáře u knih

Nový kvantový vesmír Nový kvantový vesmír Tony Hey

Eldar80 napísal tak z 80 % to čo si o tejto knihe myslím aj ja. Nie je to zlá kniha ! Rozhodne stojí za to ju prečítať. Kniha je to ale už stará ( 2001 ) kniha po istej dobe začne stáť na mieste a krúti sa okolo pár tém stále a znova. Je to na škodu lebo na začiatku knihy rozoberá veľmi zaujímavé témy a človek by čakal, že postupne ideme vpred ale ku koncu som mal pocit, že toto mal byť úvod knihy. Veľké obrovské plus je kvantum obrazovej prílohy, kresby, fotky a krátke životopisy známych fyzikov a iných príbuzných odvetí. V tomto kniha exceluje na plnej čiare ! Informačná hodnota knihy je už rozporuplná, kníha na konci tápe o " novej " teórii super strún a ešte " novšej " tzv. M-teórii. Svoje vlastné záverečné myšlienky kniha neponúka a hoci sa jedná o dvoch autorov tak som mal pocit, že to písal za nich niekto tretí. Určite som rád, že ju vlastním a doplnila mi v niečom informácie a paradoxne záverečná kapitola o vedecko fantastickej literatúre a jej vplyve na kvantovú fyziku bola asi najzaujímavejšia.

17.08.2021 4 z 5

Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom Oliver Sacks

V podstate veľmi smutná kniha, zbierka bizarných až neuveriteľných prípadov ktoré za svoju kariéru zaznamenal tento svetovo prestížny neurológ.

05.08.2021 4 z 5

Divadlo mysli Divadlo mysli Jay Ingram

Vedomie, kto je v našej hlave ? kde asi sídli naše vedomie ? ako funguje ? kedy si ho uvedomujeme prvýkrát ?čo sú to sny ? aké vedomie majú zvieratá ?...to sú len niektoré z mnohých otázok tejto knihy. Miestami veľmi odborne pojatá kniha ale nikdy nevykročí z cesty pýtania sa a hľadania na základnú ale ťažkú otázku - kto sme naozaj v našej hlave ?

12.07.2021 4 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

King zabíjal vo svojich knihách už všetkým možným, psom, autom, mŕtvolami a pod...všetko desivé veci. V tejto knihe ale zabíja pseudonym...áno presne tak ! King sa bavil keďže aj on sám mal pseudonym ktorý ale sám autor " zabil ". Preto ho asi napadla myšlienka aké by to bolo ak naopak pseudonym chce zabiť autora. Myslím si, že sa mu to celkom podarilo a Temná polovica je dokonalý názov skoro dokonalej knihy. Miestami je to krajne nechutné a rozhodne pri tom neodporúčam jesť a piť. Pomerne brutálne sú aj opisy kedy George Stark aka pseudonym, rieši problémy. Detailné opisy v ktorých sa King brodí krvou až príliš aj na neho. Knihu napísal v roku 1989 a je to teda jeho staršia tvorba ktorá sa vyznačovala, že nebol ešte tak útlocitný ako v poslednej dobe kedy nám žiaľ zostarol alebo zoženštil. Vyberte si, robte to ale rýchlo lebo vrabce už letia.

29.06.2021

Biocentrismus Biocentrismus Robert Lanza

Nádherná komplikovaná kniha ktorej dominuje téma - vedomie. Vedomie z pohľadu biológa a pohľadu fyzika. Samozrejme obaja sú špičky vo svojom obore a ani na chvíľku nepochybujte, že nevedia o čom píšu. Knihu mám za sebou, má cca len 200 strán ale pripadá mi ako keby som čítal cez tisíc strán. Všade mám poznámky a výkričníky. Ku knihe sa budem vracať pravidelne lebo je to zlomové dielo ohľadne vedeckého pohľadu na nás ako dôvod prečo je tu vesmír a nie na vesmír dôvodom čoho sme tu my. Kolaps vlnovej funkcie je skoro až hrôzostrašná vec v podaní v akom to uviedli autori. Je desivé ako tvrdohlavo a dosiaľ bez vysvetlenia si slávny pokus s dvoma štrbinami drží status najväčšej záhady nielen kvantovej mechaniky. Úloha pozorovateľa ako hýbateľa všetkým možným aj nemožným je jednoznačne nutná ak by sa malo vysvetliť prečo sa veci dejú tak ako sa dejú. Kniha kladie kvantum otázok a niektoré aj rozoberá a táto téma je tak ukrutne komplikovaná, že ľudstvo nebude ešte stáročia vedieť odpovedať na takú základnú vec - kto sme ?

pre ľudí ktorí by sa trošku strácali v knihe ponúkam malú pomôcku v podobe základných pojmov kvantovej mechaniky, bez toho budete tápať aj napriek tomu, že kniha neobsahuje komplikované vzorce ani odborne vysvetlenia. Naopak je písaná tak aby sa človek naplno mohol sústrediť na otázky ktoré kniha kladie.

nech sa páči :

23.06.2021 5 z 5

Kvantechismus Kvantechismus Andrzej Dragan

To, že som starý som ľahko zistil pri čítaní tejto knihy. Ako to ? Jednoducho je to prvá kniha o fyzike ktorej autor je mladší ako ja. Andrzej Dragan je poľský fyzik a ako profesor prednáša na Varšavskej univerzite.
Od prvej vety si vás získa svojím neuveriteľne ľahkým perom, konštruktívnou iróniou ( aj sebairóniou) .
Sem tam nazrie medzi rečou aj do svojho súkromia kde otvorene hovorí o svojom stretnutí s hypnózou ale prizná sa aj k páchaniu trestnej činnosti. Pochopiteľne nič vážne a v podstate jeho "trestná činnosť " svedčila o jeho šikovnosti a inteligencii.
To prečo a ako ho fascinuje fotografia a David Lynch si môžete sami jednoducho zistiť ak do google napíšete Andrzej Dragan a David Lynch. Takisto si môžete na google zistiť či profesor fyziky a znalec kvantovej mechaniky môže vyzerať ako bežný mladý chalan navyše silne potetovaný. Môže.
Ale späť k fyzike keďže toto je kniha o fyzike.
Názov knihy je Kvantechizmus, určite ste spoznali, že to slovo pochádza od slova : kvantá a teda aj kvantová mechanika. Gro tejto malej knižky je novodobé ale aj staršie skúmanie zákonitosti a divných javov kvantovej fyziky. Dragan má síce talent ako zaujať čitateľa a ide mu to dobre ale vyžadujú sa nejaké znalosti kvantovej fyziky. Minimálne by ste mali vedieť čo je to interferencia, kvantová častica, kvantová superpozícia mať vedomie o čiernych dierach, singularitách a dôležitý je aj fakt vedieť čo je to sliepka. Naozaj, autor sliepku bude často spomínať a jeho definícia je ostro správna a samozrejme aj ostro vtipná :
Sliepka je zariadenie vyrobené vajcom a používané k výrobe iných vajec.
Takisto sa dozviete ako spolu súvisia toaleta a padajúca hviezda ( to ma dostalo )
bude hovoriť o ľuďoch ako o nahých opiciach a do filozofov ktorých mimochodom neznáša, bude hádzať vajcia.
Pripomína vám to niekoho ? Kto tipuje fenomenálneho fyzika menom Feynman je na správnej adrese ! Takže veľmi komplikované veci je schopný Dragan nielen logicky a primitívne podať navyše vás ešte rozosmeje. Darí sa mu celý čas vás držať nad knihou ktorá keby mala 500 strán by ma potešila viacej.
Ku koncu knihy autor prichádza aj so svojou troškou do mlyna a predstavuje nám aj jeho videnia a možnosti ktoré ponúka kvantová mechanika .Či je to kvantový počítač alebo kvantová kryptografia mňa zaujal aj tzv. Uhruhov jav. Kniha je to svižná, čerstvá a vtipne napísaná mladým talentovaným profesorom fyziky ktorý býva kúsok od nás čo by vajcom dohodil.

20.06.2021 5 z 5

Rozchod s Bohem Rozchod s Bohem Richard Dawkins

Je smutné ak ľudia veria rozprávkam a bludom. Chápem, že slabý jedinec ktorý neverí v seba ani v svet okolo sa spolieha na nadprirodzené sily alebo bytosti. Táto určite psychologická porucha mu vytvára falošný pocit, že je silný a niečo silné ho aj chráni. Takto je to síce choré ale bola by to čisto subjektívna vec každého z nás. Horšie je, že takto postihnutí jedinci časom vo svojich zjavne chorých mysliach vidia , že okolo sú jedinci ktorí v nadprirodzené sily neveria. Vtedy začína tragédia a história ale aj súčasnosť nás presvedčili a presviedčajú čo sa deje ak choré pomätené mysle chcú svoju chorobu vnucovať iným. Preto je Richard Dawkins autorom ktorý tieto aspekty ľudstva výborne vníma a chápe a svojim brilantným jazykom vie daný stav pútavo opísať. Jeho opis je ľahký, pochopiteľný aj pre nedoukov ako som napr. ja a miestami je dokonca aj racionálne vtipný. Netlačí na nás a viem si predstaviť, že túto knihu môže čítať aj veriaci ktorí je natoľko inteligentný aby pochopil význam toho čo Dawkins vysvetľuje. V samom záveru knihy autor ukazuje aj na to, že nevieme kto sme ako ľudia a nevieme čo je vesmír ale dáva nám to priestor k tomu, že to nepotrebuje stvoriteľa.

19.06.2021 5 z 5

Ľudstvo v slepej uličke Ľudstvo v slepej uličke Giulietto Chiesa

Kniha je silne neaktuálna, keď deje a udalosti na svetovej politickej scéne v nej opisované sú viac ako desať rokov staré ! Hlavne v tak turbulentných časoch v akých žijeme kedy sa mení svet z hodiny na hodinu je 10 rokov priam večnosť. Zaráža ma fakt, že v knihe sa opakujú celé stránky a celé kapitoly ?! Proste čítate dvakrát to isté a je to nepríjemné a nerozumiem či je to chyba vydavateľa alebo nejaký mne neznámy divný zámer.

12.06.2021 3 z 5

Iluze paměti Iluze paměti Julia Shaw

Žiaľ musím súhlasiť s ľuďmi ktorí písali, že kniha je zle napísaná. Skutočne je to veľmi nudné, nezáživné napísaná vedecká kniha. Je paradoxne o pamäti ale mal som problém si spomenúť čo bolo stranu predtým písané. Môže za to autorkin nešťastný štýl ktorým čitateľa unavuje, uspáva a odrádza od ďalšieho čítania. Tak som sa tešil na knižku od autorky ktorá sama robí vedecký výskum v danej oblasti a takto to dopadlo. Ľutujem kúpu tejto knihy.

10.06.2021 2 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Telefónny zoznam a milión....čo to znamená ? No ,že pán King v podstate môže napísať čo len chce trebárs aj ten telefónny zoznam a bohaté inkasovanie ho neminie. Je to samozrejme prehnané ale....kedy v poslednej dobe som si povedal, že majster napätia, hrôzy a tajomných udalostí exceluje ? hmm ak sa tak zamyslím tak to bolo veľmi dávno a posledné minimálne desaťročie to ide skôr z kopca. Je to vek ? je to vyhorenie ? je to nedostatok kedysi tak bohatých nápadov a fantázie ? za týmto môže byť kadečo iné alebo aj všetko menované. Táto zbierka má desivú a desivú obálku, desivú prvýkrát preto lebo je to výtvor vhodný výsledku kurzu " spoznávame photoshop za dva dni " a desivý po druhýkrát by malo byť tým, že kniha teda táto zbierka poviedok bude desivá až strašidelná. Nie nie, nič také sa žiaľ nekoná a musím vás všetkých sklamať ale kniha je všetko len nie desivá. Možno, že je desivo drahá na to čo ponúka. Naposledy som si pochutnal na zbierke ktorá mala štyri poviedky v zbierke - Bezhviezdna tma a tam musím uznať, že šlo o desivé príbehy.

úvodná poviedka : Telefon pana Harrigana.
Silné puto priateľstva mladého chlapca a starého milionára nemá hranice.Silná, originálna poviedka ktorá je a aj nie je typická pre Kinga. Jeho značka ako spisovateľa je silný cit pre psychológiu postáv a dokonalé mrazivé stvárnenie pointy. Ktorá možno to tak neznie ale je to zmes hororu, fantastickej absurdnosti a nadprirodzených mentálnych schopností. Vedel by som si toto predstaviť aj ako román. Dávajte si pozor ak niekomu niečo dáte do vrecka. Pozor na priania, mohli by sa splniť.
4 / 5

Druhá poviedka : Chuckův život
Kam to viedlo ? rozhodne som sa v tom strácal a definitívne stratil...silne depresívne a filozoficky ladená poviedka o živote vs smrti rozhodne nepatrí do tejto zbierky...a tak sľubne to začalo.
2 / 5

tretia poviedka : Když teče krev
Trilógia Mercedes a Outsider nepatrí k tomu čo by som si cenil od Kinga a preto mi neprirástla k srdcu ani táto poviedka ktorej hlavná postava Holly pochádza z vyššie spomínaných kníh. Veľmi nudné a rozťahané pátranie divnou osobou ktorá je psychologicky na tom veľmi biedne nie je moja šálka kávy. Tu najviac cítiť Kingov úpadok kedy tak aktívny a živý autor priam uspáva a nevládzete ani otáčať stránky. Škoda zaradenia do tejto zbierky. Zbytočná kopa písmen.
1 / 5

štvrtá poviedka : Krysa
A posledná poviedka tejto zbierky je o spisovateľovi ktorý odíde do izolácie aby sa mohol nerušene venovať svojej novej knihe. Netuší, že aby úspešne dopísal túto knihu bude musieť zaplatiť veľkú cenu. Klasický príbeh o zapredaní duše diablovi aj keď v tomto prípade je oným diablom hlodavec. Pomerne svižná poviedka ktorá má čo ponúknuť a takisto prichádza s pointou ktorú vymyslel sám čert...
4 / 5

King nám predkladá v poslednej dobe samé tie isté prevarené témy a navyše poriadne zmäkol a je samozrejme aj silne politicky korektný. Tým sa radí do stáda autorov ktorí sa držia istej šablóny pri tvorbe a to vedie k tomu, že ich diela kedysi živé a plné života ( smrti ) sú dnes nudné, mdlé a silne predvídateľné.
Jedného dňa sa môže stať, že takto pohodlný autor si sadne a istý si svojou slávou napíše niečo ako telefónny zoznam a zinkasuje milión....
žiaľ...

03.06.2021 3 z 5

Démon v mém srdci Démon v mém srdci Viktorín Šulc

Tragické osudy ľudí v druhom rovnako kvalitnom pokračovaní panoptika sú rovnako smutné, nešťastné, kruté a hlavne zbytočné. To posledné slovo zbytočné je asi najviac smutné keďže ak si uvedomíme, že pred rokom 1989 socialistická justícia mala v právomoci vyniesť ortieľ najvyšší a to smrť. Definitívne týmto trestom zbavila spoločnosť neľudskej beštie ktorá pripravila obzvlášť krutým spôsobom o život človeka ale častejšie však ľudí. Veľa tejto ľudskej spodiny bola na dlhé roky zatvorená v našťastie v nepriaznivých podmienkach v akých má tento odpad spoločnosti prežívať. Práca kriminalistov bola ale znevážená. Ľudskej spoločnosti bolo napľuté do tváre. V roku 1990 pseudo-humanista, alkoholik, bezvýznamná nula a človek pochybných morálnych hodnôt vo funkcii prezidenta udelil tzv. hromadnú amnestiu aj pre najhoršie kalibre z väzníc. Ako to dopadlo ? desiatky zavraždených, stovky ťažko fyzicky a hlavne duševne zranených ľudí, stovky a tisíce rodinných príslušníkov ostalo v depresii, smútku, bezmocností po tomto nehanebnom čine. Dúfam, že sa smaží v pekle !

11.01.2021 5 z 5

Přežít nebo zemřít: Manuál pro přežití ve zlých časech Přežít nebo zemřít: Manuál pro přežití ve zlých časech Aleš Přichystal

Nikto nepochybuje,že momentálne svet okolo nás prežíva ťažké až nebezpečné časy. Teraz je jedno kto, prečo a ako je tomu na vine a nemyslím si,že kniha a autor píše PRO ruskom duchu. Autor triezvo vidí kto sa vo svete už skoro dvesto rokov stará o to by sa správal ako parazit ktorý ťaží z chudoby a vojen ktoré sám vyvoláva a na ktorých kráľovsky zarába. Jeden " kolega " tu písal,že kniha nie je publikácia vhodná ako manuál pre " připravovatelov " alebo anglicky prepperom. Čiže už na druhej strane autor NEPOKLADÁ svoju knihu ako nejaký manuál a prostoduchý čitateľ to poukáže ako negatívum knihy. Zrejme tu knihu ani nedržal v ruke. Schválne som si celú knihu pozorne prešiel a vyhľadal som si zdroje toho čo autor píše podľa niekoho ako "konšpirácie alebo proruskú propagandu " ono dnes je prejavom choroby vidieť za každým stromom ruského agenta a všeobecne nenávidieť Rusko a Rusov viacej ako kedysi nacisti. Autor dokonca ešte podhodnocuje význam USA v jeho dlhovej situácii kedy USA NIKDY ani za tisíc rokov nesplatia svoj parazitný dlh na splatenie ktorého by potrebovali asi desať Zemi ! Posúďte sami : https://www.usdebtclock.org/

Ináč kniha je veľmi poučná a vo viacerých bodoch nás pripravuje na nie dobré časy ktoré nemusíme ale môžeme čakať v dohľadnej dobe. Či je to jadrová vojna, pád svetovej ekonomiky alebo masívne výpadky elektrickej energie tzv. blackouty ktoré sa už v minulosti diali. Sú tu rôzna tipy a rady a kvantá odkazov na webové stránky kde sú podrobnejšie informácie. Autor radí rôzne základy metódy prežitia a svojpomocné metódy záchrany alebo prvej pomoci. Všetko čo autor píše sa dá ľahko nájsť na nete ale vzhľadom k tomu,že jadrová vojna alebo blackout nám znemožnia prístup k komunikačným prostriedkom je dobré mať takúto alebo podobnú knihu poruke. Kniha je prehľadná a nenašiel som tam žiadne fámy, konšpirácie alebo technické omyly či sa týkajú zbraní alebo liekov. Autor je náčelníkom štábu Zemskej domobrany.Netreba to brať ako nejaký urgentný manuál záchrany ale skôr dobre mienené rady v prípade aj prírodných katastrof ktoré už pravidelne zažívame v Čechách a na Slovensku. Myslím si,že je to dobrá kniha a rozhodne ju odporúčam hlavne do dnešných pohnutých časov. Pristupujte k nej zo zdravým rozumom a pocitom,že niečo spravíte pre seba a svoju rodinu ak zlé časy nastanú. Na koniec veľmi staré a aktuálne čínske príslovie :

Lepšie ako preklínať tmu, je zapáliť sviečku.

29.08.2020 4 z 5

Pravý Hannibal Lecter Pravý Hannibal Lecter Jaques Buval

Robert John Maudsley, muž o ktorom ste zrejme nikdy nepočuli. Pritom je jedným z mediálne najviac známych vrahov Veľkej Británie. Zabil štyroch ľudí z toho boli traja jeho spoluväzni, čo ak si poviete,že nie je tak veľa.Ide tu ale o spôsob zabitia a isté nechutné záležitosti ktoré predvádzal s mŕtvym telom. Toho zaradilo okamžite medzi beštiálnych vrahov a je nazývaný aj reálny Hannibal Lecter. Kniha je veľmi krátka a ku koncu rozoberá extrémne náročné podmienky väzby R.J.Maudsleyho a myslím si,že sú to naozaj neľudské podmienky kedy nemá zo života nič a myslím si,že by v tomto prípade bol lepší trest smrti. Prekvapivo kniha nemá ani jednu foto prílohu čo je na škodu a tak si musíte dostupné foto nájsť na webe. Ináč nemám ku knihe výhrady a je to dobré dielo na pomedzí dokumentu a polo autentickej výpovede jedného veľmi nešťastného života.

25.08.2020 4 z 5

Doupě / Zhroucení koně Doupě / Zhroucení koně Brian Evenson

Čo dodať ? autor nepatrí a nebude patriť medzi mojich obľúbencov. Píše veľmi rozvláčne a začína niekde uprostred a potom sa jeho poviedky ťažkopádne vlečú v niečom medzi hmlou a stratou pamäti. Dve tri možno stoja za niečo ale zvyšok je halucinogéna vata ktorá sa drží čitateľa ako kliešť a nie a nie sa jej striasť. Málokedy ľutujem kúpu knihy teraz ale.

24.08.2020 2 z 5

Sexuální vraždy Sexuální vraždy Lucas Norman

Staršia publikácia o vraždách ktorých motívom bol sexuálny sadizmus najhrubšieho zrna. Kniha sa zameriava na prípady do prvej polovici dvadsiateho storočia a jedná sa hlavne o prípady z Veľkej Británii. Sú tu ale aj beštiality z Nemecka ktoré sa stali pred druhou svetovou vojnou a sú svetoznáme. Kniha je staršieho dátumu a je to poznať v tom,že niektoré veci a náhľady sú písané v "starom duchu " a moderné postupy sú ešte vzdialená budúcnosť. Neustále ma rušilo,že autor píše masový vrah miesto sériový, keďže tieto dva pojmy sú diametrálne odlišné. Ináč kniha má pomerne prekvapivo vedecký necenzurovaný pohľad na homosexualitu. Nie je to kniha nejak prekvapí ale je písaná zaujímavým perom. Prípady už boli opísané viackrát na inom mieste a modernou optikou.Nič zlé však nespravíte ak si ju prečítate. Kniha vyžaduje ale silný žalúdok vzhľadom k téme.

20.08.2020 3 z 5

Protokoly sionských mudrců Protokoly sionských mudrců Sergej Aleхandrovič Nilus

Jedine čo sa dá dodať je :

Keď čítaš cestovný poriadok , nezaujíma ťa, kto ho napísal ale či podľa neho jazdia spoje...

17.08.2020 5 z 5

Kaňte, mé slzy, řekl policista Kaňte, mé slzy, řekl policista Philip K. Dick

Problémom pre mňa v knihe od PKD je naprostý chaos, jedine takto sa dá opísať jeho kniha. Pritom nosný príbeh je dobrý - strata totálnej identity, kedy hlavná postava prestane ako keby existovať v systéme. Teraz je jedno čo si predstaviť pod pojmom - systém. Začne to dobre a na pár úvodných stránkach aj my podobne ako Jason tápeme kde sme, kto sme a prečo zrazu nie sme. Hneď ale po sľubnom úvode príde klasický PKD na scénu a to jest silná paranoická väzba na všetko a proti všetkým. Jason prejde svetom drog, zmätených postáv ktoré to celé ešte viacej komplikujú a samozrejme nesmú chýbať paralelné vesmíry. Celé sa to točí a krúti a vracia späť a ide vzad až z toho vznikne vskutku veľký chaos v ktorom sa vyznať je dosť komplikované. Koniec knihy je už za hranou kedy záverečná pointa je tak krkolomne prekrútená,že sa netrápte tým,že ju nepochopíte lebo podľa mňa z nej bol mimo aj sám autor. Strata identity v brutálne policajnom štáte v ktorom hrozia pracovné tábory ? No ako sami uvidíte keď zlyhá logika príbehu tak ani toto nebude až tak vážny problém a autor sám poprie svoje vlastné dielo. Je to moja druhá kniha od PKD a rovnako ako aj tu som poriadne mimo ale nejak si myslím,že problém nie je len u mňa ale aj u autora ktorý ak sa zhúlil do červena tak sa niet čudovať,že príbeh sa utopil v takejto chaotickej omáčke.

17.08.2020 3 z 5

Jack Nicholson Jack Nicholson Marc Eliot

Minule som prečítal od Eliota životopis Michaela Douglasa a dnes od toho istého autora životopis ďalšieho hollywoodskeho " barda " - Jacka Nicholsona. Čo k tomu dodať keď autor použil presne tú istú šablónu ako v minulej knihe ? asi veľmi nič už sa len zamerať na samotného Jacka. Po pravde Jacka mám oveľa radšej ako Douglasa pre jeho nepochybne skvelé herecké nadanie ( preboha má predsa troch Oscarov ). Samozrejme čo sa týka hereckého prejavu tak jednoznačne je pán Nicholson kaliber a neviem si predstaviť filmy ako Prelet nad kukučím hniezdom alebo Čínsku štvrť bez neho. Jeho súkromný život to je jedna veľká katastrofa ak by som použil jeho slovník tak " runda, kunda a koks " skoro 24 hodín denne. Väčšie a menšie aféry hádam s každou ženou v okolí Los Angeles, ten chlap videl za život viacej vagín ako 10 gynekológov ! Kopec detí a každé s inou ženou, striedavé pocity " pána vesmíru " so strachom so staroby a stratenej erekcie. Čiže až by sa chcelo povedať,že človek - chudák. Neuveriteľne bohatý herec, ktorý si skúsil neúspešne aj úlohu režiséra a úspešnejšie aj úlohu scenáristu mal veľmi pestrý život. Kniha ho ale nie veľmi pestro zachytáva a je to ten istý problém ako u Douglasa a to ,že sú to všetko len suché fakta a bez krvi a duše. Určite ale stojí za to aby si ju človek prečítal ak chce vedieť niečo o živote fenomenálneho herca a starého kurevníka. Jack Nicholson je len jeden a ostane legendou v dobrom aj v zlom.

14.08.2020 3 z 5

Michael Douglas Michael Douglas Marc Eliot

Nemyslím si,že je to zlý životopis na druhú stranu si nemyslím,že je to dobrý životopis. Úvod tradične patrí histórii odkiaľ pochádza a kto sú rodičia slávneho herca a producenta. To je krátke a krátke sú aj malé mimo filmové epizódky zo života M.D. V podstate kniha skoro priamo naskočí na dlhý a opakujúci sa kolotoč filmovej tvorby a súkromie Michaela je spomínané len vzácne. Informácie k filmom sú krátke úsečné správy kto točí, kde točí, s kým točí a za koľko točí, potom premiéra - koľko sa zarobilo a čo na to hovorí Michael. Nebol to teda žiaden anjel a v podstate nijak nevybočuje z radu ľudí ktorí žijú v Hollywoode. To jest alkohol, škandály, drogy, sex a intrigy. Nič nové ale od istého zlomu v jeho živote sa to trošku zharmonizovalo. Som mu vďačný,že priviedol na svet ako húževnatý producent filmovú perlu - Prelet nad kukučím hniezdom. Nebyť Michaela tak film neuzrie svetlo sveta, paradoxne v tom hrá veľkú úlohu aj jeho nemenej slávny otec Kirk Douglas. Vzťahy s otcom, s jeho prvým synom a druhé manželstvo tvoria záverečné kapitoly a kniha končí v neradostných časoch kedy Michael bojoval so zákernou chorobou. Dnes už vieme,že ju prekonal a jeho otec sa dožil krásneho veku 103 rokov.
Knihe musím ešte ubrať hodnotenie za veľmi nedbalý prístup k prekladu a následnej redaktorskej práci ktorá asi nebola žiadna..preklepy, chyby, zámeny to nie..viem,že doba je nenásytná ale nejakú úroveň by sme za svoje peniaze mali dostať. Kevin Costner nenatočil Osobného strážcu v roku 1972 ....a podobné menšie a väčšie chyby sú naprieč celou knihou a preto musím knihe dať 60 %.

07.08.2020 3 z 5

Epidémie v dejinách Epidémie v dejinách Branislav Kovár

Stručná publikácia ktorá informuje o histórii rôznych epidémii od čias praveku až do dnešných dní. Dozvieme sa historické súvislostí na pozadí nap. morovej nákazy, týfusu, pravých kiahni a pod. Knihu písalo viacero autorov a jednotlivé kapitoly sú pomerne krátke ale informačne celkom bohaté. Kniha má dobrý komerčný potenciál vzhľadom na súčasnú situáciu vo svete kedy " zúri tzv. pandémia " ale to je už iný príbeh.

05.08.2020 4 z 5