Žabák83

AmokAmokStefan Zweig

Zajímavé příběhy a hluboké popisy lidské psychologie. Ale hlavně - úžasný jazyk, jakým je kniha napsaná. Nádherné popisy, charakteristiky, přirovnání, někdy skoro až poetické. Skvělá kniha. Nejvíce se mi asi líbila Šachová novela. Určitě jsem nečetl naposledy.

26.12.2015

SvědectvíSvědectvíStephen King

Grafomanstvi v praxi, tolik pismenek a myslenku aby clovek pohledal. Seskrtat na tretinu a bude to nadprumerny roman. Kinguv styl je pruhledny, narocnejsi ctenar ho rychle prokoukne a pak prichazi nuda.

28.07.2017

Obraz Doriana GrayeObraz Doriana GrayeOscar Wilde

Myšlenkově bohaté, příběhově jednoduché dílo. Hlavní idea je jasná a přímočará. Kniha popisuje postupný morální úpadek mladého muže, který chce poznat všemožné slasti a lákadla života.

Postavy jsou dobře vykreslené, ale docela jednorozměrné a bez vývoje, tedy až na samotného Doriana. Lord Henry není ani tak skutečným charakterem, jako spíš sbírkou bonmotů a průpovídek. O tom, co je zač a co si skutečně myslí, se moc nedozvíme. Basil je klasická romantická postava jehož hlavní motivací je obdiv a láska převážně k fyzické kráse Doriana.

Obraz Doriana Graye obsahuje mezi řádky nevyřčené náznaky na homosexuální a jiné neobvyklé vztahy a chování, což bylo v době jejího vydání skandální a nezákonné, o čemž ostatně Wilde věděl svoje. Obstojí jako klasické dílo, které ovlivnilo a inspirovalo velkou řadu budoucích tvůrců a i dnes čtenáře zaujme a poučí. Minimálně donutí k zamyšlení nad tím, do jaké míry stojí zato odolávat svodům a vést příkladný život. Každý si tu hranici musí určit sám.

Čteno v originále.

20.12.2015

Kdo chytá v žitěKdo chytá v žitěJ. D. Salinger (pseudonym)

Pěkně čtivý příběh jednoho dospívajícího mladíka. Jak už někdo psal v komentářích, Holden je debil, ale kdo v šestnácti nebyl? Líbilo se mi, jak dokázal každého hned odsoudit a odhadnout na první pohled/poslech, takové sebejisté radikální mládí. Dobře vystihnutá psychika a zajímavý new yorský slang (čteno v originále).

29.12.2015

Un Lun DunUn Lun DunChina Miéville

Dobře řemeslně napsané, nedá se nic vytknout, ale chybí duše. Postavy nezajímavé, příběh tuctová variace na dívku zachraňující svět "za zrcadlem". Všechno správně, ale nedá se to číst.

31.07.2017

AnatémAnatémNeal Stephenson

Jedno z nejlepších "nových" sci-fi co jsem četl, navíc v perfektním překladu.

31.07.2017

SlepozrakostSlepozrakostPeter Watts

Bible moderní sci-fi

Neberte ohledy na zdejší rozporuplné hodnocení. Pokud jste hard sci-fi (to jediné správné sci-fi) pozitivní, čeká na vás lahůdka. Autor nepodceňuje inteligenci čtenáře, to už je v dnešní době vzácné.

Jestliže se aspoň trošku zajímáte o vědu, nebudete mít problém. Většinu teorií prezentovaných v knize jsem už znal, ale autor je dokázal umně spojit do dech beroucího příběhu.

Vedle Clarkova Setkání s Rámou a Lemova Nesmiřitelného nejlepší popis setkání s cizí inteligencí.

20.08.2017

AutonomieAutonomieAnnalee Newitz

Trochu zklamání, zápletka prostá a předvídatelná. Celou knihu mi něco nesedělo, přemýšlel jsem o tom a nakonec mi to došlo - mužské postavy se chovají jako ženy, roboti se chovají jako ženy. Což může být zajímavé, pokud je to záměrné a má to dúvod v ději/formě, to tady ale bohužel neplatí.

27.07.2019

Mučitelův stínMučitelův stínGene Wolfe

Bohužel kvalita překladu zdaleka neodpovídá kvalitám originálu, překladatel nechápe souvislosti a míjí se s autorovými záměry. Velká škoda!

Největší dluh českých sci-fi a fantasy vydavatelů. Jak může dílo svým významem stojící po boku Duny a Pána prstenů nemít české vydání v kvalitním překladu!?

Kniha samotná se těžko popisuje, není k čemu přirovnat - myslím to jako poklonu. U čtení je třeba přemýšlet a domýšlet, často má větší význam to co CHYBÍ napsáno. Odměnou pozornému čtenáři je neskutečně propracovaný a provázaný svět.

02.08.2020