Yunnan

Příspěvky

Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaE. Boček

Moc se mi to líbilo. Už dlouho jsem se u knihy tak nenasmál, jako zde nad Aristokratkou. První třetinu jsem četl ve vlaku cestou do Jižních Čech a vlak byl naštěstí poloprázdný, protože smát se potichu, či v duchu prostě nešlo :o)).

03.10.2014


Levandulový pokojLevandulový pokojN. George

Výborná kniha! Čte se úplně sama. Příběh volně plyne a těšíte se na každou další stránku až se dozvíte víc. Mně, coby knihkupci, byla ještě o to bližší :o). Nebylo by špatné mít schopnost Jeana Perdua, nahlédnout do duše zákazníka a dokázat odhadnout jaká kniha je pro něj nejlepší :o). Ovšem tu situaci s dopisem bych zažít nechtěl. Jak už bylo v jedné recenzi napsáno, občas kniha čte vás :o). A navíc, je z mé oblíbené Francie a dokonce Provence, takže jsem si příjemně vychutnal. Obálka knihy je příjemně sametová, takže se velmi příjmně drží v ruce :o).

13.01.2015


Norské dřevoNorské dřevoH. Murakami

Ach Haruki Haruki, co jsi mi to zase udělal...? Napřed Kafka a teď Tóru :o)). Nemá smysl zde opakovat to, co už mnohokrát a lépe napsali druzí čtenáři. Pro mne dokonalé. Stýská se mi po Tóruovi, Naoko, Midori a Reiko...

28.08.2014


Kafka na pobřežíKafka na pobřežíH. Murakami

No, tak to byl mazec! Ještě teď asi 14 dní po přečtení se z toho vzpamatovávám. Můj první Murakami a hned taková síla! Nemá smysl opakovat, co zde již mnohem lépe popsali ostatní. Ale jsem naprosto uchvácen stylem psaní pana Murakamiho. A moc se mi stýská po slečně Saeki, panu Óšimovi, Kafkovi a panu Nakatovi. Mohlo to být klidně delší :o)). A už se těším, až se do toho začtu znovu...

20.08.2014


DivočinaDivočinaC. Strayed

Velice zajímavá kniha, která ke mně přišla v naprosto dokonale pravou chvíli. V době, kdy jsem si řešil lehce podobné rodinné a osobní záležitosti (ne, heroin a jiné drogy, to opravdu nebyl :o)) a díky ní si uvědomil pár, pro mne, velmi důležitých věcí. Mimo jiné to, jak jsem vlastně šťastný a bohatý. A kdyby nic jiného, tak u mne tato kniha zafungovala na 120%. A za to patří Cheryl můj neskonalý dík.
A kromě toho jsem se u čtení moc bavil a prožíval její cestu, radosti a útrapy. Asi ve mně nevyvolala takovou chuť vyrazit na pouť, ale to v mém případě nevadí.

01.06.2015


Čekání na BojangleseČekání na BojangleseO. Bourdeaut

Uff, to byla jízda! Něco tak nádherného a zvláštního už jsem dlouho nečetl. Nina Simone mi zněla v hlavě i ve sluchátkách a já se bavil, tančil i plakal spolu s postavami knihy. Děkuji vám pane Bourdeaut...

08.03.2018


Už nikdy pěšky po Arménii a GruziiUž nikdy pěšky po Arménii a GruziiL. Zibura

Moje druhá kniha od Ladislava, paradoxně ságu zakončím jeho první knihou 40 dní pěšky.... Bylo to hodně příjemné počtení, i když je to pořád více méně stejné. Rozhodně obdivuji jeho odvahu, výdrž a játra :o). Musím říct, že Arménie a Náhorní Karabach se mi líbila mnohem víc než Gruzie a docela mě to tam nalákalo.

27.03.2018


Vetešnictví pana NakanaVetešnictví pana NakanaH. Kawakami

Ach, to byla zase krása a pohlazení mého srdce! Nádherně se to četlo a kdykoli jsem se začetl do stránek knihy, měl jsem pocit, že jsem doma a zároveň prožívám život hlavních hrdinů. Moc mi vyhovuje tento styl vyprávění, tak podobný mým oblíbeným japonským autorům jako jsou Kawabata, Tanizaki, Hiraide. A samozřejmě Haruki Murakami, kterého miluju, i když tohle je úplně něco jiného :o).
A rovněž musím velmi pochválit vynikající překlad pana Levory, doplněný o vysvětlivky.

11.08.2018


KlíčKlíčD. Tanizaki

Výborný, vynikající Džuničiró. Nobelovu cenu za literaturu by si skutečně zasloužil. Už se těším na jeho Sestry Makiokovy. Miluji jeho dar a schopnost popisu a děje. Mám moc rád tenhle vypravěčský dar japonských autorů, jako je právě Džuničiró Tanizaki, Jasunari Kawabata a další. Vtáhnou vás plně do děje a nepustí dřív než na poslední stránce knihy. A někdy ani potom ne... :o)

30.10.2016


Víkend v LondýněVíkend v LondýněJ. Folný (pseudonym)

Musím prostě dát pět hvězdiček, protože to byla opravdu jízda a zážitek. Skvěle napsáno! To, jak jsou popsány myšlenkové pochody všech zúčastněných je prostě dokonalé. O klíčové události se nemohu zmiňovat, ale šokovala mě hodně podobně jako ostatní čtenářky. A spoustu věcí jsem si díky ní uvědomil. Doufám...

20.03.2018


Do slov má láska odívá seDo slov má láska odívá seOno no Komači

Naprosto souhlasím s uživatelem dynamo, jedním slovem, nádhera...

Do listů slov má báseň odívá se...

A nakreslím-li slovo žal,
jako by z listů kapky rosy nabíral.
Anebo ještě spíše,
to pro lásku tak dávno ztracenou
mé slzy kutálejí se tiše.

16.07.2013


Pod cypřišem se sklenkou ouzaPod cypřišem se sklenkou ouzaP. Smetanová

Úžasná knížka, plná humoru a vtipných postřehů z Korfu. Miluji Řeky a Řecko, snad se mi někdy podaří na Korfu se podívat a strávit tam nějaký čas.

14.04.2017


Bretaňské poměryBretaňské poměryJ. Bannalec (pseudonym)

První případ komisaře Dupina. Jsem moc rád, že jsem tuto detektivku objevil. Nemusím moc severskou krimi a tenhle styl, tak podobný anglické detektivce, mi velmi sedí. A moc mě těší, že mám před sebou ještě další čtyři knížky. Miluji Bretaň a popis krajiny a malých měst a okolí, jsem si vyloženě užíval. Jen škoda těch překlepů a drobných chyb v korektuře.

18.02.2018


Oznamuje se vraždaOznamuje se vraždaA. Christie

Vynikající (jako ostatně každá, kterou jsem doposud četl) detektivka. Jak už přede mnou napsali jiní, skvěle vykreslená atmosféra anglického venkova, člověk jako by tam přímo byl :o). A jak se to ke konci vystupňovalo, to bylo vážně něco.

12.08.2012


Poprask v sýrové uličcePoprask v sýrové uličceR. Fulghum

Úžasný pan Fulghum, který pohladí svými slovy duši. "Copak by sis dal, brouku, k večeři?" :o))

26.06.2016


Ze mě : cesta Blázna a vnitřní svět Jaroslava DuškaZe mě : cesta Blázna a vnitřní svět Jaroslava DuškaP. Brzáková

Vynikající kniha. Úplně mě nadchla :o). Jarda dokáže mluvit o spoustě věcí tak jednoduše a srozumitelně a zároveň čtivě, že se vám vryjí do paměti a jste schopni si je zpětně vybavit a použít, což je u tohoto typu knih velmi důležité.

12.11.2012


Lepší životLepší životA. Gavalda

No páni!! Tak to bylo něco! Už první část o Mathilde byla docela hustá, ale to, co přišlo v druhé části knihy o Yannovi, to se nedá slovy vůbec popsat. Ta kniha mě úplně rozbourala. Aby mě vzápětí složila zpátky. Jiného, "nového". Kdo jste Anno Gavalda, že svého čtenáře rozložíte na atomy a zase ho dáte dohromady změněného? Ze srdce Vám za to děkuji! A jak už tu bylo řečeno, nenechte se odradit prvním příběhem o Mathilde, budete odměněni v druhém příběhu :o).
Možná jsem ale jen měl "štěstí", kdo ví...?

06.11.2014


Parfém bláznivého tanceParfém bláznivého tanceT. Robbins

Dokonalá kniha, vtipná, moudrá, okouzlující a velmi k zamyšlení. Deset hvězdiček z pěti :o). A navíc darovaná mému srdci drahou bytostí.

14.10.2016


Smrt darebákaSmrt darebákaC. Graham

Miluji Barnabyho a díky televiznímu zpracování se sympatickými herci, ho "vidím" i při čtení knížek, které se mi čtou velmi dobře. A jak už uživatelka LG73 napsala, je super, že si přečtete myšlenkové pochody zúčastněných postav.

07.09.2017


Neublížit (… a neposrat se)Neublížit (… a neposrat se)D. Laňka

Krásná a velmi příjemná knížka rozhovoru s Wabi Daňkem. Spousta zajímavých informací. Wabiho od dětství miluju a jeho Fram je moje srdeční záležitost...

12.04.2018


Rok pod horou Boha štěstíRok pod horou Boha štěstíE. Límanová

Velmi zajímavé čtení, občas velmi smutné. Často mi pukalo srdce nad námi jako lidstvem. A to není jen otázka Japonců, jen jsem si to při čtení více uvědomoval...

06.11.2018


Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiSirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiR. Riggs

Pro mne vynikající kniha, od začátku až do konce, plná napětí a "milých" situací. Temná mně nepřipadala vůbec. Zůstala po jejím přečtení velká nostalgie... Těším se na pokračování.

05.03.2013


Vlčí ostrovVlčí ostrovL. Rolstad

Kniha si mě přitáhla svou nádhernou obálkou i zajímavým názvem a musím říct, že jsem ani jednou nezalitoval, že jsem po ní sáhl. Je trochu podobná svým stylem (akorát se tak úplně nejedná o pouť) knize Divočina od Cheryl Strayedové. A musíte si trochu zvyknout na autorčin styl psaní bez přímé řeči. Kniha mě okamžetě pohltila a s úžasem jsem sledoval životní cestu autorky v kanadské divočině a musel jsem několikrát hluboce smeknout před její odvahou a silou. Kniha je útlá svým rozsahem, ale hluboká svými myšlenkami a dala mi opravdu hodně.

19.09.2016


Jóga proti bolestem v zádechJóga proti bolestem v zádechP. s. Maheshwarananda

Vynikající soubor cviků rozdělených do osmi dílů se stoupající obtížností, které výborně protáhnou svaly zad i nohou. Mám za sebou teprve první díl a asi tři týdny cvičení a již pociťuji první blahodárné účinky. A díky ní také přežívám dvanáctihodinové směny na nohách v práci. Protože ta bolest zad po takové dvanáctce bývá strašná.

08.07.2017


Podoben mraku život plyne...Podoben mraku život plyne...Šótecu

Krásná sbírka básní, mně dosud neznámého autora, doplněná nádhernými obrazy japonských umělců.

02.06.2015


Bretaňská pýchaBretaňská pýchaJ. Bannalec (pseudonym)

Dokonalé! Líbily se mi všechny předchozí případy, ale třetí a tento čtvrtý zatím jasně vedou. Opět skvěle popsána Bretaň, její krásy, lidé a zvyky a k tomu, jakoby mimochodem, komisař Dupin řeší složitý případ mrtvoly, která zmizí.

27.05.2018


Křehké věci: Krátké fikce a divyKřehké věci: Krátké fikce a divyN. Gaiman

Můj druhý Gaiman, po vynikajícím Nikdykde, povídková sbírka. Pro mne výborná. Poslední povídka, Vládce glenu, ve mně zanechala hluboký stín smutku. Výborná povídka...

25.03.2017


Cesta k lásceCesta k lásceA. de Mello

Vynikající malá knížečka s neskutečným obsahem.

01.12.2011


Vrátka z bambusuVrátka z bambusu*. antologie

Zajímavá sbírka devíti japonských próz od japonských spisovatelů, velmi dobře přeložených naší přední japanoložkou Vlastou Winkelhöferovou, ze kterých se, čtivou formou, dozvídáme něco málo (zas tak málo toho není) o způsobu života v předválečném Japonsku.
Povídky se čtou velice dobře, ovšem zůstala mi po nich nostalgie a smutek v srdci.

21.08.2012


Hledání přítomného okamžikuHledání přítomného okamžikuR. Ozeki

Velmi zajímavá kniha. Jak píše petaSk, dějová linka Naoko je podstatně zajímavější a také mnohem děsivější, když si uvědomíme, co se pravděpodobně ve školách a jinde odehrává (a určitě ne jen v Japonsku), než děj Ruth. Navíc mě potěšily dialogy a věty v japonštině a jejich hlubší vysvětlení. Co mě ale zamrzelo, že si překladatelka (případně nakladatel) nedal tu práci a nenechal zkontrolovat přepis "výslovnosti" japonských slov a názvů či jmen. Stalo se tak, že i v jednom slově (jméně) byl zkombinován anglický a český přepis dohromady, což působí velmi rušivě. Správně měl být použit, podle českých pravidel, přepis český a nebo případně nechat všude přepis anglický, což by ale ideální nebylo. Aspoň by to však nebylo matoucí, pro člověka neznalého.

05.01.2015


1 2