z_nikca z_nikca komentáře u knih

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Vyvedu několik z vás z omylu, kniha se nelíbí pouze těm, kteří hráli hru. O hře vím, nikdy jsem si ale neviděla natož hrála.
Přesto říkám, ze je to pecka. Neotřelé prostředí, skvělé popisy, chvilku trochu zmatek v tom, kam a kudy vlastně kdo jde, jenže to přejde tak v půlce knihy.
Ženskou postavu jsem vůbec nepotřebovala, naopak mě bavila hra s psychikou mladého člověka vystaveného stresu a úplně nejrůznějším situacím absolutně odlišným od jeho dosavadních zkušeností, to všechno korunováno osamělostí jedince. Rozvoj postavy obrovský.
I konec - neobsahuje spoiler pouze můj názor - byl epesní.
Přiznávám, že trvá zhruba 40-50 stran, než se člověk pořádně začte, jenže od 150. nechcete nic jiného, než dočíst příběh do konce.
Nejsem hráčka, ale mám rada hry, obzvláště pak ty, které si hrají s vaší představivostí, citem pro detaily a empatií. Příběh jich obsahuje až až.
Za mě 5 hvězd bez námitek.
Ps. Proč někdo čte post apo, když ho nezajímají (nejen psychické) dopady apo na člověka a obecně společnost? Jestli chcete akční romantický příběh, podívejte se na Rychle a zběsile...
Totiž dost lidí asi podcenilo žánr, sci-fi (a zvlášť to postapo) bylo kdysi stvořeno právě proto, aby zdůrazňovalo možná nebezpečí budoucnosti, dopad nebezpečí na společnost a vytvářelo v lidech další psychické procesy jako strach z takového scénáře nebo zamyšlení se nad vlastním směrem, směrem společnosti. Podle mého názoru tak bylo metro zamýšleno i autorem a podle toho je potřeba s tím nakládat.

17.12.2019 5 z 5

Kočovná nevěstka Kočovná nevěstka Iny Lorentz

Knihu jsem si půjčila od maminky přítele a musím říct, že mě nadchla. Ze začátku jsem ji nechtěla číst - ne snad, že by mě nebavila, ale protože jsem velmi sympatizovala s hrdinkou a nad jejím osudem jsem se vztekala, v první části určitě. Později mě ale oslovila, Marie má charisma, není to jen nějaká plochá dokonalá dívka, rozhodně si jde za svým a obvykle ví, co dělá. Ne vždy však může ovlivnit, co se děje. Bavily mě i vedlejší postavy, zvlášť typologie, kdy si na konci knihy klidně autorka mohla dovolit někoho označit jménem jiné postavy, protože všem bylo jasné co znamená. Ani čtivost upřít nemohu, zhltla jsem ji skoro jedním dechem.

04.11.2019 4 z 5