zahadum Online zahadum komentáře u knih

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Padla celá táto skvelá trilógia, tretí diel bol čo sa kvality týka lepší ako druhý a dôstojne zavŕšil celú túto famóznu sériu. Bohužiaľ. Veru veľká škoda, že sa už na ostrov Lewis a jeho okolie nevrátime.
Tretí diel je presne v duchu v akom sa niesli oba predchádzajúce diely. Silný príbeh tiahnuci sa za minulosti do súčasnosti. Veľa postáv ktoré majú kostlivcov v skrini a silne poprepletané osudy. Navonok Fin mimo všetkého ale prídeme na to, že je stredobodom a dokonca aj hýbateľom udalostí. May nám zase prináša skvelé opisy prostredia prírody, ľudí a zvykov v tomto rozhodne zaujímavom kúsku sveta. Postavy mlčanlivé a odolné voči počasiu si nesú bolesť aby ju skryli pred svetom aj sebou samým. Zvyknutý tak nejak bojovať sami za seba.
Postava " Piskoř " je typický predstaviteľ miestneho ľudu, tvrdohlavý a milujúci slobodu a nezávislosť. Spoločne s Finom nájdu lietadlo s telom a začne sa zase typický výlet do minulosti ktorý končí vo veľmi ale skutočne veľmi dramatickom finále. Uzatvára sa tak veľa kapitol nielen s Finom ale aj iné postavy z minulých dielov nájdu ukončenie svojich životných príbehov.
Úžasná trilógia tak končí a budem tajne dúfať, že sa raz autor rozhodne vrátiť na ostrov Lewis aby nám ešte ukázal niečo z jeho neprístupnej krásy. Rozhodne by som bral !

100%

25.02.2022 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Fin sa vracia na ostrov Lewis, vyzerá to tak, že definitívne. Rozhodne sa usadiť v dome svojich rodičov. Dom vyžaduje opravu a tak začne s prerábaním kým on medzi tým spí v stane. Ak prvý diel bol ešte aspoň z časti detektívka, tak druhý diel detektívnu časť vypustil skoro úplne. V rašeline sa nájde telo mladého muža, spočiatku to vyzeralo ako archeologický nález. Netrvá dlho a stáva sa z toho miesto zločinu najhoršieho, to jest - vraždy.
Komu patrí telo mladého muža ? kto ho zabil obzvlášť brutálnym a surovým spôsobom ?
Dve tajomstvá a záhady po stopách ktorých sa Fin pustí. Paralelne s pátraním Fina v súčasnosti si jeden starý muž začne spomínať na svoje dávne časy detstva. Kam dovedie pátranie Fina ? kam až siahajú spomienky starého muža trpiaceho demenciou ? Majú niečo spoločného ?
Otázky, samé otázky a priznám sa, že hľadanie odpovedí je rovnako vzrušujúce ako v Skale. Tempo nám spomalí a celkom sa tak môžeme sústrediť na túto tajomnú a opustenú časť sveta. Dozvieme sa zaujímavé veci z minulosti ostrova a to ako sa tam ťažko žilo. A ako sa staré krivdy a pomsty driapu až do súčasnosti.
Kniha sa číta rovnako skvelo ako prvý diel. Je len o málinko horšia v tom, že už nezachycuje takú veľkú drámu ako na konci Skaly. Nehovorím, že finálne nie je dramatické. Rozhodne dobrá kniha a tretí diel je už na ceste ku mne.
90%

20.02.2022 5 z 5

Svetová finančná kríza: Koniec desaťročnej prestávky Svetová finančná kríza: Koniec desaťročnej prestávky Valentin Katasonov

K môjmu komentáru mi dovoľte ešte pripojiť názor môjho známeho, ktorý ešte dodá ako COVID zasiahol ( výhodne a plánovane ) ekonomiky celého sveta :

Na pozadí prebiehajúcej sociálnej transformácie prostredníctvom Covidu nám mimo svetla reflektorov prebieha možno ešte rozsiahlejšia a ničivejšia ekonomická transformácia. Prvá jej obeť musela byť nevyhnutne stredná trieda zvyknutá žiť svoj život neobmedzených možností. Na prvý pohľad by sa človek aj počudoval. Stredná trieda predsa bola vždy nezávislá na systéme, bola a je schopná veľmi dobre uživiť seba aj štátny aparát, a tvorila systém služieb, ktorý určoval kvalitu života celého systému.
Ale iba na prvý pohľad. V skutočnosti je to práve stredná trieda a jej spôsob života (čo je princíp amerického sna) kde 5% populácie spotrebováva 50% zdrojov a produkuje 40% odpadov. Takýto vzorec je neudržateľný aj keby sa zachoval status quo dajme tomu ešte z 80. rokov minulého storočia.
Riadiace elity toto už dávno vedia a svoje riadenie tomu prispôsobili jediný kto to nevedel a sldko spal bol príslušník davu. Ten ešte aj dnes spí a keď sa aj preberie ešte dlho sa zabáva sledovaním súboja troch vrchných poschodí ekonomickej pyramídy (1. digitálny sektor = silicon walley, 2. Finančný sektor = wall street, 3. Priemyselní giganti) o nadvládu nad celou pyramídou. Táto bitka troch hláv toho istého draka iba odvádza pozornosť od faktu, že sa nám tu potichu pomaly ( a od r 2019 už rýchlo) inštaluje nový otrokársky systém v ktorom otroci neveria že sú otrokmi pretože majú ilúziu slobody, ale každý detail ich života priamo aj nepriamo ovládajú korporácie zdanlivo neprepojené, ale v skutočnosti patriace 1% superbohatých elít.
Parazitický monetárny systém založený na dolári ako svetovej mene a jeho neobmedzenom tlačení upadol do kómy už na jeseň v roku 2008 práve vďaka rotačkám FEDerálnych rezerv. Namiesto identifikácie problému a jeho odstránenia v podobe regulácií zo strany štátov sa iba prstom poukázalo na obetného baránka (Lehman Brothers), pár bankárov vypadlo z okna a o dva týždne davy zabudli. Veľké banky zhltli malé, a rotačky sa mohli znova spustiť, tentoraz ešte rýchlejšie. Keď v ECB videli ako ľahko sa dá zarábať, rozbehli tento biznis model aj v Európe. Veď straty zaplatili z úspor ľudí ( stredná trieda), a štátnymi dotáciami z peňazí daňových poplatníkov (stredná trieda + nízkopríjmová vrstva). Natlačenými a narezanými papierikmi sa podplatili politici, a tí už to voličom nejako vysvetlia. Takto ešte nejaký čas udržiavali systém ako navoňanú zdochlinu, a umelo upravovanými číslami o inflácii a HDP držali ľudí v hypnóze až donedávna. V roku 2019 sa už ukazovalo že prasknutie tejto bubliny preberie ľudí z hypnózy a tí keď si uvedomia ako naleteli, vezmú veci do vlastných rúk. Ešteže z jaskyne vyletel ten netopier. Náhle zastavenie ekonomík trochu upustilo z tej prefúknutej bubliny, helikoptérové peniaze od štátov a následne vesmírne tržby farmabiznisu zaúčinkovali ako defibrilátor na zastavené srdce celosvetovej ekonomiky. To síce naskočilo, ale bez radikálnej zmeny životosprávy to pacient dlho neprežije.
To preto prostredníctvom lockdownov likvidujú celé sektory ekonomík, preto padla stredná trieda za obeť, a čo je najhoršie práve preto prostredníctvom vakcinácie (ak bude treba tak aj prostredníctvom vojny) likvidujú kultúru obyvateľov tzv. 1 sveta (v európe a severnej amerike) aj s jej nositeľmi a nahrádzajú ju kultúrou 2. a 3. sveta (migranti z latinskej ameriky resp. afriky a blízkeho východu) ktorých technologická úroveň si aj pri vyššom počte obyvateľov vyžaduje nižšiu zdrojovú bázu.
Teraz keď lockdowny ustupujú do pozadia, nám sľubovaný návrat do normálu v plnejmiere ukáže v akej žalostnej forme sa ekonomiky nachádzajú, a kde je skutočná miera (hyper)inflácie.
Niektorí hovoria, že nás čaká ekonomická kríza aká ešte nikdy nebola. Ja dúfam že nemajú pravdu, lebo potom si ani neviem predstaviť aká veľká a ničivá bude musieť byť tá vojna, aby povojnová obnova priviedla svet späť k prosperite.

18.02.2022 5 z 5

Valentin Katasonov nie je len tak obyčajný spisovateľ. V prvom rade je to významný vedec, ekonóm a doktor ekonomických vied, napísal už viac ako 40 kníh k danej téme. Dnes som dočítal jeho Svetovú finančnú krízu. Vynikajúca ekonomická štúdia svetovej ekonomiky do roku konca roka 2018 a začiatku roku 2019. Katasonov nemá problém nazývať veci pravým menom a bez debaty kritizuje celú ruskú vládu aj ruského prezidenta V.V.Putina. Z čoho ich obviňuje ? Z toho, že podliehajú zhubnému vplyvu veľmi nebezpečnej skupine ľudí ktorých volá - majitelia peňazí. Myslia sa tým majitelia svetových peňazí. Kto sú to tí tajomní " páni sveta " a ako riadia v podstate celý chod sveta ? Katasonov vysvetľuje ako svetovú ekonomiku riadia nadnárodné finančné spoločnosti ako je Rímsky klub, MMF, SB, BIS, G-7 G-10, G-20, G-30, a ten kto riadi ekonomiku a peniaze celého sveta defacto ovláda a riadi aj samotný svet. Vytvárajú peniaze z nuly, následne tvoria u jednotlivých štátov horibilné dlhy ktoré presahujú možnosti niektorých krajín ich niekedy splatiť. Na oplátku , im tie krajiny dávajú surovinové bohatstvo, cenné zlaté zdroje a hlavne patria do jarma dlhového otroctva z ktorého sa nikdy nevymania.
Taká krajina je večná studnica bohatstva. Čo to robí s obyvateľmi ? že žijú, vlastne živoria a sami sú pod jarmom dlhov a hypoték ? Nevadí. To je ďalší cieľ. K tomu ale pozdejšie, čo myslíte do kedy sa dá žiť takto na dlh ? Na dlh ktorý sa nikdy nedá splatiť ? je to celé len bublina a oni to dobre vedia, že ich vlastné roky budované dielo je jedna veľká pasca. V roku 2008 sme tu mali" krízu " ktorá prišla z USA, povalila pár bánk ktorých likvidáciu mimochodom zachraňovali daňoví poplatníci ! Zisky sú súkromné ale straty verejné....Dobre sa žije a " žerie " na cudzí účet. Sú to paraziti sveta !
FED " federálny rezervný systém " ..v úvodzovkách preto lebo nie je federálny aj keď sa tak volá. Je to súkromná spoločnosť ktorá porušuje ústavu USA o tom, že len štát smie tlačiť a vydávať doláre. FED je pánom USA a aj sveta, požičiava peniaze USA :

Drvivá väčšina štátov nemá vlastnú ekonomickú politiku, ich peniaze spravujú centrálne banky CB, ktoré sú zväčša len predlžené chápadla na vyciciavanie peňažných zdrojov štátu k majiteľom peňazí.
Je veľká škoda, že tam končia prostriedky ktoré by vedeli pomôcť ľudom v krajine, zdravotníctvo, školstvo, infraštruktúra alebo bývanie pre mladých. Miesto toho politici vo svete kryjú tieto monštruózne finančné úniky, je jedno či sú to ruskí, českí alebo slovenskí politici. CB by mali pracovať v prospech štátu majú to dokonca ukotvené v ústave. Realita je ale žiaľ úplne iná

Podtitul knihy je: Koniec desaťročnej prestávky, koncom roku 2018 sa to celé začalo rúcať ... majitelia peňazí alebo krajšie: banksteri začali špekulovať ako vytvoriť dôvody pre ktoré je nevyhnutná ďalšia kríza ku ktorej majitelia peňazí potrebujú zámienku.
Najlepšie celosvetovú ktorá odstaví celý svet a umožní im zase zhrabnúť smotanu a nakopnúť tú zdochýnajúcu mršinu ešte na pár rokov ...potom sa uvidí.
COVID
panika..chaos...celoplanetárne šialenstvo....ale hlavne biznis ! ! ! výroby sa odstavili, procesy sa utlmili, stredná trieda sa poriadne preriedila a odišla do stanov pod stromy....pre svetovú mafiu nastali hody, do toho neskutočné " kompenzačné dotácie " už zbedačených štátov...čerešnička na torte pharma priemysel si prišiel k rozprávkovému bohatstvu. A celé toto šialenstvo vytvoril ich masmediálny kolos ktorý táto klika vlastní stáročia...a tak si ľudia pre vymyslenú chripôčku nechali zruinovať celý svet....zhodili ekonomiku...vyčistili a zbavili sociálny systém od starcov....
Covid postupne končí a znovu bude treba všetko rozbehnúť a aby HDP znovu roztočilo kolieska tohto stroja na prachy ! čo silne ostalo a slabé zmizlo.

Keby som sa mal reinkarnovať, chcel by som sa vrátiť na Zem ako smrtiaci vírus, aby som znížil objem ľudskej populácie.
nie ..to nepovedal Hitler ale princ Filip, vojvoda z Edinburghu ! zosnulý manžel Anglickej kráľovnej

Na svete je veľa ľudí. planéta nás neuživí a musíme niečo s tým robiť. Takto nám to tvrdia tí ktorí sa maskujú za niečo ušľachtilé ale sú to ináč nafarbený majitelia peňazí ( na zeleno )

Podobné reči vedie aj mecenáš a spoluautor tejto genocídy Bill Gates ktorý samozrejme z čisto mierumilovných a šľachetných dôvodov zaberá na svete miesto v tzv. " preventívnom očkovaní " hotový ľudomil. Hlavne tie jeho výroky o koľko treba zredukovať africkú populáciu ( videá sú dostupné na webe )

Je to dobrá kniha a autor chce aby ste rozumeli tomu čo píše a chápali súvislostiam. Autor vie informácie vysvetliť pomerne jednoducho a netreba nejak extra ekonomické vzdelanie.
Základom je rozumieť tomu, prečo svetová ekonomika je veľmi nestabilný obor na hlinených nohách ktorý len pred sebou cielene nabaľuje veľkú guľu problémov ktoré jedného dňa prasknú či chceme alebo nie. Je to len otázka času.

a nezabudnite, vojna je najlepší biznis aký človek kedy vymyslel...

17.02.2022 5 z 5

Psí (Ψ) vojny: Západ a východ: História využitia extrasenzoriky v armádach a tajných službách Psí (Ψ) vojny: Západ a východ: História využitia extrasenzoriky v armádach a tajných službách Boris Ratnikov

Kniha ktorá využíva vďačnú lákavú tému, nakoniec nepriniesla nič čo by stálo za to ju kladne ohodnotiť. Čo z toho, že autormi knihy sú bývali pracovníci spravodajských služieb ZSSR a USA keď v knihe sa všetko kĺže po povrchu. Len všeobecné veci ktoré sa stali vo veľmi úzkom kruhu zasvätených ľudí. Tým pádom sa stráca dôveryhodnosť a autenticita. Pár historických udalostí ktoré ľudstvo dávno pozná ináč je tu interpretované nedôveryhodnou formou. Na začiatku knihy je opisovaná známa Johana z Arku ktorej údajne Boh šepkal do hlavy vidiny a ona konala len jeho predstavy. Každý nech si domyslí či to bol veľký faktor náhody a šťastia, rozvinutá psychická porucha medzi ktorej prejavy patria halucinácie a hlasy v hlave. Alebo to bola osoba obdarená nadzmyselnou schopnosťou. Zrejme ju mala len na krátky čas keď vieme ako nakoniec dopadla. Kniha začína šamanizmom pokračuje k gréckym veštiarňam až končí na konci studenej doby. V tom čase sa stretli významné osoby CIA a KGB aby sme vzájomne vymieňali skúsenosti z extrasenzoriky. Kniha pôsobí veľmi nedôveryhodne, lacno, povrchne a hlavne neprináša nič nové. Za mňa zbytočná kniha za ktorú som vyhodil drahocenné položky a to čas a peniaze.
30 %

13.02.2022 2 z 5

Skála Skála Peter May

Peter May, autor ktorého som roky míňal a ktorého tvorba mi bola úplne neznáma. Videl som čo napísal a videl som aj reakcie čitateľov. Všetko skoro veľmi kladné a ja som začal byť zvedavý.
Skála, niekto by to nazval ďalšia severská detektívka. Aj nie aj áno. Je to zo severu, je to detektívka. Kým sever je jasný a ostrov Lewis sa nachádza v nehostinnej oblasti severu Škótska, tak s detektívkou to nie je tak určité. Vyšetruje sa tam vražda, to áno ale Fin - naša hlavná postava prichádza po rokoch na ostrov Lewis hlavne spomínať na veci na ktoré by najradšej zabudol.
Kým hlavná dejová línia knihy je súčasnosť, paralelne s tým autor vedie druhú líniu ktorá sa vracia do Finovho detstva na tomto ostrove. Šťastné detstvo sa to nedá nazvať v žiadnom prípade.
Spoznávame tak v súčasnosti všetko čo zanechala minulosť. Nemusím zdôrazňovať, že to bola veľmi smutná, krvavá stopa ktorá siaha až do súčasnosti. Máme príbehy dva v jednom, chválim autora za úžasné prelínanie. Obe časové línie sa nevyrušujú ale citlivo dopĺňajú. Obe linky ale majú spoločné jedno a to je smutná melancholická nálada.
Lewis je miesto kde stáročia ľudia zápasia s nepriazňou ako je zlé počasie, chudoba a odlúčenosť od pevniny. Ich povahy sú chladné, drsné a nepripúšťajú si zlyhanie.
Žiť tam, znamená "trest na doživotie".

May celú knihu pretkáva množstvom príbehov z Finovej minulosti ktoré by si si zaslúžili vlastné knihy. Ich opisy sú jedným slovom dokonalé a človek pri nich zabúda dýchať. Veľmi pútavo nám autor dovolí nazerať do jednotlivých kapitol Finovho života. Príbeh s pneumatikou, prvý lov vtákov guga alebo pohreb sú veci ktoré formovali Fina do podoby v akej je. A rozumieme mu vo veľa veciach.

Skutočne veľká poklona ! May má dar veľkého spisovateľa, šetrí opismi aby nechal na čitateľa nech si privrie oči a vnútorným okom si doladí skvelý autorov opis. Pomáha k tomu autorov talent ktorý píše slová ktoré sa ako maslo kĺžu v hlave čitateľa. Kniha sa číta naozaj ľahko a rýchlo. Autorov štýl je jedna vec a druhá vec je napätie ktoré nás spolu so zvedavosťou ženie do finále ktoré sa ukáže v plnej krutej a drsnej nahote. O prekvapenie sa rozhodne nejedná, keďže May dal dosť indícii aby si pozorný čitateľ záver domyslel sám.

A ona detektívna časť knihy ? Detektívny príbeh je jemne s citom utlačený do úzadia a vôbec nechýba. Dráma detektívky vôbec nie je potrebná k navodení pocitu ako obvykle drámy navodzujú. Postačuje k tomu ťažký život Fina a ľudí na ostrove Lewis.
Dráma je život sám o sebe a May vie život opísať ukážkovo na jednotku s hviezdičkou.
Po takejto kvalitnej ochutnávke samozrejme siaham aj na ďalšie knihy autora a už sú na ceste druhé aj tretie pokračovanie Skály a už sa nemôžem dočkať.

Všetko čo sa udeje na Skale, tak na Skale aj ostane...

Cesta pri ktorej si človek praje aby sa nikdy neuskutočnila, vždycky ubehne rýchlo.

09.02.2022 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Typická kniha od Bachmana, brutálna, nechutná, drsná, krvavá a na konci cynicky neľútostná. Výborný príbeh ktorý graduje od prvej stránky až do finále kedy sa stránky otáčali ako ventilátor. Starý cigáň uvalí kliatbu na právnika menom Billy Halleck. Billy mu totižto autom zabije dcéru. Ako a za akých okolností sa dozviete v knihe. Spočiatku obézny Billy víta chudnutie ale veľmi skoro zistí, že to nebude prírodná forma chudnutia. Toto chudnutie nepochádza z tohto sveta a začne sa zúfalý boj Billyho s vlastným telom a nepriateľským okolím ktoré mu nechce veriť, že sa jedná o kliatbu. Kilá padajú a príbeh sa zdramatizuje.

Musím uznať, že to má tie správne grády a rozhodne to nie je svetlý a radostný príbeh. Je to depresívna hra s časom a nepriazňou rodiny, priateľov a lekárov. Billy vie ako skončí a musí urobiť všetko preto aby to zvrátil. King ako pravý Američan toho moc o svete nevie a preto jeho cigáni v knihe hovoria švédsky a sú potomkami maďarských náčelníkov. Nič hrozné to nie je ale rozhodne si to mohol trošku naštudovať. Ale za to koniec je teda za hviezdičku navyše ! A rozhodne som pri tom nemal pocit, že by ma autor " ocigánil.
80 %

06.02.2022

Zrak mysle Zrak mysle Oliver Sacks

Relatívne nedávno som prečítal svoju prvú knihu od tohto znalca ľudského tela a výborného spisovateľa pána Sacksa " Muž ktorý si plietol manželku s klobúkom ". Okamžite som pochopil, že toto je ten prípad kedy sám doktor píše o problémoch ľudí s detailným opisom rôznych problémov. Dozvedáme sa tak fakty z prvej ruky, zrozumiteľnou formou a nie je to len suché doktorské používanie odborných fráz.

Tentokrát sa zaoberá našim zrakom a jeho významom pre človeka ktoré nám prídu samozrejmosťou kým sme zdravý. Akonáhle nastanú rôzne defekty s hrôzou zisťujeme, že všetko čo sme pokladali za samozrejmosť je zrazu absurdné divadlo s veľmi drastickým dopadom na pohodlie našich životov.
Autor nám na príklade rôznych jeho pacientov ukazuje čo všetko sa zmení a ako veda pátra na základe toho, ako nám funguje spojenie zrak - mozog.

Čítanie je to smutné ale zároveň fascinujúce v pochopení ako funguje naše telo a ako sa myseľ bráni keď sa niečo v tom ináč dokonalom stroji pokazí.
Záver je ešte smutnejší z toho hľadiska , že autor už nepoužíva príklady svojich pacientov ale priamo aj sám seba.
V roku 2005 je mu diagnostikovaný nádor na oku a sme tak svedkami autorovho boja s touto chorobou. Doslova deň za dňom nám sprostredkúva jeho fyzicky ale hlavne psychický boj s rakovinou.
Máme tak jedinečnú príležitosť byť svedkami opisu veľkého problému so zrakom " očami " veľkého odborníka ľudskej neurológie.
Druhá kniha od rovnakého autora s ktorou som maximálne spokojný, znamená len jedno - kupujem ďalšie knihy Olivera Sacksa a som už veľmi zvedavý čo sa nové dozviem o fantastickom stroji menom - človek

04.02.2022 5 z 5

Vrah ve mně Vrah ve mně Jim Thompson

Lou Ford je vrahom, nebolo by na tom samozrejme nič divné ale on je policajt. Originálny príbeh o chlapovi ktorého vnútorný démoni prinútili vraždiť je už bez mála 70 ročná klasika. A je to poznať. Nemyslím to v zlom ale celé je to podané v prijateľnom skoro príjemnom duchu. Lou je osoba ktorá nám príbeh hovorí a nedá sa povedať, že by nejak vybočoval z radu bežných ľudí. Aj keď je príbeh na útlu knihu doširoka a rozvetvený, podozrievam autora, že si to najlepšie aj tak nechal pre seba. Strohý a odťažito pôsobiaci opis je bez napätia, emócii a nejakej iskry ktorá by tomu dala aj nejakú takú zvrátenú príchuť. Nechápte ma zle, nie je to zlá kniha a verím, že rokmi to muselo byť niečo pri čom si slabé povahy " zakrývali oči "

Takto pojatý príbeh si zaslúži viacej ako necelých 200 strán mdlého štýlu. Chcelo by to paradoxne 400 strán poriadneho nahliadnutia do minulosti života Loua aby sme poznali kde sa to u neho zlomilo.
Korunu tomu dáva aj filmové spracovanie ktorému sa prosím s okľukou vyhýbajte. Ak kniha je ako pomaly tečúca láva, film je už priam vhodný len na uspávanie hadov.

60 %

02.02.2022 3 z 5

Největší podvod 20. století Největší podvod 20. století Liebmar Bausch

Nechce sa mi ani veriť, že by človek so základným vzdelaním alebo človek ktorý má IQ hodnotu potrebnú k normálnemu životu mohol a veril takejto fantazmagórii ?!
U mňa je súkromným meradlom inteligencie u ľudí či veria bájkam ako je " pristanie na Mesiaci ", 11.9.2001 alebo vražda JFK...zapojte prosím trošku rozum priatelia :)

01.02.2022 5 z 5

127 hodin: Na hraně smrti 127 hodin: Na hraně smrti Aron Ralston

Knihu som kupoval s vedomím, že budem všetko dopredu vedieť a nebudem mať možnosť dozvedieť sa nič nové a nečaká ma ani pocit prekvapenia. Omyl !Veľký omyl ! Rovnomenný film o adrenalínovom zážitku nám zhruba opisuje samotnú tragickú udalosť do ktorej sa Aron dostal. Kniha nám zoširoka opisuje Aronov život predtým a pre zvedavcov ( napr. ja ) život po tejto udalosti. Zistíte, že Aron mal pred samotnou udalosťou kopec udalostí kedy bol jednou nohou už v hrobe. Žil naplno, venoval sa koníčku a výzvam kde o život šlo neustále. Ak to nebola lavína, bola to zima alebo smrť utopením ktorej sa vyhol naozaj len o chlp.

Aronov život bol všetko možné len nie nuda a pohodlie. Hľadal výzvy a miloval nadovšetko situácie kedy testoval sám seba kde sú jeho hranice. Nebál sa ísť na pokraj svojich síl a bol tvrdý voči sebe. Zanechal dobre platenú prácu inžiniera v Inteli aby sa mohol venovať svojej najväčšej láske - horolezectvu. V tejto časti knihy nás Aron zoznamuje s jeho výkonmi v horolezectve, zážitky, smiešne ale aj nebezpečné chvíle kedy mu často o šlo o život ( útek pred medveďom ) Všetko to smeruje k roku 2003 kedy sa Aron nešťastne dostane do situácie ktorá obletela celý svet a vďaka ktorej sa tak stal " slávny ". Popis toho čo sa mu stalo a ako to všetko znášal sú pohľadom do vnútra ľudskej duše kde je silná vôľa prežiť a urobiť pre to všetko. Naozaj všetko ! V podstate celá jeho kniha by mohla byť učebnica motivačného charakteru. Oceľová vôľa je silná zložka Aronovej povahy, vďaka ktorej zvládol a prežil to čo by 80 % z nás nedalo ( vrátane mňa ).

Číta sa to naozaj ťažko a miestami je človeku zle od žalúdka a neveriaco krútime hlavami, čo všetko musel spraviť aby prežil. Nechutné a drastické veci vďaka ktorým ostal medzi nami, rodinou, priateľmi mohol napísať knihu na základe ktorej bol natočený výborný film. Aron je symbol ľudského odhodlania bojovať a nikdy to nevzdať. 90 %

30.01.2022 5 z 5

Čtyřprocentní vesmír Čtyřprocentní vesmír Richard Panek

Keďže kolega " parxel " vynikajúco a veľmi obsiahlo napísal vecný komentár k tejto knihe, budem stručný.
Vesmír je večná záhada, neuplynie mesiac aby vedci ( astronómovia, kozmológovia, kvantový, časticový teoretický fyzici) neprišli s nejakou novou teóriou AKO to všetko začalo. Začalo , ako to pokračovalo, pokračuje a bude pokračovať. Je jasné, že toto je boj s veternými mlynmi. Prečo ? myslím si, že horko ťažko kedy ľudstvo príde na to AKO, ak vôbec. Nehovoriac už o najťažšej otázke pre ľudstvo PREČO ? ..prečo to celé existuje a prečo nie je NIČ.

Späť ku knihe, autor je novinár a nie je vedec ! To treba vedieť a je to na knihe poznať ako v kladnom tak aj negatívnom zmysle slova. Vie o čom píše a vie ako to má písať takže v tomto nie je problém. Problém je trošku v tom, že je kniha aj napriek tomu, že je tenká, pôsobí dojmom rozťahanej knihy. Miestami sa autor venuje a odbáča k témam mimo podstaty knihy. Nič hrozné to ale nie je .
A kniha je už v podstate zastaralá, nehovorím o LAMBA-CDM modelu, ten sa javí na dlho, že bude aktuálny a baryonová hmota sa ešte delí na svietivú a nesvietivú. Tak sa nám tých slabých nám známych 4 % hmoty skreše na jedno jediné percento a o zvyšku nevieme nič.
Uniká nám podstata toho čo vlastne je hlavná štruktúra kozmu a na dlho nám aj unikať bude. Objav gravitačných vĺn alebo Higgsovho bosonu je len nepatrný krôčik keďže otvoril ďalšie otázky bez odpovedí.
Kniha približuje začiatky skúmania supernov a ich dôležitosť pri chápaní štruktúr temnej hmoty a energie.
Je to jednoduchá kniha a ako taká učebnica výkladu supernov, chápaniu podstaty hmoty vo vesmíre a celkovo ako funguje kozmológia ( pracuje s celým kozmom, resp. používa najväčšie mierky ktoré človek pozná ).

V úvode sa dozvieme o živote a výskumu výbornej astronómke menom Vera Rubinová ktorá skúmala rotačné rýchlosti galaxii a v podstate dala svetu jedinečný dôkaz existencie temnej hmoty, tzv. plochej rotačnej krivky.
Knihu hodnotím kladne a vrelo odporúčam ako dobrý zdroj tém o hmote vo vesmíre.
80%

26.01.2022 4 z 5

O světě křivých zrcadel 3. O světě křivých zrcadel 3. Valerij Viktorovič Pjakin

V poradí tretia kniha zo série " O svete krivých zrkadiel ". Tretí diel sa venuje vojne, téme nanajvýš aktuálnej- žiaľ. V.Pjakin vysvetľuje čo to vlastne vojna je, ako vzniká, kde vzniká, aké sú činitele nevyhnutné k tomu aby došlo k vojne. Pozeráme sa do minulosti kedy je nám názorne na príklade Napoleona a jeho neslávneho ťaženia na Rusko, ukázané ako sa to nerobí. Podmienky na vojnu musia byť nevyhnutne dodržané ! Príčiny vojny sú všetky tie kde zlyhala diplomacia a celkovo ľudský faktor riadenia štátov a nadnárodných záujmových skupín. Opísané sú aj časy kedy je ľudstvo medzi dvoma vojnovými konfliktami a vysvetlené je v čom spočíva význam takéhoto obdobia. Kto a prečo má záujem viesť vojny. Kedy je výhodne napadnúť nepriateľa. Kedy je naopak nevýhodné sa o to čo len pokúsiť. Kniha je verná čo sa týka detailov a je v nej veľký počet poznámok, odkazov na zdroje. Dozviete sa ako došlo k tzv. " predaju " Aljašky a ako to vlastne nie je tak celkom uzavreté a je to možný problém do budúcna. Všetky tie zákulisné jednania, príčiny a dôsledky predaja ruských dŕžav v Amerike majú jednu príčinu a to je tzv. vnútorný nepriateľ štátu. Vnútorný nepriateľ je omnoho horší ako nepriateľ ktorého máte za hranicami. Je totižto skrytý a dokonale sa maskuje vo vlastnom území a je problematické ho lokalizovať a zneškodniť. Okrajovo sa kniha priblíži aj k informačnej vojne, hybridnej vojne a je tu aj kapitola venujúca sa vojny v Paraguaji alebo kapitola názorne vysvetľujúca vývoj zbrane v tomto prípade sa jedná o pušky a revolvery. Kniha končí tesne pred začiatkom prvej svetovej vojny. Už sa nemôžem dočkať ďalších dielov. za mňa veľká spokojnosť za to, že som mal možnosť nazrieť do zákulisia vojny a všetkým čo s tým súvisí.

20.01.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Vianoce 2021,
pod stromčekom kopec kníh ale ja sa zameriavam len na jednu jedinú ktorá mi prišla poštou a týmto tú milú osôbku ktorá ma obdarovala pozdravujem a ďakujem jej za krásny darček !
Máte radi šach ?
je to proste kráľovská hra, má svoje pravidlá ktorými sa riadi a bez ktorých by to nebol šach a dokonca ani hra.
Kto rieši ,že kôň skáče do L ? nikto a načo aj ? pravidlá šachu vyžadujú aby kôň skákal do L. A basta !
prečo začínam o šachu ? pretože ak si chcete vychutnať knihu Spasiteľ tak musíte akceptovať jej pravidlá a potom sa budete kráľovsky baviť. V opačnom prípade to nebude dobrý príbeh. Táto kniha je plná bludov a fabulácii ! Táto kniha má toľko nelogických vecí, že sa zastavuje rozum. Je plná protichodných informácii ktoré autor natlačil na malý priestor a chce aby sme sa tvárili, že to môže a musí fungovať!
A basta !
Báchorky o klimatických zmenách nejdem spomínať lebo to nestojí za reč, sú už na smiech. Samozrejme okrem istej šialenej dievčiny zo Švédska.
Nebudeme teda riešiť ani technické udalosti na Sahare a v Antarktíde, nebudem spoilovať.
Jednoducho je zbytočné rozoberať a analyzovať čo je možné a čo nemožné, nemá to význam keďže čaro a krása tejto knihy sú niekde inde. Netreba sa pozastavovať nad milión a jednou šťastnou náhodou.
V prvom rade sa jedná o famózny veľkolepý príbeh, originálne pojatý, grandiózne opísaný. Zároveň je napísaný prísne šetrným ale logickým štýlom, ani veta ani slovko nie sú zbytočné !
Ak ste čítali Marťana ste doma, len tentokrát je prúser o trošku väčší, vôbec nebudem preháňať ak napíšem, že má galaktické rozmery.
Marťan je špičkový príbeh vo svojej kategórii a Spasiteľ je jeho bohom vo všetkých kategóriách. Živý príbeh ktorý rastie a rastie každou vetou každé ďalšie slovo exploduje dopredu a tlačí príbeh priam rýchlosťou svetla do finále.
Začneme nevedomosťou rovnako ako náš hrdina ktorý sa volá( nevie to ) a nevieme to ani my ako čitatelia. Nevie kde je a ani my nevieme. Samozrejme ani prečo tam je, sme proste na tom rovnako a čo je veľmi vzrušujúce. Páči sa mi ako autor využil formu flashbackov ako formu spomenutia si nášho hrdinu. Originálne, funkčné, plní účel ! Bravó !
Náš hrdina je nielen šikovný, duchaprítomný, vedecko technicky zdatný ale on je aj rovnako vtipný aj keď ten humor je miestami čierny sarkazmus. Nikdy ale nie je rušivý a vždy trefne okomentuje nejakú väčšinou neradostnú udalosť.
Postupne ako sa vracia pamäť sa dozvedáme všetko podstatné a tu by som to už nechcel rozoberať vzhľadom k tomu ako je príbeh mnohovrstevný a prelína sa minulosť a súčasnosť aby sa stretli v jednom určitom nám známom bode.
Anotácia knihy síce prezrádza kopec z toho čo chcem utajiť lebo verím, že tak ako ja si knihu rovno zoberiete a prečítate ju skoro na jeden záťah. Veril som tomu, že ak Marťan bol skvelá kniha tak mi hodnotenia tu rýchlejších kolegov hovorili, že toto bude o nejaký ten level lepšia kniha. Neklamali ! Toto je o jednu astronomickú jednotku lepšia kniha ako bol Marťan !
Ako sa blíži koniec knihy ide dramaticky dopredu aj dejová línia ktorá je neskutočne napínavá a mal som miestami pocit, že nesedím ale stojím od napätia. Koniec knihy je proste jedno veľké grandiózne finále kedy už nedýchate a ....možno niektorým začne " presakovať obličaj "
Rozhodne za mňa je to u mňa kniha roku 2021 a vo svojej kategórii sci-fi ju radím medzi vrcholové diela.
Hlavne zahoďte všetky sprosté otázky na tému logika. Kôň tiež predsa neskáče do L a predsa to, že skáče do L v hre šachy dopomáha k tomu , že je to kráľovská hra. A táto kniha rozhodne kráľovská je a dlho ju z hlavy nepustíte. Ja teda rozhodne nie. A basta !

05.01.2022 5 z 5

Toulavá země Toulavá země Liou Cch'-sin

Autor má jednoznačne geniálny dar produkovať priam nekonečné prejavy jeho fantázie. Musím uznať, že jeho poviedky sú originálne, neopakujú sa aj keď hlavný motív každej je nie moc dobrá budúcnosť ľudstva a následky toho. autor je priemerný v dialógoch a vo vzťahoch medzi postavami ale vynahradzuje to opismi budúcnosti a jeho technické znalosti sú výborné a on ich aj patrične využíva v dokonalých detailoch.
Nezaujala ma posledná poviedka ( Zemdělo ) a vyslovene nudná až zlá bola poviedka ( Oči v batohu ).
Naopak za poviedky ktoré patria k top sci-fi poviedkam bola jednoznačne ( Vejminek boží ) ktorá má aj silný filozofický a humanistický presah a zaslúžila by si širšie prepracovanie v podobe románu.
Originálna poviedka u ktorej by som uvítal tiež rozšírenie v podobe románu je ( Mikroéra ) tam sa prejavuje naplno fantázia autora.
V podstate je to celé vydarené dielo a poviedková kniha ktorá určite nesklame pravých sci-fi fanúšikov. Liou Cch'-sin je autor momentálne na výslní a vydavateľ HOST z pochopiteľných ekonomických dôvodov vydáva aj jeho staršie a v čase stratené diela. Predsa len miliónový autor top trilógie nesmie zadarmo ležať niekde v šuplíkoch kam sa dali jeho staršie diela ktoré sa zamietli. No aj o tom je súčasnosť ľudstva a aká bude jeho budúcnosť sa možno dočítate v tejto knihe. 80%

30.12.2021 4 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Blaze depresívny román ktorý napísal King / Bachman, z rokov kedy King nebol ešte vôbec slávny a mohol tak naplno pustiť "svojho démona " zo svojho vnútra. Bachman má niečo čo King nemal, mal neradostné príbehy, nikdy nekončiace dobrom alebo nevyzneli optimisticky. Nie ináč je to aj s románom meno Blaze. Čo je taká Kingová / Bachmanová variácia na slávny román Steinbecka - O myšiach a ľuďoch. Nečakajte nádej a svetlo, skôr temný, pochmúrny a smutný príbeh o mužovi resp. chlapcovi ktorý sa už zle narodil a celý život bol na druhej strane nech to už znamená čokoľvek. Kinga tu spoznáme veľmi ľahko a to v jeho geniálnej schopnosti opísať myšlienkové pochody aj slabomyseľného jedinca akým Blaze svojím spôsobom bol. Jeho opisy a striedanie kapitol " súčasnosť " a minulosť sa perfektne prelínajú a trošku by som za seba povedal, že tie opisy minulosti života veľkého Blazea sú o niečo lepšie aj vďaka tomu, že v nich ešte ako také svetlo môžeme nájsť. Knihe sa nedá nič vytknúť a je to u mňa špičková dráma o smutnom osude človeka ktorý napriek tomu, že ho okolnosti dotlačili za hranu zákona, je vám sympatický. 90 %

19.12.2021

Pekelná princezna Pekelná princezna Harold Schechter

(SPOILER) Belle Gunnessová, kto to bol ? bola to silne manipulatívna, surová, vypočítavá, chamtivá, neľútostná, chladnokrvná žena ktorá vraždila pre majetok a peniaze.To bol jej jediný motív na to aby vraždila hlavne mužov ktorých lákala za účelom svadby. Neštítila sa žiaľ zabíjať ani deti. Začiatkom dvadsiateho storočia v USA spôsobila nevídanú senzáciu ohľadom spôsobu, množstva vrážd ktoré vykonala. Senzáciu spôsobil aj fakt, že sa vlastne nevie čo sa s ňou stalo. Autor ide skvelým spôsobom od jej narodenia až po jej...nevie sa ako, kedy a kde zomrela. V knihe sú výborne naznačené všetky možné scenáre ako to s ňou dopadlo. Po pravde je to stále veľká záhada kriminalistiky. Rozhodne bola táto žena veľmi ale naozaj veľmi prešpekulovaná a pochybujem, že by samú seba predala lacno. Mínus knihy je rozhodne absencia obrazovej dobovej foto-prílohy. Skutočne v celej knihe nie je jedná fotka, mapka ani nič podobné. Vada knihy je aj nedostatočná alebo žiadna korektúra a tak sa kniha hemží preklepmi, slovami a vetami ktoré nedávajú význam a pod. Každopádne knihu odporúčam ľuďom ktorý majú radi napínavé, drsné a záhadné činy ľudskej kriminality. 80 %

17.12.2021 4 z 5

Až do konce času Až do konce času Brian Greene

Brian Greene nás znovu vezme na cestu vesmírom aby nám ukázal od základu všetky jeho tajomstvá a záhady pekne od začiatku vekov až do ...no po pravde nenájdeme ani začiatok ani koniec. Začneme u človeka a jeho vzniku a vývoj ľudstva jeho jazyk a myslenie. Ukáže nám začiatky chaosu alebo ak chcete entropie ktorá má veľký význam pre vesmír a samozrejme aj pre nás ľudí. Postupne autor názorne ako to vie len on nám plasticky ukáže na príklade výškovej budovy Empire State Building plynutie času vesmíru. Túto záverečnú časť veľmi odporúčam pre všetkých ktorý by chceli porozumieť vývoju vesmíru od začiatku až do konca. Možno autor mohol touto časťou začať samotnú knihu ale v poriadku beriem to ako " odľahčenie " na záver po ťažkých témach. Ako sme zvyknutý u tohto autora, všetko vysvetľuje nanajvýš zrozumiteľne, jasne, používa minimum alebo vlastne vôbec žiaden vzorec ! jeho myšlienkové pochody sú jasné a majú hlavu a pätu. Kto chce využije aj nezvykle nabitý doslov a veľmi bohatý zoznam použitej literatúry a veľmi obsiahle poznámky. Nemám knihe čo vytknúť. Aj vzhľadom na komplikovanosť tém sa čítala ľahko a vždy som vedel čo čítam a mal som predstavu o tom čo sa snažil autor vysvetliť. Greene je autor ktorý dokáže zaujať a viete prečítať aj také veci ako sú napr. Boltzmannove mozgy - téma ktorá je mimo akékoľvek chápanie a absurdita je zrejme krajne nevhodné pomenovanie pre túto látku. Každý koho fascinuje kvantová mechanika a záhady spojené s vesmírom bude ako doma. Ťažko som knihu zatváral, neviem sa dočkať s čím príde tento obdivuhodný fyzik a spisovateľ v jednej osobe.

13.12.2021 5 z 5

Ledové peklo Ledové peklo John W. Campbell Jr.

Aj román, teda skôr dlhšia poviedka môže byť tajomná a záhadná...čo tým myslím ? to, že tento skvost sa nám skrýval až do roku 2018 kedy bol tento počin náhodne nájdený. O tom kto a ako a hlavne prečo našiel a znovu vydal tento malý horor sa dočítate v úvode útlej knižky. Samotné Ľadové peklo je verzia toho ako si autor predstavoval, že by to malo vyzerať a musím uznať, že je to naozaj vydarené dielo. Archaický jazyk a extrémna strohosť z toho robia v podstate bezchybnú záležitosť. Jedine zbytočne a veľa používaný technický popis vyznieva rušivo ale ináč by som povedal, že si to právom zaslúži byť titulované hororovým sci-fi románom svojej dekády. V dnešnej dobe si samozrejme môžeme myslieť, že je to miestami naivné a suchopárne dielo ale atmosféru to má dobrú a tá paranoidná nálada na malom priestore je naozaj skvelo spracovaná. Kto chce si môže porovnať obe verzie a kto veľmi chce môže si pozrieť aj film ktorý určite zase až tak mimo oboch verzii nejde ďaleko.

14.11.2021 4 z 5

Vynález profesora Van Troffa Vynález profesora Van Troffa Janusz Andrzej Zajdel

Môže sci-fi príbeh z roku 1980 byť lepší ako mnohé diela po tomto roku alebo zo súčasnosti ? Nielen môže ale on je rádovo lepší ! Malá nenápadná knižka ( brožúrka ) ktorá sa mi doma roky skrývala odhalila svoje krásne tajomstvá. Príbeh je jednoduchý, ľudstvo je rozdelené a jeho jedna časť žije na Mesiaci, jedna ostala na Zemi kde došlo k drastickým zmenám ktoré mali katastrofálny dopad na ľudskú populáciu a v podstate aj na samotnú planétu. Ešte existuje jedna vetva ľudstva o ktorej však taktne pomlčím...
Dejová linka na Mesiaci je žiaľ trošku krátka a dosť na rýchlo uzatvorená, chcelo by to ešte poznať nejaké detaily a pozadie života človeka na Mesiaci. Lenže ak si spätne spomínam tak kniha by potrebovala ešte stovky strán aby sme boli celkovo v obraze. Zajdel geniálne ale veľmi stručne načrtol toľko pozoruhodných udalostí a spojitostí ktoré siahajú až dvesto milión rokov do budúcnosti ( naozaj nepreháňam ) Kniha je po prvom čítaní len také " predjedlo " lebo v dohľadnej dobe bude človek chcieť znovu a znovu čítať aby analyzoval každé slovíčko v tomto pozoruhodnom románe. Nie je to veľkolepá sci-fi opera ale v podstate hravo do vrecka strčí všetky veľké sci-fi všetkých čias. Dokonca je v príbehu implementovaná dejová línia veľkej love story ! ktorá je ale tak umne našitá na hlavný príbeh, že čitateľ ani nevie , že číta súčasne " dve knihy " ! naprosto geniálne ! Čo je ešte geniálnejšie ale depresívnejšie je opis budúcnosti ľudstva. Človek si ani nemôže povedať, že na to kašle však je to výplod fantázie autora. Nie nie autor s desivou presnosťou vystihol a predvídal skoro všetky súčasné problémy ľudstva a nás to desí keďže kniha ukazuje kam to speje. Toto je úžasná, silná, realistická sci-fi ktorá ma dostala do kolien a z obyčajnej brožúrky sa vykľul klenot mojej knižnice! Odporúčam všetkým znalcom kvalitnej sci-fi kde nemá miesto tupá omáčka, klišé a kde filozofia knihy prekračuje samu seba a kde dokonca vtipne a úchvatne nájdete v knihe aj opis knihy ktorú práve čítate ( geniálne ! )

29.08.2021 5 z 5